HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: V karanténě (6)

„To jsou netopýři? A kolik snášejí vajíček?“ Aneb hitparáda nejkurióznějších dotazů od návštěvníků netopýřího stánku. Znáte ten starý vtip? „Co to tady visí za ptáka?“ „Visí tady netopýr, ale nezdá se mi, že za ptáka.“

 

 

Netopýr je savec. Má hebkou srst, živí se hmyzem, rodí a kojí. Porod je jedna z mála příležitostí, při které netopýr visí hlavou nahoru. Mládě matka zachytí do ocasní blány a později schová pod křídlo.

Netopýří těhotenství je zajímavá věc – trvá 6-8 týdnů (u netopýrů rezavých) a samice je dokáže pozdržet. Netopýři se páří na podzim, ale otěhotní až v průběhu dubna, jakmile jsou dobré podmínky a dostatek jídla. Mláďata se rodí na začátku června. První dny má matka mládě neustále pod křídlem, když už povyroste, nechává je v kolonii. Mláďata neudrží svou tělesnou teplotu, a tak se tisknout k sobě a zahřívají. Proto musí letní kolonie být na teplém místě.

 

Samice netopýra rezavého a dvě novorozená mláďata – foto Animal veterinární klinika Kuřim

 

Současná teplá zima způsobuje, že se netopýří budí brzy. V záchranné stanici ale dostanou jídla, kolik chtějí. Jejich tělo může usoudit, že jídla je dost a je načase zabřeznout. Bez kolonie a nejistým jarním počasím je otázka přežití mláděte dost nejasná, a tak celá mladá rodina (matka, mimino a matčina společnice) zůstane v lidské péči, dokud nebude mimino schopné létat. To bude trvat asi měsíc, takže mládě bude prakticky samostatné v době, kdy se jeho spolužáci z netopýří školky teprve narodí.

 

Dvojčata – ilustrační foto

 

Netopýřata se rodí s mléčnými zoubky. Což neznamená, že se musí zakousnout do dřívka, aby po nocích nesáli lidem krev. Jakmile jsou na světě, vyšplhají k mámině bradavce, zatímco je máma čistí od plodových obalů a vody, zakousnou se a začnou sát mléko. Matka je první dny nosí i na lov a nějak se na ní udržet musí.

Ten zvuk, co právě slyšíte, jsou čtenáři sykající bolestí a chytající se za prsa.

 

Matka a její cecík

 

Kojící samice všech savců potřebují vápník a kvalitní výživu. Mouční červi jsou tuční, ale na plnohodnotnou dlouhodobou výživu netopýra nestačí. Moje dvě děvčata byla krmena moučnými červy a rozmazlována brazilskými, protože se předpokládalo, že po nějakém tom týdnu vykrmování odletí. Jakmile se z nich vyklubala rodinka, dostala jsem pro ně doplňky stravy.

 

Miminu ještě není ani den a reklamy Google reagují.

Ne, milé reklamy, netopýří máma nepotřebuje kojicí noční košili vel. 38. Konec hlášení.

 

Najdete na této rozmázlé fotce mimino?

 

Miminu jsou dva dny. Opouštím ráno ložnici, jak nejrychleji to jde. Jsem nevyspalá z nočních pískotů a nezvyklých zvuků netopýřího mimina. Matka zrovna jí, ale jakmile se pohnu, zmizí v úkrytu. Od neděle jsem ji prakticky neviděla.

S prací na chvíli končím ve čtyři odpoledne a jdu si lehnout, dokud pýří rodinka spí.

Do pěti minut se ozve pískání mláděte.

Vstávám.

Matka sedí u misky a tentokrát neutekla. Pokrok.

Beru prázdnou misku. Matka s podrážděným vřískotem mizí v úkrytu a má čtyři nožičky.

Topný kámen není obsazen, ale vytápí úkryt. Kontroluji, zda je stabilní a nespadne. Lítá takové výrazivo, že by chudáku miminu měl někdo honem zacpat ouška. Matka prchá do nejzazších končin úkrytu. Mimino je dobře přichycené k bradavce a je to cvalík. Matka má dostatek mléka.

Chci v noci předstírat, že spím, a nahrát nějaké ty mláděcí pískoty.

Jako na potvoru je mládě zticha a pak už se mně předstírání nějak nedaří.

Po ránu slyším, jak tiše cvrliká.

 

 

Obrys a packa mimina

 

Miminu jsou tři dny. Pod křídlo už se vejde horko těžko a mámě se s ním nechce tahat. Protože je ale soustavně přichycené k bradavce, zbývá jediná možnost: když jde matka dolů k misce, má dvě nožičky navíc a ty jí cupitají pod křídlem.

Ten den mimino podezřele protestuje. Jdu se podívat, zda je máma nenechala samotné moc dlouho. Nenechala, táhne je za sebou. Mimino je holé, černé a místy růžové. Už má maličká křídla a maličkou ocasní blánu cudně přikrývající maličký rozkrok.

 

Miminu je pět dní. Každý den začne mezi půl šestou a šestou roztomile cvrlikat.

Nemám tušení, jak je přetočit na sedmou.

Jakmile zapnu diktafon, mimino jak na potvoru ztichne.

Kontroluji misku. Ze šesti zophobáků zbyli tři.

 

Cvrlikání mimina 1

 

Miminu je šest dní a už visí samo. Nad topným kamenem ve skrýši je teplo, ale obvykle spí mezi mámou a tetou přitulené k oběma.

Odpoledne slyším hluk. Nadzvedávám přikrývku. Matka uhýbá před miminem, které se dobývá někam nad její křídlo. Matka napovídá zvedáním křídla. Mládě po chvilce pochopí a přisaje se k bradavce.

Matka mi nezapomene hezky od plic vynadat.

 

Cvrlikání mimina 2

 

Je Velikonoční pondělí a miminu je osm dní. Pořád se drží máminy bradavky, ale pod křídlo už zjevně nevejde. Prohlížím bedlivě oba.

Hledím na drobné, holé tělíčko. Ocasní blána zakrývá cudně podvozek, ale ne tak docela.

Mamina podrážděně táhne na bradavce mimino do úkrytu. Nožičky se zamrskají, ocásek taky. Trochu mu pomůžu, opatrně nadzvednu. Matka cení zuby a vříská, musím být velmi opatrná na své prsty.

Mimino je holčička.

 

Cvrlikání mimina 3

 

Cvrlikání mimina 4

 

 

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:58

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Úžasné!! V příštím životě se nechám od Tebe odchytit!
  Být netopýrem,nemusí být špatné! (h) 🙂 Mohou k porodu netopýří otcové?! 🙂

  1. Odchyty mi moc nejdou, zatím jsem odchytávala jen netopýry, kteří mi utekli z ubikace. 😀

   Nemám tušení. Obávám se, že by je matky v kolonii sežraly 😀

 2. Šmánkote, Netopýrko! Kdyby Dede nedala článek na FB, tak by mi utekl!!! To jsou úžasné postřehy, které píšeš!! Udivuje mne, jak mládě rychle roste a dělá životní pokroky. S reklamama na Googlu jsi mne dostala 😀 , vyprskla jsem a předčítala manželovi.
  Takže samička. Držím jí palce, aby úspěšně přežila, nakročeno má dobře, díky tvé péči a starostlivosti! Máš vlastně netopýří chovatelskou stanici 😛 .

  1. … která se mně doma vyklubala pomalu bez mého vědomí (rofl)

   Byla to úžasná cesta a zase jsem se o netopýrech mnoho dozvěděla. Malé držím palce. Nakročeno má dobře – je pěkná a velká a má pečlivou a zdravou mámu, takže odletí společně.

 3. Zase jen horem, dolem chválím – úžasné čtení ! Tedy jak jsem nejprve viděla tu první fotku (a než přečetla co je u ní napsané) – říkala jsem si, jak divně sedí, nebo to má nějaké „nádory“ na nohách. A ony to mláďata !!!! A další skvělé fotky. No hádandku jsem neuhádla, na „rozmazané“ fotce miminko nenašla 🙁 Zato jsem si teď několikrát za sebou pustila cvrlikání mláďetě ! A chudák matinka – mít potomka nejen trvale nalepeného u křídla, ale navíc zakousnutého do bradavky – no mateřská láska zvládne všechno. Jestli to jde, pohlaď tu šikovnou netopýří maminku za mne !¨A doufám, že malá holčička nabrala rychle váhu i sílu a při vypuštění už letěle vedle maminky, na na ní 🙂

  Právě jsem dopsala „vedle“, jak už nás zase včera řádila bouře. Byl to pěkný nervák.

  1. Děkuji!
   Matinku jsem pohladila, ale vždycky mi vynadá, že na ni matlám 🙂
   Píšu s odstupem asi jednoho týdne, takže holčička je ještě pořád u mámy.

 4. Ale to je nádhera! Zvířecí mimina jsou k sežrání 🙂 Podle popisu rostou pěkně rychle….
  Mamina na ilustrační fotce vypadá pěkně nakrknutá- nebo to tak vypadají běžně?

  1. Kdyby tě někdo vytáhl z postele při koljení, nebyla bys taky naštvaná? 😀

    1. Ale ten kojenej neváží 20 kg a nemáš ho soustavně zakousnutého v bradavce 😀

 5. Tak tohle mě dnes opravdu potěšilo. To je tak super a tak hezky napsaný, že mám taky chuť dělat ťuťuťu ňuňuňu. Tak ať slečna hezky roste. Užij si to, za chvíli budou pryč a bude se ti po nich stýskat.

  1. Za chvilku doslova! Dneska odjedou, ale příští díl ještě určitě bude 🙂

 6. To je ale krásné čtení a díky za rozšíření obzorů, o netopýrech jsem vlastně skoro nic nevěděla, jen se mi moc líbí, ráda pozoruju, jak létají např. nad Dívčími hrady. Držím holčičce palce.

 7. No,jak já nemusim mimina a malý děti, tak, tady se i jako teta Herodeska rozplývám a dokonce bych na to malý netopýrče ťuťala a šišlala (ježišikriste!) … to je radosti a nadšení …. moc děkuju za tohle sblížení s netopýry – „plyšovými“ andílky…. (bug)

  1. Snažím se to nedělat, má to být divoký netopýr a bát se lidí, ale je to těžké 🙂
   Rádo se stalo 🙂

 8. Tak vy máte holčičku! (inlove) Aby matička netopýrka chystala vedle červů i mašle:)) A co tetička? Ta nepřispěje do netopýří školky? 🙂
  Díky netopýrko, za tenhle seriál. Obdivuju, co děláš, jakou péči věnuješ tvorům, které leckdo (včetně ještě nedávno mě:)) považuje za podivné, jiní rovnou za ošklivé až nebezpečné (ty vlasy, že jo:)) Začala jsi s tím, že máš doma chvilku nějakou partu, které dáš pár dní každodenně nažrat a pak je u večerky vypustíš 🙂 A pak najednou překvápko – mamina a netopýře! (h)
  Starostí je násobně víc, však je jasné, že s mláďaty to vždycky nejde úplně hladce, stát se může cokoliv.
  A navíc cvrliká v beznabožské hodiny! 😀
  Máš nezapomenutelnou karanténu a já jsem moc ráda, žes nám tenhle seriál napsala. Doufám, že tímto dílem nekončíš:))
  PS: Zajímalo by mě, jestli ti Google po kojících nočních košilích začne postupně nabízet i kočárky, nočníčky… (rofl)

  1. Tetička? Uvidí se, docela se taky zakulatila… ale obávám se, že je jen obyčejně vyžraná.
   Taky to pro mě bylo překvapení. Loni se mi tady střídaly party hubených netopýrů, které jsem posílala na vypuštění hezky vykrmené, a letos tu mám miminko!
   Netopýři mají velkou kojeneckou úmrtnost, ale snad holka úspěšně odletí!
   PS – to bych měla sledovat 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN