BTW: Jak přežít demokracii

Nemáte taky pocit, že původně s radostí slavený svátek 17. listopadu, pojmenovaný Den boje za svobodu a demokracii, se nám s postupujícím časem propadá do jistých chmur? Natož, když svátek vyjde na neděli a lidé si tak ani neužijí volný den.

 

Přemýšlela jsem nad tím, proč se dnes tolik lidí s nostalgií ohlíží za klecí, kde sice nebylo nic moc skvělého, ale byla suchá a bezpečná – tedy aspoň pro většinu těch poslušných. Možná to bude tím, že svoboda je drsnější než klec, a zodpovědnost za vlastní život není vůbec jednoduchá.

Když se k tomu přidají drobné i větší nespravedlnosti, kterým se žádné lidské společenství nevyhne, snadno vzniká pocit křivdy, hněvu nebo beznaděje – to podle nátury jednotlivce. A tak se hledá viník. Vedle pochopitelných námitek vůči vládní garnituře si však lidé poslední dobou stěžují i na demokracii jako takovou. Co s ní, když se nemáme tak dobře, jak bychom se mít chtěli?

Demokratické zřízení rozhodně není ideální. Lidé si stěžují na sebou zvolenou vládu, vláda zase není spokojena se svým lidem. Přesto zatím nic lepšího nemáme, takže je třeba s tím nějak vyjít. Především bychom si měli uvědomit, že demokracie je výhodná pouze tehdy, jsme-li aktivní občané. Pokud máme zájem věci měnit, dokážeme to. Ale není to bez práce.

Pasivita naopak dělá z lidí jen reptající, ale v zásadě dobře ovladatelné stádo, které lidé, nemající žádné skrupule, dokáží hnát pro ně výhodným směrem. Ono stačí nechodit k volbám a hned menšina rozhoduje o osudu většiny. I to je demokracie…

A tak vám v dnešní sváteční den přeju, abyste i v únavě a obtížích denního života našli sílu se zajímat o svoji zemi i svoji obec, a dělat něco s tím, co se vám nelíbí. Aspoň se oficiálně ozvat! Je to totiž ten jediný recept, jak využít demokracii k tomu, aby se nám vedlo lépe.

 

Krásný sváteční den vám všem! 🙂

Aktualizováno: 16.11.2019 — 21:13

11 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Víš DEDE my s manželem si ještě pořád dokážeme vážit svobody v tom, že můžeme jet za hranice. Aniž bychom museli žádat o výjezdní doložku a devizový příslib.
  Já vím, mnozí řeknou a máte na to. O to nejde, to je o prioritách. Ale důležité je, že můžeme.

 2. Děkuju všem a pokud byl někdo včera nebo dnes na pěkné akci, budu ráda, když napíše. Omlouvám se za mlčení, ale máme výpadek internetu, funguje jen chvílemi…

 3. Napriek všetkým svinstvám,ktoré sa udiali a dejú-nemenila by som.
  Som slobodná,zodpovedná za svoj život,podľa peňaženky môžem cestovať a poznávať svet,čítať čo chcem,kúpiť si čo chcem.Stále platí to:podľa peňaženky.
  Trochu OT/ale len trochu/ naša mama a jej kamarátka 80 ročné dámy rady politizovali. A ich obľúbená predstava diania bola:komunisti by sa mohli na pol roka vrátiť,všetkým zlodejom pobrať majetky,zase odísť a bolo by to čisté.Chviľami si myslím,že by to nebolo márne.

 4. Pokud život probíhá takovým nějakým normálním způsobem, tak vzpomínky na mládí jsou vždycky hezké a do určité míry idylické, bez ohledu na politiku (pokud tedy člověk neprožívá mládí uprostřed nějaké drsné války nebo za nějakých podobných extrémně nepříznivých okolností). Zábava, lásky, kamarádi, málo starostí, málo povinností. Tak tomu je, co svět světem stojí. Až naše děti a vnoučata budou staré, budou mít stejný dojem.

 5. Když lidská paměť je tak děravá… a ti, co nezažili, znají jen z pověstí. My si taky říkáme – jo za Masaryka, to byly časy! A lidé v První republice zase říkali – ale za Rakouska-Uherska se jinak žilo! Holt takový jsme…

  …a já bych neměnila. (cz)

 6. Velky Patek vzdycky vyjde na patek. V Americe jsou Washingtonovy narozeniny treti pondeli v unoru, a den Dikuvzdani je ctvrty ctvrtek v listopadu.

  Demokracie je nejhorsi forma vlady, s vyjimkou vsech ostatnich. [W. Churchill]

    1. Stanovili si, že je budou slavit třetí pondělí v únoru bez ohledu na datum, tak je tak slaví. Já chápu smysl psaného textu, Ygo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN