MATYLDOVINY: Sbohem a vítej

Světluška odešla za Duhu. Nedalo se jinak, nemocné srdce se rychle zhoršovalo a už nebyly léky, které by jí pomohly. Vyprovodili jsme ji a zvažovali, co dál – doma zůstala Karamelka, která nikdy nebyla sama, nejdřív ji vychovávala Borůvka a pak žila se Světluškou.

 

 

Před týdnem na mě v kavalíří skupině na facebooku vykoukl inzerát na černorezavou fenku. Mušketýr by ji koupil hned, já jsem nechtěla, protože Světluška špatně snášela změny a já jsem ji nechtěla stresovat. Nicméně v ten smutný večer jsem na inzerát odpověděla a překvapilo mě, že jsme byli pozváni.

 

 

Jmenuje se Vanilka. No, v petpasu má samozřejmě jiné jméno – je to Verona Bonimo. Ovšem volat venku Kari a Veri by bylo pro psy špatně rozeznatelné, a proto nám ke Karamelce přibyla Vanilka. Tříhodinovou cestu mi prospala na klíně, pokud se probudila, chvíli dloubala do plyšového žabáka, co dostala do výbavičky, a usnula znovu. Neblinkala jako jiná štěňátka, jen občas zpod dlouhých řas sledovala, jak Mušketýr řídí.

 

 

Karamelka doma nejásala a zvrčela ji na hromadu. Vanilka si z toho moc nedělala a vzorně předváděla „jsem milé štěňátko, koukni se,“. Karamelka i u výchovného vrčení mávala ocáskem a k jakémustakémus příměří došly po dvou hodinách, kdy jí Karamelka půjčila svůj oblíbený míček – předtím se snažila štěně nalákat, aby jí míček závidělo 🙂

Sbohem, Světluško, budeš nám chybět. Vanilko, vítej. Malá ukázka tvého temperamentu nám dává tušit, že si s tebou užijeme 🙂

 

První společný piškot

Aktualizováno: 29.9.2019 — 20:23

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Matyldo, to je moc hezký a výstižný název článku, prožíváte zároveň smutek i radost. Tak moc přeji, aby radost z Vanilky, pomohla zmírnit smutek po Světlušce.

  Malá psí hočička je velice roztomilá, to vykulené kukuč, nevím, jestli se ptá „tak jsem tu a co mám jako dělat?“, nebo „nemáš pro mne něco na hraní?“

  Jinak její moc hezká barva mi připomíná Názgůly od Dede :), jakoby se zahalila do jejich kožichů (vlastně i Berry má světlé pálení). Na fotce v posedu má přímo béžové tepláčky (s černými lampasy 🙂 ). Karamelka jistě brzy pozná, že s malou společnicí je život hned veselejší a držím palce, aby i kočky brzy Vanilku přijaly do smečky.

 2. Matyldo, přeji vám všem, (hlavně Vanilce) zdraví a zdraví. O to báječné, ostatní, se holky postarají samy.

 3. Hned jako na mne vykoukla Vanilka z fotky, musela jsem se smát a MLP taky, je prostě nááádherná,čertík Bertík, hotovej. A jaký má chlupatý rezavý kšandičky, ani postroj nemusíš pořizovat. Tak hodně štěstí a radosti všem u Vás.
  Vzpomínka na Světlušku mi zůstane stále. (h)

 4. V životě to takhle chodívá, jako na houpačce, že velkou bolest vzápětí vystřídá velká radost. A tak zatímco Světluška už cape vedle Borůvky za Duhou, smečku na plný počet doplnila Vanilka. (h)
  Tak mi připadá na tom portrétu jakoby se ptala : Jaké to tady bude, budou mě mít rádi? – Vanilko, budou tě milovat, do lepší společnosti ses ani nemohla dostat! (inlove)

 5. Milá Matyldo, sdílím s vámi smutek i radost. Ta vaše nová radost poroste a něco mi říká, že bude veliká převeliká.

 6. Držím palce ať se smečka brzy a v pohodě sžije s malou krasavicí 🙂
  Světluška zůstává ve vzpomínkách (h)

 7. Nevěděla jsem, jak moc je to se Světluškou zlý, ale jste stateční a ji už nic netrápí. Je skvělý, že se vám povedlo hned zaplnit prázdné místo. My, lidi, truchlíme a bolí to, ale psi to neumí rozumně zdůvodnit a jejich truchlení je někdy až fatální. Tak ať se vaší dvojce dobře daří, Vanilka je kouzelnej čertík (h)

 8. To je smutné, ale myslím že jste udělali všechno co se dalo, kavalíři holt mají takhle rozdané karty osudem…Tak ať se smečce daří, Vanilka vypadá úžasně a myslím že k Vám pasuje..sice nevypadá jako budoucí vznešená dáma, co blahosklonně shlíží na své poddané, ale jako malý čertík, takže si myslím, že budou s Karamelkou dobrá dvojka a že si užijete radosti…jinak jsem se chtěla dlouholeté chovatelky kavalírů zeptat, co mě překvapilo- byly jsme v září na Šumavě a při výletu na Kašperk jsme potkali paní s třema kavalírkama, byly milé, s naší Terkou se kamaradily ve vší slušnosti, takže jsme je mohly pustit na volno, kromě jedný, hnědobílý, že prý je od narození hluchá, geneticky dané tou bílou barvou, že stačí aby měli jeden bílý chlup a mají dispozici k vrozené hluchotě. To se mi zdá divné, vím že třeba bílé kočky mají dispozice k vrozené hluchotě ale v kombinaci s modrýma očima. Je na tom něco pravdy?

  1. Vím, že obecně bílá barva je nějak svázaná s hluchotou, máme u nás v dědině hluchého bílého buldočka… ale u kavalírů bych řekla, že nejsou čistě bílí, takže je to spíš jinak. Ovšem Borůvka měla jednoho hluchého bráchu trikolora, takže stát se to může, ale nevím o tom, že by to bylo pravidlo.

 9. Světlušky je mi moc líto, milovala jsem na fotkách ty její sladkobolné kukuče. Ale teď s Vanilkovou Karamelkou bude svět zase veselejší! Neboť za těma nádhernýma očima štěněte tuším tisíc malých čertíků 😀 Tak si to všichni spolu užívejte!

 10. Milá Matyldo, mám radost z malé Vanilky – přeju vám dohromady hodně štěstí a radosti (inlove)
  Vím, kolik tě stál Světluščin poslední půlrok, jak jsi za ni bojovala… člověk pořád doufal, že ona bude zrovna ta výjimka, která to zvládne, přestože fakta byla neúprosná. Vím to, protože jsi mě občas nechala do svého boje nahlédnout… a také to vím proto, že už to mám také několikrát za sebou.
  Světluch měla ohromné štěstí – na milující smečku, radostný život a na paničku, která ji neopustila ani v té poslední chvíli a dopřála jí klidný konec.
  Na mrňavou Vanilku jsem moc zvědavá – holky budou nejspíš akční dvojka a jsem moc zvědavá, co na ni řeknou kočky! Tedy až usoudí, že si jí tedy laskavě všimnou 😀 Což bude nejspíš hned poté, co se je Vanilka pokusí ožužlat 😛

  1. No jo, dělala jsme, co se dalo, snažila se ji držet v kondici, aby to líp zvládala, ale bylo mi to houby platné. Ten závěrečný sešup byl strašně rychlý.
   Vanilka je dáreček 🙂

 11. Vanilka je krásné kapesní štěňátko a Karamelka bude vychovávat určitě ve vlastním duchu. Udělali jste to nejlepší, co jste mohli. Karamel nebude sama a vás to prťavé čírtě zaměstná natolik, že smutek po Světlušce bude snesitelnější.
  Jen jsem byla zvědavá na jméno, které by zapadlo do smečky. Zadařilo se. 🙂

  1. Jméno je u nás vždycky trošku překvapivé, vím to- ale Vanili na něj slyší dobře a to jí tak říkáme od včerejška 🙂

 12. Heroina Světluška už háže své pohledy za Duhovým mostem a určitě je tam s Borůvkou, takže jim není smutno.

  Vanilka vypadá jako čertík Bertík! Ten její posez na fotce je tak výmluvný – tak co, jak to dneska vidíte! Věřím, že s Karamelkou budou skvělá dvojka – taková hodně akční (rofl) . A navíc k sobě nádherně ladí – jak jménem, tak barvou kožíšku.

  P.s. koukala jsem na fotky a Karamel je stále nohatá holka, jsem zvědavá, jaký rámec bude mít Vanilka.

  1. Viděla jsem maminku a ta rozhodně tak nohatá jak Karamel není 🙂 A tatínek je prý taky drobnější, tak jsme zvědavá, co nám vyroste- Karamel má drobnou maminku i tatínka a doma máme Štaflíka 🙂

 13. Světluška už je za Duhovým mostem a je jí dobře, nic ji nebolí, u vás se měla moc dobře.
  Vanilka je úžasná. Nejsem nadšenec kavalírů, ale ty bílé chloupky na hrudníčku a na bradičce mě teda dostaly… :o)))
  Tak hodně zdraví a štěstí!

  1. Alčo, ty bílé znaky vypadají roztomile, ale asi díky nim zůstala Vanilka dlouho u chovatele. Pokud má někdo chovatelské nebo vystavovatelské ambice, tak nestandardní štěňátko nechce. Ale jako mazlík se bude mít u Matyldy skvěle, určitě mockrát lépe než kdyby ji někdo tahal týden co týden po výstavách, šamponoval, načesával, nedovolil lítat v blátě, prolézat křoví, vyhledávat skvělé psí parfémy. 🙂 🙂 🙂 . Znala jsem u choďáků paní, která opravdu obrážela výstavy, klidně dvě za víkend. Pejsek byl jak ze žurnálu, ale žádná jiskra v oku, žádné nadšení, celou dobu na výstavě zavřený v kleci, pak si dal to výstavní kolečko… Litovala jsem ho 🙁

   1. To musí být strašné, mít takového psa vlastně jen jako živou hračku a načechrávat si jím své mrňavé ego a veliké ambice. Chápala bych, když se někdo připravuje se svým psem na uchovnění (pejskaři prominou, neznám přesný termín). Pes může jít do chovu, ale nemusí. Je lepší chodit s choďákem na cvičiště a pak s ním ve formě hry cvičit doma mabo na procházkách. Možná si to představuju moc naivně, ale já bych se k svému psovi tak nějak chovala.

   2. Bílé znaky nejsou vylučující a nejspíš se vytratí. Pokud bych chtěla, může mít i skvělou výstavní kariéru.

    1. Z vlastní zkušenosti vím, že bílé znaky se neztrácejí, jen při štěstí přerostou tou zrzavou, takže tak nerazí. Ale věřím, že ji nebudeš trápit ve výstavním kruhu, já absolvuju jen výstavu nutnou k uchovnění, neboť mě to nebaví a psy tudíž také ne.

 14. jak Vám Světluška prosvěcovala život, tak Vanilka, Vám ho provoní..to bude něco…Karamelka s Vanilkou – no to je vzrušující kombinace!

  PS: možná to někomu přijde moc rychlé, ale já to tenkrát po odchodu Šarika nedokázala.. a tak už si psa pořizovat nebudu..ono by to k 9 kočkám, ani nešlo..
  A co na ni kočičí dvojka?

   1. Ono je to jiné, když má člověk smečkové psy. Nebo – když má psa, co jiné psy moc nemusí, tak aby si nezvykl, že je sám (rofl) – takhle to bylo u nás. Nový pes není v žádném případě náhrada (stejně tak jako není náhrada děťátko za odešlou babičku (h) ), je to nový člen rodiny.

    1. Ano, nový pes není náhrada, ale trochu obrousí ten děsný smutek. Čenda mi moc pomohl se znovu nadýchnout, ale někdy v noci před spaním mi stejně při vzpomínce na Oldu ukápne slzička. ;(

     1. Vždyť to je vlastně podstata celé věci – dáváš lásku, dostáváš lásku, truchlíš za ní – ale dobré srdce má kapacitu na víc než tu jednu. A netřeba kohokoliv šidit. Já si to představuju tak, že se nedělí stejný koláč lásky mezi stále větší počet subjektů 😛 já si představuju, že s každým novým prostě to srdce kousek poporoste 🙂 Ať jde o lidi nebo zvířata 🙂

     2. Mně ani nemluv, není téměř dne abych si na ty své psí mušketýry a ostatní nevzpomněla a taky si popláču. (h) Myslím, že to tak máme všichni.

      1. My taky na Doníka vzpomeneme skoro každý den. A taky mi vypadnou slzičky když si vzpomenu jak dva tři dny před odchodem si jakoby prohloížel pomalu zahrádku… a pak už nechtěl aby si k němu šel Luxík lehnout. 🙁 Každý pesan je jiný i když je to stejná rasa.

   2. Ano, to truchlení pozůstalého psa je hrozné. My jsme neměli štěstí na vhodná štěňata ani po Daníkově ani po Kazanově odchodu a nerada vzpomínám na to, jak jsem Kazana a později i Berry nutila aspoň pít… Psi v sobě nemají „kulturně zapsaný“ pocit nutnosti držet smutek – žijí v přítomnosti. Navíc i Karamel musela vědět ten poslední týden, že Světluška odchází, zvířata v tom mají jasno – nepotřebují si živit naději do poslední chvíle, jako to potřebují lidé.

    1. Ona i kočka dokáže těžce smutnit, zvlášť když ztratí parťáka, se kterým vyrůstala od kotěte. Zažila jsem to. Nakonec jsem se domluvila a jela pro vyhlédnuté kotě až do Břeclavi. A do týdne jsem doma měla opět dvě koťata, pravda, poněkud rozdílné váhy a velikosti. 🙂

     1. No, ano, Čituška odešla náhle a v momentě, v loňském roce a Miuška za pár měsíců za ní,srdíčko to nevydrželo, doslova. Byly obě jako jedna,pořád u sebe a pořád spolu, od koťat.

  1. No, zatím je menší než kočky a je z těch „divných psů“ dost vykulená, tak na sebe jen koukají- asi ze čtvrt metru 🙂 Adélka jí včera předvedla zježený hřbet a Oriáš si myslel viditelně cosi o mrňavých otrapech, takže psům jen označkoval zeď nad miskami s vodou a zmizel dřív, než jsem ho stihla přetrhnout jak daňovou upomínku. Takže nic 🙂

 15. Světluška u vás měla krásný život Matyldo a vzpomínky na ní budete mít vždy ve svém srdci.

  Vanilka je nádherná a ten její roztomilý kukuč.
  Věřím, že s Karamelkou budou správná dvojka.

 16. Matyldo, Světlušky je mi líto, ale měla u vás krásný psí život a jednou to přijít muselo. Ale máte na smutek krásný černorezavý flastříček. A je skvělé, jak Karamelka hned nastupuje jako vychovatelka. 😀 (A těším se, určitě zase máte nové ušaté torpédo, žádnou mouchysněztesimě.)

 17. Tyhle odchody jsou vždycky hrozně smutné… Udělali jste dobře, malá se u vás bude mít báječně a Karamelka bude mít co vychovávat. Vanilka je krásná. Centrální distribuce zafungovala výborně.

 18. (u) Posílám pozdrav Světlušce za Duhu – a zdravím Vanilku a přeju jí hodně štěstí a lásky a vůbec ten nejbáječnější život (h) – a nemá náhodou mezi předky Betty Královskou hvězdu? Tato mladší sestřička (stejný tatík i mamina) mého Aleca „sloužila“ právě u Bonima 🙂 …

   1. BH by nevadila (sun) – Rocco je BT a jeho tatík byl BH a BT Fíďa měl taky BH tatíka – BT barvu zdědili od maminy … Mimochodem právě tito mezibarevní BT (BT×BH) umějí s BH „vyrobit“ štěňata všech 4 barev v jednom vrhu 🙂 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN