GEOPOLITIKA: Jak mluvit s Taiwanem?

Po podezřelé smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery, která následovala poté, co mu čínské velvyslanectví vyhrožovalo, se znovu dostala na senátní půdu otázka, zda má jeho nástupce, Miloš Vystrčil, v plánované návštěvě pokračovat.

 

Na rovinu: v současných diplomatických kruzích není ani náhodou běžné, aby na Taiwan zavítal druhý nejvyšší ústavní činitel země, která formálně uznává politiku jedné Číny, a to té z Pekingu, proto vyvolala plánovaná návštěva takový rozruch. Důvodem pro plánovanou návštěvu bylo už pro pana Kuberu, že zatímco komunistická Čína nejenže nesplnila své sliby o investicích v České republice, ale především agresivně zvyšuje svůj vliv v naší zemi, protože ji považuje za svou vstupní bránu do Evropské unie.

O této naší pozici ji přesvědčil zejména prezident Miloš Zeman, který čínské zájmy – v našem seriálu jsme popisovali velmi důkladně, jak se v jiných zemích projevují – u nás dlouhodobě prosazuje. Na druhou stranu firmy z Čínské republiky, tedy státu, který má svou suverenitu na Taiwanu a přilehlých ostrovech, u nás investují výrazně, nemluvě o jejich přátelském naklonění k naší zemi.

To se ostatně ukázalo, když nás právě Taiwan začal zásobovat ventilátory a rouškami v rámci pomoci v boji s koronavirem zcela zdarma, zatímco Čína nám dodala nekvalitní pomůcky za deset miliard korun poté, co jsme jim v rámci humanitární pomoci poslali prakticky všechny, co jsme měli v zásobě my, když je oni potřebovali – zcela zdarma. A to ani nemluvě o tom, že letadla české společnosti SmartWings byla připravena v Novosibirsku na odlet do Číny, kde měla roušky vyzvednout, ale Čína je nepustila do svého vzdušného prostoru, protože trvala na tom, že je musí do České republiky dopravit čínské letadlo; jak jsme se včera dozvěděli, za 700 milionů Kč, tedy částku odpovídající jedné třetině částky nutné k záchraně společnosti SmartWings.

Je tedy zcela zřejmé, že koronavirová krize ukázala, kde by měly být naše priority, pokud jde o pěstování vztahů s oběma čínskými státy. Když tedy předseda Senátu Miloš Vystrčil poblahopřál nově zvolené prezidentce Čínské republiky Cchaj Jing-wen (Tsai Ing-wen) k jejímu znovuzvolení, čínské velvyslanectví protestovalo, že nemá co taiwanské prezidentce k čemukoliv přát. Na to reagoval pan Vystrčil tím, že řekl, že jestli do té doby byl na pochybách, tento akt podstatně zvýšil jeho ochotu na Taiwan jet a Senát včera hlasy 51 senátorů jeho cestu posvětil. Rudá Čína se tak bude nejspíš vztekat, ale uhnout jí by znamenalo ukázat slabost, kterou si nemůžeme v našem současném geopolitickém postavení, nechceme-li dopadnout jako Srbsko, dovolit.

Kdo je paní Tsai? Vzděláním právnička, praxí diplomatka, členka liberálně nacionalistické Demokratické progresivní strany, tedy strany, která je ideologií někde mezi liberalismem a sociální demokracií, a která zároveň požaduje nezávislost Taiwanu na Číně a deklaraci Čínské republiky coby Taiwanské republiky. Volena je v přímé volbě na čtyři roky a v taiwanském poloprezidentském systému má pozici, která je mocensky srovnatelná, byť ústavně lehce slabší, než je pozice premiéra. Má nicméně v pravomoci formulovat například zahraniční politiku země. V patriarchální čínské společnosti je fakt, že byla v roce 2016 zvolena jako první ženská hlava státu, hodně významný, a totéž platí i o jejím znovuzvolení.

Cesta pana Vystrčila na Taiwan bude velmi zajímavým testem toho, nakolik můžeme být, jako Česká republika, vůči diplomatické a ekonomické moci rudé Číny odolní. Čína totiž vyhrožuje blíže neurčenými „důsledky“, ale jaké to mohou být, když čínské investice v Česku jsou zanedbatelné a české investice v Číně už zdaleka nejsou tak výhodné, jako byly kdysi?

Ještě stále máme šanci se nestát ve vztahu k Číně druhým Bělehradem.

Aktualizováno: 20.5.2020 — 22:22

12 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hele, jako Kubera byl fajn, ale na jeho smrti nic podezřelého nehledej. Něco o tom případu vím. Ale i kdybych nevěděl, prostě kombinace těžkého nikotinismu a náhlé srdeční smrti je velmi standardní záležitost.

 2. Svycarsko ma 8,5 milionu obyvatel, Cesko 10,5 milionu. Svycarsko nevoli Babise, i kdyz tam jeden zije. A ma dost filipa nevolit Filipa.

 3. Tak mě napadá, není vlastně novodobá Čína takovou Viktoriánskou Anglií?

  – industrializace a vláda kapitálu na prvním místě nad lidskými životy i životním prostředím
  – dětská práce, industrializace farmářů, přesun selského obyvatelstva do měst
  – koloniální rozpínavost, snaha upevňovat moc po celém světě a mít impérium nad kterým slunce nezapadá
  – naprostá arogance vůči svému okolí v globálních otázkách

 4. Už se na ten vlezdzadelismus nemůžu ani podívat! Narodila jsem se po skončení okupace Německem,pak za pár let nás přišli okupovat rusáci a museli jsme skákat podle jejich tankových píšťalek a teď, teď se máme zase ponižovat?! A za co? Do prčic ! Ať nás tady v Čechách a na Moravě už nechají všichni na pokoji a přestanou nás vyžírat jen proto, že nás napřed okradou a pak jakože „zainvestují“ umělohmotnýma šmejdama !

 5. Miloš Vystrčil je můj spolužák ze základní školy v Telči, proto jeho cestu sleduji, přesto, že jsme se už desítky let neviděli. Líbí se mi jeho postoj, je jeden z mála politiků, kteří mají páteř. Byl v ODS v dobách dobrých i zlých,nikam nepřebíhal, šel svou cestou. Když čtu komentáře na jeho adresu, je mi úzko. Pořád doufám, že aspoň část národa neztratila paměť a nenechá se zblbnout. V době, kdy má Babiš obsazené nebo uplacené pomalu všechny, je Senát pro mě ostrůvek naděje. Kde se v lidech bere přesvědčení, že zrovna Čína a Rusko nám chtějí pomáhat? Jsme pro ně jen onuce, protože i Hrad i vláda se směrem k nim tak chovají. Dnes jsem četla, že kybernetické útoky na nemocnice šly z Ruska. Ze země, jejímž představitelům podlézá náš prezident, jak může. Tak se chovají přátelé? Jestli to takhle půjde dál, ze země uteče i ten zbytek chytrých a šikovných lidí, co tu ještě je a ti co zůstanou, budou žrát řepku a zakusovat ji plesnivým chlebem z Penamu. Tak, jak jde proti vlastním lidem tahle vládnoucí garnitura, to tu snad ještě nebylo. A pořád jim lid tleská. A jestli jednou procitnou, jestli někdy, jejich voliči, bude už asi pozdě.

 6. Blahopřeju paní prezidentce ke znovuzvolení! V téhle společnosti, s odvážným programem a s komunistickou Čínou cenící zuby jen kousek vedle. Je dobrá!
  Ovšem to, jakým způsobem naši hlavní představitelé lezou komunistické Číně do řiti a zaprodávají nás, zatímco Čína už na nás začíná uplatňovat komunikační metody určené pro podřízené, mě děsí. Jak se normální člověk vlastně může bránit, když většina našich spoluobčanů zjevně za koblihu svobodu ráda prodá?

 7. Ta servilnost vůči Číně a Rusku je v nejvyšších kruzích hodně smutná, místy až okázale pompézní. Už to jak se pozdržovala pitva Kubery nebo ty nápisy na bednách s „pomocí, kterou jsme si museli zaplatit“.

  Dřiv jsem to moc neřešil, ale poslední dobou se tu mám hodně za co stydět 🙁 (a už pomalu uvažuju o tom si druhý život budovat třeba v Laa)

 8. V tomto s vámi Andy souhlasím.
  Neměli bychom Číně uhýbat a záda před ohýbat.

  1. naprosto podepisuji a říkám: teď je nejlepší čas na to, ukázat, že jsme svrchovaný stát a budeme se tak i chovat vůči zahraničním partnerům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN