HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: V karanténě (7)

Kromě roztomilého růstu mimina pozoruji ještě jeden, lehce znepokojivý jev. Spolubydlící maminy od posledního focení docela narostla. Má pěkný límec a trochu i… zvětšené břicho? NO NAZDAR!

 

 

Hledám bradavky. Žádné rozevřené vějířky srsti, žádné obří bradavky. Vlastně ty její ani nedokážu najít.

V úterý konzultuji s odborníky. Doporučují vyslat spolubydlící do světa. Pravděpodobně je také nakrytá a už měsíc má jídla co tlamka ráčí. Tělo se kdykoliv může rozhodnout, že žrádla je dost a je třeba popohnat potomstvo ve vývoji.

Zítra poletí.

 

Mimino

 

Ve středu vyrážím ven před osmou večer. Stmívá se. Čekám, až ptáci přestanou létat a zpívat. Netopýrka v látkovém sáčku od rýže už je nedočkavá, zahřátá a aktivní.

V půl deváté konečně ticho. Jen nad námi proletí jedno letadlo.

Otevírám látkový sáček. Netopýrka se zubí a leze mi naproti. Beru ji na ruku. Rozevře okamžitě křídla a frrrrnk!

Nestihla jsem ani vytáhnout mobil.

Takže video z vypouštění zase nemám.

 

Mimino

 

Ten večer jsou matka a dcera tišší. Matka si patrně uvědomuje, že odteď budu matlat jen na ni.

Ráno zjišťuji, že nefunguje elektřina. Topný kámen vychladl. Matka a dcera spí na jedné hromadě.

V pátek konečně dostávám vyjádření od zkušenějších. Mimino a máma po víkendu odjíždějí. Mimino čeká kritické období — musí přejít na pevnou, pro netopýra nezvyklou stravu, rozlétat se v rozletové voliéře a odletět s mámou vstříc volnost v divočině. Ne každé mládě to zvládne.

 

Mimino

 

Malé narostlo pět stříbrných chlupů na zádech a visí nad topným kamenem, zatímco máma odpočívá. Opatrně strkám ruku do ubikace a sleduji, zda se mě máma nepokusí sežrat. Máma je obezřetná, ale klidná.

Mimino mi najednou vleze na ruku. Mám ji teplou a spletlo si ji s topným kamenem.

Když zjistí omyl, vycení na mě své velké děsivé zuby. Pak uzná, že už ji držím správně.

Když vracím malou zpátky do ubikace, nadzvednu náhodou ubrousek, který mají holky jako podestýlku, a najdu pět dobře schovaných zophobáků.

V noci netopýři dojdou k názoru, že nastal čas pro pořádný úklid a rekonstrukci. Stěhují nábytek, klepou koberce, převrací misky, vrtají do zdi! Myslím, že tu rekonstrukci chtějí stihnout do odjezdu.

 

Mimino na kameni

 

V sobotu malé narostlo mnoho rezavých chlupů. Jsem překvapená. Malí netopýři přece mají být tmavohnědí!

V neděli večer už převládají chlupy hnědé.

V pondělí dorazí zkušenější odbornice, aby dohlédla na úspěšný odstav a odlet. Malá je prý docela velká.

Překládáme topný kámen naležato za účelem bezpečného cestování.

Malá žuchne z úkrytu za kámen a tváří se jako vyoraná myš. Automaticky sáhnu do ubikace. Odbornice mě zarazí: „Ona vyleze sama.”

Má pravdu — malá už vyrostla z netopýří školky. Odjíždí přece do školy!

 

 

Video z vypouštění netopýrů můžete vidět zde 🙂  (Pozn. red: Stojí za to! Na konci zmiňují i místní mimino:))

 

Mamina nadává: Nešahat, nekoukat, nematlat, neotravuj, kojím!

 

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:58

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Naše malé netopýry snad nikdo nejí, ta zvířata odchytávaná a prodávaná na trzích jsou kaloni. Někde v netopýří sekci je článek o rozdílech mezi nimi 🙂

 1. Díky za úžasný seriál, na letní průlety netopýrů jak na sídlišti, tak na chatě budu už navždy nahlížet jinak 🙂

  1. Juj závidím! Na našem sídlišti jako na potvoru žádní nejsou a snad nikdy ani nebyli

 2. Tak tohle byla záse radost číst 🙂 Na videjku je vidět, jak je miminko maličké v porovnání s mámou, která visí starostlivě nad ním (a dospělý netopýr není žádný ob, že?). Maličká netopýrka zvědavě zkoumá své okolí, stejně jako každé mládě. Na jedné fotce je vidět, jaké už má solidní drápky. Rodí se s nimi? Tedy jsou ta tenoučké (ale ostré) jehličky jako třeba u koťat? A co zoubky? Píšeš, že málá je na teby vycenila. Jsou „travalé“ zuby, nebo se mláďata přezubí (jako kočky). To se ale dá těžko zjistit, že? A poslední 2 otázky.Umí malí netopýři při vypuštění letět už stejně rychle jako jejich mámy (a ostatní dospělí)? Nebo mamina schválně letí pomaleji, aby jí potomek stačil (tedy pokud nad ním při vypuštění ještě má dohled?).

  A jako JanaBa, také jsem si všimla, že všichni vypuštění netopýří nabrali stejný směr letu.

  Pustila jsem si i to další letošní vypouštění, co tam je – to noční.

  Mockrát děkuji za seriálek a moc bych ti přála, zůčastnit se vypouštění „adoptivní vnučky“

  1. Jé, to se tak hezky čte!

   Dospělý netopýr vejde do dlaně – matka je zrovna spíš z větších netopýrů, proto je asi malá docela macík.

   Rodí se s drápky, zahlédla jsem je. Ale hlavní jsou v tu chvíli zoubky, těmi se drží máminy bradavky (au), a jinak ji máma má zabalenou v křídle jako v povijanu nebo v šátku. Zuby jsou to mléčné, ale netuším, kdy jí narostou trvalé.

   Ona už pak bude velká jako dospělá, jen bude mít tmavou dětskou srst (dětskou barevně, netopýři jsou heboučcí celý život) a bude o trochu menší než máma. Odletí spolu. Prakticky jako dítě neustále protahuje křídla a pak vyletí naostro.
   Mládě pak nějakou dobu zůstává s matkou, aby našlo tradiční zimní a letní úkryty a trasy.

   Kde je vypouštěli, netuším, ale patrně se rozkoukají a letí všichni směrem k nějaké té netopýří lokaci

   Moc ráda! Doufám, v nějaké fotky nebo videa. Ale spíš se obávám, že to nevyjde a že to neuvidí nikdo. Vypouštění netopýrů se totiž děje postupně – žijí ve voliéře, kde mají jídlo, mají tam otevřená dvířka, a jednou se prostě odstěhují 🙂

   Pokud budou fotky, pošlu ještě update 🙂

 3. Děkuji mnohokrát za seriál ze světa netopýrů! Byl velmi poučný a poutavě psaný, takže jsem četla vždy se zájmem a těšila se na pokračování. Moc se mi líbilo, že jsme se dočkali narození nového tvorečka takřka v přímém přenosu. Jo, malá netopýrka v dlani mi taky připadá jako čerstvě narozené štěně. 🙂
  Je fajn, že jsou dokonce zprávy o tom, jaké dělá pokroky. Možná nakonec dojde i na to video z vypouštění, přála bych ti to (i nám)! 🙂

  1. Rádo se stalo 🙂 psala jsem s týdenním odstupem, abych stihla poupravit text, ale psala jsem téměř deník a taky jsem netušila, kam mě život zavede.

   Vy máte malé psy, že 🙂 Kdysi jsem hlídala sestře miminka bernských salašnických psů, ale to už měli velikost větší kočky.

 4. Díky za všechny pravdy a mýty o netopýrech,mám k těm podivuhodným tvorům kladný vztah! 🙂 Ani bych se nedivila, kdyby se na podzim vrátili k Tobě. 🙂

  1. To jsem ráda!
   No uvidíme, jestli budu mít taky přistávací dráhu na lodžii 🙂 ale tihle jsou z Prahy 10, patrně zase přiletí tam.

 5. Dikyt za úžasný pohled do světa, kam bych jinak určitě nenakoukla. Všem co odletěli, držím palce, ať najdou výbornou kolonii a mamině s malou, ať si užijí jaro a léto taky. Díky, Nevi.

 6. Netopýrko! Díky za moc hezké, odborné články. Kéž by bylo víc takhle obětavých mladých lidí, kteří neřeší jestli je zvíře roztomilé jako plyšák na hraní, ale kteří pomáhají tam, kde je to třeba. A neboj, na podzim už budeš zase blbě spávat 😛 .

  1. Na podzim už byly imunní a můžou si trhnout 🙂

   Díky! Je nás hodně, jen mnohým se o tom nechce psát. Přitom myslím, že je to třeba. Publikum se dobře vzdělává příběhy 🙂

   Jinak máš bohužel pravdu, dost často se mi stane, že mi někdo nabídne entuziasticky pomoc pro zvířátka z laboratoře k adopci, ale jakmile se dozví, že to jsou potkani a ne psi nebo kočky, tak je po ochotě veta. Mně zase psi moc neříkají, protože zpravidla nejsou vzít to dlaně a ňuňat, a ke kočce se nemůžu přiblížit bez rukavic a respirátoru 😀
   Přitom netopýr je hebká chlupatá koule s křídly! No není to roztomilé? 🙂

   1. Koukám, zapomenuté polední kafe už se projevuje 😀 samozřejmě na podzim už budu imunní 🙂

 7. HORKÁ NOVINKA!

  Malé se daří dobře, přestože mámě už dochází mléko. Umí sama jíst červy, možná už s mámou jí z misky.

  1. tak to j eskvělá zpráva, snad jí taky budou krmit dobrotama, jako tys krmila její mámu….

 8. Jo, ještě mě pobavili ti červi schovaní „na potom“. Mamina je zkušená a vím jak to na světě chodí:)))

  1. Kdepak, to se ti červi schovali 😀 Netopýr si zásadně dělá zásoby v tukových polštářích na zádech

 9. Díky za interesantní nahlédnutí do světa lidí s netopýry a netopýrů s lidmi a odkaz na zajímavá videa z vypouštění. Myslela jsem, že se rozprchnou na všechny strany, ale jejich radar je posílá stejným směrem a i když jeden zazmatkoval, rychle se zorientoval a frnknul tam kam měl. Taky mě překvapilo, jak ten jeden dlouho žižlá toho nebohýho červa. Ačkoliv takový červ je poněkud větší sousto než hmyz, který mají v přírodě na jídelníčku, že ano.
  Celý seriál byl velice zajímavý, díky za něj.

  1. To záleží, jak jsou probuzení, kolik z toho snědli a jaký mají hlad. Někteří jedí tak rychle, že nestíháš podávat červy 🙂

 10. Ona je tak ošklivá, až je krásná 🙂

  Uvidíme. Ono záleží, zda bude přijata nějaká kolonie nebo velké množství netopýrů během roku. Jistota je, že na podzim přiletí štamgastí kolonie 😀

  1. Taky chodím na procházky po ránu, zrovna dneska jsem si dala do těla s nordic holemi, ale zatím jsem jen vyplašila zajíce 😀

 11. Já bych je obrečela, že jdou jinam, chtěla bych si je nechat – teda odchovat a pak vypustit…no jo,nejde to,rozum to ví, emoční složka se vzpouzí….
  Malý netopýrče je kouzelný,je to nádherný dítě…. (bat) (h)

  1. Nejde, nemám rozletovou klec ani netopýří lékárničku po ruce, pro případ, že by malá měla problémy jíst nebo cokoliv jiného.
   Takhle je přímo u zdroje v nejlepších rukou. 🙂

   Moc bych chtěla být u vypouštění a jejího prvního letu. To se nejspíš nepovede :-/

 12. A jéje, netrpíš syndromem prázdného hnízda? 😀
  Já vím, zase se vyspíš, ale stejně:))
  Budeš mít ještě zprávy o tom, jak si holčička ve škole vede? Pokud ano, tak napiš! (Stačí do komentářů pod jiný článek – pod moje můžeš kdykoliv:))
  Díky za tenhle seriál – byl fascinující. Musím říct, že se už koukám na netopýry jinýma očima… (inlove)

  1. Doufám! Snad bude i nějaký ten update.
   Tajně doufám ve vypouštěcí video.

 13. Jůů, tak už je to tady, z netopýrčete se stává opravdový netopýr! Nemůžu si pomoct, ale na té fotce, jak ho držíš v ruce vypadá jako miniaturní štěně čau-čau – ten naducaný rypáček a ta ouška!

  Díky za super seriál. Teď ti asi služba dočasné netopýří tety skončila a další várka bude asi až koncem zimy?

  1. Ona je tak ošklivá, až je krásná 🙂

   Uvidíme. Ono záleží, zda bude přijata nějaká kolonie nebo velké množství netopýrů během roku. Jistota je, že na podzim přiletí štamgastí kolonie 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN