HOST DEDENÍKU – Tora: Jak se plní sen

Letos je to přesně deset let, co jsme do naší rodiny, ve které se už vyskytoval zrzavý kocour Tobiáš a mramorovaný krasavec Čeněk, přijali malé černobílé klubíčko tak zvíci dvou mužských pěstí, kotě Rozárku. Našla ji kamarádka v jedné jihočeské stáji. V odložené krabici, spolu s dalšími dvěma koťaty.

 

Velká kočka tehdy zavedla naše kroky na návštěvu právě k nim a já se do kotěte na první pohled zamilovala. Cesta domů trvající přes dvě a půl hodiny byla zčásti očistec – protože jsme s sebou neměli ani přepravku, ani klec a z poskytnuté krabice se kotě dostalo ven raz dva – a zčásti zázrak, protože ve chvíli, kdy jsme po hodině kvílení a křiku konečně pochopili, že já sice miluju Rozárku, ale Rozárka miluje pána a přesedli jsme si tak, že já řídila a můj muž měl kotě na klíně, se v autě rozhostilo ticho a slečna Rozárka usnula jak špalek.

Madam harlekýnka se doma adaptovala raz dva, kocoury si něžně omotala kolem packy během pár dnů a tím začalo krásné období našeho soužití s více kočkami. Když jsem pak kdysi dávno poprvé usedla k počítači a zapsala první neumělé zápisky o tom, co se u nás doma děje, vůbec jsem neměla žádné literární ambice. Spíš jsem měla zprvu docela strach, jak budou příhody přijaty. Začala jsem je zveřejňovat na jednom kočičím webu a světe, div se, ony se líbily a čtenáři kočkaři dokonce netrpělivě čekali na další!

Tehdy jsem poprvé okusila sladkost a mámení světa písmen. Přiznám se, že si mě přitáhl rychlostí blesku a protože v domácnosti, kde je koček povícero, o různé příhody není nouze, psala jsem dál a dál. Jak kočky přibývaly, změnily se sice občas radosti na starosti, ale takový je běh života a své o tom ví každý, kdo má doma nějakou tu zvířecí duši.

Občasný komentář, že by bylo fajn mít příhody pohromadě v jedné knížce, jsem odbývala se smíchem a mávnutím ruky. Knížka? Já že bych dokázala napsat knížku? Nesmysl. Vždyť jsou to jen takové hloupé historky, to by žádné vydavatelství nevydalo, oponovala jsem

Ke jménu Hotel U devíti koček přišla naše domácnost ve chvíli, kdy jsem začala psát drabble a potřebovala jsem pro mé kočičí historky nějaký souhrnný název. Už si ani nepamatuji, jak přesně vznikl, ale myslím, že to bylo v debatě pod článkem, ve kterém jsem líčila, jak se u nás během necelých dvou týdnů skokově zvýšil počet koček na devět.

Myslím, že to budou tak dva roky, co do mne začaly rýpat mé píšící kolegyně. Zkus to, říkaly, máš hotovou knížku, humorných knížek není nikdy dost a čtenářů, co mají kočky rádi, je plno! Neváhej, nebuď bloud, za zkoušku nic nedáš… těch debat bylo nepočítaně. Zlomily mne. Navázala jsem spolupráci s agenturou „Mám talent“ a výsledkem více než roční práce je – tramtadadá! – knížka!

Ano. Můžu říci, že chvíle, kdy mi přistála v mailu smlouva na knížku jménem Hotel U devíti koček, mě dostala. I dnes, když už vidím, že knihu už v předstihu nabízejí různé knižní domy, pořád nemůžu uvěřit tomu, že ze semínek prvních nesmělých příběhů vyklíčila celá knížka.

Nakladatelství Fortuna Libri přichýlilo náš Hotel pod svou střechu a po několikanásobném kolečku korektur, korektur korektur, závěrečných korektur a úplně posledních korektur mi poslalo návrh obálky a pak i předpokládaný termín vydání, kterým měl být 15. 1. 2020.

Takže vážené a milé čtenářky i vážení a milí čtenáři, náš Hotel jde opravdu se svou kůží na trh a od 13. 1. 2020 (ano, termín byl dodržen a dokonce předběhnut!) by měly být na pultech knihkupectví vidět světle modré obálky, na kterých je vidět křeslo a devět (opravdu je jich na obálce devět, jen je nutno trochu hledat).

Mám radost? Mám, obrovskou!  Vždyť je to splněný sen, komu se poštěstí, držet v ruce vlastnoručně sepsanou knížku, vídat ji v prodejnách, u čtenářů…

Mám strach? Ještě větší! Bude se líbit? Budou příběhy, psané sice s láskou, ale přece jen amatérskou rukou, přijaté čtenářskou veřejností laskavě, nebo budou v recenzích přibývat jen odsuzující komentáře?

Uvidím. Ať tak či onak, kostky jsou vrženy a teď už nelze nic vzít zpátky. Jestli bude křest či nějaká další akce doprovázející vydání knihy, to zatím nevím, nemám od nakladatelství žádné další zprávy. Pokud bude, určitě dám vědět a budu ráda, když jednu postarší rozklepanou autorku přijde podpořit alespoň nějaká ta soucitná souznící duše.

Pokud zatoužíte knížku mít, budu ráda a bude mi to velkou poctou.  Samozřejmě vám ji ráda podepíšu, pokud se někde potkáme, a když si přijedete za Rozárkou, ona vám ráda věnuje i nějaký ten černobílý chlup.

Závěrem si dovolím ještě jednou poděkovat mým kamarádkám. Děkuji, Arengo, JJ, KattyV a Regi. Bez vás by ta knížka nikdy nevznikla, to mi věřte.

 

Aktualizováno: 3.1.2020 — 10:26

74 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Toro,
  nebyl ajsme na signálu, přeji dodatečně všechno nejlepší k svátku a velká gratulace k eknížce…ač jsem nákupy omezila, tuhle si ujít nenechám….jen škoda, že se toho Beda nedožila, ta by měla velikou radost…..

 2. Ahojte při sobotě, hádejte, kam jedeme zítra? Malá nápověda: https://www.youtube.com/watch?v=uIXzlXPqTyc
  Těším se jako malé dítě (ale fakt moc) a už od včera (kdy jsem koupila vstupenky) si čtu vše o něm, abych se připravila. A jestli to vyjde, ještě půjdeme do Albertiny na toho Dürera, výstava končí 6.1.

  1. Aido, to vypadá báječně, moc si to užij! 🙂
   Já mám dojem, že jsem hybernovaná – většinu dní je hnusně a všude kolem bahno. Jen teď chvilku mrzlo, ale to už je taky pryč. Pitomá nezima… teplo rozhodně není, ale opravdová zima taky ne. A na jaro ještě dlouho nemáme nárok (což je dobře, protože příroda zimu potřebuje)

 3. Toro, blahopřeju k vydání knížky a taky dodatečně k svátku (pořád jsem měla pocit, že nějakou Radku znám).

 4. No, Toro, omlouvám se, že píšu až teď, včera jsem tu měla docela vzrůšo, ale kdyby náhodou…
  Takže i ode mě opožděná gratulace nejen k svátku, ale i ke knížce. Projela jsem si všechna knihkupectví, která mají tvou knížku v plánu na rok 2020, nejsou to moji favorit=, ale jde to.
  A co teď?
  Splněný sen, ano sny se mají plnit, ale člověk na tom musí taky zapracovat. Nějaký sen je to, co člověka táhne vpřed. Ale sen se splní, což se každému nepodaří. A jaký bude ten další? (protože sny jsou potřeba) 🙂

  1. Děkuji. Já neovlivnim, kde se to bude prodávat, bohužel, to je v rukou nakladatelství. A sny stále jsou, zas nové…

  2. Já mám Tořinu knížku objednanou u Martinus knihkupectví. Ráda u nich nakupuju, jsou rychlí a vstřícní.

   1. Stačí si název knihy dát do vyhledavače, hledat zboží a nakladatelství se objeví.

 5. Už se na knížku moc těším, sice máme knížkový stop stav (domek není nafukovací 🙂 ), ale tuhle si ujít nenechám !
  A sice pozdě, ale přece – všechno nejlepší k svátku (f)

 6. Toro také moc gratuluji, přeji knížce úspěch a tobě navíc radost ze splněného přání.

 7. Milá Toro, všechno nejlepší k svátku a na knížku se už moc těším, netroufala jsem se doptat, jak to vypadá,tak teď už vím a pohlídám si Tě. 🙂 Velká gratulace! Pokud bude invence tak piš,píšeš moc dobře,leckdy jsem napětím ani nedýchala a rychle jsem se vracela dočíst Tvé povídky.
  Obálka je moc hezká a milá.

 8. Milá Toro, takový úspěch si zaslouží velikánskou gratulaci! (handshake) A druhou přidávám k tvému svátku! (rose1)
  Ačkoliv si knížky většinou už nekupuji (přibývají mi jen jako vděčný dárek k vánocům či narozeninám) a přestože jsem člověk psí, Hotel si nenechám ujít. Doufám, že u našeho místního knihkupce bude k mání. Už se těším, jak podotknu : „Víte, napsala to jedna moje známá.“ (chuckle) Ostatně, i protagonisty knihy tak trochu znám a jsem na ně velmi zvědavá.

 9. Ano, už jsem se radovala včera na FB!!! Toře ze srdce gratuluji a… věřím, že v psaní bude pokračovat. Třeba jiná témata, (i když na téma má doma tři rozverníky + Rozárku!) (h)

 10. OT – zabývali jsme se s Andym tím, proč si najednou prohlížeče nejsou schopné déle pamatovat osobu, která píše komentář (zjistila jsem to až z mobilu, v počítači se přihlašuju z redakčního systému) a… nic jsme nezjistili.
  Z naší strany je všechno nastavené stejně, nejsou tam žádná omezení ani požadavky na přihlášení.
  Jediné, co nás napadá, je snaha WordPressu reagovat na ochranu osobních údajů – ale je to fakt jen domněnka.
  Takže vás prosím, abyste si jména a nicky opakovaně vypisovali. Jinak by to muselo jít přes registraci a té se snažíme vyhnout.
  Děkuju 🙂

 11. Moc se na tuhle knížku těším – bude to bezva počtení, akorát mám takový nejasný dojem, že jeden večer a bude šlus (stejně jako u Nedopovídek od Dede) – prostě ať si člověk říká co chce (ještě jeden kousek a jdu něco dělat), nakonec tu knížku pustí z ruky, až přečte i tiráž. Už abys usilovně pracovala na další…

  A neboj, bude se to líbit. A já si určitě svůj výtisk nechám podepsat…

  1. No, já Dedeninu knížku vytáhla na Vánoce a četla jsem povídku o narození Ježíška, ještě než ji Dede uveřejnila 😉 . Jsem Hujer!

  2. to mám stejné, knížka by musela mít nejmíň 300 stránek aby vydržela dva večery.. nedám pokoj dokud nedočtu a jak pak ráno vypadám to si nepřejte vidět. /nevypadám normálně nijak natož po probdělé noci/

 12. Gratuluji a moc se těším na knížku, snad ji seženu. Určitě bude o ni enormní zájem. /Egona jsem před svátky nesehnala/

   1. Už ho mám zamluvený a tvoji knížku si zamlouvám ve spřátelené prodejně též abych o ni nepřišla, bylo by mi to líto.

 13. Teď už knížek kupuju málo, ale na tuhle se těším. Příběhy Hotelu u devíti koček občas Kájovi vykládám při dlouhých cestách v autě 🙂

 14. A aby toho nebylo málo, Lukašenko se v podstatě odhodlal dát svoji zemi vis-à-vis hrozbě z Ruska, o němž se spekulovalo, že by mohlo provést faktický anšlus Běloruska v nejbližší době, jako satelit Číňanům. Po Srbsku – pokud se to Číňanům podaří, jako že nejspíš ano – budeme mít na našem prahu už druhý stát, který je v čínských rukou.

  To ten Nový rok hezky začal, co?

  1. Nechci být zlým prorokem, ale jestli budou zastaveny dotace Agrogertu, tak za chvíli budou vlastnit i část Česka, protože odkud má Babiš úvěry? Z Číny. A co bude, až nebude mít čím splácet?

    1. smůla je, že si to spousta lidí neuvědomuje…a někteří snad ani nechtějí….

 15. Milá Toro, ze srdce gratuluju! (party) (f) (h) Jsi dobrá a knížka bude určitě úspěšná – však umíš psát (to my tady dobře víme)a do psaní dáváš všechnu svoji lásku – nejen ke kočkám:))
  Taky se těším, až zaběhnu do svého knihkupectví ve Dvoře a požádám o knížku o kočkách, jejíž autorku mám čest znát:))

 16. OT: Malý update – kvůli včerejšímu obsazení americké ambasády v Bagdádu íránskými agenty nechal dnes ráno Donald Trump dronem zabít Kásima Sulejmáního, druhého nejmocnějšího muže íránského režimu, který bez většího přehánění snese srovánání s Himmlerem nebo Heydrichem na začátku roku 1939. Teď je otázka, jak Írán zareaguje.

  Mezitím včera odpoledne uzavřely Izrael, Kypr a Řecko smlouvu o produkci (v Izraeli a na Kypru) a transportu plynu do Evropy. Egypt zatím je mimo hru, protože ještě nemá postavená žádná těžební zařízení ve své části ložiska ve východním Středomoří.

  1. Politika vznešeného přezírání se Evropě vymstí. Copak v politice evropských zemí nejsou myslící lidé? To už jim všeobecný populismus úplně zatemnil mozek? U nás těžko něco čekat – prezident poslouchá Rusy a Číňanům líže boty, Babiš má v Číně dluhy. Kruci!

   1. No není to veselé počtení. Turkům roste hřebínek a Evropa evidentně neví co s tím.

  2. Děkuju za aktuality – není to veselé čtení, ale je dobré vědět. Když jsi mluvil o Kypru, předpokládám, že se jedná o řeckou část.

  3. Jen nevím, jak se k tomu postaví Irák, na jehož území se to stalo… nezávidím Američanům jejich pozici, protože šlápnout do toho tímto způsobem, to chtělo kuráž a pečlivé zvážení všeho, co může a co bude následovat…. mohl bys prosím rozvést to srovnání s oběma „H“, třeba to pomůže….ta jména nejsou našim lidem cizí, jen ta paměť je krátká….

 17. Milá Toro, gratuluju (f) k dnešnímu svátku a taky ke knížce. Už spěchám si ji objednat, hned dvakrát. Jednu pro mně a druhou pro kamarádku. Moc se na knížku těším, protože tvoje vyprávění mám ráda a vím, že i knížka bude hezká!

 18. Paráda Toro, knížku si určitě koupím.
  Už se těším.

  A co dělají koťata ?
  Náš Daník jako náš první kočičák shodil stromek.
  Zařvala špička a 2 ozdoby.
  Lump jeden pruhatej.

  1. Vyprávění o Vánocích bude, neboj. Stromeček už je téměř odzdoben a taky téměř zbaven jehličí, jak s ním praskají o zem :), ještě že ty ozdoby byly vesměs plastové:)

 19. Hmm, křest by se mi líbil. Takže za 10 dní obrážet knihkupectví – píšu si do diáře a gratuluji.

 20. Gratuluju k vydání knížky a zároveń přeju vše nejlepší k Tvému dnešnímu svátku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN