HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Ještě divočejší dámská jízda

„Jak dlouho ti trvá nakrmit jednoho netopýra?“ zeptala jsem se po loňském jarním vypouštění ve Stromovce spolukrmičky ze záchranné stanice Nyctalus. „První dva dny tak čtvrt hodiny na jednoho. Pak už to byla samoobsluha.“

 

 

Netopýři jsou učenliví. Někteří.

 

Pětičlenná parta

 

Moje další parta byla holčičí, pětičlenná a po zimním spánku příliš hubená na vypuštění bez dokrmení.

Rozhodla jsem se tyhle dámy naučit jíst z misky.

Nejprve jsem je ovšem musela naučit, že červ je k jídlu. Neznám jejich minulost; zimovaly v záchranné stanici, protože přišly o úkryt k zimování, a tak zamířily na osvědčený netopýří hotel. Prošly odblešením kapkou antiparazitika mezi lopatky, dokrmením a uložením v zimovišti.

V každém případě se první večer tvářily, že červa vidí poprvé v životě.

Následovala známá rutina – napočítat červy, nakrájet je, nechat očichat, dát ochutnat, dále nabídnout celé a doufat, že strávníci pochopí, že je to k jídlu. Postupné rozkrmování od malých porcí k neomezeným.

Jedna netopýrka si spletla můj prst s červem. Zakousla se do něj, chvíli koukala a čekala, zda jí jídlo vleze do tlamy samo. Pak pochopila, že drží v zubech nechutné lidské maso, pustila a jala se hledat pinzetu s červem.

Další se tvářila naštvaně a trvala na tom, že ji musím držet hlavičkou dolů a krmit zespoda.

Poslední se na mě zazubila a vynadala mi, protože jsem ji držela o milimetr vedle, než by se jí líbilo.

 

Krmení v ruce

 

Druhý den moji okřídlenou pětku čekal kurz jezení z misky.

Začala jsem živé červy podávat zespoda, aby netopýři pochopili, kde mají hledat jídlo. Pak jsem je přesunula k misce a červy jim začala podávat z misky.

Výsledky byly zajímavé.

Dvě samice potřebovaly podat z misky dva červy, třetího už si vzaly samy.

Třetí také pochopila, ale chvilku se jí nedařilo vytáhnout červa z červochumlu. Když chytila svého prvního, tvářila se opravdu vítězně.

Čtvrtá a pátá žádné školení nepotřebovaly. Jakmile spatřily misku, vrhly se na ni. Patrně ostřílené zákaznice hotelu.

Misky byly vyprázdněny, netopýři vráceni do ubikace. Dnes končilo rozkrmování; zítra už můžou jíst bez omezení.

 

Ráno jsem vstala brzy a za chvíli zaslechla z obýváku první vrzoty a pískoty. Netopýři mají citlivý sluch a poznali, že jsem vzhůru ještě než jsem otevřela dveře ložnice. Také jsou inteligentní a po dvou večerech pochopili, že příchod člověka = jídlo.

Nabrala jsem do odměrky červy a nasypala je do misky.

Ozvalo se tlumené žuch-žuch-žuch-žuch-žuch. Následovala kakofonie křupání a mlaskání, občas proložená vzteklým nadáváním, když někdo někoho odstrčil od misky.

Připravila jsem si kafe a snídani a z netopýří ubikace se začaly ozývat nespokojené zvuky. Miska zeje prázdnotou!

Nasypala jsem druhou odměrku.

 

Večer už šlo všechno jako po másle. Úderem sedmé, kdy obvykle začínalo buzení a krmení, už netopýří dámy čekaly probuzené a rozehřáté nad miskou.

Několikrát jsem nasypala červy. Čtyři netopýrky postupně odpadly a zalezly nahoru do úkrytu.

Pátá žrala dál a dál. Byla to rozložitá samice; když jsem ji vytáhla, břicho měla jako před porodem a tvářila se spokojeně. Pověsila jsem ji do úkrytu a postupně si vzala ostatní a pro jistotu je ještě dokrmila. Nejmenší samice v mé ruce snědla aspoň polovinu denní porce. Tuhle budu po očku sledovat.

 

Zubaté špekáčky 🙂

 

Další dny už byla rutina. Ráno sypnout probuzeným čekajícím netopýrům červy, večer nasypat znovu, vyndat Velkou žravou, aby se ostatní mohly v klidu najíst, hlazení Velké žravé rozplácnuté na mé dlani, navrácení Velké žravé, dokrmení Dietářky.

Až na drobný incident, kdy jsem se místo červy omylem pokusila netopýrku nakrmit svými cizrnovými hady (nevoněli jí), se nic zvláštního nestalo.

Pětka netopýrek u mě pobyla šest dní.

Dne pátého jsem vzala Velkou žravou a posadila ji na váhu. Ukázala 43 gramů, což je hmotnost netopýra vypaseného na zimu. Pro jistotu jsem se poradila se zkušenějšími. Doporučení: V den vypuštění už nekrmit. Někdy se netopýři tak přejí, že nezvládnout odletět.

Den šestý se konalo veřejné vypouštění netopýrů na Hostivaři, a tak jsem s holkama vyrazila na cestu. Když jsem s plnou přepravkou vyrážela, ještě spaly. Jízda autobusem je probudila.

Vypouštěla se asi stovka netopýrů. Účastníci akce vystáli frontu na ochranné rukavičky a netopýra, následně stáli u dřevěného plotu a čekali, až se netopýr vynadívá na krásy jara a odletí.

Velkou žravou jsem si vypustila sama.

S další krmičkou jsme se přesunuly na okraj davu vypouštěčů. Velká placka na mé ruce koukala na paní, paní koukala na velkou placku.

„To je moje Šedá tečka!“ vypadlo z ní najednou.

Ano, u ní taky sežrala tři denní porce za večer. Ano, taky ostatním překážela v jídle. Ano, vždycky se v ruce rozplácla, přesně takhle jako teď. Ano, už loni uměla jíst z misky.

Kdepak se to asi naučila?

A teď roztahuje křídla a letí vstříc novým zážitkům, nebo možná rovnou zpátky na netopýří hotel.

 

 

Toho večera jsem se dozvěděla, že pět netopýrů podle feng shui přináší zdraví a dlouhověkost.

Žijte dlouho a blaze, holky. Hotel je vždy otevřený. Zastavte se na kosmetiku a polopenzi, a doneste pořádný kus zdraví a dlouhověkosti!

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:59

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
   1. Je jich hromada, od tří stovek do pěti tisíc (ty už jsou zateplené a vypadají jako dutina ve stromě). Dokonce nějaké vyrábí i terapeutická dílna při psychatrické nemocnici v Bohnicích.

 1. Moc hezké povídání a což teprve video! Úžasné, jak si netopýrek pomlaskává (tedy tak se mi to na videu zdálo) a pomalu si posunuje červa do pusy 🙂

  Že jsou v ruce heboučtí, je mi jasné. Ale vydávají i teplo, které je v dlani cítit? Já vím, on i malý ptáček v dlani hřeje. Ale když se netopýr po probuzení potřebují chvilku třesem zahrát možná si teplo dost těžko udržuje.

  Líbila se mi Velká placka (alias Černá tečka) 😀 Ale jak to, že byla 2x krmená dvěmi různými lidmi? Jestli správně rozumím, tak vaši svěřenci přišli o zimoviště a „hotelem“ je myšlena záchranná stanice. Takže tam přezimovali a byli částečně krmeni a pak je předali vám k dorkmení před odletem? Nebo je to jinak? Každopádně moc zajímavé články, jako ostatním začínám mít k netopýrům zcela jiný, mnohem „přivětivější“ vztah.

  1. Když jsou rozehřátí, krásně hřejí a když jsou vykrmení, jsou měkcí na dotek. Mají rádi teplo, takže jsou rádi v teplé ruce. Když jsou schovaní v teplé ruce, nakrmení a cítí se příjemně, někdy předou.

   Kdepak, Velká žravá absolvovala jarní krmení už rok předtím 🙂 zimovala v hotelu druhý, možná třetí rok. Mohla by taky být krmena před zimou, pokud přiletěla hubená, ale to nevím. Vím jen o paní, která ji krmila na jaře před vypuštěním.

 2. Je to fakt zajímavé, jako vždycky. Moc se mi líbí „zubaté špekáčky“, jo, vypadají přesně tak, mají prostě ten tvar 😀 .
  O víkendu byl ve zprávách v TV takový kratší šot o tom, že právě probíhá sčítání netopýrů, a byly tam záběry z nějaké jeskyně na Moravě, kde viseli netopejři. Pan sčítač to tam komentoval a uváděl, jaké druhy tam visí 😀 . Název jeskyně jsem nějak přeslechla, ale oni to asi raději ani nijak zvlášť nezdůrazňovali. Potěšilo mě, že se o tom mluvilo a že ty visící netopejry ukázali.

  1. Netopýry vyruší i zvýšená vlhkost z páry vydechované lidmi, takže ono je lepší, když se o nich neví a nikdo jim tam nechodí. I letní mateřské kolonie se někdy po první vyrušení odstěhují jinam.

   1. No jo, oni byli jen v takové chodbičce na začátku té jeskyně, viselo jich tam jen pár, ale shodou okolností se i mezi těmi pouhými několika jedinci našly tři různé druhy – alespoň to pan sčítač říkal. A taky, že hlavní skupina je dál, někde uvnitř té jeskyně. A jak říkám, název toho místa se v celé té reportáži naštěstí tak nějak úplně ztratil.

     1. Jo, to kdybych věděla, měla jsem to puštěné jen jako kulisu. Každopádně to byly hlavní zprávy a myslím, že nejspíš asi ČT1. Kdyby ne, tak by to mohla být ještě Prima. A nejspíš v sobotu, eventuelně to mohlo být v pátek, určitě to nebylo v neděli.
      Omlouvám se za poněkud chaotické sdělení, je mi jasné, že vypadám jako blázen 😀 .

      1. Taky jsem to viděla, takže to musela být ČT 1, neb na zprávy na Primě nekoukám. 🙂 A myslím, že to byly Javoříčské jeskyně. Mně se líbilo, že ti netopýrci takhle zdálky vypadali na stropě jeskyně jako přilepení – asi jim stačí jen drobné výčnělky nebo nerovnosti, aby se chytili.

       1. Tak fajn, já jsem si to myslela, pokud se vůbec dívám na zprávy, tak obvykle taky na ČT1. Nám tady ale už drahnou dobu pracují na společné anténě, takže neustále přehazují kanály a já tak musím přibližně obden všechno přeladit, aby mi vůbec něco hrálo. Už se ani neobtěžuju to řadit, to počkám, až budou mít definitivně hotovo. A tak pokud to mám puštěné jen jako kulisu, tak občas zjistím, že mi hraje něco úplně jiného, než jsem původně myslela 😀 .

  1. Dnes mi došla Tvá knížka a královsky se bavím! (rofl)
   Doufám, že až bude někdy Brnění,dočkám se i podpisu autorky. (h)

    1. Já stále čekám, až mi napíšou z našeho knihkupectví. Každopádně jsem to rovnou doporučila majitelce – má teď špatné období a miluje kočky. To nemůže nevyjít!

     1. Tak Tořinu mám přečtenou a včera jsem si v zásilkovně vyzvedla vlčáka Egona od Petry Baďurový, taky paráda…to dočtu dneska 😀

     2. To se tam poptej, knížka vyšla už před dvěma týdny, tak je někde asi nějaký zádrhel.
      Já už ji mám dávno doma, ale ještě jsem ji nečetla. Nemám teď čas, navíc mám rozečteno něco z knihovny, co budu muset vrátit, tak to chci dorazit, a pak se hned vrhnu na Tořiny kočky.

       1. Já jsem si dneska Hotel i Egona donesla. No pravda, měli napsáno skladem. Ale Hotel prodavačky našly hned a Egona hledaly deset minut, měli jen jednoho. Tak začnu číst asi zítra,

 3. O netopýrech čtu moc ráda, kór o baculaté Velké žravé – to je moje krevní skupina. Jen tak dál, ve tvém podání je to velmi veselé čtení.

 4. Velká žravá má správný přístup k životu – v přírodě se na tajli a hubnutí nehraje 🙂
  Tak nějak pro ni mám pochopení (wasntme)
  Díky netopýrku za další prima článek. Pořád mi přijde představa krmení netopýrů (v jedné ruce netopýr v druhé červi:)) dost zvláštní, ale díky tvému vzdělávacímu seriálu už o hodně reálnější než pár pár měsíci.
  Jinak mě rozesmálo, jak jedna chtěla být krmena jsouc zavěšena hlavou dolů 😀
  Cizrnoví hadi? Probůh, co to jíš? nehodláš se stát netopýrem doopravdy, že ne? (wasntme)
  Líbí se mi tvůj literární styl 🙂 Piš dál!

  1. Cizrnoví hadi vypadají docela jako červi 🙂 jsou upečení z cizrnové mouky

 5. Netopýrku, moc a moc děkuju zase za poučný článek, ale ohromně jsem se pobavila už u ranního kafe. Není dobré číst Tvé články a při tom něco konzumovat, to jenom na okraj 😀 !

  1. Hehe, to mě ani nenapadlo, asi protože v tu chvíli jsem se nebavila (ani najíst v klidu mě nenechaly:)

 6. To je roztomilý, jak se holčička žravá svědomitě vykrmuje na zlé časy až bude odkázaná sama na sebe. Než se zase vrátí do hotelu

 7. Opět díky, pohodové čtení! Patrně díky tobě, se mi před pár dny o netopýrcích zdálo. Už si nepamatuji co, ale vím, že jsem jednoho měla a ze sna jsem měla příjemný pocit. Bože, já sním o netopýrech :-)) !

  1. Tak mi to nedalo, a mrkla jsem do velkého online snáře, co znamená snít o tak zajímavém zvířátku:
   Netopýr
   chytat ho – hádka s partnerem
   vidět ho letět – nemáš nikde stání. Teď jde o to co jsi dělala ve snu. Buď budete mít tichou domácnost, nebo půjdeš běhat (chuckle) .

 8. Velká Žravá je Šedá Tečka , heh..to jsou asociace 😀 , ale mě se líbilo,jak se svědomitě futrovala…a přirovnání ke špekáčkům je výstižné…
  letošní zima je moc spát nenechá co?
  Já ty lítací „myší andílky“ miluju!

  1. Loni dostala mnohem poetičtější jméno 🙂
   Letos se prý stromový zimovači budí, to jsou i rezaví… takže kdybyste našli probuzence, pošlete ho do záchranné stanice – tam ho vykrmí a uloží

 9. Krásné povídání.
  A jak je vidět, tak i mezi netopýrkami jsou osobnosti.

  Já bych jen měla problém krmit červy .
  Mě se poněkud eklují.

  1. Do ruky je neberu, ale zvykla jsem si. 🙂
   Osobností už jsem pár měla. Zrovna v pátek jsem jednu odeslala zpátky do zimoviště 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN