BTW: Bez hlasu

Minulý pátek jsem ztratila hlas a nemohla ho najít ani po všech obvyklých léčivých procedurách. Mívám s hlasem problémy celkem často, ale abych takhle důkladně oněměla, to se mi už opravdu dávno nestalo. Napadlo mě, že jsem se dočasně stala ideální manželkou – mohu dělat všechno jako obvykle, jen bez řečí:))

 

Když mě ale potom můj muž telefonoval a handsfree v autě mu nedokázalo předat mé sípání, trochu jsem o dokonalosti svého němého stavu zapochybovala. „Jo, slyším tě,“ zkusila jsem němě hulákat, ale bez úspěchu. Naštěstí to nebral osobně – myslel, že jde o technickou poruchu.

Vzpomněla jsem si na naše představení, které jsme v září hrály s Dedivadlem ve Velichovkách. Jedna z mých hereček byla nastydlá a mluvila jen tak tak. Když jsem vítala diváky a jen zpola žertem je prosila, aby si radši sedali do bližších řad, protože jedna z mých dam je hlasově indisponovaná, přiběhla ke mně najednou paní z publika a naléhala: „Sežeňte cukr, mám něco, co jí pomůže!“

Byla jsem překvapená, ale rychle jsem jí kolegyni předhodila – co kdyby? Za chvilku se Lucka vrátila a v očích jí málem blikalo. „Ty jo, to byla síla,“ řekla nám… už skoro normálním hlasem. „Myslím, že to fakt pomohlo!“ A ta paní pak hrdě seděla v druhé řadě a když skvěle naladěné obecenstvo doslova řvalo smíchy, věděla, že na tom má také kousek zásluhy:))

Ale tím hlasové příhody nekončily. Po představení za mnou přišla starší paní a s krásným úsměvem mi řekla: „Že jste to vy! Ta paní, co mluví do hradeckého rádia!“ A já s úžasem a vděčností přisvědčila – tak málokdy se setkám s někým, kdo mě v rozhlase poslouchá. Ale nejlepší bylo, když upřímně dodala: „Poznala jsem vás po hlase!“

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2019

 

A tak dnes otvírám téma: hlas, bezhlasí, poznávání lidí po hlase:))

Také si vás někdy lidé pletou v telefonu s vašimi předky či potomky? V určitém věku jsme prý měly s mojí maminkou hlas v telefonu skoro k nerozeznání, což vedlo k jisté ostražitosti u těch, kdo si nás už jednou spletli:))

Mimochodem ta paní v divadle musí moje jméno slýchat v rádiu před každým vysíláním, v divadle jsme ho také řekly – dvakrát:)) Ale jméno ji neoslovilo, byl to hlas, který si pamatovala… není to svým způsobem úžasné? 🙂

Aktualizováno: 20.10.2019 — 18:15

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo, to znám. Už dlouho mne to nepostihlo (MLP by si nestěžoval (:D), ale nejvíc výživné to bylo v práci. Na klienty jsem šeptala, oni, celí zmatení, šeptali na mě a telefon jsem měla přepnutý ke kolegyni do vedlejší kanceláře, která znovu a znovu vysvětlovala, že paní N… je přítomna, ale nemluví.

  1. Alimo, věř, že by si TLP stěžoval! Žít s nemluvící osobou časem leze na nervy každému:)) Řekla bych, že to vadí i psům – sice ne ně nemůžeš zařvat, ale ani jim říkat mazlivé lichotky:))

 2. Já měla zánět hlasivek kdysi dávno, zrovna jsem byla těhotná a ATB co by fungovaly jsem jak na potvoru nesměla. Takže jen hlasový klid. A do toho jsme se stěhovali. Po čase šeptali už i stěhováci na mne, jak já šeptala na ně. Od té doby jsem naštěstí už nikdy tohle neměla. Tož táhni a srůstej, Dede, eh, co to melu, ať jsi brzo zdravá a hlasitá!

  1. Táhnu a srůstám! Tedy… už je mi rozumět, čas od času i slyšet, ale jakmile mluvím déle, opět krákám 🙂
   Šeptající stěhováci mě pobavili, ale přesně vím, o čem mluvíš 🙂

 3. Jo, ztráta hlasu je otřesná- znám, znám 🙂 Nejvíc mi na tom vadí, když pes škubne zadkem a někam letí a já bych potřebovala řvát a jen krákám 🙂

  1. To se jim to letí! Pak se můžou vrátit a nevinně koukat: Tys NĚCO chtěla? Jakože nemáme nikam lítat? Fakt? Ale klidně, stačilo říct! 😛 (rofl)

   1. Dneska jsem šla na procházku se sousedkou z vedlejší ulice a jejími dvěma psy. Ti jsou sice hnusní na všechny lidi, protože ve vyšším věku mají snahu pořád paničku ochraňovat, ale ve vinohradu zdrhly jen ty moje dvě a posléze jen jedna kmitala sem… a tam… sem… a tam… protože už zase může běhat 🙂 Takže sousedka pořád uvazovala psy na vodítko a já jsem hulákala… a Karamel byla šťastná jak bleška a Vanilka se konečně přestává bát cizích psů- asi pochopila, že Karamel jako alfa není k zahození a stačí se koukat, na koho dělá cukrbliky 🙂

 4. A k tématu – někdy se mi stane, že můj hlas přejde v nelibozvučné krákání, ale že bych jej ztratila úplně, to se mi stalo snad jen jednou, ťukyťuk. ATB, ač je nijak neoblibuji, jsou na to opravdu nejlepší.
  Té paní, Dede, co tě poznala po hlase, se nedivím – mslím, že tvůj hlas a intonace a vůbec hlasový projev je opravdu jedinečný a tudíž rozpoznatelný. Vzpomínám na Rádio Dede vysílané z Anglie? – asi jo. (inlove)

 5. OT – omlouvám se za dotaz úplně mimo téma, ale nevíte náhodou někdo, co je s Maričkou? Mám dojem, že se naráz přestala objevovat tady i na Zvířetníku a je to už delší dobu, co jsem ji nikde nezahlédla, tak si dělám starosti. Neodpověděla mi ani na mail. Nedala náhodou někomu vědět, že tu nebude?

   1. Uf, to jsem ráda, že je vše OK. Moc děkuji! Nechávala jsem zprávu i na telefonu (mají pevnou linku), no tak teď mi spadl kámen ze srdce. 🙂

 6. To musel být, Dede, úžasný zážitek, když tě paní poznala po hlase.
  Tipec se u nás říká, když člověk ztratí hlas a jenom hlasitě šeptá. Měla jsem ho loni na podzim, doma tichá domácnost, ve které si manžel medil, já cucala vincentku s mlékem brrrr, kloktala a pila různé bylinky, cucala kde co a po dvou týdnech jsem to vzdala a šla k pídrovi. Ten mne napomenul, že takhle dlouho jsem to nechala řádit na svých hlasivkách,(byl tam nasednutý nějaký potfor, který způsobil už zánět a hlasivky mohly prasknout) naordinoval ta námi nenáviděná ATB – byly to tři kousky – a hned po tom druhém patáku jsem mohla zpívat v opeře. Od té doby klid – ťuky ťuky, ťuk na dřevo :O (zpívající smejlík) .

  1. No, taky jsem měla jít k doktorce dřív, naprosto tě chápu:)) Pak člověk dostane sodu za to, že to se vším léčením zanedbal!
   Jinak byl to úžasný zážitek, protože já jinak skutečně žádnou odezvu od posluchačů nemám. Možná občas někdo něco řekne v rádiu, oni jim posluchači volají, ale ke mně se to prostě nedostane 🙂

 7. když jsem dělala na intru a postihlo mne tohle nadělení,tak si i děti šeptaly, já jim psala papírky, byly v tu dobu neskonale hodné, kdybych lehla,dostaly by kolegyně a to těm mláďatům fungoval obrovsky pud sebezáchovy a tak mne litovaly,rozmazlovaly a hlavně byly v klidu …. furt mi vařily čaj, samy sebe napomínaly, měly i uklizeno, bez řečí a tak…
  člověk je bez hlasu tak bezmocnej..teď, když mne vezmou průdušky, tak mi na hrudník lehá Pitina..ono to její bručení pomáhá,já dejchám mělce, ona j edocela těžká, ona vibruje a mne to tak nějak uklidní a nekašlu…loni jí pomáhal i kocour, ale ten když si na mě lehnul,tak jsem se pomalu nadechnout ani nemohla, 9 kilo,je 9 kilo…

  1. Ta vnímavá mláďata mě svým způsobem dojala:))
   Ovšem léčení kašle kočkou… to mi přijde hodně odvážný, i když neaplikuješ dvě naráz! (wasntme) Já bych se tak asi úspěšně udusila:))

   1. to je jen první fáze Dede, to máš pocit,že tě přišla ohleduplně dorazit..ale jak se rozvrní a ty se podvolíš těm vibracím, je to paráda….

 8. Na ztrátu hlasu naštěstí netrpím.

  Ale když jsem byla před lety na operaci se štítnou žlázou, tak jsem podepisovala riziko ztráty hlasu.
  Naštěstí se operace podařila ( štítná žláza je blízko hlasivek ) a já mluvím. Po operaci jsem musela svému ošetřujícímu lékaři vyslovit nahlas Praha. Já to téměř zařvala a lékař byl nadšen.
  Domů putovala SMS “ “ máte smůlu, mluvím “ .

 9. Škoda, Dede, že ti paní nenechala ten tajný recept na návrat hlasu, to jsi mohla mluvit a ne signalizovat. Ale stejně je skvělé, že tě poznala.

  Ano, měly jsme to s maminkou stejné. Po těchto zkušenostech jsme se hlásily příjmením a plným jménem – což byl taky šok, protože obě jsme normálně používaly dvouslabičnou variantu a ta zní velmi podobně. Reakce na mamku bývala: „Já vůbec netušil(a), že máš čtyřslabičné křestní jméno, jsi to opravdu ty?“ To si nevybereš. 😀

  1. Ach JJ, teď jsi mě vážně napnula… jak asi zněla ta jména! 🙂
   Vím, co ta paní použila, ale neznám to – Just31, ať je to cokoliv. Každopádně já jsem skončila ve středu PO nahrávání na ORL a odešla s atb a diagnózou zánět hrtanu a hlasivek. Mezi námi, dodnes mluvím špatně a hned se unavím, pak krákám 🙂

     1. Dede, pomohlo by to i Tobě..jeden i druhej…jak nemám ráda, tyhle prodeje, tak tady o tom nepřemýšlím, Eucasol mi na 2 roky vydrží….

     2. Je to výtažek z 31 bylin, prodá ti to dealer Justu. Ale dost si paní troufla někomu to dát na cukru, na něco může být i alergie. Já bych to tedy nedala, ač nejsem alergik, tak bych se ukašlala, strašně mě to dráždí.
      Dá se použít i do nosu na vatičce, protáhne to dutiny, ale zase ne každý to snese, dají se tím namasírovat ztuhlé svaly, třeba na krku – prokrví se. Ale fakt je to docela silné.

   1. Jé „jednatřicítka“ ta mi tedy na ten zánět hlasivek nepomohla, ale kapu si ji na cukr, když mi není dobře od žaludku! firma JUST je vynikající, beru od nich i jejich TeeTree olej s manukou a patlu jej jak na dásně tak na tělo, když mám nějaké bebe. Jednou jsem se sekla srpem do palce, pokapala jejich TeeTree olejem a ono se to naprosto viditelně stáhlo. Jenom zvěř nesnáší ten smrad a jak otevřu olejíček tak prchá, ale také jim to úžasně pomáhá. Síla bylin i z druhého konce planety funguje i na nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN