HOST DEDENÍKU – MUDr Štefánek: Koronavirus 2020 (2) – nově pod jménem Covid-19

Tento článek je pokračováním původního článku o tzv. novém koronaviru, jehož epidemie v Číně poznamenala začátek roku 2020. Jedná se o updaty od 6. února dál. Jak se tedy situace vyvíjela až do včerejšího dne?

 

 

 

6. 02. 2020 Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 28 300, mrtvých 565. Počet lidí ve vážném nebo kritickém stavu je udáván nad 3800, což není zrovna málo.

Čínská státní média zveřejnila zprávu, že na 2019-nCoV zemřel doktor Li Wenliang z Wu-chanu, který byl na začátku epidemie perzekvován čínskými autoritami za varování o šířícím se viru a obviňován z rozsévání paniky. Několik hodin po zveřejnění byla tato informace vymazána a jeho stav byl označen za kritický. Smrt lékaře byla nakonec potvrzena, zemřel v 2:58 ráno dne 07.02.2020 místního času. Okolnosti smrti jsou zneklidňující – mladý 34letý lékař zemřel na infekci koronavirem 3 týdny po začátku příznaků.

***

7. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 31 500, mrtvých 638. Ve vážném, nebo kritickém stavu je cca 4800 lidí. Malé doplnění ke smrti dr. Li Wenlianga ze včerejšího dne – veřejně se probírá především jeho perzekuce ze strany čínských úřadů. Dobrá, je to jistě důležité, ale zapadla v tom malá zmínka, že i když lékař začal vykazovat příznaky dne 12. 01. 2020, diagnóza nákazy koronavirem u něj byla v důsledku nedostatku testovacích sad stanovena až téměř po 3 týdnech dne 01. 02. 2020 (!). Je-li diagnostika v takovém stavu, kolik asi existuje dosud nediagnostikovaných případů nákazy?

V Číně prý kvete černý trh s antivirovými preparáty používanými proti viru HIV, je to opět důkaz davové psychózy, protože prozatím nejsou žádné jasné studie potvrzující efekt těchto léků. A i pokud bude efekt prokázán, měly by podobné léky být rezervované pro nemocné v těžším stavu. Pro zajímavost se jedná o lék Kaletra, který obsahuje sloučeninu lopinavir blokující virové proteázy a pomocnou látku ritovavir zlepšující funkci lopinaviru.

V New England Journal of Medicine vyšel odborný text o průběhu infekce u prvního nakaženého koronavirem v USA. Text obsahuje zajímavou část, kterou uvádím níže. Vyplývá z ní, že u pacienta byla virová RNA prokázána ve stolici a to dokonce ve chvíli, kdy již bylo jeho vyšetřované sérum negativní. Autoři nicméně dodávají, že samotný PCR průkaz virové RNA nemusí znamenat, že stolice měla potenciál k přenosu nákazy.

 

Obr. 1

Další odborná studie vyšla dnes na JAMA Network – Zahrnuje informace o osudu 138 hospitalizovaných pacientů. Ve zkratce pouze 34 % pacientů bylo propuštěno z nemocnice, doba hospitalizace těchto propuštěných je cca 10 dnů, JIP vyžadovalo 21 % nemocných, letalita infekce je ve skupině 4,3 %, většina zúčastněných stále není propuštěna do domácího ošetřování. Studie předpokládá vznik nákazy v nemocničním zařízení u 41 % nemocných (!).

***

8. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 34 900, mrtvých 724. Ve vážném, nebo kritickém stavu je cca 6100 lidí. Ve Wu-chanu zemřel na nákazu koronavirem první americký občan (šedesátiletý muž). Nedostatek informací o viru dobře ukazují různé názory na schopnost jeho přežití na nějakém povrchu po kontaminaci kapénkami. Některé zdroje hovoří o schopnosti přežít na takovém povrchu maximálně v řádu hodin, jiné hovoří o několika dnech. Ať tak, či tak, je patrná snaha čínských úřadů ve Wu-chanu o rozsáhlou dezinfekci zevních prostor.

Přeložil jsem také závěr další z nových studií, tato je z 31. ledna a týká se prognóz šíření epidemie, poselství je jasné – virus 2019-nCoV má pandemický potenciál. Překlad závěru studie najdete zde.

Některá důvěryhodná média, mimo jiné např. Wall Street Journal, poslední dny informují, že letalita infekce ve Wu-chanu je výrazně vyšší, než se dosud udávalo, a blíží se 5 %. Ve zbytku Číny je okolo 2,1 %. Nejde o nic neočekávatelného, Wu-chan je epicentrem s nejvyšším počtem nakažených, a tak zde bude zdravotní systém nejpřetíženější (s poklesem kvality péče) a tím je podíl zemřelých vyšší. Takže pokud si shrneme situaci virus s kapénkovým šířením, 14denní inkubační dobou a smrtností až 5 % v oblasti nekontrolovaného šíření (tj. cca 20x vyšší letalita než u chřipky) to je nefalšovaný problém.

***

9. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 37 500, mrtvých 813. Zpracoval jsem závěr velmi pěkně napsané studie, kterou jsem krátce zmiňoval výše. Jde o případovou studii 138 nemocných pacientů s koronavirovou pneumonií. Studie nepotvrzuje předchozí teorii, že muži bývají postiženi výrazně častěji a mezi nemocnými předpokládá výrazný podíl nozokomiální nákazy (tj. že se nakazili ve zdravotnickém zařízení). Text najdete zde.

Když se podíváme na oficiální počty nakažených, rostou méně rychle. Zda se situace dostává pod kontrolu, nebo zda je to dáno problémy s diagnostikou, se bohužel v této chvíli nedozvíme. Některá média (zejména tchaj-wanská) otevřeně říkají ošklivé věci stran čínského lhaní o počtech nakažených a mrtvých a sama hovoří o mnohonásobně vyšších číslech. Problém je v tom, že nemají žádné důkazy a zrovna u Tchaj-wanu lze vůči Číně očekávat i jistou zaujatost. Z toho důvodu žádné odkazy nedávám.

Čína s epidemií podle všeho bojuje s maximálním nasazením, na sociálních sítích byly např. sdíleny s negativními komentáři některé údajné případy násilně vynucené karantény (nejznámější je tento). Jde sice o praktiky, které není příjemné sledovat, ale v zájmu zastavení epidemie se jim u nespolupracujících lidí nelze příliš divit.

***

10. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 40 500, mrtvých 910. Teprve dnes se v Číně lidé vrací ve větší míře do práce, ale řada továren dle očekávání ani zdaleka nefunguje na plný výkon. Podle nových údajů může být maximální inkubační doba koronaviru 2019-nCoV delší než předpokládých 14 dnů, může jít až o 24 dnů, i když medián jsou pouhé 3 dny. Dále se zdá, že významné procento nakažených nemá poměrně dlouhou dobu zvýšenou tělesnou teplotu. Informuje o tom Independent a abstrakt citované studie je zdeZávěr studie jsem přeložil zde. Pokud je toto pravda, razantně to snižuje efekt protiepidemických opatření.

Dnes jsem se dostal k zajímavému plakátu s fotkami zdravotníků z epicentra nákazy, jejich práci v posledních týdnech je nutné ocenit.

 

Obr. 2
***

11. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 43 100, mrtvých 1018.
Virus 2019-nCoV dostal k dnešnímu dni konečně název od WHO, bude se jmenovat COVID-19 (Covid-19). Média se zaměřují na situaci na obří výletní lodi Diamond Princess u pobřeží Japonska, kde jsou v karanténě tisíce pasažérů. Bez příznaků nejsou rutinně testováni a čeká se na období 14 dnů a až poté budou propuštěni – důvodem je dle vyjádření japonských představitelů nedostatek diagnostických setů. Ukazuje to, že diagnostické kapacity Japonska nejsou v současné době příliš vysoké. Podle hongkongského deníku South China Morning Post se jen ve Wu-chanu nakazily virem již stovky zdravotníků.

***

12. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 45 100, mrtvých 1 118. Nárůst počtu nově nakažených se konečně postupně snižuje, ale stále je otázka, zda je to skutečně potlačením infekce, nebo kombinací jiných faktorů (problémy s diagnostikou, přetížení, zdravotnických zařízení, nezapočítávání pacientů s mírným průběhem choroby atd.).

Po krátké epizodě optimismu a tvrzeních, že do dubna je po epidemii, se ale opět hromadí spíše negativní zprávy. Šéf WHO uvedl, že Covid-19 je pro lidstvo nepřítel číslo jedna, přičemž docela rozumně zdůraznil ekonomicko-společenské důsledky epidemie. V Singapuru byla zavřena po nákaze jednoho ze zaměstnanců největší banka, v Číně se ruší a odkládá řada kulturních a společenských akcí (např. Grand Prix Formule 1 v Šanghaji).

Na počátku epidemie se u nás Covid-19 do značné míry bagatelizoval srovnáváním s chřipkou. Když ale vidíte, jaké důsledky za několik týdnů má, a pokud jste viděli některá z uniklých videí z epicentra infekce (rozsáhlá dezinfekce zevního prostředí, nucené karantény včetně násilných opatření aj.), pak jistě chápete, že o běžnou chřipku skutečně nejde.

Dost zajímavé informace dnes vydala Imperial College London. Text vychází z epidemiologického modelu profesora Neila Fergusona. Podle tohoto modelu je odhadovaný počet nakažených lidí mnohonásobně vyšší, než jsou oficiální čísla, ale celkovou letalitu infekce odhaduje na pouhé 1 %. Na druhou stranu odhad letality ve skupině potvrzených nakažených ve Wu-chanu se pohybuje na vysokých 18 %, což je ale způsobeno tamním prioritním testováním lidí s těžkým průběhem nemoci. Text jsem přeložil zde.

***

13. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 60 300, mrtvých 1 369.  Můj včerejší příspěvek se potvrdil za 24 hodin. Čína nějak „změnila metodiku sčítání“ a nových nakažených je za den najednou přes 15 000 a mrtvých přes 250. Že i tato čísla nejsou reálná je bohužel pravděpodobné. Jen tak pro zajímavost, abychom pochopili, jaká čísla jsou v současné době ve hře, tak si řekněme malou početní úlohu: V oblastech nákazy žije asi 50 milionů lidí. Pokud byste nějakým zázrakem zvládli testovat na virus 100,000 jedinců denně, trvalo by vám cca rok a půl, než otestujete všechny.

Nakažlivost viru je dobře viditelná na výletní lodi Diamond Princess, která je v karanténě v Japonsku – nakaženo je již 219 z asi 3700 lidí na palubě. Nalijme si ale čistého saké – když necháte lidi v uzavřeném prostoru výletní lodi a necháte jim jídlo nosit personálem, který sdílí společné prostory, co od toho budete čekat? Minimálně několik číšníků již bylo s nákazou diagnostikováno, takže hádat můžete jednou.

Vietnam izoloval kvůli nákaze oblast s 10,000 obyvateli v blízkosti hlavního města.

Jsem rád, že byl zveřejněn tento článek v National Post, který se věnuje problematice obětí, které virus způsobí nepřímo, tj. všem pacientům s vážnými chorobami, jejichž léčba je epidemií narušena. Je dobré si tyto věci uvědomit.

Poslední dny se pozornost opět upřela na otázku, jak dlouho koronavirus přežije na nějakém povrchu. Ačkoliv první zprávy nás před měsícem uklidňovaly, že jde maximálně o několik hodin, nové odhady hovoří až o 9 dnech… Tato absolutně se rozcházející čísla dobře ilustrují, kolik toho o COVID-19 ještě nevíme.

 

Obr. 3: Situace k 13.02.2020, srovnejte s obrázkem v úvodním článku.

***

14. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 64 400, mrtvých 1 383. Na CNN dnes vyšel článek o vysokém počtu nakažených zdravotníků – minimálně 1700 lidí, z nichž 6 zatím zemřelo. První potvrzený případ koronaviru COID-19 se objevil v Africe. Onou nešťastnou zemí je Egypt a to je přesně ten typ státu (vysoká hustota obyvatel, relativně mizerná zdravotní péče), ve kterém může epidemie nadělat velké škody.

Mnoho krátkých videí z oblasti epicentra epidemie ve Wu-chanu lze najít na tomto twitterovém účtu.

***

15. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 67 100, mrtvých 1 526. Ve Francii došlo dnes na první úmrtí na COVID-19 v Evropě. Jde o 80letého muže (jiné zdroje hovoří o ženě) původem z Číny, zemřel po cca 3 týdnech trvání nemoci. Na výletní lodi Diamond Princess u japonských břehů bylo potvrzeno dalších 66 případů nákazy, dohromady se tam tedy již nakazilo 286 jedinců (téměř 8 % lidí na palubě).

***

16. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 69 300, mrtvých 1 669. Na lodi Diamond Princess je nakaženo téměř 10 % lidí a USA své občany z lodi evakuuje.

***

17. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 71 300, mrtvých 1 775. Podle některých zpráv se virus začal šířit v Severní KorejiTamní totalitní režim má sice výhodu v tom, že může zavést prakticky ta nejtvrdší karanténní opatření, na druhou stranu jsou zde těžké nevýhody v boji s virem – podvýživa populace a mizerné zdravotnictví. Na stránkách mmrjournal.biomedcentral.com vyšel delší text, který obsahuje guidelines diagnostiky, ošetřování a terapie COVID-19. Ve Wu-chanu zemřel na COVID-19 ředitel jedné z nemocnic, Liu Zhiming.

***

18. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 73 335, mrtvých 1 873.

***

19. 02. 2020 – Celosvětově počet prokazatelně nakažených: cca 75 200, mrtvých 2 010. Oficiální počty nově nakažených jsou nižší, než tomu bylo dříve. Může to znamenat, že epidemie se začíná dostávat pod kontrolu, ale stále trvá otázka, zda tato čísla odrážejí skutečnost. Ať tak, či tak, opatření zavedená v Číně jsou svým rozsahem a tvrdostí bezprecedentní a nejspíše neexistuje jiný stát, který by byl něčeho podobného schopen.

 

 

Stránky autora a další novinky nejen na toto téma najdete zde: https://www.stefajir.cz/koronavirus-unor-2020

Dede: Děkuji panu doktorovi za obrovskou práci, kterou si dává se sledováním zpráv, čtením a překlady důležitých materiálů. Vzniká tak jedinečný soubor informací, bez obvyklých mediálních zkreslení. Kdo chce vědět, díky panu doktorovi vědět může…

Aktualizováno: 19.2.2020 — 18:18

16 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A jaký bude svět po koronaviru? Myslím, že stejný jako vždycky, život půjde dál stejně, jako dřív, a do seznamu již známých virů přibude jedna kolonka.

 2. Děkuji panu doktorovi za práci, kterou si dal abychom byli informováni a nemuseli pochytávat informace ze zdrojů, které nemusí být zrovna přátelské. Informovanost je na místě a připravenost je velmi důležitá pro všechny.Myslím, že taková osvěta by se měla promítnout na celostátní úrovni,pokud se budou politici zabývat důležitými věcmi a nebudou politikařit nám všem na závadu.

 3. Děkuji za velmi přínosný článek a panu doktorovi Štefánkovi za mravenčí práci v jeho jistě velmi vytíženém čase a za pečlivé sbírání dat a informací. Obávám se, že pokud se to opravdu rozjede v zemi jako je citovaný Egypt (kde ještě nějaká lékařská péče existuje), tak to definitivně bude velká pandemie, která tu už dlouho nebyla. O to hůře jsou na tom další země kolikrát vyčerpané válkou. Světová globalizace a rychlý přesun letadly tomu jen napomáhá.

  Sama si vzpomínám, že po 2 denním leteckém přesunu (1 den na místě jednání) jen po Evropě, ale s mnoha hodinami strávenými na letištích (neměla jsem přímé spoje), jsem měla hnusnou virózu, které jsem se několik týdnů nemohla zbavit. V tomto prostředí, kde je umělá ventilace a klimatizace, se viry šíří vyloženě bleskovou rychlostí a jedinec může pak další dny a týdny chodit a nakazit spoustu lidí okolo…A lidí z Asie cestují denně miliony. Držme si palce, aby se to zastavilo.

 4. Děkuji za další článek o koronaviru. Navíc bych pana doktora pochválila za věcné a srozumitelné podání tohoto celosvětového problému… i když věcné! Sám autor udává, že data jsou zřejmě hodně zkreslena a skutečnost je o hodně víc alarmující. Ovšem ty počty nemocných a mrtvých jsou skoro neuvěřitelné.

 5. Myslím, že si vůbec nedovedeme představit, jak to tam probíhá. Díky za podrobné sledování, dát dohromady tolik podrobností je mravenčí práce. Nicméně jak víme, statistika je přesný součet nepřesných čísel a myslím, že pan doktor má pravdu v tom, že vlastně víme jen to, co Čína chce, abychom věděli. Tak snad to zvládnou, ti zdravotníci tam jsou prostě borci, jsou úžasní.

  1. Držím palce Markovi a jeho týmu, věřím, že malé jaderné reaktory mají budoucnost. Akorát nevím, co na to Jihočeské matky?! 🙂

 6. A ještě jednou díky panu doktorovi za tvorbu (hodně pracnou) takového přehledu. Všechny ty odkazy a překlady zahraničních materiálů dají šanci získat reálné informace každému, kdo je potřebuje nebo prostě chce mít.
  Díky (inlove)

 7. Také děkuji panu doktorovi za vyčerpávající informace. Těm lékařům ve Wu-Chanu patří obrovská pocta, které se jim asi nikdy nedostane. Vypadá to, že svět po Koronaviru už nikdy nebude jako dřív. O Číně nemluvě, ta vypadala, že jí nic nezastaví.

  1. Lékařům a všem zdravotníkům, kteří se tam o nemocné starají, i když vědí, jak riskují. (h)
   Moc doufám, že ta poměrně drastická opatření pomohou a epidemii se podaří zvládnout. Potíž je v tom, že skutečnost může být pořád ještě horší, dokonce o hodně horší, než víme. Režim, jaký je v Číně, na upřímnost nevěří, tam funguje hlavně propaganda. Chudák ten mladý doktor, snažil se varovat, dělal co mohl. Klepli ho přes prsty a musel umřít, aby jeho varování skutečně vzali vážně.
   A máš pravdu, tohle může Čínu změnit. Otázkou je jak.

   1. Leká mě na tom (mimo jiné), že vlastně karanténa je jediné, co se s tím aktuálně dá dělat. A moc zemí, které jsou schopny takhle drastickou karanténu prosadit, není…
    Skvělý přehled!

   2. Když jsem viděla záběry na hroutící se sestřičky v Číně a dopad na lékaře,jsem z toho konsternována a obdivuje je, všechny. Asi jsou tvrdší opatření na místě. Vzpomínám na vymýcení TBC, pocházející z mléka v tehdejším ČSR a nekompromisní zákroky. Bylo to těžké avšak účinné. Korona virus kašle na politiku, jakož i jiné nebezpečné viry,tady je jisté přesvědčení k ničemu.Nicméně si myslím, že u nás v Česku jsme připraveni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN