BTW: Osiřelé krmítko

Dívám se z okna na svůj oblíbený pořad, ale zdá se, že herci nedorazili. Ač je čerstvě dosypáno, lojové koule pověšeny, kolem restaurace Na šeříku je pusto. Když už hosté přiletí, jsou to jednotlivci – kde je konec hejnům vrabců, sýkorek a stehlíků?

 

 

Je to letos opravdu divné. Nejdřív jsem si myslela, že je to tím teplem a absencí sněhu. Naše zahrada a krajina kolem není sterilní předměstí, je to venkov, a to ještě jeho hezčí a úživnější varianta. Jen na naší zahradě je spousta keřů, ze kterých zdaleka všechno nesklízím já – aspoň půlka z nich živí ptáky plánovitě, u jiných si občas říkám, že by mi taky mohli něco nechat:))

Potom mě napadlo, že třeba naši noví sousedé, kteří mají vůči zvířatům a přírodě otevřená srdce, prostírají lépe – že zkrátka restaurace Na šeříku má novější a lépe zásobenou konkurenci. Jenže to by ti ptáci byli stejně vidět, ne? Vždyť naše ploty nevedou do nebe!

Další myšlenka vedla ke kočkám – široké srdce našich sousedů znamená i péči o místní bezprizorné kočky. Jednoho kocoura zdědili s domem (od té doby je to šťastný macek, který sice přišel o mužství, ale je jako koule s lesklým kožichem, konečně šťastný), další kočka k nim vzápětí přišla i se čtyřmi koťaty. Touhle dobou už je kastrovaná máma, děti to čeká.

 

 

Jedno kotě bydlí jinde, což však stejně nechává v akci pět kočičích lovců. Ale ne na naší zahradě – ta je obvykle pod ochranou našich psů. Jenže… co když moje cesty na Moravu, tedy otevřené pole pro kočičí nájezdníky, znamenají, že se u nás ptáci přestávají cítit bezpečně? Nevím. Fakt nevím.

Dalším důvodem poklesu počtu ptačích strávníků mohou mít na svědomí sojky a straky. Ukázaly se tu na podzim, oba druhy v nezanedbatelném počtu. Straky tu nikdy předtím nebyly, sojky se obvykle vyskytovaly spíš v lese. Přesto jsem kolem naší cesty na podzim dokázala vidět i pět (!) sojek naráz!

Zůstává tedy otázka, co s tím. Pestřejší krmení a to nejen v zimě, je rada, kterou jsem si přečetla na netu. To by mělo pomoct přežít hmyzožravým ptákům v době nedostatku jejich přirozené potravy. Pokud však za poklesem populace zdejších malých zpěvných ptáků stojí sojky a straky, krmení na pomoc stačit nebude.

 

 

Naše staré ovocné stromy mají různé dutiny a většina z nich také bývá obsazená. Jenže jich je konečný počet, i když držíme při životě i stromové staroušky v nevalné kondici. Habrový živý plot a desítky jiných keřů vytvářejí další útočiště, ale netuším, jestli to pomáhá i proti sojkám a strakám. Hlavně v zimě, když opadá listí, zůstávají ptákům k úkrytu jen velké jehličnany – hlavně smrk a kanadská jedle, borovice až tak hustá není a modřín opadává.

Napadlo mě, jestli bych neměla na zahradě pověsit ptačí budky, ale popravdě jsem četla tolik varování, jak ptačí budka vypadat nemá, že si vůbec nejsem jistá s tím, jak by ty správné vypadat měly! Navíc si nemyslím, že by měli ptáci co do nároků na bydlení jednotný vkus.

 

 

PS: Fotky jsou z loňského roku

A tak se vás dnes ptám – jak je to s ptáky u vás? Věšeli jste někdo ptačí budky? Máte návod, jak na to, aby to bylo správně? Prý nemají mít bidýlko a na spoustě obrázků budky bidýlko mají! Pojďme si povídat o tom, jak bychom mohli ptákům pomoct, aby bylo na krmítcích zase plno… 🙂

Aktualizováno: 23.1.2020 — 22:02

36 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Pěkná stránka. Líbí se mi tam ty stručné profily ptáků, včetně jejich hlasů. Pustila jsem si zpěv střízlíka a vrabce a kocour, který pospával u topení vedle mého pracovního stolu, se znechuceně vztyčil, hodil na mě vražedný pohled a odkráčel do předsíně, kde vyčkal, dokud nebylo jisté, že jsem s tím přestala. 😀

 1. My jsme v Praze – vilová čtvť, zkrmili od listopadu cca 35 kg slunečnic. Máme na jižním okně 2 krmítka, jedno z kokosu a druhé takový ten plastový válec.
  Obě krmítka jsou houpací, aby měli holubi smůlu (stejně úplně nemají, paběrkují dole v záhoně…). Chodí k nám sýkorky koňadry a modřinky, stehlíci, občas zvonci, brhlík

 2. Všechny naše budky – podle někde vyčtené rady – mají otvory natočené buď na sever, nebo na jih. To proto, že prý (tady) vítr a tím pádem i déšť fouká od západu. Takže ze severní strany ptákům „neprší a nefouká do domu“(ptáčata jsou víc chráněná). Je fakt, že když v lijáku koukám na budky, déšť do nich pere hlavně právě ze západu. Druhý důvod je, že do otvoru (a na ptáčata) nepraží západní, nižší a silné slunce. Ale my nemáme budky na stromech, všechny jsou na tyčích, nebo sloupech ohrady na otevřeném prostranství. V budkách hnízdí ale jen dva druhy – vrabci a v posledních letech převažují bluebirds (krásně modrý sameček), jen o trochu větší, než vrabci. Loni jsme tyhle hezké ptáčky měli v 5 budkách a už jsem viděla několik párů nově je okukovat. Na to, kolik je tu vrabců musí hnízdit i někde v keřích, ale tihle modří ptáčci si hnízda volně nestaví – musí mít budky. Právě takové, které stoji samostatně (je-li jich víc daleko od sebe) a nic kolem nich není . Ve zdejším parku je jich hodně „rozsetých“ uprostřed trávníků, daleko od stromů. Asi se tak ptáci cítí bezpečnější, mají větší přehled kdyby se blížil nepřítel. Všechny naše budky mají bidýlka. Sice se prodávají bez nich, ale my je tam přidáváme (na dlouhý silnější hřebík navléknu kousek plastického brčka a zatluču pár cm pod otvor budky. Vím, píše se, že to není správné, ale „naši“ ptáci je mají rádi. Je vidět, jak rádi se rodiče (obou druhů) na bidýlko posadí, když přiletí s krmením a nemusí balancovat na hraně otvoru. Často se totiž při krmení v otvoru tlačí dvě někdy i tři hlavičky ptáčat a rodič je zvládne (právě z toho bidýlka) pohodlně krmit, aniž by strkal hlavu dovnitř. Bidýlka milují i kolibříci i když většina krmítek se prodává bez nich. Ano udrží se máváním křídel na jednom místě, ale zbytečně tím spalují nutnou energii. Zase je pozoruji, s jakou chutí si sednou ke krmítku a jak mnohem déle nasávají šťávu, než kdyby při tom museli máchat křídly jako třeba když pijí z květu kytek.

  Nevím, proč ti mizí ptáci. U nás se nečekaně vypaří,když si k nám zaletí nějaký dravec pro sousto. To je pak delší dobu na zahradě nezvykle ticho, než se ptáci zase odváží „ožít“. Možná se u vás někde poblíž zabydlel dravec (nebo i více) o kterém ani nevíš a ptáky vám plaší (nebo trvale vyplašil) Možná bys mohla krmítko také dát na tyč na volný prostor. A třeba přímo pod něj upevnit „síťový podnos“ jako mám já (vím, není to právě elegantní, ale skvěle funguje). Ptáci jako sýkorky si se semínkem stejně vždy od krmítka odletí a ostatní by byli (nejen na tom podnose) víc v bezpečí ,měli by větší rozhled a stihli včas uletět (tedy pokud podezíráš kočky)

 3. Na okně už krmítko nemám neb jsou zasíťovaná a kočky stále výhled okupují. Pustila jsem kameru v Makově,záchranné stanice a bylo tam plno celý den, vedle košíku se semeny je nainstalován kus kmene a tam se ládoval strakapoud, asi měl něco v těch ďurkách. 🙂

 4. Děkuju všem za vaše postřehy! Omlouvám se, dnes jsem nebyla na příjmu a ještě mě čeká zkouška divadla.
  Přiznám se že mě ten úbytek ptáků na krmítku mrzí a možná i trochu straší. Jsem ráda, že u spousta z vás se ptáci vyskytují normálně. Dnes mrzlo celý den a já byla na cestách, tak ani nevím, jestli a případně kolik tu bylo strávníků – rozhodně v krmítku ubylo. Dávala jsem pozor na štěbetání, nějaké je slyšet, nějací ptáci jsou vidět, ale řekla bych, že převažují domácí vrabci. Asi nejvíc mi chybí stehlíci, pěnkavy a strakapoudi.

  Ještě bych se vrátila k těm budkám. Máte s nimi někdo osobní zkušenosti? Tedy vybrali jste budku, někam pověsili a ptáci ji používají? To by mě fakt zajímalo!
  Moc ráda bych to zkusila, ale ne na slepo.
  Jo a kosáci po loňské aktivní přítomnosti u nás taky nejsou. Chjo.

  1. Vlastní zkušenost zatím nemám, mám jen tu budku 🙂 , dostala jsem ji k svátku a ještě se nerozhodla, kam s ní. Je to taková ta s velkým otvorem přes celou šířku přední stěny, prý pro rehky. Pořád váhám, kam ji dát, rehkové jsou zvyklí hnízdit v blízkosti domů, loni se nám ubytovali ve starém hnízdě po vlaštovkách, ve střeše nad terasou. Hezké to bylo, ale terasa byla dost podělaná (od vlaštovek to bylo horší!), tak se mi moc nechce to opakovat. Musím to vymyslet jinak a dřív, než rehkové přiletí.
   Jeden náš soused instaluje klasické budky s kulatým otvorem na stromy na kraj lesa, do výšky tak cca 4 metry. Má jich několik a bývají obydlené.
   Jen ještě poznámka – pokud by budka měla sloužit déle než jedno období, měla by mít otevírací stříšku nebo jednu stěnu, aby se dala po sezóně vyčistit. Ale to asi víš. 🙂

 5. Máme na balkoně krmítko z lahve od minerálky – nechceme, aby nám sem létali holubi. Sýkory (koňadry a modřinky) to zvládají dobře (i když je zajímavé sledovat rozdíl mezi „mazáky“ a uchy“).
  Už to tu okukovala červenka a stehlík, ale zatím se – aspoň pokud vím – neosmělili.
  Krmíme slunečnicí a vlašskými ořechy, ovšem tady na sídlišti je krmítek tolik, že se nám ptáci do fronty stejně nestaví. Myslím, že maximum je asi pět sýkor současně (tedy na startovacím kaštanu).
  Jinak před domem vídám straky (hodně strak), občas strakapouda a žlunu. Vrabci jsou na sídlišti taky, trochu jich přibylo. Naopak kosi jsou tu asi jen dva.

 6. U nás je na krmítku provoz prakticky pořád, několikrát za den přiletí hejno sýkorek, vrabců a mlynaříků. Sypu i na zem, kde šmejdí kosáci – těm přidávám i nakrájená jablka. Když po jablku zbydou vyzobané slupky, vím, že si do nosu dali kosové, když zmizí celý kousek, odnesla si ho sojka. Proti loňsku ale lítá míň druhů – ze sýkor jen koňadry a modřinky, jen párkrát jsem zahlédla babku a jedenkrát červenku, ještě jsem neviděla zvonky ani hrdličky. Ale spotřeba je slušná, dosypávám dvakrát denně. A je psina opeřence pozorovat – ráno jsem koukala na dva vrabce, kteří se v krmítku usadili, semtam něco sezobli a jinak pozorovali cvrkot, zejména rozčilených sýkor, které nalétávaly na obsazené krmítko. Jen některé se odvážily v letu uchvátit něco do zobáku, většina těsně před krmítkem vykroužila ostrou zatáčku a odlétla s prázdnou. Trvalo to docela dlouho a myslím, že se vrabčáci dobře bavili. (chuckle)

  1. Jo, vrabčáci jsou prevíti 😀 My jich tu máme domácí hejno a opravdu nejdou přehlédnout. A drzí umějí být… inu jako vrabčáci 🙂

 7. Tento týden jsem vyslechla, že je míň hmyzožravých ptáků, protože ubývá hmyzu. Byl to však jen takový krátký přídavek ke zprávám, takže nebylo řečeno, proč se ztrácí i ten hmyz.

  1. Mari – monokultura řepky potřebuje stříkat a stříkat. Pro drobné zahrádkáře je zákaz spousty insekticidů, že ničí užitečný hmyz, velkopěstitelé je mají povoleny…

   1. Ale proč je někdy na krmítko nálet a pak zase třeba týden nic ? Za to kosáci se živí na kompostu pořád, jsou tam zbytky jablek a mrkve a tak mají hody.

  2. Myslím, že s tím hmyzem mají pravdu a nejde jen o „test čelního okna“ na autě. Loni u nás bylo dokonce málo sršňů, takže se nám jednu chvíli stěhovali k domu vosy. Naštěstí to později dali sršni zase do pořádku a vosy se vrátily do svého rajónu kolem plané hrušně.

  3. Nedávno jsem četla, kolik hmyzu zabijí větrné elektrárny. Bylo to strašné číslo. Stejně tak s ptáky.

 8. Úbytek drobných pěvců je bohužel v rámci republiky reálný, alespoň podle sčítání ptáků ornitology. Důvodů je celá řada, ale jestli v okolí vloni zahynuly stromy kvůli kůrovci, může to být jeden z důvodů, proč je jich u vás tak málo. Prostě přišli o místa k bydlení, ale určitě i o potravu. Možná jim nezbylo nic jiného než se přestěhovat.

  U nás v ústavu má jedna z našich účetních krmítko hned za oknem, a tam jsou fronty na krmení. Ptáčci čekají v okolních tújích a keřích, až přijdou na řadu a je to frmol. Je tam hodně koňader, modřinek, pěnkav a občas i jiní ptáčci. V sadu bývá dost kosů, ti ale chodí méně, ale zdá se, že přežili tu kosí epidemii z roku 2018. Jenže náš ústavní sad nemá jen jehličnany, ale i řadu listnatých stromů a k tomu i starý sad, který skoro nikdo nesklízí. Tedy já tam chodívám na hrušky a jablka a je nás pár dalších, ale stejně zbývá. Tak ptáčkům tam zůstávají i jablka, hmyz a mají to tam vyloženě ekologické. Před velikonocemi tam chodím také na kopřivy na nádivku.

  1. Bydlíme skoro v lese, stromů mají okolo potoka hafo. Ráno štěbetají ale na snídani nepřiletí. Jen skorci pod oknem poletují a také vykřikují.

  2. U nás se stromy zatím drží, dokonce se k nám nastěhovalo i několik veverek, které tu roky nebyly.
   Možná je někde u sousedů lepší gáblík 😀

 9. U nás na okraji Prahy přilétají sýkorky vždy v hojném počtu počátkem podzimu – ani nestačíme dosypávat. Jakmile však nastane zima (ať už kalendářní či skutečná), ptáci včetně brhlíků zmizí….. občas jen nějaký jedinec se ukáže. Znovu se začnou objevovat až na jaře a pak zase až na podzim. To se opakuje několik let. Takže zasněžené krmítko plné hladových ptáků je pro nás pouhým snem…..

  1. Tak to je fakt zajímavý časový rozvrh… možná jdou na opravdovou zima někam, kde mají pocit, že je přívětivěji 🙂

 10. Taky k nám létají málo, jen pár sýkorek, přitom vrabců je u nás na dědině dostatek.

 11. Tak letos je poměrně teplo, takže ptáčci moc nejsou na krmítku, ale poskakují v zahradě nebo se pasou na plevelích kolem polí. Když teď trochu přimrzlo, tak jich tu poskakuje víc. Ale zmizel les a ptáčci nebudou mít kde hnízdit. U nás je rok od roku víc hrdliček, sojky hnízdí po zahradách, i ty straky se objevily, ale asi těm malým nijak nevadí. A taky se na pole z lesanelesa stáhly vrány šedivky, ty taky nemají už kde bydlet. V lese hnízdily volavky, už loni v době hnízdění ten les usychal, na podzim ho pokáceli. Zalétávali k nám brhlíci a strakapoudi, z lesa, ani jednoho jsem na krmítku letos neviděla 🙁

   1. Volavek tu máme dost, začínají se objevovat i bílé. Jsou tady vykácené kusy lesa ale zase zasázené. Jinak někteří lesáci nechávají po sobě neskutečný bordel, že není kam jít se psy. Zvlášť pro toho kdo má zrakvenou nohu.

    1. U nás jeden týden pokáceli, druhý přijel stromožrout, který z větví, vršků a pařezů nadělal takovou hrubou štěpku. Při tom zničil i podrost. Pak nastoupili makači a udělali ohrady. Jestli jim z toho co poroste, bůhví, je toho bince tak dvacet centimetrů na výšku, totálně suché, voda po tom stéká. Ale tento postup nasadili loni, tam, kde se kácelo o pár let dřív, zůstal opravdu bordel – hromady větví, vršky stromů, vyřezané břízky, mezitím tam stihl vyrůst metrový plevel. Tam jsem si loni párkrát ustlala, když jsem si přišlápla větev a druhou nohou o ni zakopla.

    2. Maruško, my už taky nemáme pořádně kde chodit, hlavně, když nemrzne. Cesty jsou od lesáků zničené a jim je to fuk – nespraví nic.
     Jinak taky sází, snad ne tak blbě jako u Ivy, ale i tak je to děsněj pohled, na ty naše lesy. Přitom proti Moravě tady rezatý strom skoro nevidíš, opravdu nevím, jestli těží kvůli kůrovci – mě to přijde jako zdravé dřevo.

     1. U nás se těží prakticky pořád a ne aby odjeli na tu kůrovcovou kalamitu – buky určitě kalamitní nejsou. Nejvíc mě štve, že kácí nejen v zimě ale i na jaře a v létě. Pak nemají ptáci na hnízdění čas a potvory hmyzáci se mohou množit

 12. K nám také narozdíl od jiných let nelétají. V krmítkách zůstává slunečnice, jablka i ovesné vločky, občas si vezmou jen ořechy. Kromě kosů a koňader jsem jiné ptáky letos ještě neviděla. Ale už v půlce ledna jsem slyšela skřivana.

 13. My také krmíme ptáčky na chatě i doma.
  Na chatě, kam je jezdí i teď v zimě pravidelně krmit manžel, přilétají celkem pravidelně a vždy je vše vyzobáno na plech.

  Doma na balkoně máme také krmítko a pro Daníka za oknem je to ptačí TV. Jenže v poslední době také přestali ptáčci přilétat. Mysleli jsme si, že je to tím, že se bojí kocoura za oknem. Nebo tím, že je poměrně teplá zima. Čert ví.

  1. My máme krmítko za oknem, přímo na venkovním parapetu. Je to okno do sousedovo zahrady, Jsou tam keře… no prostě džungle :-). Krmítko je obsazené, pomalu bych nestačila dosypávat, sýkorky koňadry, modřinky, vrabci, zvonci i červenku jsem viděla. Vevnitř za oknem na parapetu má polštářek kočka a pilně tam ptactvo dozoruje, občas u toho usne. Ptáci si z ní dělaj jak z včerejšího dne :D.

  1. Jo, o té knížce vím a chci ji – asi si ji nadělím.
   K ornitologům jsem koukala a mrzí mě, že zrušili e-shop.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN