HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: V karanténě (1)

Trávím momentální komplikovanou dobu v home office s osmi nebo deseti netopýry. Přesný počet dodnes nevím. Já totiž vždycky musela mít něco extra.

 

 

Minulé pondělí jsem dostala další partu netopýrů na dokrmování. Čtyři hubené holky ze zimoviště záchranné stanice. Protože je jaro a blíží se teplé dny, budou po dokrmení vypuštěny.

Hubená

 

Během prvního krmení jsem zjistila, že jedna se dokáže najíst sama, dvě potřebují instruktáž a jedné je třeba jídlo strčit až do tlamy. Zatím to ještě vypadalo, že v pondělí 16. března se zúčastní veřejného vypouštění a poletí po svých.

O dva dny později, když se zastavila kamarádka a podávala červy během krmení, vypadala situace takto:

První: „Nesahej na mě, nebo budu VŘEŠTĚT. Chci se zavěsit na lidský prst, ale musí být přesně takhle vysoko, jinak přestanu jíst a začnu VŘEŠTĚT a lézt freneticky všude možně. A hele, rukáv!“

Druhá: „Pokud pohneš prstem o milimetr, přestanu jíst. Je mi jedno, že máš křeč v ruce.“

 

 

Buď mi uděláš větev, nebo nejím 🙂

Třetí: „Zrovna teď chci být v ruce a chci a chci a chci ještě víc červů než včera, ale pokud mě nebudeš držet tak, jak já chci, tak ukážu velké děsivé zuby a nebudu jíst. A ne a ne a teď chci, abys mi dělala palcem větev. Palcem, ukazovák se mi nelíbí.“

Teď krmíš správně 🙂

Čtvrtá: „Co to po mě chcete? A proč mám otevřít tlamu? No tak jo, tak trošku. Hryz. A teď mi to upadlo. Podejte mi to! A chci bulk balení, abych si mohla vybrat! Tenhle je o milimetr tlustší, než se mi líbí!“

Dokrmeno, netopýři visí na a pod riflovou přikrývkou. Třetí vystrčí zadek a udělá ze sebe obrácené lehce asymetrické srdíčko.

Bez komentáře

 

V pátek na schůzi netopýrařů vyzvedávám další čtyři hubené holky a ukazuji vykrmené srdíčko. Komentáře jsou nečekané.

Ony to totiž asi nejsou tukové faldy.

Netopýři se rozmnožují zajímavým způsobem. Páří se na podzim, ale embryo se začne vyvíjet až v květnu, když je jídla dost. Jídla je ovšem dost i v případě, že se netopýr probudí koncem února a umí jíst z misky, která je po ruce a plná.

Netopýří plodové vaky se můžou tvářit jako špeky a naopak.

No nazdar!

„Takže mně doma možná jeden netopýr přebývá?“

„Ale ne. Dva.“

Byl pátek večer, vracela jsem se domů a přemýšlela, co teď. V sobotu moje teta slaví narozeniny a chci jet na otočku s přespáním za rodinou na Moravu. Zvládne osm (možná deset) netopýrů 36 hodin bez dozoru?

 

 

Teď chci být na tvém triku a vykukovat z dlaně a takhle budu baštit  🙂

 

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:59

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. velmi zajímavé články, děkuji za rozšiřování obzorů, až příště zahlédnu v létě mezi paneláky netopýra, budu dlouze dumat, kde asi bivakuje přes léto a kde přes zimu 8)

  1. Jééé.
   Mezi paneláky se to dá zjistit – v létě za soumraku vyletují ven na lov.

 2. Moc se omlouvám (za můj obvyklý) off topic ale – děvčátka krásná, jestli chcete být v téhle těžké době prospěšná a pomoct těm, kdo si to momentálně nejvíc zaslouží, tj. našim vyčerpaným zdravotníkům, mrkněte se, prosím, na stránku Energii lékařům: https://www.energiilekarum.cz/
  O co jde? Vy přispějete a za ty peníze dostanou lékaři malé energetické povzbuzení. Nemusíte přispívat moc, stačí i jeden balíček, tj. 120 korun, to si asi každá z nás může dovolit, co vy na to?
  P.S. Běží to cca 10 minut a už je prodáno 549 balíčků.
  Za každý příspěvek osobně moc děkuju!

  1. A kdo máte FB, prosím o sdílení stránky. Ti zdravotníci si to fakt zaslouží.
   Jinak – 100 % vybrané částky jde na ty balíčky, organizátoři vše dělají zadarmo, ve svém volném čase. Zájem zatím projevilo 52 pracovišť a 3926 zdravotníků.

      1. Díky moc! Přes noc to stouplo na 2022 balíčků a pořád to roste. Budu průběžně informovat.
       P.S. Můžu tohle upozornění dát i k dnešnímu článku?

 3. To je krásné povídání a videa! Jak si netopýrek nedovede vybrat(nebo chytit) z nabízené živé hromady toho správného červa (ale je pak slyest rychlé chroupání). Jestlipak je pravidelná bohatá nabídka červů nerozmazlí do budoucna a po vypuštění do přírody si hůře zvykají na hledání vlastního zdroje?

  Když já občas na záhoně vyrýpnu žižalu a přestože jí želvě hodím primo pod nos, kolikrát jim uteče, než se stačí správně zakousnout(ty zdejší jsou tenčí, delší a šíííleně rychle sebou mrskají). On jim někdy stačí utéci i slimák 🙂

  To „srdíčko“ mě fakt rozesmálo a ty dva tukové polštářky – zanemná to, že to budou dvojčata? 😀 No jsem zvědavá na pokračování!!!

  1. Pro ně červi nejsou přirozená potrava, živí se lovem naprosto jinak a naprosto jiného hmyzu. Ale zvládli to bez nás předtím, zvládnou to i potom a možná přijetí znovu zimovat v pohodlí u lidí 🙂 Bez lidí jednoduše zase pořádně zdivočí.

   Naučit se pracovat s červy byl taky porod. Teď vidím u kamarádů, jak je těžké ty potvory vůbec chytit, natož namířit správným koncem 🙂

   Dva a ještě každý jiný! Každý za jeden plodový vak. Ale pořád nevím, jak to teda dopadne. Je čím dál nedůtklivější.

    1. Vynadá mi, kdykoliv na ni sahám. Protože lidi jsou fuj a vždycky ji omatlají.

     Což by ukazovalo spíš na pubertu než těhotenství.

 4. Krasni netopyrci a mile povidani. Dnes jsme u snidane prepli z modu Virus na mod Netopyr … precetla jsem detem nahlas vsechny clanky a prehrala videa.
  Jeste tak nejakemu netopyrovi prozradit, ze teoretickych znalosti bychom tedy neco meli a nemusi se tudiz zinyrovat a konecne obsadit leta pripravenou netopyri budku! Na zahrade netopyru leta spousta, jen bydlet se jim tu nechce.
  Pokud zadate na youtube bat giving birth, je z ceho vybirat. Na https://www.youtube.com/watch?v=gXEMC390dWA je na konci hezky videt, jak mimino doslova vypadne mame do naruce.
  Mila Neviathiel – o duvod vic zustat v teto zavirovane dobe doma a porod si nenechat ujit. Drzim nam vsem palce, at se ti ho i podari natocit :).

  1. Četla jsem, že netopýři jsou strašně konzervativní zvířátka a že trvá docela dlouho, než se někde zabydlí – tak trpělivost, neb ta nejenom růže, ale i netopýry přináší (bat)

  2. Jé, to zní hezky 🙂
   Netopýři jsou opravdu konzervy, někdy jim to trvá i dva tři roky. Někdy se jim do budky nastěhuje něco jiného a na netopýry už není místo.

  3. Evo, úžasné video, díky za odkaz. No chudák mamina, takhle dlouho rodit potomka (no však je take pěkný pořízek)! A navíc celou dobu se ho pokoušet „vytlačit“ s hlavou dolů (si představuji, jestli bych se dokázala třeba jen vyčůrat a při tom stát na hlavě:)

 5. Tak to je bomba. Budeš mít domácí porodnici! A potom kojeňák a potom jesle a školku a školu a nakonec ti zústanou na krku netopíří mamánci!

 6. Netopýrku díky ! V této době je úsměv hodně třeba a já ho mám od ucha k uchu. Bezvadné, vtipné! To srdíčko je tedy na pováženou,porodnice v domě! No to jsem zvědavá jak to dopadne! Jak budou ti mimina asi velká, no hlavně aby si je našla! 🙂 Piš,piš!

  1. To jsem ráda 🙂
   Ze zkušeností holek vím, že obvykle až podle cvrlikání a podezřelého hrbolu pod křídlem samice byla mimina objevea, často už pár dní stará 🙂
   Po pár dnech jsou prý krásně vidět jejich malé nožičky.

 7. Ta novorozeňata budeš vychovávat sama? Jak se zavěsíš? Nebo jim to ukáže matička? To bude dtarostí 🙂 !

  1. Ygo, na Slunečnou i Kraví horu jsem se už v posledních letech dostala, takže mi chybí už jen Kobylí a Vrbice, doufám, že mi to vyjde 😀

 8. Krásné povídání a dobrá videa – ta by mohla být klidně i delší! Netopýři jsou čím dál zajímavější.

  Jinak já viděla prvního letošního netopýra předevčírem a udělal mi velkou radost.

  1. Včera jsem zahlédla motýla průzkumníka! Žluťásek to byl. (y)
   Netopýrci jsou super a pěkné primadony teda!! (bat) (bat) (bat) (chuckle)

   1. No, já včera zaslechla významné bzučení – bohužel přímo nad zápražím, pod prkny kryjícími přesah střechy. Budu muset vyrazit do chemického boje, ať už to jsou vosy nebo sršni. Zkušenost ukazuje, že pak bychom se už nedostali domů – ne s hnízdem na tomto místě a já si holt svoje doupě ubránit musím.
    Jinak proti sršním nic nemám, žijí u nás už roky, ale s tím, jak si chrání hnízdo, prostě musejí bydlet trochu dál od domu 🙂

    1. Kamarád z Ostravska, rozkvetl mu ovocný strom, nasadil květ a taky mi poslal fotku čmelouší matičky,ana hledala hnízdo. 🙂
     Jaro kvačí k nám, hurá!

   2. Jo – včera byl žluťáskový den – já jich v lese viděla aspoň pět! A čmeláky taktéž – velké bombarďáky, tak z toho usuzuju, že to byly čmeláčí královny.

    1. U nás zatím nejsou, ale my jsme tu pozadu. S tím, jaké ještě mají přijít mrazy mě to ani nemrzí 🙂

      1. Jejda. Toho se nikdy neodvážím, abych nešlápla na vosu nebo střep. Ale už jsem vytáhla letní boty do lesa.

 9. No teda! Hele teď už stejně nemůžeš nikam jezdit, tak koukej dělat pořádně větve a dodávat správný průměr červů. Parádní počtení. Díky!

  1. No jo, už mě holky cvičí 🙂
   Tentokrát jsem dostala nějak hodně netopýrů, kteří vyžadují zvláštní zacházení, Každý jiné.

 10. Prima, prima, ještě budeš tetičkou… babičkou… no prostě guvernantkou pro netopýrky 🙂

 11. Netopýrko, dnes jsem se báječně bavila – ty nároky na větev! A každá chce jiný prst na tu správnou… (rofl) (rofl)

  Navíc je to bezvadně napsané 🙂

  A ještě něco. Nedávno pro mě byly netopýři něco, o čem jsem věděla, ale doufala, že se mě to netýká. Protože jako brr 😛 A podívej, pár tvých článků a už jsou pro mě netopýři mnohem známější, zajímavější a víc mi na nich záleží.

  1. Hlavně když si mespletou prst se zophobákem 😀 Pak ta srážka s realitou je ošklivá.

   Děkuji 🙂

   Netopýři pro ně před lety byli něco, co prostě lítá vzduchem v noci a blíž se k tomu nedostanu. A hele, ono to jde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN