BTW: Když spolu dva spí

Fuj, to byl ale strašný sen! Probudila jsem s pozůstatkem snového výkřiku na rtech a zoufale se snažila zorientovat v prostoru a čase. V temnotě podkrovní ložnice se ke mně najednou natáhla hřejivá ruka mého muže, a aniž by se doopravdy probudil, přitáhl mě k sobě a něco zamumlal. Splašeně pádící srdce se mi začalo uklidňovat a já byla vděčná, že nespím sama a nemusím se bát.

 

Napadlo vás někdy, jak náročná a na vnější vlivy citlivá disciplína, to společné spaní vlastně je? Když dokážeme vedle někoho spokojeně spát, je to vlastně deklarace velké důvěry. Protože ve spánku jsme velmi zranitelní. Když spíme, nedokážeme předstírat, že jsme mladší, krásnější a lepší než ve skutečnosti. V té posteli je naše nejvlastnější já.

Harmonii společného spaní je ale třeba stále citlivě ladit. Co když jeden rád spí při otevřeném okně, zatímco ten druhý mrzne? Někdo rád čte před usnutím, druhého to ruší, a tak bychom mohli pokračovat. Také, jak roky jdou, hrozí reálné nebezpečí, že si společní spáči pořídí asynchronickou nespavost – každý se beze spánku vrtí v jinou část noci. A to nemluvím o… jak bych to hezky řekla… hlučném spaní! Co potom s tím?

Když si to všechno projdu, tak mám dojem, že čas harmonického společného spánku je relativně vzácnou součástí partnerských vztahů, takže je třeba o něj pečovat a být za něj vděční. Protože někdy není pro klid partnerů jiné řešení, než oddělené ložnice. A jednou přijde čas, kdy ten druhý bude ve společném loži chybět napořád.

Takže až si zase jednou budete schovávat hlavu pod polštář, protože váš partner bude zrovna spát s gustem a hlučností pravého bohatýra, zkuste si připomenout, jaké máte štěstí, že ho máte. Konec konců, špunty do uší nestojí žádný majlant:))

 

 

Aktualizováno: 20.4.2020 — 20:36

32 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. My jsme spali pohromadě jen ty čtyři roky v Praze. Tady ve Švédsku jezdil manžel za prací a já spala převážně sama.
  A příští rok je to třicetileté let co zemřel, takže téměř třicet let spím už jenom sama. Pes se ke mně do postele nevejde a kočenky na mne kašlou.
  Mám jeden hrozný noční zážitek ještě z Prahy. Probudila jsem se tím, že do mne manžel tloukl ze spaní pěstmi. A trvalo dlouho než se probudil mým křikem. Přiběhla i tchýně z vedlejšího pokoje. On se totiž strašně bál hadů. Jako malého kloučka ho strašily jeho starší sestra a sestřenice. Proutky šustily v suchém listí a volaly: „Had, had, je tu had!“ Ten děs mu zůstal až do dospělosti a tu noc se mu právě o hadech zdálo. Bojoval ve spánku s hady a mne málem přizabil.
  A pokud jde o sny, mivali jsme tady hrozně živé emigrantské sny. Jak nás komunisti chytili a věznili, jak jsem se tam ve vězení setkala se sestrou atd. Probouzela jsem se brečící a celý den jsem se nemohla zbavit té atmosféry děsivého snu.

 2. Na hlučný spánek své polovičky jsem si už zvykla, až se sama sobě někdy divím, že jsem schopná v těch decibelech usnout. Ovšem jiné zvuky, ač zdaleka ne tak intenzivní, mě dohánějí k nepříčetnosti. Například pravidelný zvuk tikání budíku ani za nic nedokážu vytěsnit. A tak jsem už několikrát, když jsem nocovala v cizím prostředí, po špičkách vynášela budík z ložnice. Jednou na návštěvě dokonce i nástěnné hodiny. (chuckle)

  1. Hančo, s těmi hodinami tě chápu! Kdysi jsme jedněm hodinám u babičky všichni říkali psanci. Jediný, kdo s nimi dokázal spát, byli babička s dědou. Já jsem jim minimálně musela dávat složený papírový kapesník na ozvučné tyčky, aby aspoň neodbíjely. Ale stejně nakonec vždy skončily v předsíni 😀

   1. Náš Honza nesnesl ani hodinky, budíka by asi prohodil oknem. Tedy budík bych oknem prohodila i já.

 3. My vyluzujeme spací zvuky oba dva. Já teď nějak méně, sdělily mi to mé spolunocležnice,když jsme byly lyžovat a bydlely na jednom pokoji. Doma máme každý svůj pokoj, ne k vůli zvukům ale MLP se v noci pohybuje dost zvláštním způsobem. Když se obrací,zapře se patami a lopatkama, vytvoří luk a pak se výskokem v leže otočí na druhou stranu a to fakt nejde přeslechnout a vždycky jsem se šíleně lekla. Studovala jsem ten způsob avšak je to neuchopitelné.Při tom všem spí a nestěžuje si. 🙂

  1. Jenny! To by chtělo natočit, snažím si to představit, ale tak daleko moje představivost nejde! A s výskokem!! Pantáta se nezdá… (rofl)

  2. Jenny! je úžasné, co člověk umí, když spí. Já prý občas Martinovi ze spaní něco říkám, ale nikdy si to nepamatuju 🙂

 4. V kolika koupelnách v různých hotelích různě v Evropě jsem už spala! Manžel v mladším věku chrápal jak dřevorubec a já jsem ho kvůli zachování zdravého rozumu musela na noc opouštét. Šlo to pozvolna, nejdřív jsem po hodině zoufalství a nenávisti chňapla peřinu a odplížila se do jiného pokoje. Posléze jsem chňapla i postel a přes protesty manžela jsem z ložnice zmizela. Teď už jsme si zvykli oba, já mám u sebe psa, tedy v pelechu, do postele neleze. Manžel je na tom hůře, vyfasoval kocoura, který během noci postel převezme, ale manžela nechá spát na kraji. Je to hodný kocour. Jak říkám, zvykli jsme si všichni.

  1. Jano, taky jsem jeden čas v hotelích koukávala po koupelnách! 😀 Ale kupodivu se to časem tak nějak sladilo, takže pokud jeden z nás nemá rýmu, fungujeme uspokojivě:))

   Jinak koukám, že kocour je velkorysej… (rofl)

 5. Nerada spím sama,. I když mě psice přijdou oblažit svou přítomností, funí jinak než Mušketýr 🙂

 6. Manželovo spaní „nahlas“ mě naučilo spát resp. usínat s hlavou pod polštářem :-)), jinak jsem to nedala. Kupodivu postupem času už nechrápe jak motorová pila, ale jemně pochrupuje, ale polštář na hlavě mám pořád, jinak prostě neusnu. Tu hlavu po usnutí vykutám, protože se probouzím s hlavou na polštáři :-).
  Jo a sny, to bývá někdy zážitek. Nedávno se mi zdálo, že mě MLP ráno budí, abych už vstávala a dává mi do postele půl banánu, který jsem odmítala. Když jsem se probudila, jala jsem se hledat v posteli ten banán, i manželovu postel jsem podrobila kontrole a nic. Když jsem se ptala, kam dal ten banán, kulil na mě oči, že mi nic nedával. No, je fakt, že doma ani žádné banány nebyly…

  1. Alimo, tomu říkám živý sen! 😀
   Mívám sny živé, ale jen málokdy mají něco společného s realitou, takže po probuzení obvykle netápu 🙂

   1. I mé sny často do reality mají daleko a přesto ráno mnohdy tápu. Na druhou stranu si i ve snu dokážu říct „Neblbni, to je taková hovadina, že se ti to musí zdát!“

     1. Taktéž! Alternativní život, to se nedá někdy pochopit! 🙂 Mám to skoro každou noc. Tělo spí, leží a mozek si dělá co chce! 🙂

      1. No… jsem ráda, že v tom nejsem sama:)) Martin mívá velmi reálné sny, často pracovní, takže se někdy probudí a fakt váhá, jestli se nestal nějakej malér. Moje sny jsou fantasmagorické a většinou je ani nelze vyprávět. Občas, když je to fakt drama, si ve snu umím říct, že je to sen – abych se tak nebála 😛

 7. Jo jo, i já mám v posteli bohatýra (blush) – teda teď mluvím o hlučnosti jeho spánku. A je fakt, že mne vždy vzbudí, když se vzbudí – tedy když přestane spát s gustem, jak jsi pravila (rofl) . Takže my máme spánek synchronní. A já si časem na to jeho hlasité spaní celkem zvykla, i když někdy je to o zatínání zubů. Navíc mám velmi silný pocit, že trpí spánkovou apnoí (nebo jak se to skloňuje) – prostě místy jakoby přestane dýchat – a já pak napnutě čekám, kdy se zase hlasitě nadechne. A když se mi to zdá dlouho, tak do něho drbnu, ať ten dech popadne… ovšem většinou dýchá, ale pro změnu potichu (chuckle) .

  A tady je osmnáct trošku snových fotek jara na jihu Jižní Moravy 😉
  http://yga.rajce.net/2020_Duben_-_odpoledne_u_vody

  1. Ygo, nádherné fotky – a dnes je tam koník! 🙂 Husy, housata, voda a zrcadlení. A žádnej hmyzák, jupí! 😀

  2. Bimbo chrápe celý život a apnoe je můj noční děs, vždycky do něj dloubnu a jsem šťastná, že se nadechne. Občas musím jít spát dolů, zejména když je něco zvířeně. Momentálně spím víc dole, protože Majda je choroba a tak jdeme spát nahoru a když potřebuje v noci ven, zůstaneme dole s kocourky. Ale oddělené ložnice kvůlivá chrápání mne opravdu nikdy nenapadly. Ten pocit, že je se mnou člověk, kterému jsem svěřila svoji budoucnost, ten se nedá ničím vyvážit. Když je náhodou v noci mimo domov, nějak hůře se mi spí…

    1. Majda má zánět dělohy, vypadá to, že to půjde zvládnout ATB, zatím to vypadá slibně. Bude jí jedenáct a to je u obříků požehnaný věk. Jinak je zcela OK, nemá teplotu, žere jak mlejn, krásně to z ní jde (no to věčné praní), vyžaduje procházky, tak snad to zvládneme. Jinak jsme připravení na operaci, ale vzhledem k věku a situaci by k tomu nemuselo dojít

     1. Inko, moc držím palce, abyste to zvládli jen s těmi atb! (h)
      Dej vědět, jak se to vyvíjí…

  3. Ygo, krásný fotky, fakt. Spánkovou apnoe měl můj bývalý, to bylo strašné, taky teda hrozně chrápal, já se vůbec nevyspala, to se nedalo.
   Druhý muž naštěstí spí tiše, nechrápe, v podstatě jak lehne, tak ráno vstane, u nás teď momentálně nejvíc chrápe Goliáš :).

 8. Společné spaní v ložnici to je téma.

  V naší rodině jsem ten chrápač já. A navíc jsem v noci měla apnoe i 2,5 minuty. Manžel mě na to často upozorňoval, tak jsem raději zašla na vyšetření
  A bingo mám spánkovou apnoii . Spím s přetlakovou maskou připojenou hadičkou k přístroji. Přístroj jemně hučí a když se snaží přefouknout tu mojí apnoi tak fučí docela nahlas. A navíc ta maska na obličeji je velmi antierotická záležitost.

  A přesto mě manžel láskyplně přikrývá, když se v noci odkopu.

  1. ty jo, tak jsem na tu masku koukla a já bych asi neusnula vůbec, já se strašně vrtím, otáčím se jak vrtule, já bych se na tý hadici asi uškrtila, obdivuju tě, že s tímm dokážeš spát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN