BTW: Radujme se, veselme se…

„Ten kluk se zbláznil!“ vyhrkl do telefonu můj otec místo pozdravu. „A jak se to projevilo?“ zajímala jsem se. „Koupil mi vánoční strom!“

 

 

 

Zamyslela jsem se. Poslední dny byl můj otec nemocný, takže se tam syn stavil s nákupem. Neplánovaně přibalil vánoční stromek. To mi přišlo spíš milé než jako příčina pro zjevné rozladění, které jsem slyšela v otcově hlase. I zapátrala jsem po příčině.

Nějakou chvilku mi trvalo, než jsem se dobrala podstaty, protože vím, že můj otec má stromky rád. Nedávalo mi to smysl. Nakonec mě přivedly na správnou stopu poznámky jako: je to strom pro rodinu a já jsem sám – k čemu mi tu bude?

V hlavě mi naráz vyskočilo plno podobných řečí, které slýchám od starších lidí. Někdy i od těch mladších – pokud jim už dospělé děti vyletěly z hnízda a zatím nemají žádná vnoučata. „To víš, pro nás už to nestojí za to. Když nejsou děti, tak proč to s Vánocemi přehánět?

Ach, ano, tomu rozumím. Ale správné to není. Člověk je po tisíce let tvor spirituální. Potřebujeme k životu víc než pouhé přežití. Mimo jiné sem patří víra, naděje a láska.

Svátky, zvlášť ty tradiční, duchovní, jsou jednou z forem, jakou tyto pocity sdílíme s ostatními. Stávají se jakousi kotvou v překotném běhu času. Připravíme-li se o pocity z výjimečného dne, o radost z jejich sdílení, nestane se navenek vůbec nic, protože šidíme jen sami sebe.

Pro vás, kdo takto Vánoce odmítáte, mám nápad – zkuste se mít letos rádi. Zažeňte na moment všední starosti, reptání a možná i pocity marnosti. Vaše vnitřní dítě si zaslouží radost z Vánoc, ať už vám je kolik chce let. Dopřejte si trochu těšení, kouzlo stromečku a světýlek, trylky píšťal nebo velebné burácení varhan v koledách, dobroty na svátečním stole. Investujete do svého srdce. Věřte, že se vám to bohatě vyplatí!

A víte co? Můj otec má nakonec ze své jedličky velkou radost. A já ji mám za něj:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové 2019

 

Aktualizováno: 22.12.2019 — 20:42

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Proč se vlastně říká „strojit stromeček“ a ne „zdobit stromeček“?
  My už máme ustrojeno a Vánoce začaly, protože jsme na hlavu našeho hada (uvidíte na silvestra na Zvířetníku) pověsili zvoneček, který mi kamarádi pořídili vloni v Míšni.

 2. Nevíte, kam jsem dala moje slaměné Tři krále? Tak by jim to pod stromečkem slušelo, a já je ne a ne najít! Sakrblé…

 3. Mívali jsme velký stromek (no, relativně velký, třímetrovým smrkům mého dětství se metr sedmdesát nevyrovná), ukrutně ráda jsem ho se synkem zdobila. Jenže synek už s námi nebydlí a dělat tohle pro nás dva (Frantu to zdobení netěší) je nesmysl. Takže už třetí rok máme stromečíček… koukala jsem na balkoně, že je stejně velký jako vedle stojící ananas 😛 .

  1. Zano, mám dojem, že se vám takový stromeček může mezi dárky hezky ztratit 😀 Ale je… to je důležité:))

 4. Letos budeme poprvé o větvích, právě jsem na ně byla, s tou zhmožděnou rukou jsem víc nestihla zařídit. Zítra si s tím trochu vyhraji aby vypadaly jako stromeček v květináči. A dva malé stromečky v pískovcovém květináči mám dole na terase,tak je přizdobím. Pokud budu moct,stromeček bude navždy. 🙂
  Od rána prší a prší.

  1. Jenny, ty musíš být ráda, že jsi ráda… letos. V podstatě jsi skvělá, že to jako polámaný mraveneček takhle zvládáš (inlove) Příští rok bude líp! 🙂

 5. Právě jsem zjistila, že mi vykvetla barborka. Zlatice. Třešně jsou nalité, tak snad se do zítřka nějaký ten kvítek rozvije. Něco znamená ve výkladu tradic, něco příjemného, ale už jsem to zapoměla.

   1. Posílala jsem odkaz s výkladem (celkem 3x), ale bohužel neprošel, třeba se tu ještě časem objeví.

    1. Vysvobodila jsem jeden – snad. Od včera jsme doslova zavaleni stovkami spamových komentářů… že by Vánoce? 😛

 6. Taky jsme přemýšleli kdysi o větvích ve váze, ale nikdy na ně nedošlo. A od té doby, co jsou vnoučata, stromek musí být, přes to vlak nejede :-). Letos je to strom – borovička až skoro do stropu, už dva dny nazdobená, svítí od rána, včera večer jsem dokonce pálila františky. Nám voněly krásně, Darek nic neříkal a kočka prskla, odešla spát do ložnice na okno, ale pak se přece jen přišla pomazlit a vytuhla mi na klíně.

 7. Také jsem jeden čas přemýšlela nad pár pěkně nazdobenými větvemi. Mě se ty vazby moc líbí. Jenomže manžel trvá na stromku, tak máme stromeček. Letos opět křivule, jako probírka z lesa, smrček, takže pokud vcelku vydrží do Tří králů, to bude radosti. Ale už je od předvčerejška nazdobený a věřte, že se z něj poslední roky raduji čím dál víc. A protože je hodně zamračeno a tmatmoucí, tak nám svítí od rána už druhý den. A to jsou ty pravé Vánoce. Ještě musím pustit desky s koledami, ano máme hodně koled na gramofonových deskách a pouštím si je moc ráda. Celou noc pršelo a stále prší, což je pro mne osobně hezký dárek, když už nedosáhneme na sníh. Teď jenom přemluvit Ajvinku, abychom šly ven 😀 , alespoň na chvilku.

  1. U nás je jen hnusně a mží, ani ten déšť se nekoná. Naše jedlička (dnes ji Martin, Marek a děti zdobili:)) je rovná, ale ne úplně pravidelná – i ona je z probírky, tentokrát přímo z pod Zvičiny 🙂

 8. Ano, i u nás už léta před Vánoci mudrujeme, že by nám stačilo pár větviček ve džbánku! Jednou jsme to dokonce tak udělali – a víte co? Nestačilo to. Holt to malé dítě ve mně chce ten stromek, chce ty ozdoby a chce celé kouzlo Vánoc se vším všudy.

  I když… i když tradiční stromek už druhým rokem nemáme. Jeník přinese pár větviček (no, spíš větví, zvící celého stromku) z naší borovičky a před oným slavným dnem se z nás stávají kutilové stromkotvůrci (rofl) . Letos jsme použili zlepšovák a větve montovali na násadu od hrablí (je vyšší než od smetáku). A řeknu vám, tak dokonalý stromek v obchodě nenajedete, je přímo na míru – ne moc široký a hlavně, zezadu je plochý! takže ho můžeme přišupnout ke zdi.

  Jinak tvůj syn je taky báječný vnuk!

  1. Ygo, váš stromeček bych chtěla vidět 🙂 Nedáš odkaz? Jste šikovní, to bych nezvládla (wasntme)

   1. Uvažovala jsem o tom (ne pod ním, pod převisem o kus dál), ale půjčili jsme auto bráchovi a muž má sněhovou pohotovost, to by bez auta uprostřed lesů asi neprošlo.

 9. Mně děti už vylétly z hnízda a protože bydlí daleko, slavili jsme Vánoce v sobotu. Přijeli oba s partnery a psy, takže nás byl plný dům. A stromeček teda musel být, pro mě by bez něj nebyly Vánoce (na datu nefrčí), i když připouštím, že byl projektovaný na kočky a kavalíry, nikoli na fletí rozmávaný ocas, který se zaplétal do nejnižších větví- prostě idyla 🙂

  1. Doufám, že o společných příhodách celé smečky napíšeš:))
   Jinak my se snažíme strojit strom s ohledem na vlčáčí ocasy, ale letos to kluci nějak neodhadli a už jsme jednu skleněnou šišku zametli… Ari měla z něčeho radost… 😛

 10. Máš pravdu DEDE, člověk by si měl to svoje vnitřní dítě hýčkat.

  My máme s manželem Vánoce rádi a myslím, že stromek budeme mít vždy.
  Máme rádi i vánoční výzdobu, světýlka a takové ty milé maličkosti, které zútulní byt.

  Nemám ráda ty řeči, že štědrý den je den jako každý jiný. Není a je jen na nás, jak si ho užijeme.

 11. Moc pekne tema, Dede. Zrovna jsem o tom tuhle premyslela, kdy se asi clovek dostane do toho stadia „me staci jenom vetev“. Je to skoda, stromecek patri k jednem z vanocnich symbolu a urcite prinasi do interieru tu pravou svatecni naladu.
  Mas hodneho syna, mysli pri nakupech na vsechno 🙂

  1. Větev jsme měli jednou a ještě to ani nebyl jehličnan – to jsme slavili svátky na Taiwanu. Pamatuju si, jak jsem kupovala brambory po čtyřech kusech balených na tácku – luxusní zelenina to tam byla, ani nevím, odkud to vozili. To byly tehdy opravdu zvláštní Vánoce… 🙂

 12. TO je moc hezké, když vnuk k nákupu přibalí stromeček!
  Protože mám zatím děti doma, v hnízdě, nikdy jsem nepřemýšlela o tom, zda budu mít stromeček i poté, co vyletí. Asi ano, budou-li mi síly stačit. A když nebudou, snad mi děti stromeček nadělí 🙂

  1. Nejsem Anonym, zřejmě se na Dedeníku systémově pracuje.
   Dede, jak to děláš, že admin maká v tomto předvánočním čase?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN