LITERÁRNÍ PODZIM NA DEDENÍKU – Tora: Co se nevešlo jinam (drabble)

Předposlední várka drabble obsahuje historii (docela děsivou), vzpomínku na povídku Loutkář vlčích myslí i povzdech nad trudným životem domovníka za polárním kruhem. Uzavře ji připomínka, že někdy je lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Příště uzavřeme letošní drabblecí sezónu. Jak jinak, než stylově. Kočkami…

 

Vše, na co si vzpomeneš

Téma: Některá témata by se měla zakázat

Historie, dnes tak trochu děsivá.

 

Drabble:

„Na co si vzpomeneš, fakt!“
„Tak: paruka!“
Horlivé listování.
“1981, Detroit. Chlap si lepil příčesek na WC lepidlem, zapálil si při tom cigaretu. Lepidlo blaflo, chlap na popáleniny umřel.“
„Ty kráso… Móda!“
„1927, Isadora Duncan, bugatka, dlouhá šála, uškrcení.“
„Hudba!“
„2003, Miami Beach. Hlasitá hudba, rozčilený soused. Zabušil na dveře, neřekl ztišit, rovnou střílel. Devět mrtvých!“
„Zívání!“
„Červenec 1999, Melbourne. Cirkusový trpaslík. Seskočil z trampolíny ve chvíli, kdy si vedle stojící hroch mohutně zívnul. Klaun přistál doprostřed tlamy otevřené na 120 cm, hroch zaklapl hubu a klauna spolkl. Bylo po trpaslíkovi.“
„Kecáš!“
„Nekecám!“

„Kluci! Ta knížka není nic pro vás!“

Závěrečná poznámka: 

Všechny případy jsou popsány v knize Jak odejít na věčnost, Ilustrovaná encyklopedie příčin úmrtí, autor Michael Largo.
Fandom jsem možná netrefila, ale je to opravdu děsivé čtení, čím vším lze sejít ze světa.
Klukům v předpubertálním věku by tahle knížka fakt neměla přijít do ruky 🙂

 

 

Loutkář vlčích myslí

Téma: Řekni vlkům, že jsem doma

Vzpomínka na povídku Loutkář vlčích myslí, jednu z mých prvních povídek, co jsem kdy napsala a poslala do soutěže.

 

Drabble:

Čarodějka hleděla do dáli. Lesy za Sarragonským valem tmavly.
Viděla celou vlčí smečku – Aldogga, Beldogga, ostatní. Volné, svobodné. Černá linka už nesvazovala jejich mysl, nikdo už nepoužíval vlčí smečky na přepadávání vesnic, nikdo si pomocí vlků nerozšiřoval panství.
Vlci pomohli jí, když byla v nouzi – jen díky nim uprchla ze zajetí. Ona pak pomohla vlkům z moci loutkáře vlčích myslí. Vybavila si úlek muže, který zničehonic zjistil, že vlci už nejsou poslušní beránci, a smutně se pousmála.
Dluhy zaplatila a může jít dál.
Poslední myšlenka patřila Aldoggovi.
Vyřiď svým druhům, že už jsem doma.
Dlouhé vlčí zavytí jí bylo odpovědí.

 

Mám jeden menší problém, co se týče psaní drabblat. Co mi při pohledu na téma vytane, musím napsat, jinak se nedostanu dál. Občas tyhle první pokusy vyhodím, ale občas dám na dané téma prostě drabble dvě, jedno soutěžní, druhé nesoutěžní. Tak to bylo i v případě témata o vlcích.

 

Trudný život domovníka… eh, vlka, za polárním kruhem

Téma: Řekni vlkům, že jsem doma (nesoutěžní)

Jakmile jsem viděla téma, vybavila se mi scéna z filmu Škola základ života. Prostě to drabble chtělo na svět.

Drabble:

Mám já tohle zapotřebí? Jen proto, že si v nějakém hloupém filmu kdosi vymyslel, že vlk bude nosit domovníkovi psaní? Jako by nevěděli, že ve filmové říši se každá vyřčená myšlenka zhmotní!
Navíc vyfasuju domovníka kutila! Ostatní jednou týdně donesou pohled, a mají leháro. Ale já? Bedna s vrtačkou. Bedna se šroubkama, těžká jak prase. Jo prase, to bych táhnul rád, sem tam bych si kousnul… Ale prase nemám, dneska vleču, no já bych toho chlapa fakt nejradši sežral, víte, co vleču? Třímetrovej žebřík. Doufám, že aspoň dostanu něco od cesty, třeba kus tuleně… nebo aspoň makrelu…

Jak, není doma?

 

 

Odpoutáme se od vlků a přejdeme k poslednímu kousku. To se to rozdávaly, zámky…

 

Zámek španělský dávám ti dnes…

Téma: Vzdušné zámky

„Jsi rytíř ducha, statečný a věrný, v boji ses osvědčil, záda mi vždy kryl. Sliby své plníš, bohatství ducha nad bohatství světské povznášíš. Ženy a děti, sirotky zvláště, v úctě máš, ruku ochrannou nad nimi držíš. Kodex rytířů mravní příkladně plníš, vzorem všem mužům v okolí dávám tě dnes. Odměnu zasloužíš si velkou – já zámek výstavný ve Španělsku tobě dnes tímto věnuji.“

Rytíř na kolena pokleká, hlavu sklání.
Ocenění lenního pána jej těší velice, leč dobře ví, že zámek ve Španělsku pro něj není nic víc, než sladké cukrátko, nic víc, než vzduch.
Má totiž velkou vadu – zatím není dobyt…

 

Závěrečná poznámka: 

Svatý Augustin kdysi ve smyslu dělat nereálné plány hovořil o In aere aedificare, což doslovně znamená stavět ve vzduchu.

Starofrancouzské eposy Chansons de Geste (Písně o činech) hovoří mimo jiné o tom, že francouzští hrdinové za odměnu dostávali zámky ve Španělsku, které však reálně obdržet nemohli – zámky v té době nebyly francouzským vojskem dobyty.

Dle Michala Novotného, autora knihy „Ze zákulisí slov“ je možné, že kdysi dávno došlo ke zkřížení těchto dvou informací a tak vzniklo úsloví o vzdušných zámcích…

 

Zdroj: Zákulisí slov podruhé, ČR 23. 8. 2005, autor Michal Novotný

Aktualizováno: 15.10.2019 — 18:27

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Toro, skvělé. Tak jsem mladé generaci na netu našla, jak vlk nese domovníkovi psaní a bavili se náramně. Skoro tak dobře jako při čtení tvých drabblat.
  Doufám, že nachlazení zaženeš a nebude tě trápit.

 2. Opět moc hezká směska drabblat, milá Toro!
  Loutkáře jsem si docela nedávno přečetla znova, když tu o něm padla zmínka, a vychutnala jsem si jej snad ještě víc než poprvé. A tohle byla milá tečka za tímto příběhem.
  Ovšem i u mě dnes vede druhá vlčí povídka, která líčí trudný život vlka, kterého nesvědomitý domovník nutí, aby mu nosil dopisy (a nejen je, že! (chuckle) ), zatímco si mohl poslat třeba … tuleně!

  1. Tuleň by mu to namočil, milá Hančo, šrouby by zrezly a žebřík by se vzpříčil v díře do ledu. Holt to tam musí oddřít chudák vlk, co naděláme.
   Děkuji!

 3. Moc se mi líbí osvobození vlci od Loutkáře. A vlk, chudák vláčející se zbytečně se žebříkem… 🙂 ! U nás je také mlha, ale včera na Vysočině bylo tak nádherně, úplně neskutečně. I houby jsem dovezla a už jsme zbaštili houbovou omáčku!

  1. Děkuji, Alex. Včera bylo krásně i v jižních Čechách, teď, jak jsem přijela domů, se to vybírá i u nás. Nemůžu ale nikam, odjížděla jsem nakvap, protože mě začalo v noci bolet v krku a tak jsem prvním vlakem odjela, naše malá slečna je ještě moc malá, abych tam zůstala a svou neopatrností jí třeba nakazila. Snad jsem odjela včas, aby nikdo z nich neonemocněl.

 4. OT: Na Hadech je nová informace k Podmitrovu 2020.
  Berte to tam útokem, místa je dost! (Zatím 🙂 )

 5. Milá Toro, ty jsi mi rozsvítila den,hodně jsem potřebovala se aspoň trochu usmát,do vlka smolaře jsem se úplně vžila, to je prostě život! 🙂 Myslím, že i mně se stalo někdy totéž. 🙂 A vzdušné zámky, je taky třeba někdy dobít!

  1. Jenny, moc děkuji. Chudák vlk, ještě že má tolik zastánců, určitě si toho moc váží 🙂

 6. Milá Toro, bavila jsem se se všemi stoslůvky náramně a to jsem to četla víckrát! Mé dětinské já naprosto nejvíc ocenilo chudáka vlka v poštovní službě (rofl)
  A pak ty vzdušné zámky! Jsi neuvěřitelná, co všechno ve své hlavně najdeš – muselas přečíst spousty knih a ještě si věci aspoň rámcově pamatuješ. Jsi dobrá! 🙂
  Mimochodem… už jsem trochu něčeho veselejšího potřebovala jako sůl. Je kolem mě nějakej dost zlej čas a tak se mi vlk se žebříkem prostě zapsal do srdce:)))

  1. Díky, Dede. Jak jsem psala, vlka se nedalo zbavit, musel být napsán. A ostatní… Pamatuji si zlomky, pak hledám a hledám… O těch španělských zámcích jsem kdysi slyšela v rozhlase :), třeba.

  1. Krása. Já jedu vlakem krajinou zalitou bílým mlékem. Mlha jak z Rákosníčka. Ale i ta má své kouzlo.

   1. No – minimálně si můžeš zdřímnout, aniž bys měla pocit, že ti za oknem něco uteče (rofl)

 7. No to jsem se dnes poměla! Jedno lepší než druhé, třetí, čtvrté… :*

  Jo, člověk dokáže sejít ze světa všelijakými divnými způsoby – ty nejdivnější a nejpitomější bývají oceněny Darwinovou cenou.

  Hezká vzpomínka na super povídku o vlcích na pomyslných nitkách – přiznávám, tu jsem četla svým stylem, za který se stydím – začátek, konec, prostředek (abych věděla, že to dopadne dobře). Je dobře, že je čarodějka už doma a vlci to vědí.

  Ta druhá vlčí – no, tak ta mi zvedla koutky. Si představuju toho chudáka vlka, an vleče žebřík, buši na dveře a nikdo neotevírá a nad hlavou má bublinu, ve které je vidina zpáteční cesty sněhovou bouří s dvojákem žebřem na hrbě.

  Vzdušné zámky ve Španělsku – to si budu pamatovat! Díky za obeznámení s tím, jak asi vzniklo toto pořekadlo.

  1. Díky, Ygo, za rozebrání drabble, umíš vždy potěšit. Vlk musel být napsán, to jinak nešlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN