HOST DEDENÍKU – RenataE: Voňavá paměť

Před několika lety mě máma poprosila, ať jí vyberu nějaký dobrý pleťový krém, že by si chtěla trochu dopřát.

 

 

 

Sama si většinu krémů kupuju v lékárně, kde celkem ochotně rozdávají vzorky. Takže jsem naklusala do spřátelené lékárny a nadnesla problém – zralá suchá pleť 70+. Dostala jsem asi patnáct vzorků od cca pěti firem. Každý takový vzorkový „polštářek“ je tak 2-3x namazat.

A pořád to nebylo ono. Jednou špatná konzistence, podruhé špatná vůně, potřetí žádná vůně, počtvrté špatné vstřebávání.

A tak jsem zkusila přeskočit o dvě generace zpátky na krém, který používala moje babička. AB mandlový. Ve své době to byl tuzemský luxus.

 

 

Zapátrala jsem na internetu a několik „zaručených“ nástupců toho původního AB mandlového jsem našla. Nastudovala jsem si, kde asi původní receptura krému skončila (na Slovensku), a vypravila jsem se do malé drogérie mimo řetězce. Přála jsem si AB mandlový a dostala jsem DC mandlový 🙂 , že prý je to ten pravý, prodavačka vůbec nezaváhala. Konzistence je sice trochu jiná, ale ta vůně, ta je ta pravá! Máma byla nadšená.

 

 

Myslím, že to nebylo ve kvalitě toho krému, i když účel splnil, je to bohatý krém pro suchou pleť. Byla to ta vůně, spojená s pocitem luxusu.

Také máte voňavou paměť? A co si pamatujete?

 

Dede:

Přidám se k Renatě – stejně jako pro ni je i pro mě vůně AB mandlového krému věc krásných vzpomínek – používala ho moje babička i maminka, později i já, jako zimní krém do mrazů. Když ho přestali vyrábět, i já jsem pátrala a výsledek je trochu jiný, než u Renaty 🙂 Já jsem našla B mandlový krém (viz obrázky) a kupuju ho na Vivaco.cz. Struktura i vůně mi přijdou totožné… Tolik k rozšíření počtu mandlových dědiců:))

 

 

Aktualizováno: 17.5.2020 — 20:26

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. mile devčata taky si pamatuji kremy za totače škoda že už nekere nedelaji. mne je 50 let nekdy použivam niveu marynu ryor astrid nekdy si kupim neco drahšiho ,stejne starnuti nelze zabranit to je genetika i životosprava. mužete mi poradit co použivate co se osvedčilo email.carmen173@seznam.cz dikza debatu

 2. Nepamatujete si nekdo jak se jmenoval perletovy krem? Byl v modrem kelimku s bilym vickem a byl perletove ruzovy

 3. Tenhle mandlový krém mi prostě voní dětstvím a vzpomínkami, přesně, jak píše Renata. Mám ho ráda na ruce (kupuju si ten s pumpičkou a mám ho v kuchyni) a mívala jsem ho ráda jako krém na obličej do mrazu. Jenže někdy před rokem se mi zbláznila pleť a jak jsem si na ni mohla celý život patlat prakticky cokoliv, tak teď najednou snesu jen takové ty krémy pro atopiky, co se kupují v lékárnách. Mrzí mě to hlavně kvůli chybějícím vůním. Mám ráda voňavé krémy… 🙂

 4. Abych řekla pravdu, tak ani mamka ani já jsme žádné krémy na obličej nepoužívaly, tak leda Indulonu na ruce. Mamka do měla pleť, která krémy nepotřebovala, žádné vrásky do hodně hodně pozdního věku a já v mládí spíš pleťovou vodu, i mléko bylo na mne moc mastné.Kdepak výživný mandlový, to nám nesedělo. Teď používám RYOR a jsem spokojená.

 5. Mám také voňavé vzpomínky a to zejména na krém Niveu,který u nás dlouho nebýval a taky oranžový kelímek s krémem „jednadvacet“, moje pleť nevyžaduje a nechce mastné krémy.Většinou jsem si krémy dovezla z Maďarska, kde byly dostupné a jednou taky z tehdejší NDR. U nás v těch letech,kdy jsem se začala krémovat:-) nebylo nic moc ale mandlový, ten si vskutku pamatuji, moje máti ho měla stále a taky norkový,později. Krémy pořád voní a pořád pomáhají ale jak s oblibou říkám, osmdesátka(věk), je pořád osmdesátka, no pomalu a plíživě se mi začíná připomínat, mrcha! A Maryna se dělá pořád,taky Indulona a třeba taky oblíbený mentolový krém na bolavé klouby.
  Myslím, že je dobrá i naše česká kosmetika RYOR,kterou paní inženýrka a majitelka začala v devadesátkách patlat doma v garáži,po mateřské dovolené ji vylili z práce novodobí manažéři ale ona se nevzdala.Dnes má široký sortiment za velmi zajímavé ceny a vyváží do zahraničí.

  1. Já jsem už dávno přešla na Ryor Jejich krémy jsou lehké, voní a jsou cenově příznivé. Já na toto téma nemám ani moc co diskutovat. Na krém si vzpomenu až když si o to pleť nebo ruce řeknou. A jednadvacítka se dá pořád koupit- nejen krém. Niveu nemám ráda a nesnáším ani její vůni. A ani nevím, že existuje pořád Maryna. To bylo naše mládí- a jak píše Tapuz kozí kosmetika je také příjemná / a nemečí se po ní/ Zijaju používá dcera.

 6. Ty krémy od firmy Vivaco znám, už jsem jich měla několik, včetně toho mandlového, o kterém píše Dede. Jsou vesměs opravdu výborné, jen právě ten mandlový byl na mě až moc „výživný“, přesně stejně jako ten někdejší AB. Za naprosto nepřekonatelný považuji jejich kozí krém, to je pro mě prostě absolutní top, lepší pleťový krém jsem snad nikdy neměla, opakovaně se k němu vracím. Příjemným bonusem těchto krémů je, že jsou „za hubičku“.

 7. AB krém i ten norkový myslím používala moje mamka, teď přešla na mnohem luxusnější značky 🙂 Se mnou je to těžké, vyzkouším, jestli se z krému aktuálně osypu nebo ne a podle toho vybírám, případně rozdávám. Ten mandlový jsem kdysi měla a půl kelímku dobrý, pak jsem to vypatlala na ruce, protože jsem ho na obličeji už nesnesla.
  Na marynu mám jedinou vzpomínku- děda chodil brzy ráno do práce v tiskárně a jednou se divil, že se mu děsně matlá zubní pasta- přehmátl se a dal si na kartáček marynu…

 8. Ach mandľový krém to bol pre nás studentky luxus,ale občas som si ho dopriala.Inak ako YGA modrá indulona.A teraz?možem si kúpiť aj drahé krémy,lenže načo už?/ale občas si kupujem a dúfam,že budem vyzerať na tridsať-lenže sa nedarí.

 9. No jo, samé nóbl krémy (rofl) – to my, děti drobných kovorolníků, používali modrou indulonu 😉 . A teď žerty stranou – AB mandlový byl asi klasika, která nechyběla téměř v žádné domácnosti. Jinak od dětství preferuju obyčejný dětský olej s auzulenem (protože Nivea mi nedělala dobře). Jeho vůni se pamatuju dobře, hlavně proto, že ho stále používám 😉 .

  A OTéčko – už jste je určitě viděli stokrát, ale pro připomenutí 12 fotek lednického zámku a Minaretu v ranním sluníčku.
  https://1url.cz/6zpKW

        1. včera jsem si žádný nevzala, zkusila jsem to bez, nejsem moc prášková. Asi to byla otrava čerstvým vzduchem.

 10. Tu vůni myslím znám taky. Docela dlouho jsem používala mandlový krém, ale na ruce 🙂

 11. Moje maminka používala NELA GOLD krém. Byl ve fialové kulaté kovové krabičce a vyráběly ho Tukové závody Nelahozeves.

  Babička Marie zase používala krém Maryna. Byl v umělohmotné červeno-bílé krabičce.

  1. u nás frčel norkový krém… marynu používal táta na ruce a nelagold se koupil,když nás nebavila modrá nivea….
   já jednou dostala od sestřenky CD creme, stříbrný víčko,bílá kulatá nádobka…ten mám v nose, nebyl moc mastný,ale byla to cizina..a to v roce 1980 bylo něco! Jinak starý mandlový AB krém mi pomohl na popraskané lokty…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN