HOST DEDENÍKU – Helena: Koronavirová apokalypsa v Izraeli

Ano, původně jsem měla psát na téma deště v Izraeli a levharti. Na to možná dojde později, ale teď bych ráda napsala pár slov na aktuální téma. Stejně už lidi poslední dobou nemluví o ničem jiném, nebo u vás ještě jo?

 

 

Koronavirová apokalypsa je i tady v Izraeli v plném proudu. Máme sice zhruba stejný počet případů jako Česká republika (tj. nula nula prd), ale izraelské ministerstvo zdravotnictví se velice obává zavlečení viru z jiných zemí, kde opatření nejsou tak přísná jako v Izraeli. Podle mého názoru se obává právem. Velké obavy budí např. Spojené státy americké, kde jsou miliony lidí bez zdravotního pojištění, a tudíž se mezi nimi může nákaza šířit zcela nekontrolovaně. Z tohoto důvodu zřejmě v neděli (8. 3.) přibydou USA na seznam zemí, ze kterých sem lidé nesmí létat, aniž by strávili prvních 14 dní po příletu v karanténě (a nesmí to být hotel). Na seznamu už jsou kromě celé řady asijských zemí také Francie, Německo, Rakousko, Španělsko a Švýcarsko a seznam se nepochybně bude rozšiřovat.

Byl vydán plošný zákaz obchodních cest do zahraničí (pro všechny firmy v celém Izraeli), plus zákaz veškerých zahraničních cest zdravotníkům a vojákům. Je zákaz větších shromáždění a celá řada dalších menších omezení.  Pokaždé, když se objeví nový případ, kterých je zatím pouze 21 (ke dni 7. 3.), je vystopován pohyb nakaženého až dva týdny nazpět, a je vydán seznam míst a časů. Kdo se tam v danou dobu vyskytoval, musí do karantény na dobu zbývající do 14 dní. Tj. když to bylo před týdnem, tak ještě na týden, když před 3 dny, tak ještě na 11 apod. Máme tu aktuálně přes 100 tisíc lidí v karanténě a nikdo neví, koho z nás se to bude týkat dnes večer. Každý už má ve svém okolí několik lidí v karanténě. Umíte si představit, jak taková věc ochromí běžný život. Ať jste na dalších 14 dní měli naplánováno cokoliv, prostě na to zapomeňte. Svatba, bar micva, důležitá zkouška nebo pracovní schůzka? Jednoduše nebude.

 

 

Virus se objevil i v Betlémě, tj. na území palestinské samosprávy. Ta pro jistotu zavřela celou oblast tzv. Západního břehu pro turisty. V karanténě u Betléma uvízlo např. 14 amerických turistů, kteří nemohou po další dva týdny opustit hotel.

Mám mezi známými pár, který má zanedlouho svatbu. Nevěsta je Američanka a celá její rodina má letenky přes Evropu – museli by po příletu na 14 dní do karantény, takže svatby by se stejně zúčastnit nemohli. Celá svatba zaplacená, na vrácení peněz není nárok, protože v případě vyšší moci jsou poškozené obě strany (jak poskytovatel služby, tak i objednavatel). To dilema, zda udělat svatbu s tím, že tam nevěsta nebude mít vůbec nikoho nebo jí zrušit s velkými finančními ztrátami… Vůbec jim to nezávidím.

Není tu ani zdaleka taková nákupní panika jako v Čechách, ale lidé se bojí chodit na návštěvy a do restaurací, přestávají se líbat a objímat (což je tady naprosto běžné i mezi lidmi, kteří se vidí poprvé), dokonce si i podávat ruce. Vrchní rabín vydal zákaz líbat mezuzu – takovou tu krabičku na futrech dveří, které se ortodoxní Židé při vstupu do domu dotknou dvěma prsty, které pak políbí, často jen náznakem. Je to nejméně tisíc let stará tradice.

 

 

Jsou obrovské ztráty v cestovním ruchu, ale i v jiných odvětvích. Do toho byly před pár dny třetí volby za deset měsíců a opět skončily patem, ale skoro nikoho to nezajímá. Lidé v karanténě volili na speciálních místech s pracovníky v kombinézách a maskách jak v hororovém filmu. Zdravím do Čech 🙂

(Ilustrační fotografie vypůjčené z jpost a haaretz)

 

Otázka dne se také vcelku nabízí – máte objednané nějaké cesty, dovolené? Co myslíte, odjedete/ odletíte? Nebo rovnou měníte plány?

(Dede – o článek o oživené poušti autorku stále mořím, takže se máte na co těšit:))

Aktualizováno: 8.3.2020 — 18:17

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano, většina z vás to už asi zaznamenala, Izrael vyhlásil, že všichni vstupující do země musí do 14-denní karantény. Pro Izraelce to platí okamžitě, pro turisty o 72 hodin později. Opatření má omezit nárůst počtu nakažených a umožnit Izraeli zvládnout ty stávající …aktuálně v tuto chvíli jsme na čísle 42 (bez Palest. samosprávy, kde je 25 případů. Turistický ruch je totálně v krizi, ale zdá se, že většina obyvatelstva rozhodnuté podporuje. Mimochodem, snoubenci z článku dnes svatbu zrušili. Bez nevěstiny rodiny se prý brát nebudou.

  1. Myslím, že je to jediná možnost. Stát Izrael nemůže být slabý. Když si vezmu, co se děje v Itálii, tak to je opravdu katastrofa. Během několika minut očekávají vystoupení premiéra, který má oznámit drasticka opatření.

   1. Tak potvrzeno, karanténa v celé Itálii, práce z domova, přinejhorším je povolena cesta do práce a zpět, jinak všichni doma. Je 9000 nemocných a více než 450 mrtvých, to je přes 5 %. Umírají hlavně lidi nad 65 let a těch je v Itálii hodně.

    1. To je fakt mazec. Ale opravdu se zdá, že jediné co pomáhá, je izolace a snaha předcházet nakažení. Chjo.

     1. Dovoluji si zkopírovat komentář před deseti dny:
      „Momentálně mi přijde nebezpečnější myšlenka, že vystrašení lidé kývnou politikům na nejrůznější bezprecedentní zákazy a omezení (samozřejmě ve jménu dobra), které pak „dočasně“ zůstanou.
      Uznávám opatrnost, nevadí mi, že si lidé nakupují zásoby (nakonec líp dřív, dokud je není problém kvůli případné karanténě doplnit). Za nebezpečnou považuju hlavně preventivní paniku a z toho plynoucí bezmyšlenkové kývnutí na jakékoliv represe.“
      Náhlá změna názoru???

      1. Ano. Umím změnit názor, pokud vidím, že jsem se mýlila.
       A bylo by fajn, kdybych věděla, komu odpovídám.

 2. Tak mám zprávu, že italský premiér Conte má prohlásit celou Itálii za červenou zónu. Mělo by to být brzy, ještě dnes nebo možná v noci. Vzhledem k útěku lidi z postižených oblasti se nedivim.

 3. Zrovna hlásili v TV, že Izrael zavedl 14. denní karanténu pro všechny, kdo do země přicestují z jakékoli ciziny a vpustí pouze ty, kteří dokáží, že mají kde tuhle karanténu přečkat…

  1. Dalo se to čekat. A mají pravdu. Nic jiného než disciplinovanost a zodpovědnost nepomůže.

   1. Dovoluji si zkopírovat komentář před deseti dny:
    „Momentálně mi přijde nebezpečnější myšlenka, že vystrašení lidé kývnou politikům na nejrůznější bezprecedentní zákazy a omezení (samozřejmě ve jménu dobra), které pak „dočasně“ zůstanou.
    Uznávám opatrnost, nevadí mi, že si lidé nakupují zásoby (nakonec líp dřív, dokud je není problém kvůli případné karanténě doplnit). Za nebezpečnou považuju hlavně preventivní paniku a z toho plynoucí bezmyšlenkové kývnutí na jakékoliv represe.“
    Náhlá změna názoru???

 4. My žádné cestování neplánujeme, ale momentálně nevím, jestli příští týden přiletí můj bratranec. Měl přiletět začátekm měsíce, musel si to nečekaně o týden posunout a teď sám váhá. Naštěstí KLM, kterou létá nabízí zdarma přebukování, tak uvídme jak se rozhodne. V dubnu pak plánovala přiletět kamarádka z Anglie, také zatím neví, jestli to neodloží. A vzádlená sestřenice manžela měla přiletět v květnu. Ta sice jen z Arizony, tak také nevíme. Ve všech případech jde o ten nevyhutelný pohyb mezi lidmi na letištích, kdy jeden neví, kdo a odkud se tam dostal? U nás v malém městečku je zatím klid, dokonce i v obchodech se normálně nakupuje, zrovna včera jsme tam byli a nikoho jsem neviděla s rouškou, ani přetékajícím vozíkem nápupu. A neslyšela a nečetla jsem, že by se tu rušily nějaké hromadné akce. Tedy zatím.

  Jedna ze zdejších spekulací o výskytu viru je i ta, že to mohl být takový „čínský Černobyl“. Ve Wuhanu je totiž hlavní čínský biologický výzkumný ústav , kde se „pracuje“ s vele-nebezpečnými a smrtelnými viry. Něco jako je v angl. Salisbury tajný ústav Porton Down. Takže klidně „něco“ mohlo uniknout. Dávalo by to trochu smysl, proč nejvíce a tak bleskově nakažených lidí je právě odtamtud. Ale kdo ví co je pravda – tohle, divoká zvířata, co tam jedí, nebo něco úplně jiného?

  Jeden z mnoha odkazů na netu. Nevím, jestli pravdivá spekulace, nebo „fake news“ na strašení lídí.
  https://www.washingtontimes.com/news/2020/jan/26/coronavirus-link-china-biowarfare-program-possible/

  Dede, byl by to tedy pořádný pech, kdyby ani na podruhé Israel nevyšel ! Držím palce

  1. Maričko, moc a moc doufám, že je to z nevhodně držených a snědených zvířat – tahle možnost se mi strašně nelíbí!

   1. Mám takový dojem, jestli se nepletu, že bylo potvrzeno, že to ze zvířat z té tamní tržnice nepochází. Ale nemá cenu spekulovat. V tuhle chvíli je už asi celkem jedno, odkud to vzešlo. Zřejmě nezbývá, než počkat, až se to vyčerpá a zase to přejde. Jako španělská chřipka právě před sto lety.

 5. Sama jsem kvůli mámě najela už minulý týden – poté, co se potvrdil první případ na Praze 6, na opatrný režim. Nejezdím MHD, plincám benzín, protože do roboty chodím. Do supermarketu jsem šla v neděli dopoledne, mimo hlavní nakupovací čas (stejně tam bylo dost lidí) a navlékla jsem si jednorázové rukavice. Kódy jsem snímala sama a platila jsem u samoobslužné pokladny. Pak jsem si je ještě vydenzifikovala ruce gelem – asi už moc dlouho nevydrží. Míním to tak dělat, dokud se situace alespoň trochu neuklidní. Případů na Praze 6 je totiž více a netuším, zda tu nejsou další, třeba druhotně, nakažení.
  Nedělám to kvůli sobě, to bych tak neblbla, ale mámě je 90 let, má náročnou léčbu a mizernou imunitu. Sice sama ví, že je v podstatě na konci životní poutě, ale neuvěřitelně bojuje a já nechci být jakýmkoli způsobem zodpovědná za případný přenos viru, protože tohle by už asi nevydržela.

 6. OT – jestli mohu, odklon od coronaviru, je ho už moc.
  Potřebuji audioknihu/y pro puberťačku čtrnáctku, která má dyslexii a po přečtení jedné české stránky a vlastně vůbec stránky se hroutí únavou a znechucením. Říká. Nemám o tom přehled a už vůbec ne ponětí, co dnešní čtrnáctky čtou. Ví někdo víc?

  1. Na Spotify je překvapivě dost audioknih a podcastů v češtině, používám to pro Patricka…

  2. Mám zrovna vnučku puberťačku čtrnáctku – když už, tak čte soudobou fantasy, ale nic bližšího neporadím – čtenářský vkus je nevyzpytatelný.

 7. No u nás v práci veselo, protože naše centrála je v Miláně a jeden z prvních nakažených byl náš zaměstnanec – takže barák je prázdný, ostošest se dezinfikuje a u nás nastávají krizové scénáře – taky máme Italů půlku baráku a to včetně představenstva, tak se rozděluje vedení na dva týmy a přesunuje se od sebe, aby bylo usnášeníschopné, kdyby došlo na karanténu, od začátku měsíce máme zákaz služebních cest a to i po Čechách a od tohoto týdne jsme také v týmech rozděleni, kdo může ať je doma na HomeOffice…takže já dneska dodělám co musím a od zítřka budu makat doma… vzhledem k tomu, že máme všichni openspace a společnou klimatizaci, tak je jenom otázka času, kdy se to u nás objeví…

  1. Jo, tak to je horší. Udržet v takové situaci pracovní režim … držím palce (třeba pomůžou)!

  2. No potěš koště, to stojí za to. O openspace mám dlouhodobě svůj názor. Asi to spoří náklady na pronájem prostor, ale jako pracovní prostředí, kde se potřebuji soustředit bych to asi nedávala. Ale bohužel někdo v tom musí existovat, dost ty lidi lituju. Jen doufám, že se k nim nebudu muset někdy připojit.

   K tomu společná klimatizace a pr…. může být na světě. Strašně nerada se pohybuji kdekoli v prostředí s umělou ventilací. Třeba jsem si přinesla dokonalou virózu z letišť – před cca 3 lety, abych byla přesná. To jsem během tří dnů vystřídala celkem 4 letiště, 4 lety a dva rychlovlaky. A někde v těch prostorech jsem to chytila….

 8. My máme letět do Izraele v druhé polovině dubna a máme čas na zrušení ubytování bez stornopoplatku do začátku dubna, tak uvidíme… kdybychom měli letět teď, máme smůlu, protože letíme z Vídně.

 9. Heleno, držím nám všem palce, abychom tuto nepříjemnou skutečnost přežili s co nejmenšími ztrátami. Zkušenosti jsou, poslední apokalyptická pandemie byla před sto lety. Je pravda, že se tak necestovalo, jako nyní. To je největší problém. Ale zase lidstvo bylo oslabené válkou. Věřím, že Izrael tohle zvládne, dokáže se semknout proti všem možným nepřátelům.

 10. My měli letět do Říma 6.května.
  Ale rušíme hotel a nepojedeme.
  Stejně ČSA zrušily lety do Říma do 6.4. a nevěřím, že je do května obnoví.
  Za hotel dostaneme peníze všechny.
  Za letenky, pokud let zruší tak také, když ne tak jen poplatky. Ale čert to vem.
  Je nám to moc líto, ale mě je skoro 54 let a manželovi 70 let. Tak nechceme riskovat.
  Poletíme za rok.

  1. Míšo, to je jen rozumné. V Itálii ještě před tím, než premiér vyhlásil celkovou uzávěru těch nejpostiženějších oblastí, se ty informace prosákly. Na severu pracuje a studuje hromada lidí ze střední a jižní Itálie. Proto se všichni, kdo to slyšeli a mohli, sebrali a odjeli domů. Tudíž teď to ještě propukne naplno i tam, kde byl zatím relativní klid. Opravdu to není doba tam teď jezdit – a že tam mám dobré kamarády, které bych také ráda viděla. A nejsou v červené zóně….

 11. Přeji Izraeli i nám ,aby brzo přišly lepší chvilky a všichni naši blízcí i ostatní, to přežili. Myslím, že Vaše zdravotnictví i naše je vyspělé a zodpovědné. Jsme všichni v takovém stavu víceméně poprvé, tak se učme,poučme, nezlehčujme a nepodporujeme paniku a lži. A kdo můžeme podporujme zdravotníky a lékaře, zaslouží si to.

 12. Proti koronaviru se dá bojovat tím, že nechodíme mezi lidi – bohužel to vědí i ti ostatní lidi a tudíž chodí tam, kde nikoho nepotkají. Tudíž na těchto místech je lidí více než záhodno (rofl) . Takový začarovaný kruh.

  My byli včera v lese – část cesty naprosto bezlidná (našla jsem cestičky, kudy mnoho lidí nechodí ani v sezónu), ovšem na magistrále (chuckle) Valtice-pětirozcestí-Tři Grácie už bylo lidu povícero. Nejvíc mne dojal onen mladík na terénní motorce, tak toho bych tam nečekala…
  http://yga.rajce.net/2020_MDZ_v_lese

  1. U nás po lesích jezdí pár grázlů na čtyřkolkách. Kde se vzali tu se vzali, během této zimy. Asi vánoční dárky od papínků. Dělají neskutečný bordel v porostech. Co nezničili lesáci, brouci a vichřice, tak tihle mladí blbouni. Stěžoval si mně soused, že ho málem smetli v jednom úvozu. Takže jak slyším něco podobného motorce, jsem obezřetná i za Ajvinku. Tyhle lesy u velkého města už skončily svou životní etapu.

 13. Milá Heleno, držím vám palce, ať se to podaří zvládat – ostatně nám je tady držím taky.
  Té nevěsty je mi fakt líto.
  Fotky z voleb fakt neuklidní! 🙂

 14. Ještě kopíruju od pana doktora:

  „Myslel jsem, že už to nebude potřeba, ale když jsem tady viděl včerejší diskuzi na téma letalita COVID-19, musím opět zopakovat základní informace o této nemoci. Je to už ovšem poněkud unavující. Onemocnění způsobené novým koronavirem rozhodně není běžná sezónní chřipka a jeho letalita se toho času odhaduje výrazně vyšší. Základní uklidňující informací je, že pro mladého zdravého člověka včetně dětí je riziko úmrtí na COVID-19 mizivé. Pokud však někomu toto ujištění postačuje ke štěstí a ke klidu, je pro mne bezohledný člověk, protože nebere v úvahu přítomnost starších a nemocných jedinců. Na můj vkus až moc diskutujících hovořilo o COVID-19 ve smyslu „pohoda, bere to starý kusy, oni stejně na něco umřít musí apod.“. Jistě, starý a nemocný člověk na něco zemřít musí. Jenomže problém s COVID-19 je v tom, že těch těžce nemocných lidí se zhorší hodně najednou. A není to tak, že dědeček klidně ulehne večer do postele a neprobudí se, dědeček s pneumonií bude těžce dušný a jeho příbuzní ho buď nechají doma udusit, nebo zavolají záchrannou službu a ta ho odveze do nemocnice, kde se pokusí ho zachránit. A když se tenhle scénář v určité oblasti zopakuje cca 100x, začne být nedostatek lůžek intenzivní péče. A v tom, je vážení přátelé, hlavní nebezpečí toho nového koronaviru. Kdyby se šířil pozvolně a nevytvářel prudký nárůst hospitalizací, ani bychom si ho nevšimli, a tolerovali bychom ho podobně jako sezónní chřipku. V Lombardii nyní požadují intenzivisté, aby se začalo selektovat, kdo JIP terapii bude mít, a kdo nikoliv (zvažování nepřijímání na JIP od určitého věku). V Evropě ve 21. století jde o dost šokující informaci. Takže znovu i pro méně chápavé mladé a zdravé – ačkoliv vám osobně vůbec nic nehrozí, buďte ohleduplní, dodržujte základní hygienická opatření a případná doporučení hygieniků. Nechráníte sebe, ale ty starší a nemocnější. Taky za řadu let budete ty „staré kusy“, pokud se toho dožijete.“

  To je z FB, je pod tím docela výživná diskuze, kdybyste někdo nahlédnul.

  1. Mladí ještě nevědí, že jednou budou také staří. A pan doktor má pravdu, problém ale není jen v tom, že nárůst může být tak dramatický, že to v určité fázi zdravotní systém přestane zvládat (jako teď v Itálii – v Lombardii) a že se bude muset rozhodovat, komu kyslík dát a komu ne, ale také proto, že ti staří lidé tohle vůbec nemusí přežít! A rozdíl oproti chřipce mimo jiné je, že u koronaviru není očkování!! Takže i možnost preventivní obrany oslabeného člověka není.

 15. Tak my bychom měli v květnu udělat druhý pokus o návštěvu Izraele. Pas (tentokrát) nám, letenky máme a zamluvený hotel máme. Je to sice až květen, ale moc naděje tomu nedávám – možná dnes Izrael vydá nařízení, podle kterého půjde každý, kdo přijede lhostejno odkudkoliv do karantény. Nedivím se, Izrael má mnoho nepřátel, a pokud by půlka země padla pod náporem viru… mohli by toho nepřátelské síly využít.
  Opatření mi nepřijdou mimo – na ten virus platí jedině kázeň a izolace. Však srovnejte vývoj v Jižní Korei a v Itálii.
  Ostatně informace čerpám především od u nás už známého MUDr Štefánka – koho by to zajímalo, tak má takřka denní aktualizace na svém FB https://www.facebook.com/Stefajir/
  Ledacos se najde i na jeho stránkách (pro ty bez FB)
  https://www.stefajir.cz/?q=koronavirus-2020
  Sama to beru vážně, nechci ohrozit ty, které tento virus zabíjí.

   1. Ještěže pan doktor nemá tradiční britské umyvadlo s dvěma samostatnými šroubovacími kohoutky, to by musel vymýšlet nějakou docela složitou manipulaci 😀 .
    No ale vážně, má samozřejmě pravdu a protože je to sympatický pán s příjemným hlasem, tak si to člověk rád vyposlechne celé. I u nás v TV jsem před pár dny viděla nějakého lékaře, který předváděl přesně takové mytí rukou, ale nějak to zapadlo, od té doby jsem nic podobného neviděla. Přitom by to bylo potřebné jak sůl, nejen v době virové, mnoha lidem mytí rukou bohužel nic neříká.
    Jinak zatím nemám žádné dilema. Žádné cestování nemám objednané, tak nemusím nic rušit. Vyhýbám se velké koncentraci lidí a místům, kde by nejspíš mohli být nějací nemocní, v Itálii jsem nebyla a setkání s příbuznými, kteří se odtamtud minulý týden vrátili, neplánuji. Víc asi zatím nemůžu dělat. Tak jen tiše doufám, že na svých běžných cestách Prahou nepotkám virusa, který by na mě skočil. Troufám si doufat, že bych na to snad neumřela, ale nestojím ani o nějaký lehčí, chřipkovitý průběh.

 16. V sobotu jsem byla celý den zkoušet plesové předstvení v hale, kde je topidlo na propan butan a mizerné větrání. Vždycky z toho kašlu a druhý den nemůžu rozlepit oči. Cestou domů jsme se stavili v Tescu pro fixy a u regálu jsem se zastavila metr za asi 19-letým klukem. Lehce jsem zakašlala, protože jsme měla podrážděný krk z těch spalin. Chlapec vyletěl, jako by ho někdo bodl, a pak mě prý žalobně ukazoval tatínkovi, říkal Mušketýr a smál se tomu ještě večer.

  1. taky jsem jako alergik zakašlala-no odkašlala si včera v lékárně, kam jsem si šla pro Thymomel…taky tam najednou bylo okolo mne moc místa….

 17. Slovenský Ráj vlakem – tam to snad bude zatím OK a to je jediné zaplacené. Jinak trochu vyčkávám co bude, což asi není pro ekonomiku nejlepší.

 18. Já ne, ale Terka prozatím přišla o slavnostní dekorování ve Fegentri v Paříži – naštěstí stihla aspoň odhlásit hotel, ale letenku jí nikdo neproplatí. Jak to bude s dostihy ví pánbu, ale očekává, že tento rok bude prostě patový. Minimálně ten dubnový v Ománu a určitě květnový v Římě se konat nebudou!

  Jinak je pravda, že koronavirus se vloudí do všech debat. V pátek jsem byla na našem babském sněmu a tam vyslechla dost šílené konstrukce jeho vzniku. „Já teda nejsem zastánce konspiračních teorií,“ děla Irenka (chuckle) „ale to mi nevykládejte, že to do Číny nenasadili Američané!“ Tak nevím… (shake)

  1. Některým lidem dočista hrabe. Jestli znáte někdo pořad „Zažij USA“, který je na televizi seznam, tak tomu klukovi nějaká paní posílá rozhořčené emaily, že šíří multikultularismus, protože tam ukazuje Mexičany (think)

  2. hele, to teď běhá po netu, že to tam nasadili jako biologickou zbraň Amíci,že se tam našly kontejnery….no normální člověk to nepochopí…a spousta lidí tomu věří…

 19. Nikam, doma budu, už jsem se narajzovala dost!
  A všichni bychom měli být zodpovědní, tady už naše švejkování a rebelování nemá smysl. Ohleduplnost a odpovědnost.
  Italové tohle měli udělat už v půlce února.
  A u nás, bychom měli přitvrdit. Spoustě lidem ta odpovědnost chybí! A nebo jim to nějak prostě nedochází !!!!

 20. My jsme akorat prileteli z L.A., kde jsme byli od ctvrtka. Mame cestovni rok, plny rodinnych udalosti. Na dalsi cestu letadlem se chystame v dubnu a pak hned v kvetnu. Svatbu mame v cervenci, tak snad tam bude mit nevesta pritomne sve nejblizsi 😉

  1. Červenec by mohl vyjít – v teplejším počasí by už ta nákaza mohla třeba doznít…

 21. Víla se chystá v dubnu se školou do Portugalska. Uvidíme.
  Zajímalo by mě, jaký je skutečný stav v Rusku a v Severní Korei, odtamtud nejsou zprávy žádné (alespoň v dostupných českých médiích).

  1. V Rusku to zaručeně bude, ale jejich zdravotní systém to bude tajit, dokud z toho nebude pořádný průšvih. Teprve pak asi něco řeknou.
   A Severní Korea? Velký Kim prý nechal zastřelit nějakého vysokého funkcionáře, který nedodržel karanténu. Nedivila bych se. Ale hranice s Čínou mi říká, že tam už toho musí být hromada. Mají mizerný zdravotní systém, tak to někteří holt nepřežijí a budou tajit, co půjde. Kromě lidí z dobrých komunistických rodin, jsou dost podvyživení, tak to tam může mít hrozivé následky. Jenže to neřeknou Koneckonců i o to hladomoru z 90. let dodnes přesně neví, kolik měl vlastně obětí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN