HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Deník zasloužilé netopýřice

11. 3. 2016 Probudila jsem se ze zimního spánku v naší panelákové střeše. Lidé si tedy myslí, že je jejich, ale v tomhle jsou na omylu. Protáhla jsem se. Jsem fortelná baba, takže jsem u toho dloubla do žeber tři spolunocležníky. Pozdravila jsem se s kluky a rovnou i rozloučila. Chystáme se s holkama na jarní přelet do letního bytu, a tam s námi chlapi nebydlí. Jen ti loni narození.

 

21.6.2016

Narodil se mi syn. Ještě nevidí a lítat bude umět až za dva měsíce. Je černochlupý jako každé miminko. Já jsem zrzavá, protože jsem netopýr rezavý, a protože už jsem dáma středního věku. Moje dokonale krásná zrz srst je narušená jen jednou šedivou čárkou. Kdysi jsem při rvačce utržila kousanec a na jizvě vyrostly světlé chlupy.

Můj syn má třetinu mé váhy.

Takže je největší mimino v kolonii.

 

 

 

1.11.2016

Dorazila jsem se synem do našeho zimoviště a čekalo nás nepříjemné překvapení.

Zimoviště už tam nebylo.

Lidé tomu říkají rekonstrukce střechy. Pro nás to bylo nepříjemné překvapení.

Máma synova kamaráda prohlásila, že bychom mohly přezimovat u jiných lidí. Prý tam loni náhodou přiletěla během podzimních námluv a vyhrála přespání na hotelu s polopenzí a kosmetikou zadarmo.

Zkusili jsme to. Kam jinam bychom se poděli?

 

 

 

5.11.2016

Jsem na pokoji s třemi dalšími holkami. Můj syn skončil mezi bandou výrostků. Skamarádili se podezřele rychle a v noci se poprali o nejhezčí místo k visení. Druhý den ani po hodině vysvětlování nepochopil, jak má jíst červy z misky. Přemýšlím, který z mých sedmi loňských milenců je jeho otec. Po mně ten kluk evidentně není.

Kosmetiku jsem dostala mezi ramena. To byla úleva, když všechny moje blechy na místě zcepeněly a odpadly. Že mě čeká nepříjemná prohlídka s roztahováním křídel, vážením a soustavným omatláváním, to mi tedy nikdo neřekl. Toto utrpení je dostatečně kompenzováno bohatými večeřemi. Už jsem hezky vypasená na zimu.

 

Kolik netopýrů vidíte?  

 

 

18.3.2017

Vzbudili mě. Byla jsem pěkně naštvaná a od plic jim vynadala, ale poměrně rychle moje protesty zaplácli jídlem. Syna jsem vůbec neslyšela. Už se o sebe postará sám, ale chci mu ukázat cestu na letošní nové zimoviště, než se rozloučíme.

 

 

28.3.2017

Konalo se slavnostní rozloučení s hotelem. Přišla na něj hromada lidí a někteří na nás matlali. Jeden si mě vzal na ruku v rukavici. Syn nikde. Asi se vytratil s ostatními výrostky hned na začátku ceremonie. Doufám, že trefí na letní byt.

 

 

 

6.4.2017

Potkala jsem syna. Tvrdil, že ho vypustili až týden po mně, ale beztak lže a nechce mi prozradit, co vyváděl. Má natržené ucho a drzé řeči. Asi mu brzy natrhnu to druhé.

 

6.6.2017

Můj syn má malou sestřičku a stále s ním tříská puberta. Soustavně odmlouvá a už se těší, až bude na podzim zpívat a lákat samice. S tímhle úšklebkem nenaláká ani ň, ale na to velmi rychle přijde sám.

 

15.11.2017

A sakra. Vypadá to, že letos v létě rekonstruovali všechny paneláky kolem našeho bývalého zimoviště a všechny stromy už jsou obsazené. Syn vykládá své malé sestře tak neuvěřitelné historky o hotelu u lidí, že už mu nevěří ani čenich mezi očima.

 

 

18.11.2017

Potkala jsem kamarádku z loňska. Letos má dalšího kluka. Její a můj puberťák si dali pár facek, pak se přivítali a začali si frajerky povídat o podzimním rojení. Dala jsem tomu svému pohlavek a dceři zacpala uši. Zalezli si špitat do kouta.

Za chvíli nás posbírali lidé a ani nás nedokázali ubytovat správně. Dcera skončila v pokoji s mou kamarádkou. Kromě toho mě zase učili jíst z misky, ale já to přece umím od loňska.

 

15.3.2018

Na letošní loučení s hotelem dorazilo více lidí, než loni. Potkala jsem svou pečovatelku z loňska. Oslintala mi záda a vzápětí udělala totéž moje letošní pečovatelka. Ti lidi jsou vážně praštění.

 

2.6.2018

Vzala jsem na letní byt kamarádku. Nějak se jí musím revanšovat za ten tip na dobrý zimní hotel. Letos už na rozmnožování peču. Ona bude rodit každým dnem.

Moje roční dcera se ptá, kde budeme letos zimovat.

Asi zase poletíme na hotel.

 

 

***

 

Pokud vás netopýři zajímají, zajděte si na stránky České společnosti pro ochranu netopýrů http://ceson.org/, a pokračovat můžete na záchrannou stanici pro pražské netopýry http://www.nyctalus.cz/cz/

Jinými slovy, pokud byste někdy našli netopýra v nouzi, už víte, kam se obrátit pro radu a pomoc 🙂

 

Dede: Děkuju za krásné netopýří povídání a vítám na Dedeníku novou autorku – pokud jí nebudete říkat „ta netopýřice z Budče“, lze ji oslovovat i jménem Neviathiel 🙂

Jinak lze pokládat netopýří dotazy, takže se nestyďte!:))

Aktualizováno: 18.7.2022 — 15:00

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milý Netopýre, Dede, díky, že jste se domluvily a daly sem to krásné povídání. Netopýrům zdar!

 2. Fakt moc pěkné povídání! Jsou to tak zajímavá zvířátka! Proběhla jsem si pár informací na uvedených odkazech, bohužel už teď nemám čas, abych si to pročetla všechno, ale jelikož je to opravdu poutavé, tak se k tomu budu vracet. A jsem ráda, že i netopýři mají takové zastání 😀 .

 3. Bezvadný článek!!! Dobře vysvětlený způsob života netopýrů. Díky za něj.
  Netopýry, kromě pozorování jejich létání v létě nad zahradou, jsem sledovala jak létali dovnitř a ven u jedné jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně byla uzavřená plechovými dveřmi, ale v jejich horní části bylo pro netopýry okénko. Snažila jsem se je fotit, ale byli bleskově rychlí. Výsledkem bylo mnoho fotek prázdného okénka 🙂 .

  1. Netopýři se fotí hodně špatně. Je snad jen pár lidí v Evropě, co má hezké fotky netopýrů v letu. Jeden má namontovaný fotoaparát u výletu z Býčí skály a v noci sedí u počítače a hlídá, zda nějaký neletí 🙂

 4. …v noci se poprali o nejhezčí místo k visení…
  Ani nevíš, jak mě to pobavilo, neb děti odkráčely bydlet k partnerům poměrně nedávno a prát se a hádat o cokoli patřilo ke koloritu- takže i u netopýrů 🙂

  1. „Její a můj puberťák si dali pár facek, pak se přivítali a začali si frajerky povídat o podzimním rojení. Dala jsem tomu svému pohlavek a dceři zacpala uši. Zalezli si špitat do kouta.“

   Tohle je taky dobrý 😀
   nebo tohle…

   „Druhý den ani po hodině vysvětlování nepochopil, jak má jíst červy z misky. Přemýšlím, který z mých sedmi loňských milenců je jeho otec. Po mně ten kluk evidentně není.“

   Jo, moc hezky se to četlo:)))

   1. To je taky dle reálné situace 🙂 jedna známá vyfasovala skupinu neskutečně natvrdlých netopýrů. Nenaučili se jíst z misky 🙂

 5. Děkuju za krásný článek, jsou nádherní, lidi jsou v tomto ohledu bezohlední,měli by dbát na potřeby netopýrů….

 6. Jo, lidi jsou hrozný a nemají úctu k netopýřím potřebám – a ještě si rekonstruují střechy!:))
  Díky za milé povídání, o netopýrech skoro nic nevím a netušila jsem, že mají své vlastní „hotely“, tedy záchranné stanice. Jsem strašně ráda, že to tak je – že se najdou lidé, které netopýry nemají rádi jen teoreticky, ale aktivně jim pomáhají (inlove)
  Roky jsme sledovali záchrannou stanici veverek, takže většina z nás by už věděla co s nalezeným veverčetem. Teď to budeme vědět i s netopýry:))
  Jinak Yga napsala pár dotazů, které bych byla vznesla taky (až na ty vrápence – znám název, jinak nic:))
  Jinak miluju jeden z netopýřích vtipů:
  Z díry na zemi vylezou dvě myšky a v tom nad nimi přeletí netopýr. Jedna z nich zasněně vzdychne: „Vidělas? To byl anděl!“ 🙂

 7. Moc hezky napsané – já už četla spíš, kdy mne na toto povídání upozornila Jarka, ale pobavila jsem se stejně. A hned mne napadly otázky:

  1) Opravdu se poznají matka se synem, i když neodletí ze zimoviště spolu?

  2) Pochopila jsem dobře, že netopýři zimují všichni spolu, na jaře se rozdělí na mužské a ženské?

  3) Všichni netopýři mají zimní a letní byt? Nejsou někde někteří celoročně?

  4) Jaký je rozdíl mezi netopýrem a vrápencem?

  Jinak vítám Neviathiel mezi námi a moc se těším na seznámení s podivuhodným světem našich letounů.

  1. Zdravím,

   1) Tady jsou informace dost různé, ale vypadá to, že mláďata jsou s rodiči ještě dlouho po odstavu, snad až rok. Mládě v kolonii určitě matka pozná obvykle po čichu a podle jeho hlasové frekvence. Jinak to berte jako autorskou licenci. Netopýři v prvním roce a půl života jsou ještě mláďata, ale prakticky se o sebe starají sami. Jen se rozmnožují až v druhém roce.

   2) Přesně tak 🙂

   3) Nevím o tom, obvykle spíš hledají teplotně stabilní místo na zimování (půdy starých dolů, jeskyně) a vyhřáté místo na letní kolonie. Některá zimoviště nejsou známá, naopak u jiných druhů zase se ví jen zimoviště a neví se, kde jsou v létě.
   Samci někdy tvoří staromládenecké kolonie, někdy žijou sami.

   4) Vrápenec má poslední dobou vlastní skupinu oddělenou od netopýrů. Jsou příbuzní stejně a netopýry jako kaloni. Vizuálně se poznají tak, že netopýr při spaní skládá křídla a vrápenec se do nich zabalí.

   Díky! 🙂

   1. Jo – dívala jsem se teď na fotky a tenhle rozdíl při spaní mne hned praštil do oka. A nemůžu si pomoc – když vidím zabaleného vrápence, hned mne napadne Drákula ve svém plášti v podání Leslie Nielsona (rofl) . Ale náhodou vím, že v pralesích Jižní Ameriky na malé upírky narazit lze a jejich nebezpečí nečíhá v tom, že by člověka proměnili v další upíry…

    1. Myslím, že všechny tři druhy upírů žijou v Jižní Americe. Jsou moc roztomilí a někdy přenášejí vzteklinu, ale lidi prý nemusí 🙂

     1. Asi nejsou na sladké (rofl) . V některé knížce psal Gerry Durrell o tom, jak toužil načapat upírka. Furt vystrkoval nohu ze spacáku a… nic! (rofl)

 8. Milé a vtipné povídání…
  Bohužel se mi netopýři nějak vyhýbají, zatím jsem s nimi do kontaktu nepřišla (nebo spíš přišla, ale neuvědomila jsem si to).
  Přeji netopýrkům co nejvíc takových ubytovacích zařízení!

  1. Zdravím, bydlím v Praze na Proseku a tady taky vůbec nejsou :-/ Jediný, kterého jsem kdy potkala, byl na podzim odchycen, protože si vybral jako letní byt nevhodné místo. Jak tady všechny domy zateplili, netopýři patrně přišli o vhodná místa a odstěhovali se. Anebo odjakživa bydleli v blízkém lese. Sem moc nelétají. Je to škoda, ráda bych je vídala. Musím za nimi do Stromovky.

   1. Díky za rozšíření obzorů! (happy)
    Zrovna jsem chtěla napsat, jak jsem byla překvapená a nadšená když jsem zjistila, že ty přerostlé budky ve Stromovce jsou pro netopýrky! (bat) (bat) (bat) (y)

    https://1url.cz/KMcIr

    1. To musím říct a ukázat Andymu – často s dětmi do Stromovky chodí, tak budou aspoň vědět, o co jde … 🙂

     1. Já to ukazovala dětem ve škole, na které učím na malý úvazek.
      Přirovnali ty budky k odpadkovým košům 😀

      1. Působí tak… 😉
       Dokonce jsem si i chvilku pamatovala, kolik se jich do jedné budky vejde. Možná kolem 20 kousků? :O

       1. Mnohem víc! Oni se umí naštosovat. Teď už si kapacitu nepamatuji, ale mám nejasný dojem, že bude trojciferná.

   2. Já taky bydlím na Proseku, zažila jsem tu ty domy ještě dávno před zateplením, ale netopýři tu nikdy nebyli. Zeptám se naprosto laicky, kde skutečně přebývají netopýři v nezateplených, ale normálně obydlených a udržovaných panelácích? Na tom našem tím zateplením v podstatě jen přibyla vrstva na fasádě, ale jinak se nic nezměnilo, žádné otvory se tím zateplením nezakrývaly. A střecha je položená přímo na nejvyšším patře, není tu žádná půda ani dutina s nějakými otvory nebo okny, kudy by tam mohli vletět. Nevím, možná některé jiné sídlištní domy mají jinou konstrukci, ale jinak netopýrům spíš asi vyhovují klasické domy s půdou nebo prostě prostorem pod střechou, kde se mohou spokojeně zavěsit a spát 😀 .
    Ale když tu byla řeč i o veverkách, po zateplení se nám po fasádě prohánějí veverky 😀 . On je ten povrch teď drsnější, hrubší než byly původní panely, což jim zjevně vyhovuje. Mám kuchyňské okno na té úzké straně, směrem do vysokých stromů, kde veverky běžně žijí, a po zateplení jim tak vznikl další prostor pro svislý běh. Když jsem poprvé zahlédla veverku, jak na mě juká po straně okna ve třetím patře, a pak se vydala dál nahoru, myslela jsem si, že mám mámení. Ale ony se tu prohánějí běžně, občas si dokonce skočí na chvíli na parapet, čučí do kuchyně, pak skočí zase na zeď a běží dál. A jistě si dovedete představit, co je, když to náhodou vidí moje kočky. Naštěstí jsou za sklem 😀 .

     1. Veverka na kolmé stěně – to mi připomnělo, že když kolega takovou vyfotil, byl obviněn, že pro dobrý záběr i veverku na zeď přibije. No nevěřili mu, že by se tam mohla jinak udržet. 😀

    1. Praskliny, díry, štěrbiny… jim stačí 0,5 cm výšky, aby se tam protáhli. Někdy se bohužel stěhují i do vafek :-/ Kvůli tomu se mají předem dělat průzkumy na štěrbinová zvířata, ale zákon to nenařizuje, takže v minulosti se často zjistilo, že je v domě kolonie, až při rekonstrukci a v lepším případě se rovnou volala záchranná stanice.

     1. U nás žili v klasických panelácích s plochou střechou – při výletu to vypadalo, že se zničehož nic zjeví netopýr a odletí. Opravdu se protáhnout miniaturní štěrbinkou mezi panely a oplechováním střechy

      1. Vyprávěla mi jedna kastelánka o příhodě jiné kastelánky:)) Na zámku měli pod střechou – špatnou střechou – kolonii netopýrů. Nesměli kvůli nim střechu rekonstruovat, protože byli chránění (ti netopýři:)).
       Pak se netopýři odstěhovali, takže se začala řešit ta rekonstrukce a už měli začít stavět, když se netopýři zase vrátili:)) Jen nevím, jak to dopadlo, ale pokud na ně brali ohled předtím, asi na ně nějakým způsobem brali ohled i potom. Aspoň doufám. 🙂

       1. vyprávěl mi exkolega z muzea – „netopýrolog“ – o pánovi, kter chtěl rekonstruoovat v domku půdu. Jenže se mu ubytovali netopýři. Dokonce březí netopýřice a půda fungovala jako jejich porodnice. Stěhovat je v tomhle stádiu nešlo – ale pán byl slušný, takže po dohodě s netopýrology půdu nějak decentně přepažili, půlka se předělávala a půlka zůstala jako netopýří porodnice a předělávali to tam, až když netopýrstvo vyletělo…
        Stalo se na Mostecku před několika desítkami let.

        1. Oni pokud majitelé chvíli vydrží, netopoýrstvo se na podzim spakuje a vrátí až příští rok na jaře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN