Matyldoviny: Vlkomáková

Vyrazila jsem se psy ven natrhat květy černého bezu na sirup. Bylo po dešti, ale všechno už trochu oschlo – jednak jsem si nechtěla kropit vodu z bezů za krk, druhak mi bylo jasné, že se psice proběhnou po poli a v mokru z nich bude opadávat bahno.

 

 

Bez u cyklostezky byl krásně umytý deštěm a bez mšic (letos skoro zázrak, já mám mšice na všem). Natrhala jsem si do papírové taštičky a zjistila, že u cesty krásně kvetou i vlčí máky.

I pojala jsem geniální myšlenku, že vyfotím psice s vlčím mákem za uchem. Utrhla jsem mák a zkusila ho zaplést do chlupů nad uchem. Karamel se ohlídla, co na tom uchu dělám, a mák upadl. Po chvilce byl mák pěkně orvaný a já taky.

 

Vanilka

 

Sedla jsem si na asfaltku (ještě že je schovaná v akátech, kdyby mě někdo viděl, jak sedím na zemi uprostřed cesty, nevím, co by si myslel) a zkoumala, jak to nainstalovat. Psice ochotně spolupracovaly – bodejť, sušené maso v kapse je mocné kouzlo.

Nakonec jsem přišla na to, že nejlepší je utrhnout mák s dlouhou stopkou, zastrčit za obojek a nainstalovat tak, aby vypadal, že je za uchem.

 

Karamelka

 

Když jsem dofotila, sebrala jsem mobil neustále odkládaný na zem, taštičku s bezem a vyrazila k domovu. Cyklisté se naštěstí objevili až teď. Zřejmě jich bylo málo kvůli dešti, jinak bych byla už třikrát přejetá – cyklisté kupodivu málokdy předpokládají výskyt čehokoli, ať už to jsou psi, malé děti nebo fotografky 🙂

 

 

Dede: Matylda a vlčí máky, to už je tady naše tradice:)) A já jednak obdivuju výsledky Matyldina foto-aranžérského umění (ty psí holky jsou prostě kouzelný) a jednak se vás ptám: většina z nás má ráda spoustu květin – jak rok utíká. Já květina z těch májových, co právě teď kvetou, je ta vaše srdcová? Dokázali(y:)) byste si vybrat? A ještě prémiová, fakt těžká: proč je to právě ta jedna vybraná? 🙂

 

Aktualizováno: 26.5.2020 — 20:03

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak já budu asi jediná, které se ty fotky nelíbí. Ve stejném duchu jsou fotky psů v poli inkarnátu, v poli pažitky, psi v kopretinové louce, psi proti podzimně zbarveným keřům, psi se santovskou čepicí, pes proti zapadajícímu slunci, kdo je nemá, jak kdyby nebyl ;-(

  1. No, z vyjmenovaných fotek bych některé fakt vyfotila, protože vyjadřují něco o tom, co mám ráda- psy a máky, psy a kopretiny, psy a podzimní listí. Fotím to i jednotlivě, tak proč ne dohromady? Nesnesla bych jen tu santovskou čepici .)

  2. no to je právě omyl, Ivo 🙂 vyfotit dvě (Š)španělky s rudým květem za uchem je naopak velmi přiléhavé 😉

  3. Eh Ivo, přiznám se, že mě tvoje poznámka přiměla popřemýšlet, kde asi může být naše santovská čepice 😀 Jenže právě měníme okna ve větší části domu, takže se nedostanu ani k potřebnějším věcem než je ona čepice. Ale hned mě napadlo, že by Berry nejspíš opravdu slušela! 😀

 2. Úžasný modelky! Kdyby šel zrovna kolem nějaký kavalír rodu mužského, v tu ránu by ztratil hlavu! 🙂
  Vlčí máky jsou krásné, v neděli jsem je obdivovala s dětmi vedle cyklostezky u Labe v Hradci (mezi železničním a kamenným mostem, Dede 🙂 ). Ve váze ale nevydrží, tak jsme usoudili, že je tam necháme. A taky mám ráda slzičky Panny Marie, pro jejich sytou růžovofialovou barvu. Nebo sedmikrásky s rúžovým lemem.

 3. Karamelka s dlouhýma černýma ušima a rudým kvétem ve “vlasech” mi připomíná ohnivou Španělku. Jen ještě kastanět do tlapky a iluze dokonalá. Hezké holky máš!
  Já mám ráda kopretiny, dostávala jsem je v práci k svátku. Včera mi je manžel, ješté nerozkvetlé, posekal. Zabila bych ho! Ale asi si ho nechám a kopretiny holt budou příští rok. A dám tam ceduli. Tak.

  1. Karamelka je taky krásná, ale tou Španělkou jsem myslela Vanilku, tam je té černé víc. Ale sakviš, vanilka by měla být bílá, sem celá spletená 🙂 .

 4. Oběma holkám to moc sluší a všechny tři máte trpělivost 🙂 ! Zdá se to jenom mě, nebo je vlčí máky trohu brzo. Já si je spojuji s posledními týdny školního roku, polovinou června.
  Nemám žádnou super oblíbenou kytku, já mám ráda všechny. Ale víc preferuji sytě barevné, jaksi mi nejedou bílé.
  A tu včerejčí bouřku, která promočila YGU na jihu JM jsem fotila od nás, na mobil. Fotka je na FB, z mobilu ji nemohu sem dát, protože ten jsem dnes ztratila v Kunšátě. Už je na světě, je na MěÚ v Kunštátě v nálezech, ale paní mi do telefonu řekla, že je přejetý, ale karty jak SIM (tu už jsem zablokovala), tak SD budou jistě vpořádku. Zřejmě mě vypadl na parkovišti na náměstí z ruksáčku. MLP předpokládá, že jsme si ho přejeli sami.

  1. Teda Alex! To se ještě nepovedlo ani mým dětem 🙂 a že mají s mobily někdy kuriózní zážitky 🙂

 5. Parádní fotky, pejsky se mi moc líbí, sluší jim to. A kterou kytku? Nevím, moc na kytky nejsem, to je jedna věc s druhá je ta, že když už, tak ty bmv zemi, nemám ráda řezané kytky, je mi jich líto. Líbí se mi jarní frezie, letní chrpy a máky, pivoňky, kosatce… Asi nemám favorita.

 6. Karamelka a Vanilka by se určitě takto vyjímaly i na dvoře některého z Karlů Kingů. 🙂 Moc jim to sluší!
  U nás jsou louky v plném květu, kvetou dohromady najednou kopretiny,zvonky,pryskyřníky,sedmikrásky,rozrazily,pomněnky,kohoutek,jeteliny a já nevím co ještě,je to nááádhera!
  Moje oblíbená květina je kosatec,mám k nim láskyplný vztah od dob dětství,mají úžasné barvy a sametovou pleť. Tady kvetou divoké ,žluté, hlavně kolem potoka a rybníku.

 7. Udělám tady OT – inspirované Lídou 🙂
  Jde mi o slovo profesionálka.
  Logicky, ženský tvar od slova profesionál. Je to jen můj pocit, že je to slovo spojeno především s označením žen provozujících nejstarší řemeslo světa? (wasntme)
  Když jsem se tuhle potřebovala označit jako osoba s jistými profesionálními znalostmi, označení profesionálka jsem se vyhnula 😛
  Jak to vidíte vy?

  1. Není jen tvůj. Pocit. 😀
   Ale nic mi nenapadá. Pouze opis – profesně zkušená, odbornice v oboru, atd.

  2. Nedá se nic dělat. Ač je to genderovně nekorektní, ale v tomto případě i u žen používám mužský rod – profesionál nebo odborník (i ta odbornice se mi zdá divná).

 8. Moje nejoblíbenější jarní kytka jsou narcisy, takové ty obyčejné, babiččiny, voňavé. A vím i důvod. Jako malá holka jsem chodila zpívat do kostela. V květnu byly večerní májové pobožnosti a v celém kostele nádherně voněly právě ty narcisky. A tak je ta vůně dodnes symbolem mého krásného dětství.
  Matyldo, máš opravdu nádherné psí modelky, pózují jako profesionálky!

  1. Nejprve pro Matyldu pochvalu fešných modelek ! Jak nahoře napsala Janaba – jen ty kastaněty do pacek :

   Jinak se Lído přidávám k tobě se těmi narcisy. Myslím, že už někdy dávno jsem tohle psala, ale když se Dede ptá na důvod obliby. Byla jsem čerstvě vystěhovaná za manželem z Prahy do Anglie, bylo jaro. Krátce na to jsem dostala měsíčky, které pro mě vždy byly jak dávat dobrovolně krev a navíc děsně bolestivé. Takže jsem ležela v posteli a konečně usnula po prášku na bolest. Když jsem se probudila, nevěděla jsem, jestli sním či co. Na obou oknech ložnice, na mém nočním stolku a prádelníku stála nejen váza, ale různé sklenice v řadách plné nádherných velkých narcisů.Jak jsem ležela na boku a otevřela oči viděla jsem jen záplavu žluté a ložnice nádherně voněla. Zatímco jsem spala, manžel musel zajet do květinářství a vykoupit snad všechny narcisy, co měli ! Holt byl až po uši zamilovaný a bylo mu ženušky líto 😀 Zážitek, který zůstal v paměti i když se už neopakoval, ale od té doby tyhle kytky miluji

   1. Aaaach, Maričko, to je nádherná vzpomínka 🙂 To jsem nikdy nezažila.
    Vůni narcisů mám spojenou s knihou Jarmily Loukotkové Není římského lidu, kde básníku Petroniovi nejvíc voněla žena vonící po narcisech. Kdykoli si k nim čuchnu, vždycky si na to vzpomenu.

 9. Psí modelky nemají chybu! Dnes vede Karamelka, té se podařil dokonce koketní úsměv, zatímco Vanilka vypadá, že ji panička trapně zdržovala od důležitějších povinností (inlove)

  Miluju luční kvítí – u nás tedy spíš příkopové a polní, louky mi přijdou v tuhle domu méně kvetoucí. S poznáváním jsem na tom bídně, i když se mi podařilo udělat jakýsi test pro děti (poznávačku lučních květin:)) na 96 % (nepoznala jsem čekanku:)) ale… když těch kytek je mnohem mnohem víc, než těch v testu, že jo:))
  Jinak z těch lučních mám slabost pro modré – chrpy vedou, ale pak pomněnky, dál miluju hvozdíky, smolničku (té je hodně u nás na horách) a vůbec, všechno to drouboučké kvítí, které se obvykle krčí dole pod vysokou trávou a rozjasňuje svoje okolí a moje srdce:))
  Vlčí máky, kopretiny (u nás tam za bílou bývá ještě rmen, heřmánek jen sem tam) a chrpy jsou naprosto úchvatná trojice a pokud jsou doplněny obilím, tak to nemá konkurenci. U nás je bohužel vlčího máku málo, sem tam pár rostliny – letos jsem první viděla až včera, když jsem jela objížďkou do Trutnova, tedy jela jsem kuse cesty jako na Jaroměř. Chrp a bílých kytek je podstatně víc.
  Nejvíc vlčích máků pohromadě jsem letos viděla u Hradce Králové, u nájezdu na dálnici – tam je snad museli sít, nebo co:)) Potom je ještě pár takových míst kolem D11 směrem od nás na Poděbrady – a to je dálnice! Musejí tam být v krajině nádherné makové kouty:))
  A o Matyldině vlkovomákové látce vím a stůňu na vlkovomákový ubrus. Jenže zatím mi přijde naše (relativně) červená kuchyň a vlčí máky trochu moc červené naráz. Uvidím, jak dlouho ještě vydržím odolávat 😀

 10. Teda Karamelka a Vanilka by z fleku mohly pózovat na obálce časopisu VOGUE.
  Jsou neskutečný modelíny a moc jim to sluší.

  Já mám ráda sedmikrásky. Jsou takové něžné.

 11. kdykoli vidím vlčí máky, vzpomenu si na Matyldu…potom následují Maková panenka a motýl Emanuel a moudrá Makovice….mám ráda vlčí máky v obilí, k tomu kopretiny..to jsou moje oblíbené dlouhostonkové květiny..i obilí je pro mne kytka …nepylujou tolik a nevadí mi..a mák má krásný sukničky…k tomu chrpy a zvonky, čekanky…
  ale mojí oblíbenou je skotský bodlák, skromný,houževnatý,drsný, pichlavý a přece krásný…

 12. Včera odpoledne jsem vyrazila fotit máky v obilí – teda, v obilí téměř žádné nebyly, zato řepkové pole bylo celé červené! To jsem ještě neviděla, většinou v řepce není nic – že by letos nestříkali?!

  Jinak jsem včera zažila první letošní bouřku – blesky jsem sice neviděla, ale rachotu bylo dost a dost – toto jsme pospíchali z lesa, aby nás v něm nezastihla (lužní les s hodně vysokými stromy). No, mokrá jsem byla fakt durch, voda mi vesele tekla i mezi půlkami (chuckle) – Erník mne furt přesvědčoval, ať se schováme pod stromem „V neděli jsme to udělali a nezmokli jsme!“ … „No, ano, ale v neděli to byla jenom taková malá přeprška, zatímco teď pršelo opravdu intenzivně – sice krátkou dobu, ale listy stromů už drželi vláhu z ranního deště, takže by nás neochránili!“ … „Kecáš, tady pod keřem bych se mohl schovat!“ … „No, ale já ne. A navíc, proč ti vadí déšť, když jsi před chvíli vylezl z tůně?!“

  A Matyldím holkám vlčí máky opravdu sluší! Krasavice inteligentní 🙂 .

  Mám ráda vlčí máky, ještě víc chrpy a asi nejvíc kopretiny. A divizna purpurová nebo šalvěj luční – ty na loukách nadělají parády. Anebo z těch méně dominantních rozrazil a sedmikrásky. Hmm, asi se nenajde kytka, která by nebyla má oblíbená 🙂

  1. Nevím, proč u nás nerostou kopretiny, vídám je jen kolem silnic. Že by neměly rády to sucho a štěrkopísky?

   1. Je to možné – na Vrbici taky nerostly. V Lednici jsou jich plné zámecké louky… a „trávník“ před naším domem (rofl) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN