BTW: Jarní úklid

Vídám je tam často – muže v oranžových reflexních vestách, uklízejících ten nevděčný kus ulice vedoucí od nádraží ve Dvoře Králové směrem do města. Proč nevděčný? Eh, ona ta alej starých lip je nádherná, ale udržet pod stromy silnici a chodníky v pořádku není nic snadného.

 

 

Vždy když vidím, jak je tam čerstvě zameteno, posečeno a uhrabáno, tak mě to potěší. Nejen proto, že to hezky vypadá, ale protože to znamená, že aspoň tenhle kousek společnosti je tak nějak v pořádku.

Všimli jste si někdy, jak moc spolu souvisí pořádek a opečovaný veřejný prostor, s mírou… řekněme civilizovanosti místních obyvatel? Tak, jako s pouhým graffiti a rozházenými odpadky může – podle teorie rozbitých oken – začít devastace prostoru ze slušného místa v ghetto, tak stejným způsobem se vytrvalou péčí a hlavně zájmem místních obyvatel může status a bezpečnost obydleného prostoru vylepšit.

Já vím, ono by stačilo, kdyby se někteří lidé nechovali jako čuňata. A proč by po nich měli jiní lidé uklízet, když na to máme technické služby? Přesto někteří lidé ten binec uklízí, ať už si o těch bordelářích myslí cokoliv. Možná i proto, že upustit odpadek mezi další, už na místě ležící, je tak snadné – zatímco v čistém prostředí si to aspoň někteří rozmyslí.

Ne, že by se člověka občas nezmocňovala beznaděj. U nás v Doubravici máme každoroční „Akci Příkopy“, kdy se skupinky dobrovolníků rozejdou z obce po silnicích do všech čtyřech stran a vysbírají z příkopů všechno, co tam lidé stihli za poslední rok naházet. Moc bych si přála, aby aspoň jednou nějaké vyfasované pytle zůstaly nepoužité!

A tak vám přeju, aby u vás nevykoukly sedmikrásky ve stínu odhozených plechovek a jarní větřík spolu s vůní květin nešířil odhozené papíry a igelitové pytlíky.

A až budete váhat, zda sebrat nebo nesebrat, tak hlasuju pro „sebrat“. A hlavně – nepohazovat!:))

 

PS: Zatím mým „nejexotičtějším“ nálezem bylo DVD s gay pornem (podle potisku:)). Napadlo mě pár velmi zajímavých situací, za jakých mohlo být vyhozeno z jedoucího auta… (na místě, kde jsem ho našla se skutečně s autem stát nedá, zastavit jen v nouzi:))

Jedním z nejhnusnějších nálezů jsou použité dětské jednorázové plenky – kam se na to hrabe bavlna, vůbec, když už to v příkopu nějaký ten den (týden, měsíc) leží…

Neskutečně mě štve neuvěřitelný nevysychající proud plechovek a plastových nebo papírových kelímků.

Že kuřáci jsou čuňata mě nepřekvapuje, nedopalky nepočítám. Ale těch poházených krabiček od cigaret!

Za tím vším je stále vzteklejší otázka: To ty věci nemůžou vzít domů nebo k nejbližšímu odpadkovému koši??? No, zjevně nemůžou.

 

PPS: Poznámka ke kuřákům – víte, jak strašlivé sucho bylo jen před pár dny. Přesto jsem viděla v lese, jak lidi sázející stromky kouří… 🙁

To jen na okraj, když už se tu rozčiluju:))

 

A tak se ptám: Uklízíte někdy kolem svého bydliště? Organizovaně nebo jen tak, že jdete a seberete, co jinému odpadlo od ruky? Zaznamenali jsme nějaké originální nálezy?

Aktualizováno: 3.5.2020 — 19:55

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano také nikdy nepochopím, myšlení lidí, kteří s sebou nosí na cesty plné láhve pití a další plastické či skleněné obaly a ta váha jim nevadí. Zato prázdné už by je domů chudáci neonesly, jsou dokonce tak těžké, že je nedotáhnou ani k odpadk. koši. Podobně mám vztek, když na parkovišti vidím hromádku vysypaného popelníku. Proč si ho nevysypou doma???

  Kdybych měla kouzelnou schopnost, zařídila bych to tak, že každý kdo cokoliv nesprávně odhodí, našel by to doma hezky hajat na posteli a vracelo by se mu to tam tak dlouho, dokud by věc neodhodil správně. Stejně bych potrestala umělce graffiti a podobných čmáranic na budovy. Ráno by se probudil a měl by ty svoje malůvky na sobě. A zůstal by jimi nesmyvatelně zkrášlen tak dlouho, dokud zůstanou na místech, která jimi sám vyzdobil. Ó jak já bych si tuhle moc tam moc přála mít !!!!

  1. Maričko, to jsi napsala moc hezky – taková moc by se mi taky líbila! To je prakticky námět na povídku, to s tím graffiti by bylo neodolatelné 😀

 2. Co mně zvedlo adrenalin, byl neskutečný čurbes na ulici ze zbytků po silvestrovském střílení petard. Přitom každý dům tady má zahradu, ale tu si dotyční zjevně nechtějí zaneřádit, zatímco na silnici před jejich barákem už to nevadí, neb se to zřejmě nemusí uklízet. A taky neuklízí.
  O různých kuriozitách v lese jako je sedací souprava nebo pojízdný nákupní koš ani nemluvím. U nás je sběrný dvůr pro občany zdarma, tak to asi musí dovážet někdo přespolní.

  1. Hančo, já jsem v minulých letech sbírala zbytky raket z naší zahrady, i když nikdy žádné nestřílíme. Oni střelci takové prkotiny prostě neřeší 😛

 3. A to byste měli vidět co plave v potoce, plasty, skleněné láhve, pěnový polystyren a pod. Minulý týden toho manžel po břehu sesbíral skoro pytel jen okolo našeho baráku, nevím kdo si chce chladit v lese když tam je odložená lednička anebo si zviřátka zařizují domácnost…

  1. Ty jo, to je jak ten záchod… vždyť to snad dá víc práce dovléct do lesa než do toho sběrného dvora???

 4. Absolutně nedokážu pochopit,proč,když každý občan ve své dědince i městě,platí povinně za odpady,co některé lidi pudí k tomu aby je umisťovali do příkopů,lesa ,atd. Vždyť popeláři odvezou i pytel položený vedle popelnic. Chodím denně kolem našeho rybníka a pořád jedno a to samé,petky,kapesníčky s posmrkem,krabičky od cigaret,já bych to přes ty čuně mlátila a hotovo. V mém bývalém rodném městě už likvidovalo město 3 rozsáhlé vybydlené lokality,sídliště, s fůrou nepředstavitelných odpadků,nakonec to museli srovnat se zemí.Sociálky je školí, jezdí s nimi na různé zásedy,učí je základní hygieně,vše zdarma,fakt se jim věnují ale to nepomáhá a nepomáhá a jsou to generace od let cca 1950. Achjo.

  1. Jo a ještě jedna věc zamořuje lesy – vlhčené ubrousky. Zatímco těch papírových se les (aspoň za vlhkého počasí) celkem snadno zbaví, ty vlhčené jsou problém. Ale některým lidem to nevadí, samozřejmě. kdyby to po sobě aspoň zahrabali!

 5. Já si nemůžu stěžovat, u nás máme v zásadě čisto a „nezničeno“. Pominu samozřejmě vajgly na autobusových zastávkách, to je zatím marný boj. Občas, spíš ojediněle, se někde povaluje nějaký papír, ale opravdu docela vzácně. Plechovky ani flašky se tu nepovalují, to jsou fakt jen jednotky případů. Sem tam někdo udělá binec kolem popelnic, ale od té doby, co jsou zamčené v klecích, se to významně zlepšilo. Binec čas od času vznikne u tříděného odpadu, když zahapruje odvoz některé suroviny. Je nás tu asi dost třídičů 😀 , a tak se třeba sklenice nebo pytle s plastem vrší vedle příslušného kontejneru. Ale je třeba přiznat, že když pak přijedou to odvézt, tak to všechno pečlivě uklidí. I tak by se ty případy daly spočítat na prstech. Takže mám asi celkem štěstí. Ale přece jen jedna kuriozita – asi před dvěma týdny o víkendu v noci tu někomu přímo u vchodu do metra vypadlo z kapsy starší kancelářské křeslo. Asi během dvou dnů zmizelo. Jestli se o to zasloužili pracovníci úklidu, nebo jestli se někomu hodilo, těžko říct, hlavně že zmizelo.
  Vznik ghetta tu snad nehrozí, alespoň tomu chci pevně věřit. Epizodu s občany, které nikdo nechce za sousedy, už máme naštěstí dávno za sebou. Kdysi sem byli hromadně nastěhováni a žádná radost to nebyla, i když to naštěstí nedošlo do extrémů. Ale nějak jim to tu nevyhovovalo a časem samovolně zmizeli. Jestli se odstěhovali do Janova, do Chanova či do Nuslí, těžko říct, ale nezbyla tu ani jedna rodina. Domy, které po sobě zanechali v poměrně nestandardním stavu, ale stále provozuschopné, byly už dávno opraveny a uvedeny do původního stavu, zabydleny a v nové době povětšinou rozprodány do soukromého vlastnictví a značně zvelebeny, takže OK. Tak snad nám to tu vydrží.

  1. Jo, to je prostě klika, protože u vás se zjevně o veřejná prostranství pečuje. Ovšem dostalo mě to kancelářské křeslo! 😀

   1. Jo, radnice se fakt stará, až se divím. A tím, že tu není nepořádek, to zřejmě vážně lidi nutí, aby se nechovali jak čuňátka.
    Starosta, který to tu tak schopně vede už řádku let, vloni kandidoval do senátu. Spousta lidí mu to nepřála a myslím si, že si kdekdo oddechl, když se tam opravdu nedostal a starostuje dál 😀 .
    Už jsem tu jednou psala, že radnice shodou okolností přímo tady naproti našemu domu vykoupila od Prahy velký volný zatravněný pozemek, na který mělo zálusk už několik developerů, kteří tu chtěli stavět obrovské business centrum (zbytečné, o kus dál už řadu let stojí jiné a trvale v něm nabízejí volné prostory). Bude to přeměněno na park. To se vidí málokdy. Tak doufejme, že jednou nepřijde na radnici někdo, kdo změní názor a hodí to developerům vplen.

 6. Mám normu – tři odpadky za vycházku. Teda ne vyhodit, ale donést. Ještě se nestalo, že bych ji nenaplnila! Bohužel… Nikdy nepochopím duševní pochod člověka, který se vláčí do lesa za sídlištěm s televizí!!! Když už je líný ji zavézt do sběrného dvora, tak by bylo pro něj jednodušší ji nechat u jednoho z desítek kontejnerů, který cestou minul…

  Jinak u nás na vsi za opad neplatíme s tím, že jsme se zavázali, že budeme třídit. Nevím jak ostatní, ale my teda třídíme (třídili jsme, i když se platilo). Ale nechápu, proč na papírový odpad jsme vyfasovali klasický plastový pytel (headbang) ?! My ho ukládáme do papírových krabic, přece jenom se mi to zdá logičtější.

  P.s. jinak na vycházkách sbírám spíš krásu 😉 … http://yga.rajce.net/2020_Kveten_3

 7. Pokud mohu, seberu a uklidím. Jinak se odhozená krabička od cigaret rozmnoží. Nechápu kuřáky, kteří nosí celý den krabičku cigaret v kapse a večer, když jdou od metra a mají to nejvýše deset minut domů (další stanice je deset minut naproti), tu krabičku po poslední cigaretě domů už neunesou. Ať se snažím jak se snažím, nerozumím tomu.
  A o lípách, českém to národním stromu, mi nevyprávěj! Naše čtyři++ plodí nepořádek celý rok. Hezky postupně z nich padá okvětí, květy, něco pořád, vykousaní čmeláčci od zlých hubených vos, odkvetlé květy, zase něco pořád, listí na odvoz několika aut, větve a něco furt. Takovou partičku barevných vest bysme moc potřebovali.
  Jen tak na okraj. K mé venkovní zvířecí komunitě přibyl čmelák, který se zabydlel ve škvíře nad vchodem do domu. Je tlustý jak náš kocour, bzučí jak letadlo a je rozčílenej, když se mu dlouho zdržujeme na schodech. Ale jinak se mu u nás líbí. Už jsem ho několikrát přistihla, když se byl podívat, jak máme zařízený obývák. Ješté že je to sorta, kterou nemusím taky krmit!

   1. Jasně, že je to maminka, když obhlíží obývák – chlapy by obhlíželi spíš garáž (rofl) .

     1. No, však uvidíš, jak bude vaše soužití fungovat:))
      Já pořád čekám, kde se usídlí sršni – zatím o nich nevím.

 8. Ano kuřáci jsou opravdu nejnižší forma života. Tuhle jeden z dáme jídlo dokonce kouřil v autě a rozvážel jídlo. Ještě musel minutu stát a dokouřit cigáro a pak ho vyhodit z auta, než mi dal pizzu.

  Jinak na podobné akci jsme byl cca před 3 lety v Jablonci kolem přehrady a nejlepším nálezem byla naprosto cizorodá dopravní značka (bez držáku jen ten plech) v křoví.

  1. Ta ženská, co si přede mnou odhodila nedopalek v lese tak suchém, že praskal po nohama, taky moc nepřemýšlela, že jo. A to tam pracovala!

 9. Je fakt, že když řešíme problém odpadků u nás na vsi (třídění a tak), tak pořád musíme myslet na variantu – jakmile dovolíme lidem platit méně za méně častý svoz odpadu, neobjeví se nám opět bordel v lesích kolem obce? Nevzniknou opět černé skládky?
  Zatím se zdá, že binec kolem cest je hlavně dílem projíždějících – v autech a na kolech, nejčastěji. Občas se ale v příkopu najde i pytel s odpadky komplet.
  V lese zůstává svinčík za lesáky, hlavně plastové lahve od pití a od olejů. My tu moc turistů odjinud nemáme, takže vlna odpadků v lese se obvykle vzedme až při houbařské sezóně. Je to k vzteku, ale zdá se, že na to neexistuje žádná páka, jak donutit lidi nebýt čuňata.
  Mimochodem, minule jsem jela v autě a z auta přede mnou nejdřív z jednoho okénka vyletěl kelímek a chvilku na to z druhého konzerva. (devil)

 10. Můj manžel pravidelně uklízí nepořádek u popelnic.
  Moc ho to rozčiluje.
  Navíc je opravdu poctivý třídič odpadků.
  Co ho dokáže docela vytočit je, když dotyčný hodí do biologického odpadu ten odpad v igelitovém sáčku.

  1. Jo, to je fakt přístup na hlavu (mluvím o tom biologickém odpadu). Ony existují i rozložitelné „igelitové“ sáčky – do odpadkových košů i na psí exkrementy (kupuju obojí), ale ani jedno ani druhé bych do biologického odpadu nedala. Beru to tak, že je to lépe likvidovatelné v tom směsném.

 11. Co jsme našli a neodnesli, protože to bylo docela hluboko v lese a my byli pěšky, byl porcelánový záchod. Kdo ho tam postavil netuším, proč už vůbec. Přemýšleli jsme, proč se s ním někdo vezl tak hluboko do lesa. Byl to záměr, kterému nerozumíme? Jako se do moře potápí lodě, aby časem vytvořily útesy? Dovézt to tak daleko, to už by vyšlo na skládku na čas a benzín stejně… Někdy lidem nerozumím. Nosíváme z lesa igelitky, plechovky, co najdeme cestou, speciálně pro odpadky tam nechodíme.

  1. Velmi dobře Vám rozumím. Také mi hlava nebere, kde se uprostřed lesa vezme velký igelitový pytel s odpadky.Je přece jednodušší jej nechat alespoň u popelnic, než se s ním tahat do lesa….
   O odhozených plastových lahvích ani nemluvím (tady podezřívám dělníky brázdící les na traktorech)

   1. Ve vinohradech obvykle nebývá binec, jen to, co tam nechají pracovníci statku- čirou náhodou jsem totiž kdysi chodívala se psy ven přes den, tak jsme je viděla a ty petky, co z nich pili, jsem v tom vinohradu pak našla. Ano, i tu sedmičku od vína.
    Uklízím jen to, co mi lidi nahážou za zahradu, protože se jim cestou z fotbalu stane, že jim odpadne od ruky obal od tatranky, petka a tak. Na hřišti jsou koše. Jenže to by museli projít brankou za plot. Ve středu obce máme košů spoustu, směrem k okrajům mizí, až zmizí docela. Tak já si teda ten chlívek nechám v kapse a vyhodím doma, jiným je to zřejmě zatěžko.

    1. Jak uz jsem psala, naproti máme školu a před domem otevřená předzahrádka s vysokým živým plotem. Jako jo, je do ní vidět, ale… Asi tak

  1. Mám na to téma kus jedné knížky a je to moc zajímavé a poučné čtení. Píšou tam mimo jiné, jak boj s vlůnou zločinnosti v NewYorku začali bojem proti graffiti a jízdám na černo. A vysvětlili tam, proč to nakonec fungovalo…

  2. U té anglické verze je prima fotka nějaké opuštěné nemocnice – chátrající barák s vytlučenými okny. To mi názorně připomnělo místo, kam tady v Praze chodím na střelnici – novou, pěknou a moderní, ale zbudovanou v areálu starých, léta opuštěných fabrik (Vysočany – Kolbenka) – zchátralé, těžce oprýskané a prázdné staré tovární haly, administrativní budovy a sklady s rozbitými okny, všechno zarostlé náletovou zelení, zaprášené a temné, část je navíc ještě vyhořelá. V poslední době se to tam začíná dost vylepšovat, usazují se tam různé firmy, zřizují si tam nové provozy a moderní sklady a pomalu to tam začínají zvelebovat (nedávno tam dokonce trochu opravili i hrůzostrašnou silnici, která vede skrz areál). Ale ještě docela nedávno to tam bylo prvotřídní postapo. Jezdím tam autem, takže je to OK, ale před pár lety jsem byla nějak nepojízdná, tak jsem se tam vydala pěšky. Bylo to tak v prosinci, už se smrákalo, nikde nikdo, úžasná atmosféra 😀 . Pro jistotu jsem přesunula pistolku do kapsy bundy, abych ji měla v ruce v pohotovosti, a pořádně přidala do kroku. Samozřejmě se nic nestalo, ale přítomnost na takovém místě o zimním večeru fakt nahání strach 😀 .
   Vypadá to tam ještě většinou zhruba takto https://1url.cz/YzEk3 .

 12. Sbírám hlavně nad Dalmatinovem v lese, nosím v kapse igelitku a vždycky je slušně zaplněná. Ale musím říct, že většina odpadu má německý původ (jsme na hranici s Německem, oblíbená výletní destinace). Další velká část odpadu je od dělníků v lese.
  Ač jsem kuřačka, nedopalky ani krabičky rozhodně kolem sebe nerozhazuju, vždycky skončí v koši nebo v popelnici.
  Moje nejlepší použitelné nálezy – smaltovaný pekáček (zjevně zapomenutý přes zimu po nějaké dětské hře) a bavlněná utěrka s logem německé hospody. Mám je dodnes 🙂 A sbírka „jednopanákových“ lahviček od alkoholu, opět německé provenience. Ty používáme jako vázičky na jarní kytičky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN