HOST DEDENÍKU – Jarka: Starousedlíci

Máme doma pár sousedů, kterých si opravdu ceníme a snažíme se je chránit. Jedněmi z nich jsou netopýři. Bydlí ve stodole a ve sklepě pod ní, k vidění jsou po setmění, jsou velmi tišší, nenápadní a nenároční.

 

 

Osobní setkání se uděje spíše výjimečně. Jednou jsme spolu strávili noc – to když mi jeden ušák vlezl oknem do ložnice a pověsil se na síť v okně z vnitřní strany. Naštěstí včas pochopil, že tam to nebude úplně ono a po anglicku se ráno vytratil.

 

 

Tuhle ležel jeden kamarádíček na trávníku za stodolou. Hrál takového chudinku. Ono se totiž na světle moc netopýrům nedaří. Takže nastala otázka, co s ním. Netopýrům moc nerozumím, ale rozhodla jsem se prozkoumat, není-li zraněn. Cestoval tedy na dvůr.

 

 

Započala jsem prohlídku toho malinkého tělíčka. Chvíli to trpělivě snášel, ale pak toho měl zřejmě dost a začal se rozčilovat a cenil na mě zoubky a začal se třást neb naznal, že je třeba odletět. Tím třasem se totiž zahřívá na provozní teplotu. Pěkně u toho prskal.

Zjistila jsem, že mu nic nechybí a snad se jen k ránu špatně zaparkoval pod střechou stodoly a spadl dolů. Rychle jsem stačila pořídit pár fotek a krátké video a šli jsme bydlet. Našel azyl ve sklepě, kde to evidentně znal. Rychle se uklidnil a spal. Po setmění, když se zase rozehřál k pohybu, s chutí opět kroužil nad zahradou a lovil nad rybníkem.

 

 

Už několikrát jsem se snažila dopátrat, co je to za druh. Snad to je netopýr večerní, ale jistá si nejsem. Údajně u nás žije 26 druhů netopýrů a celkově je jich snad popsáno ve světě na 1300 druhů. Je to ohrožený druh. U nás netopýry nikdo neruší a mají dál k dispozici svou stodolu i sklep. Vždyť tady byli dříve než my, jsou to starousedlíci.

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:29

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zdravím, DeDe,
  podle mě je to netopýr pestrý, ti jsou takhle žíhaní a střapatí. Večerní je taky střapatý a dlouhosrstý, ale má hnědou barvu.
  Jestli jste ho otočila na bříško, možná jste poznala, zda je to kluk nebo holka – jak ale mají sbalovací reflex, obvykle vše cudně schovají pod ocasní blánu 🙂
  Dokud se nezahřeje na provozní teplotu, tak neodletí, ale jsou případy, kdy netopýr poloprobuzený ze zimního spánku s tělesnou teplotou 13°C hryzl vědce do prstu a uletěl 🙂

  1. Ano, už jsme se shodli se znalci, že je to netopýr pestrý.
   Tako konečně víme, s kým tu bydlíme.

 2. Legrační ksichtíčky! 🙂
  Vzpomínám si na zážitek jedné mé kolegyně, které za vlahé letní noci vlétl netopýr do ložnice. V panice před ním prchla do koupelny, kde strávila zbytek noci zabalená do osušky, sedíc na rantlu vany a vzývajíc všechny muže svého života, aby ji přišli zachránit. Nedostavil se ovšem žádný, a tak ráno sama veleopatrně vstoupila do ložnice, propátrala každý kout a zjistila, že netopýr našel únikovou cestu a je pryč. Vzápětí si pořídila sítě do oken. 🙂

  1. Moc hezké! Vidíte a mě se ten kamarádíček dostal do ložnice právě otvorem v síti, který si nějak udělal. Jenomže jsem se s ním domluvila, že se necháme vzájemně v klidu. A on raději sám zmizel. Pravděpodobně nakonec našel tu díru v síti, kterou si sám vytvořil. 🙂

   1. Ten otvor v síti asi neměl na svědomí on. Jen si myslel, že se dostane do úkrytu. Oni rádi prolézají štěrbinami a tunely.
    Pokud to bylo touhle dobou nebo koncem léta, patrně to byl zbloudilý puberťák 🙂

    1. Síť byla dole povolená a protože jsou v oknech truhlíky s květinami. Stačí trochu zvenčí zatlačit a síť se uvolní. Ale cestu ven nakonec také našel.

 3. Netopýry tady v létě lítat vídám, ale kde bydlí netuším. Jen tak se v šeru potichoučku mihnou, obvykle u kostela sv. Filipa a Jakuba, co je u hřbitova.

    1. Jsou úžasní 🙂 ti rezaví se dají i ochočit, někteří jsou docela muchlací a předou 🙂

 4. U nás bydlí netopýři v garáži na půdičce. Umí být pěkně strašidelní když spadnou ve dne na zem, syčí a cení zuby. U sousedů je mají taky.

  1. Souhlasím, vypadají zle, když se rozčilují. Mám takového strášáka natočeného. 🙂

 5. Paní Jarko, díky za bezva reportáž o netopýrech. My jsme mívali jednoho, co bivakoval za otevřenou,zaháčkovanou okenicí,na chatě.Byl strašně malinkatej ale živej. 🙂

  1. Děkuju. 🙂 My je máme ve stodole. Daří se jim a my máme radost, že je tu máme, že nerušíme ani netopýry nebo užovky a ještěrky, že každý rok za námi přilétají vlaštovky a jiřičky a vyvádí tu mladé, že se v našem lesíku hádají sojky a houkají puštíci a tak. 🙂

   1. protože bydlíme u potoka tak užovky jsou naše spolubydlící. Strašně jsem se lekla když jednou jsem chtěla vyklepat pytel od zeminy a z něho vyjela asi tak metrová užovka. A ještěrky jsou kamarádky, vyhřívají se u nás na kamenech. Letos jsem nejvíc kamarádila s hnědou, povídala jsem si s ní když jsem věšela prádlo, neodpovídala ale ani neutekla. Chodila jsem velmi opatrně.

 6. Také je znám z letních nocí, i když nechápu, kde bydlí. Už jsem se dívala na net a dělají se pro ně takové placaté budky. Už jsem několikrát avizovala MLP, ale je to marné, je to marné……

  1. Hele, trpělivost, když my, chlapi, řekneme, že něco uděláme, tak to taky uděláme! Není třeba nám to každý tři roky připomínat.

 7. Hezký článek o netopýrcích 😀
  U nás nejméně jeden, někdy i tři zimují ve sklepě, hned vedle bojleru. Takže mají ubytování i s vytápěním!

 8. Díky, Jarko, za ten článek – netopýry u nás moc často nemíváme:)) Pro mě jsou tak symbolem našeho pobytu na Taiwanu, tam jich bylo hodně a siluety hejna letících netopýrů proti soumračnému nebi jsem obdivovala co večer.
  U nás doma večer sem tam netopýr přeletí, ale je to spíš vzácnost, asi tu nemají kde být. Nebo je to jen bydlení třetí kategorie 😛
  Nicméně když jsme teď hráli ve Velichovkách v Domě u kaštanů, byli jsme varovány, že v sále bydlí netopýr. A lítá tam. Přiznám se, že během představení jsem ho vůbec nezaregistrovala, ale potom ano. Byl to zvláštní pohled – uvnitř vynovené budovy, polstrovaná sedadla a netopýr 🙂 Ale do vlasů se nikomu nezamotal:)))

   1. Možná si ho všimli jen místní, kteří o něm vědí:)) On byl fakt tichej… a my nadělaly na jevišti hluku dost 😛

  1. Před pár lety byl kamarád na konferenci. Přednáškový sál byl na velké půdě hotelu a v jednu chvíli dovnitř vlétl netopýř. Přednášejícího od toho momentu nikdo nevnímal a všichni koukali na poletujícího netopýra. Nakonec netopýr přistál, nějaký účastník konference ho odchytil do mikiny a vynesl ven a všichni byli zachráněni 🙂

 9. mám ráda netopýry, ty naše malé…když jsme si byly prohlídnout krasové jeskyně na Slovensku, říkala jsem těm uvnitř – jaskynné lástovice..měla jsme možnost tu „okřídlenou myš“ držet v ruce, byl tak heboučkej, drápkama se držel a cestoval mi po rukávu, byl prochladlej, asi se chtěl zahřát, a Jarko,ano,třásl se, ale držel se napláclej na mě a bral si to moje teplo…pozorujeme je na Beaveru, u nás na panelácích nejsou…

  1. Je fajn tu číst, že netopýrům nikdo neubližuje, naopak se s nimi nejeden človíček chce kamarádit.

 10. Netopýry u nás občas zahlédneme v létě, když nám přelétají nad zahradou. Netuším, kde sídlí, ale jsem ráda za každého živočicha, co to s námi lidmi vydrží 🙂

 11. Netopýrky vidím jen párkrát za léto, asi tady nemají kde nocovat. V Olomouci jich je prý spousta.
  OT – volala jsem na ortopedii, co je to za blbost operace v sobotu. Sestra se dost vyděsila, že jsem nebyla poučena – v pátek budu formálně přijata na oddělení (o víkendu je jen jeden doktor na pět oddělení a ten to přeci dělat nebude), v neděli po obědě nástup do nemocnice, v pondělí operace. Tak trochu na hlavu…

  1. To mají tedy dobře vymyšleno,takže tam budeš a nebudeš,jsou jako chytré horákyně. 🙂

   1. Jo, ale je to fakt na hlavu – čtrnáct dní dopředu předoperační vyšetření (tj. minimálně dvě návštěvy doktora), 20.pohovor s anesteziologem, 22.vyplnění papírů, 24.nástup do nemocnice, 25.operace. Si dělají z lidí blázny, přitom objednání k nim na kontrolu 8 měsíců dopředu.

    1. To buď ráda, že tě alespoň na víkend pustí domů. MLP šel před dvěma roky těsně před vánoci na operaci ( endoprotézu ) kyčle. Nástup v pátek dopoledne, na operaci šel v pondělí. V sobotu a v neděli tam strašil pro nic za nic. Domů ho pustili až mezi svátky, ale jinak péče na 1, teď by nikdo nepoznal, že má v noze náhradní díly 🙂 Nemocnice Plzeň Lochotín – Míšo ahoj ( wave )

 12. Pěkné povídání. A je to náhodička – zrovna v posledním dílu „Chcete mě“, který se vysílal tuto neděli (29.9.), byla reportáž o netopýrech u nás. Byly tam dvě ženy z jakéhosi spolku, který se věnuje i záchraně zraněných netopýrů, měly jich i několik s sebou. Zrovna taky říkaly, že netopýr dokáže ve stresu v sebeobraně pořádně pokousat (devil) . Vřele doporučuji si to pustit jako doplněk k tomuhle povídání.
  Já jsem netopýry zažila jako holka v Bulharsku, létali nám až do pokoje. Tak jsem taky poznala, že člověku nic neudělají. Vždycky se tradovala taková hloupost, že se zaplétají ženám do vlasů – no, nestalo se to ani jednou 😀 .

  1. moje mamka si to myslí i ve svých 88 letech…je to hodně zakořeněné,že ti vletí do vlasů a zaplete se tam tak, že tě musej ostříhat….

   1. Ano ano, tchýni jednou vletěl netopýr do chalupy, tak se před ním zavřela do skříně, aby se jí nezapletl do vlasů 🙂

  2. Taky nám tu historku s vlasy v dětství říkali. Naštěstí mi tatínek včas vysvětlil, že je to hloupost a že se nemám bát. 🙂

  3. Jedna známá díky této pověře strávila večer s čepicí na hlavě, kterou promptně narazila i malé dceři. Děsivý nebezpečný tvor ovšem o fujvlasy fujlidí vůbec nejevil zájem!

 13. Jééžiš, vždycky jsem chtěla vyfotit netopýra a nikdy se mi to nepodařilo. Ale jednoho jsem zachránila – takový mladý nedouk nebral zatáčku u činžáku, štrejchl o zeď a poroučel se dolů. Měla jsem takový nejasný dojem, že podobně jako rorýsy musí startovat z vyvýšeniny. Dále mi bylo jasné, že místní kočičí populace se už třese na chutné soustečko. A navíc vím, že netopýři jsou přenašeči vztekliny, tudíž do holé ruky bych ho chytat nechtěla. Takže záchranná akce byla následující – popadla jsem poblíž ležící haluz, přiložila k netopýrku (či kaloni – taky se v nich nevyznám), ten se chytl packama – zvedla nad hlavu a frnk, vstříc nočnímu dobrodružství. Bohužel to bylo v době, kdy mobily ještě neměli foťáky, byly-li vůbec (rofl) .

  Jinak jsem se velice ráda dívala zvečera, jak vyletovaly zpod střechy paneláků – bylo to úplně jak ve filmech o Drákulovi. Nejprve nic a pak se naráz roztáhla tmavá křídla a šups do vzduchu. A byly jich desítky – nádherné divadlo, vydržela jsem se dívat do samé tmy.

  Díky za hezký článek a super fotky. Miluju tyhle letouny – v létě, když si navečer na nebi předávají štafetu s rorýsy, chce má duše kroužit s nimi, jenže …hrouda nohy víže. A navíc se bojím lítání (rofl)

  1. Nádhera! Vůbec jsem netušila, kolik mají netopýři obdivovatelů. Znám jen lidi, kteří se jich bojí nebo se jich štítí. Mnozí by je vyhnali, kdyby jim bydleli doma. Tak jsem ráda za vaše slova. 🙂

   1. no to ani omylem, kde jsou netopýři,pravda, je tam binec, vyměšujou jako všichni…ale jsou užiteční…tak ybych je u nás nechala bydlet, kdyby o to stáli…

  2. Jsou to zlatíčka, mám je moc ráda. Ten váš postup je přesně to, co se doporučuje u netopýrů, kteří se nedopatřením dostali na zem. Lidská ruka je velká, a tak by se bránili zuby nehty. Vzteklina byla u nás za celou dobu výzkumu zjištěna pětkrát, ale kdo by chtěl být šestý, že?
   Netopýři většinou neumí startovat ze země. Já to jednou viděla – jako malé dítě. Netopýr spadl ze stromu, kde vesele vyspával, a my jako desetileté děti jsme ho zkusila nabrat kapesníkem. Jal se mocně vřeštět, po chvíli se otočil a odletěl. Evidentně zachránit nepotřeboval 🙂

 14. Jarko, díky opravdu za pěkné povídání. V netopýrech se nevyznám, ale vypadají moc mile, když se tedy nerozčilují. Ono se říká, ultrazvuk, ale jejich slovní zásoba na slyšitelné frekvenci je značná (a dle všeho i pěkně peprná). Jste skvělí, že se s nimi tak dobře snášíte.

  Kolik jich u vás vlastně bydlí? U nás na chatě pravidelně letnívají za okenicí dva, nejspíše rezaví.

  1. Děkuju. 🙂 Kolik jich bydlí ve stodole, to přesně nevím. Není to velká kolonie. Odhaduji tak do 20.

   1. Slyšela jsem o kolonii „asi třicet kusů“… chiropterologové večer počítali při výletu a skončili u čísla 450 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN