GEOPOLITIKA: Další obrysy Dohody století jsou (nejspíš) na světě

„Dohoda století“ je bombastický název mírové iniciativy, se kterou, jménem amerického prezidenta Donalda Trumpa, přišel zejména jeho zeť Jared Kushner. Dohoda měla být už dávno odtajněná, potíž je v tom, že se čeká na novou vládu v Izraeli, což je, vzhledem k patové situaci v Knessetu (izraelském parlamentu) problém. Před několika dny přinesla libanonská televize Al Majadín únik (Spojenými státy dementovaný), který detailně popisuje parametry takové dohody. Třebaže se k němu Spojené státy nehlásí, uspořádání v něm zmíněné dává smysl, a proto ho lze považovat, když už ne za konečnou verzi, tak něco, co se jí hodně blíží.

 

Leitmotivem dohody je, jak to u Donalda Trumpa bývá, má dáti – dal a něco za něco. Což je, mimochodem, jediný způsob, jakým se dá podle mého názoru na Blízkém Východě čehokoliv rozumného dosáhnout. Tomu odpovídá i důsledek odmítnutí tohoto plánu. Pokud ho odmítne Izrael, přijde o veškerou finanční podporu, jakou od Spojených států má. Pokud ho odmítnou OOP (za Západní břeh) a Hamás s Islámským džihádem (za Gazu) najednou, přijdou o veškerou podporu oni, a navíc se USA postarají o to, aby se pokusily podobné sankce vynutit i od svých partnerů po světě. Pokud OOP dohodu podepíše a teroristická hnutí z Gazy nikoliv, bude se implementovat plán jen pro Západní břeh, zatímco Izrael bude mít volnou ruku po tom, snažit se zabít vedení obou teroristických organizací s tím, že USA mu v tom budou aktivně pomáhat. A teď k samotnému plánu:

 

Hranice:

 

Plán počítá s tím, že vznikne stát zvaný Nová Palestina, který se bude skládat z dnešních oblastí A a B na Západním břehu, Gazy a části silnice 90, která bude propojovat území Nové Palestiny s Jordánskem. Gaza bude spojena se Západním břehem dálnicí na třicet metrů vysoké estakádě nad izraelským územím, kterou zaplatí Izrael a postaví čínské firmy. Gaza zůstane v dnešních hranicích, ale Egypt zřídí na svém území rozsáhlé industriální zóny pro firmy z Gazy, kde budou moct občané Nové Palestiny podnikat, ale nebudou tam smět bydlet. Všechna izraelská města a vesnice na Západním břehu (tedy v Judeji a Samaří) budou plnou součástí Izraele, včetně údolí Jordánu. Mezi oběma státy bude uzavřen něco jako mini-Schengen; civilisté a zboží budou moct volně proudit z jedné strany na druhou a naopak, s tím, že se budou dělat namátkové kontroly. Zde se dá předpokládat, že Šin Bet, izraelská vnitřní rozvědka, bude vědět, koho zastavit. Jeruzalém bude pod kontrolou Izraele a pod kontrolou izraelské samosprávy Hlavního města Jeruzaléma; ve východní části ovšem bude sdílet jurisdikci s Novou Palestinou, která tam bude mít také své vládní budovy a bude tak moct Jeruzalém považovat za své hlavní město.

 

Palestinský stát s názvem Nová Palestina bude mít tyto parametry:

 

 • Bude plně demilitarizovaný, ochranu před vnějšími hrozbami bude zajišťovat Izrael a Nová Palestina bude, podle dohody s Izraelem, za tuto ochranu platit.
 • Bude demokratický, rok od uzavření dohody budou vypsány volby, v nichž budou mít všichni dospělí občané Nové Palestiny možnost volit a být voleni.
 • Jako kompenzace Hamásu a Islámskému džihádu budou všichni jejich členové dostávat měsíční rentu, kterou jim bude vyplácet fond ustanovený státy z Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC).
 • V trase estakády spojující Gazu se Západním břehem Jordánu povede také vodovod s odsolenou mořskou vodou. V úniku se nic nepíše o tom, odkud se ta voda vezme, ale dá se předpokládat, že odsolovací stanici postaví Izrael a není úplně jisté, jestli ji bude platit Nová Palestina, GCC, Izrael nebo se o to nějakým dílem podělí.
 • Vznikne palestinská obdoba Marshallova plánu v hodnotě 30 miliard dolarů; 20 % dají Spojené státy, 10 % Evropská unie a 70 % státy GCC.
 • Hamás a Islámský džihád předají všechny své zbraně Egyptu.
 • Gaza dostane letiště a přístav během pěti let od uzavření dohody, do té doby bude smět Nová Palestina používat izraelské přístavy a izraelská letiště.
 • Rok po uzavření dohody začne tříleté období, během něhož budou palestinskoarabští vězni, tou dobou občané Nové Palestiny, propouštěni z izraelského vězení.
 • Občané Izraele a Nové Palestiny nebudou moci kupovat nemovitosti v druhém státě.

 

Chrámová hora

 

 • Mešita Al Aksá a Skalní dóm, jakož i celý areál kolem nich, připadne Saúdské Arábii (přesně podle toho, o čem psal před několika týdny saúdský novinář Abd-al-Hamid al-Ghabin v Times of Israel), která se tak stane opatrovníkem všech tří nejposvátnějších míst islámu.
 • Únik neobsahuje dodatečné informace o tom, jaký by byl přístup na Chrámovou horu po této změně, ale Abd-al-Hamid al-Ghabin (velmi pravděpodobně přímo s posvěcením od korunního prince Mohammeda bin Salmána) zmiňoval jeho otevření lidem všech vyznání.
 • Celý zbytek komplexu, tedy Západní zeď a vykopávky okolo Chrámové hory a pod ní, zůstanou pod kontrolou Izraele.

 

A teď k tomu to nejzajímavější: jeden z hlavních poradců vůdce Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse už stačil na únik reagovat s tím, že nechtějí tu dohodu rovnou odmítnout, což může signalizovat ochotu ke změně. Zdroje z Evropské unie se ovšem stavějí k této dohodě spíše negativně, protože je podle nich k budoucím občanům Nové Palestiny nevýhodná. Otázkou ovšem je, jak moc na Evropské unii v této věci záleží, protože zejména státy GCC (bez Kuvajtu a Kataru) chtějí mít tento konflikt co nejrychleji za sebou, protože potřebují prohloubit své vztahy s Izraelem vis-à-vis íránské a turecké hrozbě.

 

Za sebe k tomu plánu říkám, že pokud by byl tak to uzavřen, dával by poměrně velký smysl; přinesl by palestinským Arabům peníze, přístup do světa, Izraelcům mír a, vzhledem k událostem v Libanonu, možná do budoucna i otevření hranice vůči němu. Otázkou je, jaký postoj k celé věci zaujme Jordánsko, které poslední roky unilaterálně zhoršovalo své vztahy s Izraelem; věřím ale, že pokud by Jordánsko začalo dělat potíže, Saúdská Arábie by ho dokázala velmi rychle usadit, protože jí na této dohodě evidentně velice záleží.

 

Poslední otázka zbývá: co s palestinskými Araby? Budou ochotni, pokud jejich vedení podepíše mírovou smlouvu, akceptovat takový mír? Nevzbouří se proti svému vedení a nezačne nová intifáda? Spíš bych řekl, že ne, a mám k tomu i osobní svědectví. V den, kdy se otevíralo americké velvyslanectví v Jeruzalémě, což byl krok, který byl donedávna považován za nemyslitelný a čekaly se v takovém případě velké nepokoje, se nic nedělo. Co víc: velvyslanectví bylo otevřeno na sedmdesátileté výročí tzv. Nakby (nakba znamená arabsky katastrofa), tedy události, kdy si palestinští Arabové připomínají vznik Izraele a prohranou válku v roce 1948. Byl jsem v ten den na všech třech místech, kde, když se v Izraeli a na Západním břehu něco děje, děje se to tam: tedy v Hebronu, na křižovatce Guš Ecion a u Damašské brány v Jeruzalémě. A nikde se nedělo nic. Už příliš mnoho palestinských Arabů pracuje v Izraeli a užívají si toho, že mohou pracovat za dvoj- až trojnásobnou mzdu a levně ve svých městech žít, a pokud budou mít tuto možnost ještě snazší, a pokud navíc dostanou těch 30 miliard dolarů na obnovu země, byli by hloupí, kdyby to odmítli.

Logo mapa 3

Aktualizováno: 18.12.2019 — 18:17

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To by mě zajímalo, jestli do tohoto plánu nějak zapadá aktuální útok na íránského generála… (?)

  1. Nejspíš nijak, protože s účastí Íránu, respektive jeho dnešního režimu se vůbec nepočítalo a nemá tak na dohodu žádný vliv.

   1. Myslel jsem spíše na Islámský džihád placený Íránem než přímo Írán. Přišlo mi to jako důrazné pozvání k jednacímu stolu, které neradno odmítat.

 2. Podle mě představuje hlavní problém umístění izr. osad v Nové Palestině. Stanou že z nich ostrůvky obklopené palestinským územím a oddělené tranzitní silnici za ploty. Zhruba jak to před časem ukazoval na Twitteru izraelsky ministr Naftali Bennett. Podle mě budou osady ještě snadnější terč pro radikály. Zóny v Egyptě jsou Ok,volný pohyb osob by byl značně rizikový a gigantická estakáda mezi Západním břehem a Gazou je absolutní utopie. (Vezměte si, jak dlouho se stavěla železnice z BenGurionu do JLM).Stejně tak,aby „občané“ z Gazy využívali izraelska letiště. To je bezpečnostní hrozba jak prase. Ekonomický přínos by byl nezpochybnitelny, ale myslím, že takovouto dohodu by odmitl v první řadě Hammas (nenechá se odzbrojit)a v druhé řadě i PA kvůli Jeruzalému

  1. Nemyslím, že je to srovnatelné s tratí z BGN-JLM, protože tam se dlouho bojovalo s mezinárodním bojkotem kvůli trasování té trati, a navíc v zemi nebylo know-how pro takové tratě; Izraelci museli spoustu věcí začít od nuly. Zatímco nechat postavit Číňany 40 km dlouhou estakádu za účasti a podpory mezinárodního společenství není absolutně žádný problém, je to něco, co mají za pár let hotové.

   Pokud jde o využívání BGN a přístavů, bezpečnostní riziko to je, ale otázka je, jak velké, protože celkem dost palestinských Arabů se bojí PA daleko víc, než Izraele, a způsob, jakým se dnes často vyjadřují, má hodně společného se strachem z agentů PA, popřípadě ze sousedů. Pokud ta dohoda povede k de facto kapitulaci všech tří palestinských sil, může to fungovat. Nějak úplně palestinským Arabům nevěřím to jejich „chudí ale hrdí“; princip „všetkých si vás kúpim“ tam právě může fungovat. A když to bude za peníze GCC, who cares…

 3. Andy díky, myslím , že to vzali za správný konec provazu, ono přece jen peníze dělají divy, nebudeme si to zastírat.
  Tak budu očekávat dobré konce, snad i ty boje už je vysílili a mladých mužů všude hodně ubylo a to pro žádný národ není dobré.

 4. Jsem rád, že alespoň USA si tu ponechává nějaký smysl pro realitu a přišla s opravdu vyváženou nabídkou, na můj vkus až moc vstřícnou k Palestincům. Jenže PA si nenechá jen tak vzít moc postavenou na jediném nepříteli a pozici utlačovaného v očích lidskoprávních organizací a bohužel EU ve své nesmyslnosti je v tom podpoří.

 5. Papír snese všechno. Největší dojem na mě udělala pravidelná měsíční renta pro členy Hamásu a Islámského džihádu. To nevymyslíš! Cílem obou organizací je teror proti Izraeli a jeho zničení. Hamás je filiálka Muslimského bratrstva. I předání všech zbraní Egyptu, myšleno zřejmě bratřím právě z Muslimského bratrstva, je povedený vtip.
  No nic, bude to jistě jeden z řady „mírových“ dokumentů, který skončí zapomenutý v nějakém archivu. Ovšem jestli se mýlím, jestli to bude fungovat a v oblasti nastane mír a klid, ráda se za svůj nekorektní postoj omluvím.

  1. To je ale potřeba, jak jinak je chcete přimět, aby složili zbraně? Je to postup, který se v podobných případech běžně dělá. Jinak zbraně docela určitě nepůjdou MB, protože MB v Egyptě nevládne a má co dělat, aby se jeho členové nenechali vládou zabít. MB je v Turecku.

   1. Já je nechci vůbec nijak přimět, aby složili zbraně, protože je nad slunce jasnější, že je to prostě nemožné. Zrovna tyhle dvě organizace by ztratily své opodstatnění pouze tehdy, pokud by přestal existovat stát Izrael – to je jejich cílem. Tato alternativa ovšem není, takže jejich činnost samozřejmě poběží dál, lhostejno, zda pod stávající hlavičkou, nebo pod nějakým jiným názvem, aby se tedy vlk nažral a koza zůstala celá. A cesta uplácení teroristů, aby ukončili svou činnost, je tou nejhorší cestou. Tak se teroristé stávají vítězi a mají samozřejmě ty, kdo jim platí, a ty, co to celé zpunktovali, v hrsti.
    MB v takové či onaké formě pod nejrůznějšími názvy působí na celém BV, v celé severní Africe i v dalších afrických zemích, v některých asijských zemích a bezpochyby i v Evropě a v USA, jistě se neomezuje jen na Turecko. A vzhledem k tomu, že nynější vůdce je Egypťan (stejně jako byli jeho předchůdci, MB jako organizace vzniklo v Egyptě), bude mít MB v Egyptě nepochybně řadu stoupenců, navzdory represím, které jsou proti nim příležitostně uplatňovány. Skutečnost, že M. Badie byl vícenásobně odsouzen k doživotí i k trestu smrti, z něj jistě dělá v očích jeho stoupenců populární a důvěryhodnou osobnost a upevňuje je v přesvědčení. Jaký je jeho momentální osud, nevím, jestli je na svobodě nebo ve vězení, ale to asi není tak důležité.
    Ale OK, nemáme k dispozici skutečné znění dohody, neznáme podmínky jejího případného zavedení a už vůbec nevíme, jestli by mohla alespoň nějak fungovat. Můžeme nad tím meditovat, jak chceme, skutečnost ukáže čas.

    1. No… pro všechny normální lidi v regionu aspoň doufám 🙂 Protože nedělat nic taky nikam nevede.

 6. Pokud Palestinci tento plán odmítnou (nebo to odmítne jejich vedení a oni se proti tomu neozvou), tak je vidět, že jim o žádný život a budoucnost nejde. Jen o zabíjení ve jménu myšlenky, která je jednak nemorální a jednak nereálná – Izraelci se prostě z mapy vymazat nedají (a mají pravdu).
  Líbí se mi, že ten plán nepracuje se vznešenými myšlenkami, ale realitou. A něco za něco je jediný koncept, který opravdu přetrval věky.

 7. OT:
  Myslím, ze by bylo škoda, kdyby zapadl tento komentář k dávnému článku. Je určen pro Li a její přátele.

  Zdravím vás všechny v tento předvánoční čas!

  Je zvláštní, jak může člověku chybět jiný člověk, kterého navíc nikdy osobně nepoznal… A vlastně to je to, co mě vždy, když na Li vzpomenu, zamrzí ze všeho nejvíc!
  Je to již několik let, co jsem Li na netu, právě skrze kavkazany, objevila. Bylo to něco neuvěřitelného! Tak zvláštní člověk, jako by sem ani nepatřila – však vy, co jste měli to štěstí ji poznat, musíte jistě vědět, co mám na mysli. Nedovedu to popsat slovy. Bohužel. Byla to dobrá víla, kouzelnice… Kdo četl její povídky, ví, jak uměla kouzlit se slovy – s těmi napsanými, ale i s těmi, co byla mezi ostatními ukryta. Ta zvláštní energie.
  A pak ten šok, když jsem zjistila, že Li už není! Že je pozdě! Že jsem ji objevila příliš pozdě…
  A přeci! Pokaždé, když čtu nebo jenom pomyslím na její slova, jakoby tu něco silného z ní zůstalo. Dělá ze mně lepšího člověka. Stále se učím žít s pokorou tady a teď. Ne, že by mi to zrovna šlo… Ale asi i to je výzva.

  Před lety jsem si nakonec nepořídila kavkazáčka, ale asiata. Už je z něj velký chlapák. A ano, stále mě překvapuje. Je to „koncentrát živoucí přírody“. Jak napsala paní Sehnerová: „Pastevecký pes je pro mne ztělesněním řádu a pořádku, zákonitostí a zákonů. cti a spravedlnosti, pronikavé inteligence, stále funkčních prainstinktů, stále rozvíjených vloh a schopností.“ Kéž by lidé byli také tak čistí, nezákeřní a měli svou čest a morální zásady! A kéž by ti, co takoví jsou, tady s námi byli ve zdraví co nejdéle!

  Milí Lídini přátelé, přejí vám a všem vašim zvířecím společníkům pevné zdraví, čistou lásku, hodně štěstí, pohody, a nám dvounohým navíc, ať najdeme uvnitř sebe mír! Pohodové svátky vánoční všem!

  S pozdravem Ann a smečka

  1. Milá Ann – děkuju za krásnou připomínku naší Li. Příliš, příliš našich dobrých přátel slaví Vánoce za Duhou U kance – zrovna nedávno bylo tak krásné ráno, pršelo, ale sluníčko vycházelo do rudé stuhy na obzoru a na druhé straně byla dokonalá duha – hned jsem si vzpomněla na naši Tančí taiči Veram. Všichni nám chybí … krásné Vánoce, tam nahoře. (h) (h)

  2. Díky za tu vzpomínku (h) . U Kance začíná být dost narváno…
   Shodou okolností jsem začala znova číst sebrané spisy WWWW.

   Ještě k článku: přijde mi to jako kšeft, co by všichni zúčastnění, kterým to normálně myslí, měli vzít. Tak uvidíme…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN