BTW: Půjčíš mi vajíčko?

Zazvonil zvonek. Šla jsem otevřít a uviděla sousedku odnaproti. „Prosím tě, nemohla bys mi půjčit ideálně dvě vajíčka? Děti si ty naše uvařily natvrdo a já teď nemám z čeho péct…“ Kývla jsem. Dvě vajíčka mohu do pondělí večer postrádat. Nakonec… minule mi sousedka půjčila kvasnice – to když ty moje nečekaně brzy v papírovém obalu vyschly.

 

Počítám, že vám, dříve narozeným, to něco připomíná. „Půjčování“ si trošky potravin a v krizi i něco z drogistických výrobků, bývalo mezi spřátelenými sousedy celkem běžné. Na venkově se půjčovaly i další věci – třeba hřebíky, mazací olej a co já vím, co zrovna akutně došlo a koupit nebylo kde. Byl to celkem běžný úkaz v dobách, kdy platilo, že oč toho bylo v obchodech méně, o to kratší dobu měly otevřeno. A kdo z jakéhokoliv důvodu nestihl své nákupy do sobotních jedenácti hodin (a to si některé obchody na soboty ani nehrály a měly o víkendu zavřeno), ten měl smůlu.

Ono „půjčování“ mělo svá nepsaná pravidla – aspoň tak, jak jsem je znala já. Tak za prvé – člověk vracel. A vracel vždy o něco málo víc, než si půjčil. Třeba za dvě půjčená vajíčka vrátil také dvě, ale k nim kus koláče. Když si člověk „půjčil“ pár krajíců chleba, vrátil půlku. Někdy, když byla výpůjčka fakt maličká – třeba když došla sůl, vracelo se jen poděkováním a slibem: „Když budeš někdy něco potřebovat, klidně zazvoň!“ A ten slib, ten potom platil.

Samozřejmě existovali „profesionální půjčovatelé“, kteří se vyznačovali maximální asertivitou doprovázenou minimální snahou půjčené vracet. Obvykle měli hodně široký okruh obětí a neomylnou schopností vyhmátnout osoby citlivé, soucitné a neschopné říkat ne. Stejně dokázali rychle poznat, kde je v rodině „vlčák“, tedy někdo, kdo nejen umí říct ne, ale i prásknout dveřmi. Tam potom chodili jen v krajním zoufalství:))

Tohle téma mě napadlo v souvislosti s koronavirovou nákupní horečkou a tím vyvolanou diskuzí na téma, kolik zásob by asi člověk měl doma za normálních okolností mít. Vcelku očekávaně měli doma víc zásob lidé s… pokročilejší zkušeností:)) Možná i proto, že jsou prostě zvyklí – v době nedostatečného zásobování a svižně uzavíraných obchodů člověk prostě doma něco mít musel.

Vlastní kategorii mají lidé na venkově. Jednak je tu tradice – na venkově, kde existuje cosi jako sezónní zdroje, jsou zásoby některých potravin normální. Za druhé tu bývá potíž s dostupností obchodů, což minimálně znamená zásobené mrazáky. A za třetí – lidé obvykle mají kam potraviny ukládat. Všimli jste si, jak strašně nedostatkovým prostorem je v moderních bytech chladná komora na potraviny? Špajzka a lednička – to je obvykle maximum, co byty nabízejí. V takových podmínkách se zásoby drží hodně špatně.

A pak je tu mladá generace, hlavně její příslušníci z měst, kteří měli až doteď pocit, že jako zásoby stačí pytlík těstovin a kečup. Proč něco hromadit, když si mohu sedm dní v týdnu koupit čerstvé potraviny? Slyšela jsem na takový přístup nemálo odsudků, ale popravdě… jaké lepší potvrzení fungující společnosti byste chtěli? 🙂

Ta jistota, ten pocit bezpečí, který za neshromažďováním zásob stojí, je vlastně parádní vizitka toho, jak se naší společnosti daří. Vždyť něčeho podobného lidstvo dosáhlo ve své historii vlastně poprvé! Pravda, zdaleka ne všude, ale rozhodně to není ve světě ojedinělý úkaz. Není to úžasné?

PS: Pravda, někteří lidé potřebovali solidní pandemii, aby si uvědomili, jak příjemný a bezpečný život tady u nás vedeme:))

PPS: Ano, i já doufám, že ten pocit není minulostí.  

 

Dnes mám na vás dvě otázky: Pamatujete si „půjčování“? A jak velké zásoby doma obvykle držíte?

Aktualizováno: 8.4.2020 — 19:51

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já ze svého dětství pamatuji na slovo vydlužit. Jdi si vydlužit sirky nebo sůl , ale to už je před 70.lety v Jižních čechách

 2. V Brně nás bylo v domě devět partají, tak to jsem si občas něco půjčila. Teď, když je do obchodu mnohem dál, tak víc plánuju a mám od všeho mírnou zásobu. Kupodivu největším problémem obvykle bývá sůl- všechno v pohodě dokupuju, když začne mírně docházet, ale na tu sůl si vzpomenu tak posedmé….

  1. Momentálně u nás chodí nakupovat MLP a zrovna na tu sůl myslí – včera jsme dosypali krabičku do zásobníku, tak dneska koupil krabičku novou (kupujeme takovou tu Alpskou).

   1. P. S. Nás je v domě 65 partají (13 pater po 5 bytech), půjčovat si chodíme tak ke dvěma-třem. Naposledy jsem vyfasovala (na věčnou oplátku) 3 tlusté špulky nití s návinem 500 metrů na ty roušky, moje pradávné zásoby docházejí.

 3. Tak je to s podivem, ale ač máme Globus přes kopec, tak u nás na ulici se stále ještě půjčuje. Já to jako dobré vidím tak, že pořád funguje ona prastará komunikace a soudržnost mezi lidmi. Sousedé, kteří jsme spolu svépomocí stavěli, jsme stále pospolu, i dyž už někteří odešli za duhu. Mladí, kteří zde vyrostli, ti už jsou na tom podstatně hůř, ale alespoň pozdraví.

 4. Tradici půjčování znám taky, ale protože všichni naši sousedi byli příbuzní, měli jsme ve zvyku, že se spíš než půjčovat chodilo vyškemrat. Sousedka přišla pro vajíčko, mamka zase pro cibuli…

  Když jsem nedávno vařila a zjistila, že mi chybí česnek, zkusila jsem oběhnout sousedy. Byl víkend a všichni na chatách, takže jsem nepořídila 😀

  Jsem ale zvyklá mít nějakou tu týdenní zásobu věcí, bez kterých se neobejdu – jednoduše proto, že když jsem se vracela unavená z práce, po čtyřech přejezdech MHD mezi dvěma pracemi a archívem, už se mi nechtělo kvůli takové pitomosti, jako že došel toaletní papír, chodit mezi lidi do obchodu.

  Krom toho nekupuji naprosto běžný sortiment kvůli dietě, takže když už jedu nakoupit do bezobalového obchodu luštěniny, naberu rovnou po několika kilech všechno, co pravidelně používám.

  Nedávno mně omylem doručili z rohlik.cz dvě tašky zboží navíc. Byly tam i věci, které běžně nepoužívám nebo vůbec nesmím jíst. Vybrala jsem z tašek vše, co určitě použiju, a tu druhou půlku zboží věnovala sousedům. Byli docela překvapení, dokud jsem jim nevysvětlila, že jsem to dostala omylem a kvůli dietě to nemůžu jíst.

  1. Půjčuji si akorát vercajk. Před časem se mi ale stalo, že sousedka tvrdila, že jsem jí vrátila jiné kladivo. Stát se to mohlo, dorazily kamarádky s vlastním vercajkem… patrně někdo omylem vzal jiné kladivo, než to jeho. Už jsme na to nepřišli, ale teď je mi trapné si půjčovat od sousedky cokoliv.

   1. Tak vrátit někomu jiné nářadí než si půjčil, to je už opravdu pech:)) Nám takhle jednou zedníci odnesli naši lopatu… a věřila bys, že mě naštvalo, když mi vrátili jinou? Naše byla mnohem lepší 😛

    1. Mně kdysi dělníci, co mi dělali novou střechu, odnesli po skončení práce dva moje plastové kýble. V podstatě mi o ty kýble nijak nešlo, je to prkotina, ale musím říct, že mě na tom naštvalo, s jakou samozřejmostí je sbalili a odnesli. A nevrátili je.

   2. Jo, myslím, že u nás stále funguje spíš to půjčování nářadí než poživatin. Zejména když obchody s potravinami mají otevřeno prakticky pořád (ano, nově s výjimkou svátků, tedy některých) a když MLP sedne do auta (a nebloumá zbytečně mezi regály), může bát zpátky cobydup.
    Zato nářadí, to je jiná. Například náš teleskopický žebřík je v okolí velmi populární! 🙂

    1. Půjčování potravin znám jedině z chaty, jenže to byla rodiny (maminka a její 2 sestry – chaty kousek od sebe), takže to se ani nevracelo, rodinná výpomoc. U případných vedlejších chatařek to také bylo jen za „rukulíbám“, a příště to můžeš potřebovat ty.

     Tady – jak píšete nade mnou se půjčuje hlavně nářadí, ale i to je dost vyjímečné. Asi nejvíc jako u Hanči, náš teleskopický žebřík, pila (tedy pila je na konci tyče). A jsou to krátkodobé půjčky sotva na hodinu. A nikdo za to něco navíc nečeká, poděkuje se při přebírání a víc nic. Manžel jen řekne „až skončíte, vraťte to do garáže, pokud nebudem doma, dějte to někde pobílíž“. A zatím vždy se tak stalo.

     Zásoby jídla nemám teď o nic větší, než jindy. A protože i v normální době mám obě lednice a mrazáky plné, vlastně by se mi tam nic víc nevešlo. Podobně mám vždy větší zásobu těstovin, rýže a sušené brkaše. Naše obchody mají stale otevřeno, jen teď pouštějí dovnitř jen omezený počet lidí najednou.

    2. Na chalupě si k nám chodí kdekdo ze sousedství půjčovat instalatérské péro a ano, i teleskopický žebřík 🙂

 5. Jo půjčování, jak já to nenáviděla! Protože starší ségry už vycítily, kdy půjde do tuhého, a vytratily se jak smrádek, mamka odchytla mne a poslala mne tu pro hrnek mouky, tu ho zase vrátit (prosím, nebylo to denně, spíš párkrát za to čtvrtstoletí, co jsem bydlela s našima, proto si to tak pamatuju) a pro mne to byl ten největší trest. Přitom u nás na dědině – kór na našem řádku – to bylo docela běžně. A navíc je fakt, že asi víc chodili súsedi k nám, než mi k nim, a púčovalo se kde co – od půl kila cukru po cirkulu či vlečku za traktor. Zajímavé – nikdo si nepúčil vajíčko či sádlo, toho měli všichni dost (rofl) .

  Nyní mám zásoby přiměřené a než bych si pujčila, tak se radši minu – ne že bych byla tak pyšná, ale to je ten blok z dětství.

  1. Ygo, tomu pocitu naprosto rozumím:)) Taky jsem si strašně nerada půjčovala, i když maminčiným jménem to bylo snazší 🙂 Teď už to taky nedělám. Když něco nemám, tak se holt bez toho obejdu 🙂

 6. Na dobu, kdy se půjčovalo, si pochopitelně pamatuju dobře, ale spíš jen tak teoreticky. Nevzpomínám si, že by si maminka kdy šla k někomu půjčovat, nebo že by si u ní někdo něco půjčoval. A to i přesto, že jsme se v našem paneláku všichni znali (32 partají) a že vztahy byly až na výjimky veskrze přátelské. Spíš u nás fungovalo to, že když třeba sousedka upekla něco sladkého, dala kus na talířek a zazvonila u nás, ať ochutnáme, a pak zase totéž udělala maminka, a tak to šlo dokola. Tahle sousedka tu bydlí pořád, už je to stará paní, ale funguje mi to s ní i teď. Většina partají už se ale vyměnila, a tak je to přesně, jak píše Míša. U těch nových je člověk rád, pokud vůbec pozdraví. A bohužel musím říct, že je tu řada takových, kteří umí mistrovsky předstírat, že druhého člověka vůbec nevidí. No, naštěstí nejsou všichni takoví. A čest zachraňují cizinci, bydlí jich tu několik a jsou moc slušní 😀 .
  Nějaké malé zásoby mám, ale spíš jen tak, abych měla vždycky po ruce „další“ pytlík mouky nebo rýže nebo podobně. Nějaké maso a zeleninu mám vždycky v mrazáku, z toho čerpám až skoro do nuly, pak zase nakoupím. A ve špajzu mám vždycky pár kompotů a pár flaštiček konzervované zeleniny, nějaké rybičky, nějaký džus, dvě trvanlivá mléka a alespoň jednu basu minerálek. Všechno to obměňuju, takže zkažení nehrozí.
  Přiznám se, že teď jsem se trochu zásobila třeba těstovinami, rýží a takovými podobnými potravinami a nějakým masem do mrazáku, a hlavně kočičím krmivem a stelivem, protože jsem prostě nevěděla, jak to bude. Ale není to nic přehnaného, už to v pohodě spotřebovávám. Musím říct, že mě opravdu mile překvapilo, jak skvěle funguje zásobování, tak jen doufám, že se nestane nic špatného.

  1. No, přiznám se, že podstatnou část mé komory vyplňují psí konzervy a dva pytle granulí. 😛 A je fakt, že zatímco člověk pochopí, když se musí uskromnit (byť nerad), tak jak to vysvětlit zvířatům? 🙂

    1. No přesně, mně se dokonce ještě pár kartonů konzerv povaluje pod věšákem v předsíni, protože už jsem je neměla kam dát 😀 .
     Jak říká Dede, kdyby nastala (nedejbůh) nějaká ošklivá eventualita, tak já můžu nakonec žvýkat suchou rýži nebo těstoviny, ale tygři si žádají své paštičky, kapsičky, konzervičky, vybrané granulky a masíčko a kadit a čůrat chtějí do svého oblíbeného steliva a na nějakou mimořádnou situaci neberou absolutně žádný ohled 😀 .

 7. Na půjčování jsem nebyla nikdy zvyklá. Za svobodna jsem bydlela v domě se – jak to napsat – se sousedy se specifickým charakterem. Byly to takové štěkny, že by každé půjčené vajíčko člověku vyčetly i po letech. Naštěstí jsme měli v baráku obchod. Maminka mě naučila mít základní potraviny jedno balení načaté, jedno celé.
  Po provdání na vesnici jsem přidala způsob Petrovy rodiny – nakupovat mouky po balících. Petr tehdy pracoval v obchodě, takže tyto balíky vozil. Potraviny z „domácí produkce“ – brambory, vejce, zelenina jsem si brala běžně sama, jen u vajec jsme se vždy domlouvaly s babičkou a mamkou, která jsou čerstvější a která starší.
  A tady mám nejbližší sousedy tak daleko (vzhledem k mým nožkám bolavkám 8) ), že než abych si šla něco půjčit, radši to oželím (chuckle) .

  1. Dobří sousedé jsou neocenitelný dar (inlove)
   Většinou to ale člověk opravdu ocení až poté, co se přistěhují… hm… nedobří sousedé 😛

 8. První přestěhování na studentskou kolej do Brna. Nakoupím jak bylo zvykem „doma v rodině“. Celé dny ve škole nebo po „společenském životě“ a najednou zjistím, že jsem z toho nesnědl skoro nic a půlka se zkazila. Od té doby zásoby nedělám 😀

  1. No, máme podobného kamaráda. Než se po dlouhých letech podruhé oženil, tak neměl ani zapnutou ledničku. Prý na co, vždyť si všechno koupím (má obchodů do deseti minut v okolí hodně). Ale když přišel na návštěvu, tak se cpal jak Prajz, asi se mu ten suchej chleba, který nemusí být v ledničce, a měl ho každodenně, dost zajídal 😉
   Byl rozvedený, a když líčil, že děti se ošklíbaly nad obědem který sestával z vařených brambor posypaných nasekanými kopřivami a salátem z pampelišek, tak jsem šla do kolen. A děti, které už byly v pubertálním věku, u nás sežraly, jinak se to napsat nedá, vše, na co přišly, dokonce i to, co bylo uklizené v troubě a počítala jsem s tím na druhý den. Nedala jsem jim to, normálně si to z té trouby vzali sami 🙁

  2. To mi připomíná moje vaření pro jednoho 😛 Takže mi z toho často vyjde, že chleba je taky jídlo:))

 9. Kulantně řečeno,nebýt Inky, nemám zásoby..tedy, já bych měla, ale spíš koření a konvalinkovej Ajax na podlahu a kuličkový antiperspiranty od Nivey 😀 a kočičí baštu a stelivo… na druhou stranu,i kočičí konzervy jsou jedlé a poživatelné…. (chuckle)
  V paneláku, kde bydlím, se nepůjčuje..v domě, kde jsem vyrostla, to mezi starousedlíkama funguje pořád…

  1. U nás v paneláku to fungovalo tak plus mínus patro. Takže my v posledním jedenáctém jsme měli takové opravdu sousedské vztahy v tom jedenáctém a desátém patře – plus jedna rodina z devátého:)) Když jsem jako malá bydlela na Vinohradech, bývalo to… no… sousedštější:)) Ale taky dům měl jen šest pater.

   1. no v družstevní bytovce, kde v jednom vchodě bylo 8 partají a měla 3 vchody, to šlo..všichni se znali, protože to společně stavěli a pak se taky společně nastěhovali…a většinou měli skoro stejně staré děti…. to když někdo zazvonil na matku a řekl,že má žízeň, tak ta dolů sešla se džbánkem nebo bandaskou plnou šťávy a když se ozvalo-mááámííí, jááá mááám hlááád, tak dotyčná přepočítala drobotinu venku a namazala chleba máslem a hořčicí nebo marmeládou,pro všechny…a společně chodily ženské na polní pych – brambory… tehdy mi to jako malý nepřišlo,teď na to nostalgicky vzpomínám….

 10. Ano na půjčování potravin si z dětství pamatuji.
  Pak jsem se přestěhovala do svého vlastního bytu a v našem paneláku se to moc nedělá.
  Zvláště teď, kdy se tam obměnily partaje.
  Člověk je rád, když odpoví na pozdrav.

  Zásoby moc velké nedělám. Ale malou zásobu mouky, rýže a těstovin mám. Také vejce musejí být. A pak kafe, to je můj životabudič.
  Nyní docházím na nákup jen 2 x týdně.
  Vybavena rouškou a rukavicemi a říkám tomu bojovka.
  Nakoupit v Globusu a přežít.

  Ale věřím, že zase bude lépe.
  Sice nás tato pandemie všechny trochu změní, ale bude lépe.

 11. U nás se půjčuje stále mezi sousedy, jasně, že jsou tu i entity, které si klasicky chodí půjčit cigarety…Ale s protější sousedou už máme prakticky snad společný špajz a někdy i ostatní skladovací prostory. Máme sice asi 20 kroků vietnamskou prodejnu, které říkáme špajzka, ale pro sousedskou výpomoc blíže… Ale dříve se opravdu půjčovalo za vratky, my to dneska jedem za oplátku.
  Zásoby mám z důvodu ne potřeby, ale protože jsem šla do důchodu a syslila si ze zaměstnaneckého prodeje. Jinak mám v zásobě fakt hlavně maso a to lidské i psí.
  Nákup do zásoby praktikovala moje nejlepší kamarádka, která v dětství prožila často dny, kdy něco nebylo a čekalo se, až budou peníze. Takže ona v paneláku měla jednu skřínku v kuchyni jenom čaje, po deseti kilech od mouk, cukrů, soli, těstovin, rýže, čočky…….. a to prakticky všude. Věděla, že to není potřeba, ale prostě si nemohla pomoct

  1. „Jinak mám v zásobě fakt hlavně maso a to lidské i psí“. To jsem netušila, že je tak hluboká krize, že se uchyluješ ke kanibalismu a k čínskému způsobu stravování (rofl) (rofl) (rofl)
   U nás na dědině se moc na žebrotu nechodí, ze začátku k nám chodila sousedka, než si co by celoživotně bydlící ve městě zvykla, že fakt si desetkrát za den neskočí do kšeftu, tu pro sádlo, tu pro prášek do pečiva, pro sůl. Fakt se chodí ptát věci, o kterých si člověk myslel, že je doma má a pak je nemůže najít. Třeba v létě jsem měla okurky ve sklínkách a nějak se schovalo hořčičné semínko. Samo že se našlo, až druhý den…

  2. Inko, taky jsi mě s tím lidským a psím masem dostala 😀 😀 I když moc dobře vím, co jsi tím chtěla říct… (inlove)

     1. Nebo dětský olej, že.
      Když jsem to lidské/psí četla poprvé, taky mě podobné věci napadly, ale nechtěla jsem být pichlavá, tak jsem nenapsala nic.

 12. U nás se půjčuje pořád. Ne často, ale půjčuje. Dva domy v jedné zahradě, dohromady dvacet partají. Typicky vajíčko, prášek do pečiva, sůl, cukr, mléko. Věci, které předpokládáme, že máme a až když sypeme suroviny na buchtu do mísy, tak zjistíme, že poslední vejce zmizelo. Obvykle (tak jednou do roka) si půjčím od sousedky na patře, ale neváhala bych se obrátit asi tak na pět partají. Se stejnou frekvencí si některý ze sousedů půjčí něco ode mě.
  Vracíme stejně, jak popisuje Dede, to vypůjčené a maličkost navrch.
  Zásobu máme jen parmezánu a kvalitních italských těstovin různých druhů – špagety, vrtule, mušličky. Jinak od všeho jedno balení. Taky máme spoustu sušených hub, protože se vloni opravdu urodilo 🙂
  Současná situace mě naučila mnohem více zvažovat, co nakoupím, abych nemusela do obchodu moc často. Protože mnohem více vaříme doma (odpadla školní jídelna, menza, pracovní oběd), tak se hodně zvýšila spotřeba masa a vajec.
  Skladuju v lednici a jedné horní kuchyňské skříňce 80 šířka, 80 výška.

 13. „N…ne…nezlobte se, sou…ssede, žže obtěžuji t…teď po pů…půl…noci, ale ddoš…šel mi rum, ttak se chchci zz…eptat, jjestli je tt…to jen…nom u m…mě, nnnebo v ccel…lým barráku …“ 😀

  1. Takhle běžně zdraví náš soused z patra (ne ten politik, jiný), jen normálním tónem. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN