Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU: – Divadlo; Dieta; Na dálku

Je tu zase pátek a s ním Rozárka. Copak je tam nového? Vynořila se zločinná kočka Polárka a panička zase četla doporučení na internetu! 😀

 

 

Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU (13): – Divadlo

Probudil mě zvuk kroků… a panika! Jak to, že nejsem u dveří? Odkdy se hlídací pes nechá přistihnout, jak spí v paniččině posteli obložen kočkami? Kterým je to však, na rozdíl od zodpovědného psa, úplně fuk?

Kdyby pánečci zůstali večer doma, nemuselo k tomu dojít. Ne, oni prý musejí do divadla! Tak jsme si Merlinem a Polárkou uspořádali vlastní představení. Tedy řeknu vám, co se původně neviditelná kočka Polárka osmělila a prvně olízla Merlinovi ucho, tak se u nás dějou věci! Dnes jsme na to měli poprvé opravdu hodně času, a tak není divu, že nás skolila únava.

Kroky se blíží ke dveřím ložnice a já volím poslední taktiku přežití. Pevně zavírám oči, každičký můj chlup hlásá – tady se spí, nerušit! Kočky, potvory sebevědomé, spí doopravdy. Dveře se otvírají, já zatajuju dech a čekám vyčítavý křik. Ale ozve se jen užaslé vydechnutí: „Františku, podívej! Polárka!“

Zato páneček dole vydechuje hodně nahlas: „Převrátili a vykrámovali odpadkový koš! Shodili z parapetu vánoční kaktus! A někdo mi sežral z pekáče poslední kousek sekaný, co jsem si schoval na potom! Já je přerazím!“

Usilovně se snažím pánečka neslyšet. Těžko bych vysvětlovala, že za většinou realizovaných akcí stála Polárka. Nás s Merlinem by to nenapadlo! To ona nám ukázala, jak zajímavé to doma může být, když pánečci odejdou. Jenže já nejsem kočka a teď mě ty lumpárny strašně mrzí. Nemám ráda, když mi můj milovanej páneček hrozí, že ze mě udělá štěkanátky! I když vím, že to nemyslí vážně…

Najednou na sobě cítím něžnou paniččinu ruku a slyším, jak volá: „Františku, koukej, Polárka konečně vylezla! A spí u nás na posteli! Není to nádherné?“ Jak já jsem šťastná, že můžu konečně vyskočit z postele a olíznout paničce nos! Kočky se rozvalují, dokonce i zločinná Polárka se nechá pohladit.

Přeju vám krásnej chlupatej den a… nenechávejte svá zvířátka moc dlouho samotná! Stýská se nám, víte?

 

Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU (14): – Dieta

Nevěřícně zírám do misky. Granule. Ráno! Nestačí, že je musím chroupat večer? „Tohle, paničko, nemyslíš vážně? Je to snídaně, pamatuj! A ke snídani mi přece dáváš masíčko z konzervy…“

Jenže panička na mé úpěnlivé pohledy vůbec nedala a přísně pravila: „Psům se jídlo nemá kombinovat, tak hezky jez granule, jsou to ty nejlepší!“ To snad ne, říkám si a hned mi naskakuje další otázka: „Proč teda nemůžu jíst jen maso?“

Že ona zase pročítala internet! Jak je moje panička obvykle rozumná bytost, má slabost pro čtení všelijakých doporučení a tendenci k jejich okamžité aplikaci. Dokud se sama ládovala zrním místo omáčky s knedlíkem, budiž. Když jí to chutná… Že se snažila vyčistit koupelnu jen s použitím horkého octa… Inu, nakonec jsme se mohli i nadechnout a do tří dnů jsme přestali smrdět jako nakládané okurky.

Ale granule na věčné časy? To tedy ne. Vsadím se, že tohle nevymyslel pes! Nejdřív jsem přestala snídat. Však to nejedly ani kočky! Potom jsem se pustila cestou zboje. Výsledky byly hubené, protože panička, vycvičena loupežnickou kočkou Polárkou, už ukrývá jídlo s bravurou starého pašeráka.

Kdybych já tak dostala do zubů toho, kdo tohle pravidlo vymyslel… vrr. Žral by granule za mě! Jenže jak je panička přesvědčena, že bojuje na straně dobra, tak argumenty zdravého rozumu prostě neslyší. Vždyť ona se mi snaží dávat granule i jako pamlsky!

Tak jsem začala být smutná. Chlupy mi zplihly a přestala jsem si hrát. Páneček to nakonec nevydržel. „Kláro, měj rozum! Dokud jsi krmila Rózku postaru, byl to zdravej a veselej pejsek. A podívej se na ni teď!“ Než stačila panička něco namítnout, dodal s citem: „Já bych to taky nežral!“

A tak skončil jeden krmný experiment. Myslím, že nakonec byla ráda i panička. Ona by na to časem přišla sama, ale není to skvělé, že páneček našel zkratku?

Přeju vám krásnej chlupatej den a příští týden zase na shledanou!

 

 

Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU (15): Na dálku

„Rozinko, pojď sem honem, je tu Malá panička!“ Domem se nese jásavý hlas mojí paničky a já vyrazím tryskem k domovním dveřím. Mám Malou paničku moc ráda, i když je větší než velká panička a malou jsem ji vlastně nezažila.

Zrovna brzdím pod schodama, když mi dojde, že je to zase podvod. Kdepak dveře! Panička volá z pracovny, což znamená, že tu žádná Malá panička není, je tu jen obrazovka. Nemám to ráda! Proč panička říká, že tu někdo je, když není? Obrázky v počítači, i když mluví vcelku odpovídajícím hlasem, já za návštěvu nepočítám!

Nakouknu do pracovny. Jasně, Merlin se předvádí! Otírá se o monitor a Malá panička na něj oddaně šišlá. Dokonce i Polárka čučí z poličky! No jo, kočky. Copak nemáte nos? Nikdo tam není! Já to cítím úplně přesně!

Je mi smutno, protože bych taky chtěla Malou paničku, ale živou! Víte, jak krásně ona voní? Nejen jako sama ona, nebo taky jako verbena, kterou má ráda. Voní i po vanilce, dortech, citrónech, kávě, trošku po starém dřevě, vosku na nábytek a maličko i po různých čistidlech.

Nemusejí na mě mluvit, abych všemu rozuměla! Mně stačí se na svoje lidi podívat a trochu začichat, abych věděla, jestli jsou veselí, smutní, jestli je něco bolí nebo se neshodnou. Víte, že emoce mají svůj pach? Nebo se kouknu, jak stojí, jak naklánějí hlavu, jestli mají ramena napjatá nebo uvolněná, jak blízko k sobě jdou a prostě vím.

Mám ráda, když panička pohladí pánečka po tváři – znamená to šťastný mír. Stejně ráda slyším, když ji páneček škádlí. Nepotřebuju poslouchat slova, poznám škádlení líp než panička sama! A oni přijdou s pitomou mluvící obrazovkou.

Ale už je tu panička, mazlí mi hlavu a šeptá: „Já vím, mě se taky stýská, když je takhle daleko. Neboj, ona zase přijede a pak ji celou poskáčeš, viď?“ Olíznu paničce nos a jsem ráda, že mě chápe.

Přeju vám krásnej chlupatej den a příští týden zase na shledanou!

 

Jako každý pátek je diskuze otevřená čemukoliv… i když ocením i asociace s Rozárčiných vyprávěním!  🙂

Dnes by mě zajímalo třeba tohle – reagují vaše zvířata na hlas a případně obraz známých lidí na monitoru nebo na telefonu? Naše psice jsou jako Rozárka, považují to za podvod. Kočky na obraz a hlas reagovaly…:))

Aktualizováno: 2.4.2020 — 19:26

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Početla jsem si, usmívala se 🙂 Tak sama v domě nikdy nebyla (tedy abychom někam odjeli),ale i kdyby byla pochybuji, že by něco provedla, asi by celou dobu prospala. Podobně kočky. Než byla Trixie, občas jsme někam jeli před noc, nebo dvě a naše dvě kočky Dixie a Smoky byly doma samy. Nejdéle jsme je nechali 4 dny, 3 noci. A nikdy jsme se nevrátili do nějaké spouště. Asi – jako Trixie – hlavně spaly.

  S dietou jsou to kdysi zkoušela u bývalé Kotě, ale dopadlo to jako u Rozárky… „Tak jsem začala být smutná. Chlupy mi zplihly a přestala jsem si hrát“. A take jsem nevydržela.

  A hlasy, zvuky ! Trixie naše auto poznala hodně z dálky, hlasy samozřejmě také. Na každou současnou kočku volám jinou tóninou a rytmem a vždy ta „oslovená“ buď jen vztyčí uši, nebo přiběhne. Všechny také poznaly naše auta, když jsme vešli do domu, už tam čekaly. A prý se tohle vítání má patřičně ocenit, jinak se kočky urazí a přestanou vítat.

  Když jsme poprvé letěli z Německa na 6.týdenní dovolenou zpět do USA, naši česti přátelé nám hlídali kočku Kotě. My bydleli v oblasti B-W, oni u Stuttgartu. Od sebe něco přes 100km. Když jsme si po návratu vezli kočku zpět, celou dobu mi spokojeně spala v košíku na klíně. Asi 10km možná víc před domovem se najednou zvedla, začala velmi hlasitě příst, nasávala vzduch,lezla mi nedočkavě na záda, prostě bylo jasné že cítí, blížící se cíl-domov! Tenkrát nás to nesmírně překvapilo. Kotě tam běhala venku(ale držela se u domu), takže to že zná své okolí nám bylo jasné, ale že je její „radar“ až takhle citlivý pro nás bylo nové poznání. No však se I kočky dokáží vrátit domů z neuvěřitelných vzdálenosti.

  Když jsme Německo opouštěli (zpět do USA), měli jsme andulku, kterou se nakonec nabídla převzít maminka(psala jsem kdysi o tom). Spoĺu s klecí a vybavením jsme mamince předali kazetu s manželovým monologem pro andulku. On si s ní doma hodně hrál, měla ho ráda, sotva přišel z práce, už mu seděla na hlavě. Tak aby jí u maminky nebylo ze začátku smutno, maminka jí pouštěla jeho hlas a jak nám psala, andulka na něj reagovala (pak mužský hlas přebral bratr, už nevím, jak dlouho kazetu používali)

  1. Maričko, těch 10 km je úctyhodná vzdálenost když vezmu, že kočky obvykle moc necestují! (inlove)
   Moje psice poznají cestu domů z různých směrů a z poměrně velké dálky. Ale je fakt, že se mnou jezdí hodně. 🙂

 2. Jo, přesně to vědí. Když k nám jde syn s rodinou, trvá jim to cca hodinu. A hodinu před jejich příjezdem Darek vartuje u dveří nebo u vrátek, když je v létě otevřeno a nenechá se vyhnat jinam.
  A kočka? Má ráda Marka (víc ho zná) a nemusí děti- pro ní jsou moc hlučné. Takže když jede Marek sám, s Čerťou to ani nehne, když jedou všichni, cca hodinu před příjezdem mizí v dál 🙂

  1. Alimo, hodinu dopředu… To tedy klobouk dolů. Ale líbí se mi, jak kočka rozlišuje! 😀 (inlove)

   1. Taky mne to udivuje, ale Darek Marka přímo miluje, chodí spolu na dlouhé vycházky do lesa, s námi chodí taky, ale ne tak na dlouho, holt Marek má jinou fyzičku. A začíná s nimi chodit i Andulka, děti mají ohromnou výdrž.
    A hlásání o diabetikovi : Už je vcelku stabilizovanej, zvykl si na režim krmení, na píchání přijde a drží a pořád miluje květák, mrkev a papriku 🙂

 3. Když jsem kočkám oznámila, že přecházíme na pandemické dávky kapsiček a už to nebude pro každého jedna ráno a jedna večer,ale jen půl, čučely do misky na tu svou půlku, jako by počítaly kousky. Takže plně chápu výsledek experimentu se zdravou stravou.
  Mimochodem, zaujalo mě, po čem voní Malá panička. Co může mít za práci?

  1. tipovala bych, že má kavárnu 🙂 btw: moje aukční kočka je teď u tebe na home office a asi ještě chvilku zůstane… nezlobí tam? 😀

   1. Kavárna je správně:))

    Já jsem psicím zase začala přidávat k večeři granule, protože mi přišly při životě jen na (kvalitních) konzervách až moc štíhlé (vím, že to zní divně). Zatím mám pocit, že akorát teď produkují dvakrát víc bobků 😛
    Tak nevím, jestli neblbnu…

    1. Tady platí úměra! 🙂 Čím lepší strava tím voňavější bobky. Platí myslím jak u koček, tak u psů. 🙂

     1. Nó, to je na diskuzi 😉 . Kočkám jsem koupila nějaké Brit care, hypoalergenní, pro citlivé trávení. Smrděly po tom jak cirkusovej vůz. Po Delikanu supra cat ani nevíme, že záchůdek použily.

      1. Oblbnuta reklamou, koupila jsem na zkoušku Brit pro psa i kocoura a obloukem se tomu vyhýbali oba. Teď granulují švédskou Bozitu, střídám srnčí a lososa, kocour dokonce losa. Má to být obilovin prosté, no dejme tomu. Chutná jim.

      2. Asi jsem měla dát to „voňavější“ do uvozovek, protože tak jsem to myslela. 🙂

     2. Podle mé zkušenosti – čím lepší strava, tím menší a úhlednější – ve smyslu kompaktnější – bobky. 🙂
      Voňavý bobek – to bych jednou chtěla zažít! (chuckle)

      1. Tady bych tě v bobkologii podpořila:)) Po pár měsících jen na konzervách (maso, maso s přílohami, sem tam syrové a sem tam kost) měly holky relativně malé dobře formované bobky. Třetí den jim večer dávám granule (za studena lisované, fakt dobré), a ta změna je tedy znát – eh… nárůst objemu i frekvence 😛

       1. Možná nejsou až tak dobré, nebo psicím úplně nesedí. Pokud byly na konzervách a mase, tak mají třeba problém strávit tu výplň. Nevím, co máš za značku, ale něčím ty i za studena lisované musí být něčím nastavené, aby držely pohromadě a nelepily se na ten stroj.

        1. Nevím, ale pokud se to nějak nesrovná, vrátím se k těm konzervám a ještě přidám na množství. Možná hraje roli i to, že jsou teď mnohem víc venku a prostě té energie potřebují víc.

         1. Naše mladá kráska ve skoro dvou letech ještě stále baští štěněcí granule, protože z normálních by asi nevyžila.
          Ještě mě napadlo – teď bylo dost zima, vlastně chladněji než za celou zimu, takže možná i proto zhubly.

         2. Ivčo, krmíme s Dede stejné granule a myslíme /snad/ obě, že jsou pro ně nej. Že by po nich smrděli víc, to nevím. Frekvence je větší ale kompaktní. Když jsme dávali jiné granule tak měl Luxík věčně řídký případ a to na jeho chlupech bylo vždycky na mytí. Kanystřík vody sebou v autě.

          1. Maruško, ono je to asi kus od kusu. Od choďáků vím, že někteří vychvalované granule nesnesou, naopak jim nevadí nějaké úplně obyčejné. Sama jsem měla zkušenost, že jedna z fen měla krvavý průjem po K9 a druhá ani náznak problému…
           Tak hlavně že jste našli něco, co psékům vyhovuje.

          2. Luxík měl pořád řidinu po ProPlanu. Museli jsme měnit granule. Možná, že ta naše oblíbená značka už také není co bývala

 4. mám pocit, že naše kočky vědí i to, že mobil teprve zazvoní. jinak si neumím vysvětlit ten sborový pochod ke kabelce a načichávání do ní :-)a to, že malý páníček (syn) právě zatáčí autem do naší ulice, přesně poznám, protože „jeho“ kocour Eddie se začne štosovat ke dveřím, zatímco Mia se Sněhem prchají do patra, kde se ukryjí ( a číhají ve schovávačce)

  1. Evo, my jsme jednou udělali experiment. jeli jsme domů z Prahy, já jsem řídila a Martin si ze zvědavosti v mobilu pustil kameru, která doma kouká směrem k domovním dveřím, kde lehávají psi. Potřebovali jsme ještě něco zařídit ve vsi, takže jsme nezatočili rovnou na naši příjezdovou cestu. A viděli jsme následující – projeli jsme kolem značky začátku obce a Ari vstala a zadívala se k cestě. Když jsme minuli odbočku a pokračovali dál… ten zmatek na psí tváři, následná kontrola plotu a brány nám řekly, že ta potvora prostě nějak poznala auto na dálku a chudák vůbec nepochopila, proč nejedeme rovnou domů. Když jsme o deset minut později dorazili, já si jí omluvila! 😀
   Takže nemám problém věřit, že kočky poznávají, kdy jede syn domů. To s tím mobilem je ovšem také zajímavé – mobil přece naváže spojení dřív, než zazvoní. Co vlastně vnímají? 🙂

   1. vidí a cítí to, co je mimo dosah našich lidských smyslů, jinak to není možné… víš, jak Tora popsala pohled do kočičích očí..

  2. Eva, ony ten mobil slyší, jiné frekvence než my. Mívala jsem mobil u nevypnutého repráku a chvíli před tím, než telefon zazvonil, tak reprák bzučel, jak se telefon připojoval.

 5. Na člověka na monitoru náš kočičák Daník nereaguje.

  Ale má radary na dálku.

  Když se vrací páníček domů, už dopředu letí ke dveřím a čeká na něho.
  Když se vracíme z nákupu, tak sedí na bobíku v předsíni a čeká.

  Když jde domů syn, tak Daník ho vycítí už, když vstupuje do vchodových dveří. A to musí ještě výtahem do 6.patra. Daník se dívá na dveře a my víme, že Pavel už jde domů.

  1. Tohle mi vrtá hlavou víc, než poznávání aut. Auto může být slyšet (i když na tu dálku by člověk slyšel prd:)), zvířata mohou vnímat odlišnosti ve zvuku motoru. Ale jak poznají na dálku svého člověka? Pach to být nemůže, kráčející člověk žádný extra hluk nedělá a málokdy s někým cestou domů nahlas mluví. Jak to vědí?
   Náš jezevčík Max to taky věděl a byť byl zavřený v bytě v 11. patře, začal štěkat, když jsem se přiblížila tak na 100 metrů ke vchodu paneláku. Na okně určitě neseděl:)) Jak to věděl?

   1. Jak to víš,že nečučel? Naše psice přišly na to,že když o patro výš v ložnici strčí hlavu za záclonu na balkonových dveřích, je proti nim Kelišová hadr. Takže když parkuju,hýbe se nahoře záclona a za chvilku ty dvě kvílí u dveří 🙂

    1. Byl to jezevčík, který uměl vylézt na židli u dětského stolu, pak na stůl a pak nahoru do poličky pro zde ukrytou čokoládu. Ale úzké parapety bez ničeho před nimi byly mimo jeho dosah. Moje současné psice by si prostě stouply na zadní a koukaly ven – ale jezevčík prostě tyhle možnosti neměl:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN