HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Jak to dělají?

Jak známo, netopýři na rozdíl od ptáků mají nožky tak lehoučké, že na nich nemůžou stát. Takže mají chodidla naopak než ostatní savci, aby se jim z visení dobře startovalo.

 

 

Nožky jsou připojené k zadku, obvykle cudně schovanému pod ocasní blanou. Pokud ne, jasně poznáte chlapečka od holčičky.

Nožičky… 🙂

 

Vás ovšem zajímá něco jiného, že?

 

 

Tak já vám to povím.

Netopýr si nečůrá na hlavu! Jednoduše se obrátí hlavou vzhůru, místo za nohy se pověsí za palce křídel, zvedne ocásek a spáchá čin.

 

Při činu 🙂

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:59

105 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Někdy zlobím děti, když hlásí, že na ně káplo – „to tě asi počůral ptáček“. Tak příště přidám „nebo netopýr“, to bude mít úspěch! (chuckle)
  Díky za prima článek!

 2. Mmchm, tak přemýšlím, jestli bych to zvládla jako netopýr. No nedala bych to. 🙂
  Bezva článek a komentáře! (rofl) Osvěty není nikdy dost.

 3. Jé, to je dneska veselý a zároveň poučný článeček. A těch vtipů v komentářích 😀 Mám dojem, že jsem kdysi někde viděla netopýří vtip (možná Kantorkův), ale o čem si nepamatuji. Žádný z těch zdejší jsem neznala a jsou všechny moc vtipné 🙂

  Nad vyměšováním netopýrů jsem také nepřemýšlela, tak jsem ráda, že teď vím „jak to dělají“ 🙂 Ano, příroda to má promyšlené.

  Holt netopýrům asi celkově uškodilo tvrzení, že přenáší nemoce a asi hlavně různé „drákulí pověsti“, vzhledem k jejich ksichtíkům a zubům 🙂 Ale zase ouška mají moc rozotmilá a věřím, kdybych měla možnost jednoho mít v dlani a pohladit, užila bych si to. Takže znovu děkuji, protože díky těmto článkům se budu na netopýry dívat mnohem přívětivěji.

  1. Díky!

   Ksichtíky mají náhodou roztomilé, ale kde se vzala legenda o zamotávání do vlasů, kdoví. Známé dokonce jednou volala nějaká maminka, že prý co má dělat, pokud jí do garáže vlétl netopýr se vzteklinou a olízl tříkolku.

   1. V předešlém komentáři mi vypadlo slovo, že bych si pohlazení užila!

    Netopýr se mi tedy nikdy primo do vlasů nezamotal, ale zkušenost s nimi mám. Chtěla jsem o tom napsat, ale vzpomněla jsem si na svůj dávný článek v Dumce, kdo to je (začíná až tak od poloviny. Jó ,kdybych byla věděla o netopýrech, co vím teď… 🙂

    http://dumka.info/pet00/00/1212pet.htm

   2. Na rozdíl od legendy o zamotávání do vlasů ale není „legenda“ o vzteklině daleko od pravdy. Netopýři, i ti v Evropě, skutečně mohou mít vzteklinu. Je to specifický typ, který se jen vzácně přenáší na jiné savce, tedy i na člověka, ale přesto není přenos vyloučený. Takže nákaza je sice málo pravděpodobná, ale přesto je třeba být obezřetný při kontaktu s netopýrem, který se v přírodě jen tak nechá vzít do ruky.
    Z olíznuté tříkolky by to člověk asi nechytil 😀 . Netopýrům fandím a to čůrání mají prostě dobře vymyšlené.

    1. Na tohle jsem se ptala – netopýr se vzteklinou dlouho nepřežije a je to na něm ihned znát. Můžou ji mít netopýři večerní. Je třeba dávat pozor v jeskyních na Kamčatce, tam je to prý rozšířené. V Čechách byla naposledy vzteklina zaznamenaná u čtyř případů na jižní Moravě v 90. letech. Rovnou u té příležitosti pokousali dva doktorandy a ti absolvovali vakcinaci proti vzteklině a poleželi si v nemocnici.

     V každém případě platí, že pokud nejste školení, neberte divoká zvířata do ruky! I kdyby vás neměla čím nakazit, obvykle se pak utratí a za tímto účelem pošlou do laboratoře, takže nejde zdaleka jen o bezpečí vaše.

     1. Před nějakým časem (nechce se mi to hledat) se vyskytla vzteklina u netopýrů v Polsku, kousíček od našich hranic. Překvapilo mě, že bylo stanoveno jen malé ochranné pásmo, prakticky jen nějaký parčík. Bylo mi řečeno, že to stačí. Asi opravdu nemocný netopýr daleko nedoletí.
      A co zdravý? Migrují netopýři na větší vzdálenosti?

          1. P.S. Omlouvám se za zahlcení odkazy a samozřejmě – moc děkuju za další zajímavý článek.

 4. Příroda mě nepřestává fascinovat. Pořád a furt! No prosím, dva háčky na křidýlkách a netopýr si nepročůrá kožíšek. Díky převeliké za povídání o nich.

  Já mám takovou věc k žasnutí za garáží. V malé kočičí misce se čas od času objeví extrement. Chápu, že si misku a okolí mně nějaké příznivě nakloněné zvíře tímto značkuje, ale že se VŽDYCKY strefí přesně do té mističky, mě nadmíru udivuje. Tak si přemýšlím jestli to holt není estét, kterému se ekluje dělat potřebu jen tak do trávy. Teď mi napadlo, že mohu k misce přiložit i kousek toaletního papíru. No jasně!

  1. Jano, přemýšlím, který malý noční „estét“ to může být – nepřišlas na to ? 🙂

   1. Možná si ten někdo rád sedne na okraj misky a s**e zvysoka. To rádi dělají potkani, na záchodek je nejlépe naučíte tak, že jim tam dáte kámen.

   2. Podle fotografií na Googlu, je to asi jeden z mých jezevců, možná pomsta za tu rvačku s nima, kterou prohráli. Byla jsem větší a víc jsem ječela.

    1. Jano, jenže tys prve napsala „V malé kočičí misce…“ a mně to jaksi nejde dohromady s zadní částí jezevce :D, Nebo, jak píše Netopýrka take rád „s..e zvysoka“ a jelikož se mstí, dává si pozor, aby se trefí 😀

     My tu kdysi měli podobný problém. Několikrát jsem ráno nacházela exkrament v želvím cachtadle. Věděla jsem sice, že želvy do vody občas kálí, ale to je jen takové „šedé máznutí“, zatímco tohle byla poctivá velikost menšího tvora. A hlavně to děsně páchlo (želvy ne), takže jsem musela želvám každé ráno cachtadlo vydrbat. Naše tehdejší kočka Dixie záhadu vyřešila. Jednu noc velice soustředěně koukala skrz okno. Posvítila jsem si tam baterkou a v trávě čmuchala vačice (je to noční tvor). Další den jsme jí během noci chytili do zapůjčené klece a želvy zase měly vodu čistou.

   3. Néé! Podle Googlu používají potkani na své výtvory jiné formičky. Ale jestli je možné je naučit chodit na záchod, jsou to borci! Ale o nich se říká, že jsou chytří. Asi to bude opravdu jezevec, jak jsem psala Maričce.

 5. Netopýrko, díky. Od doby co píšeš o netopýrech víc o těchle bytůstkách přemýšlím. O tom jak čůrání jsem moc nepřemýšlela, důvěřuji přírodě, že to jistě zařídila moudře. Až na to „i za letu“. Sice se rozpráší, ale já furt, proč tak někdy za letních večerů kejchám! (chuckle) .

  1. Díky za krásný komentář! Netopýři jsou zlatíčka.
   Příště dám k dalšímu takovému článku varování, že se dozvíte věci, které byste radši nevěděli 😀

 6. Malá myška vidí poprvé v životě netopýra. Přiběhne domů a volá: „Maminko, maminko. Já jsem viděla anděla!“
  —————————————————
  a k tomu vyměšování, pro ty neznalé:
  —————————————————
  Dva netopýři visí na stromě a ten jeden se ptá druhého: „Pamatuješ, jaký byl tvůj nejhorší den v životě?“ Druhý netopýr se na chvíli zamyslí a pak smutně praví: „Když jsem měl průjem!“

  1. Když už jsme u těch vtipů, tak podobný 😀
   Myška se chlubí druhé myšce, když vidí netopýra nad sebou :“To je ten můj přítel, on je pilot!“
   A čeho se nejvíc bojí starý netopýr? Inkontinence (chuckle)
   Článek je hezký a poučný, jako vždycky. A od té doby co čtu povídání od Netopýrka, mám k těmto zvířátkům ještě blíž.

   1. Já to znám takhle:
    Druhá myš: „Vždyť je to netopýr!“
    První: „Ten parchant! Tvrdil, že je pilot!“

  2. Z jiného soudku…

   Žirafa říká myšce: „Ty ani nevíš, jaké to je dobré mít takový dlouhý krk.“
   „Hmmm…“, myška na to.
   „Díky svému krku dosáhnu na ty nejvyšší a nejchutnější lístečky na stromě.“
   „Hmmm…“
   „A když je polykám, to tak krásně dlouho trvá, než to projde celým mým krkem.“
   „Hmmm…“
   „A když se pak napiju pramenité vody, ona tak krásně dlouho a dlouho sklouzává do žaludku a celou mě ochlazuje.“
   „Hmmm…, a už jsi někdy zvracela?“

 7. Také jsem nic nevěděla o netopýrech. Díky za zajímavé informace a osvětu.
  Překvapuje mě jak jsou netopýři heboučcí.
  Když jsem je neznala, tak mi připadali ošklivý a nechutný, ale jsou krásní a zvláštní.

     1. To záleží, zda visí hlavou dolů, když spí, a zda umí čůrat zavěšený za palce

          1. (rofl) (rofl) (rofl)
           Vy jste tu všechny strašný koně:)))

 8. no když jsme viděla ty pokálené jeskyně a půdičky na chatách,říkala jsme si,, jak to hlavou dolů dělaj a pak jsem se zeptala jeskyňářů a ti řvali smíchy…jaskynné lástovice (jak jim něžně říkají),sa zavesí obrátene, mi bylo řečeno…

  1. Přesně jako na obrázku 🙂 co na tom, že počůrají návštěvníky – hlavně že nepočůrají sebe!

 9. Tak nad tím jsem fakt nikdy nepřemýšlela… myslela jsem si, že ve spánku netopýr zpomalí trávicí procesy a čůrá až za letu. Ovšem nemám studijní materiál, netopýry tu nemáme, zato ve smrcích u naší líhně sídlí jako každou zimu sovy, která naštvu hned po ránu, když přijedu a posvítím na ně reflektory auta, to pak elegantně zakrouží kolem a zas zalezou…

 10. Milý netopýrku, u tohle článku jsem se smála – přiznám se, že jsem nikdy moc nepřemýšlela nad tím, kdy a jak netopýři čůrají, ale díky tomuhle půvabnému navázání na povedený vtip si to už pamatovat budu!
  Díky moc, že ti stálo za to nás veselou formou poučit (rofl) (rofl)

   1. Napadlo mě, že kolikrát takovéhle mírně absurdní podrobnosti ze života zvířat je udělají jiným lidem bližší. (inlove)
    Přiznám se, že dokud jsi nezačala psát, nevěděla jsem o netopýrech prakticky nic. 🙂
    Je fakt, že asi i proto, že tady u nás skoro nejsou vidět, doopravdy jsem je vídala – zato v hojném počtu – jen na Taiwanu a to je už moc moc let 🙂

    1. A to jsem vynechala fakt, že línější netopýři se jen nadzvednou, aby si nepočůrali břicho, a vůbec se neotočí 🙂

     1. A potom že vtipy nemají pravdu! (rofl)
      Musejí existovat líní netopýři, kterým to nevyšlo… 😀

     2. bych řekla,že ti starší,mazáčtější a šikovnější…ale líní neee..to přece tihle nádherní tvorečkové nejsou 😉

 11. Tak já to teda nevěděla. Ba co hůř, já o tom nikdy ani nepřemýšlela. Asi jsem měla za to, že čůrají v letu či co. Díky za osvětu!

   1. No potěš, takže nejen ptáci na mě můžou hodit bombu, ještě mě může počůrat i netopýr… Díky teda.

    1. No, dokud neměly všechny vlaky záchytné nádrže a někteří cestující nerespektovali, že v zastávce ne, mohl tě počůrat i vlak…

       1. Jo, jako za Husáka, taky lítal takový užitý papír po hradě až mu vlétl do kanclu. Kancléř letí k němu a zpocený ven, prý: pozdě, podepsal to. 🙂

    2. Neboj, netopýří výměšky jsou jako kmín a svezou se po tobě, a lítají vysoko, takže sprcha se rozptýlí 🙂

  1. Taky děkuji za osvětu, i když jsem to už věděla, ale díky Neviathiel – ono to proletělo nějakou DMD diskuzí. Ale osvěty není nikdy dost. 🙂

   Do té doby jsem to znala jen jako vtip:

   Visí (bat) (bat) (bat) na trámu pěkně hlavou dolů a vtom se prostřední obrátí hlavou nahoru.
   „Co je mu?“ ptá se krajní.
   „Nevím, asi omdlel.“

   (Dede, máš netopýra obráceně. 🙂 )

    1. No vida. Tak to musel být napoprvé silný zážitek, když mi uvízlo v mé děravé hlavě, aspoň tedy ta nejdůležitější informace. 😀

   1. To bude netopýr v letu, má roztažená křidýlka. Nebo ten omdlelej… 😀
    (bat) (bat) (bat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN