HOST DEDENÍKU – Alex: Polír

Začátkem května, na naší slepé ulici v prudkém kopci, začala rekonstrukce vozovky. Původní projekt, pouze skrývka pěticentimetrové vrstvy původního asfaltu se během prvních čtyř dnů změnila ze záhadných důvodů na prohrabání celého kopce a ulice až na hlínu.

 

 

Prý špatně uložené inženýrské sítě (opravovaly se jenom dvě plynové přípojky). Dole pod kopcem, uložená blízko povrchu a naše, která se ocitla také blízko povrchu, když se snížila rozbagrováním kóta silničky vedle našeho domu. Nerozumíme tomu nikdo, ale asi jsou v tom nějak zamotané dotační peníze. Nu výsledkem bylo, že slepá ulice v kopci byla dva měsíce absolutně nepřístupná záchrankám, hasičům a tak, ale to vedení naší obce netížilo. Naštěstí se nikomu ze 77 dospělých a 16 dětí, nic nestalo.  My jsme tři a půl měsíce byli s auty vyhnáni ze svých pozemků a ta stála na loukách pod lesem a ničili jsme je na neudržované „přístupové cestě“. Ale dost stížností, jen jsem chtěla nastínit situaci.

 

 

Velmi jsem se bála o Darka. Znám jeho šmejdivou povahu a stavební ruch jsem považovala za I. stupeň nebezpečí. Kdepak, když tři měsíce kolem rachotily dvanáct hodin stroje, Dareček vše opatrně pozoroval zpoza buku. Ale večer, když dělníci odjeli a rachotící obludy se uložily k spánku, to začala teprve pracovní noc pro našeho kocoura. Pečlivě prohlížel všechny stavební úkony, které se za den udělaly, prohlédl i stavební stroje, jestli jsou v pořádku, prošmejdil a prolezl každý koutek. A tak jsme mu začali říkat stavební dozor, nebo stavbyvedoucí.

 

 

 

Pokud prolézal bagr s pečlivostí psa hledajícího drogy, tak byl technická kontrola. Kocourem se bavila celá naše horní část ulice. Legrace přestala být, až se vedle našeho domu, kvůli připravované další výstavbě nad našimi zahradami, ukládaly do země roury pro splaškovou i dešťovou kanalizaci. Nad povrch zůstávaly trčet jenom neuříznuté, nezabezpečené šachtové průlezy a ty našeho pacholka velmi zajímaly.

 

 

U dešťové kanalizace, která není tak hluboká začal roury už uložené v zemi prolézat a vylézat šachtami. Ten údiv našeho souseda, když našel MLP, jak usilovně kouká dolů do šachty a z něj na zavolání neleze chlap, ale náš Darek. Tak jsme měli s MLP každý večer práci. Provizorně různými deskami zabezpečit šachty a ještě otevřené roury ve výkopu, aby se tam ten náš hajdalák nedostal.

 

 

Zatím je této stavební činnosti konec, ale čekají nás další roky další stavby, tak doufám, že už je kocour ostříleným opatrným mazákem a dá si pozor a nikam nezapadne. Ale stejně je ve mně malá dušička.  Fotodokumentace o stavební činnosti našeho kocoura je tady: http://dig.rajce.net/Stavbyvedouci

 

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:29

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tedy Alex, tohle bych asi nervově nevydržela. Při prvním zjištění, že kocour prolézá trubkami, bych ho asi nuceně držela přes noc doma! Zkoušeli jste to? Mě se to asi snadno radí, viď! Tak jak vás Darek provází na procházkách, je to jasně venkovní průzkumník a kdy bude v domě si rozhoduje sám. Takže jeho nočním uvězněním byste se oba připravili o klidný spánek (mám na mysli, že ba se D. silně hlasově domáhal vypuštění). No hlavně, že jste to všichni zvládli ve zdraví, museli jste mít všichni v ulici nervy z ocele. Co zvířata ostatních sousedů? Nebo průzkumničil pouze Dareček :)? Fotodokumentace je skvěle názorná, ale realita denně po dobu tří měsíců na to koukat (a poslouchat ten rachot) musela být ještě o hodně „drastičtější“.

  Ano a také jsem si všimla mohutnosti kocoura 🙂 Podle fotek naštěstí všechny roury jsou přeci jen širšího průměru, takže zaseknutí kocoura někde uprostřed snad nehrozilo !

  1. Maričko, celou situaci jak s kocourem tak se stavbou jsi vystihla naprosto přesně a těší mne, že mne chápeš. V našem věku a tím, že jsme celé dny doma to bylo peklo!

 2. Alex moc a moc vas lutujem-ešteže Darek to istí! vedeli ste si kocurika vybrať.
  U ns pred dvomi mesiacmi vypísali na domy plagatky,že budú opaovovať plynové potrubie,že to bude stťriedavo trvať asi mesiac a že sa budú usilovať,aby sme netrpeli.Tak som si zakúpila el.indukčný varič/dvojplatenku za mrzký obolus.A považte plyn nebol len jeden jediný deň a to som pre extremne jedla ani nevarila.Asi ten socík fakt skončil a máme tržný kapitalizmus.Len teraz mám Nerudovský problém-kam s tým varičom.

  1. Verenko, pokus ho uplatnit na nějakém internetovém bazaru. Ale zatím to s ním vydrž. Nevěřím, půjde jenom o den 🙁 .

  2. Já jsem jej položil na desku, kterou jsem dal na hořáky plynového kombi sporáku, (elektrická trouba) a plyn odhlásil, takže měsíčně mne vaření stojí o více, než tři stovky míň. Protože ta elektřina má dvě věci, které plyn nemá: regulaci teploty a časový spinač, navíc i mnohem menší tepelné ztráty, O riziku úniku a otravě zplodinami hoření ani nemluvě.

 3. Véélmi zodpovědný koč! Jen kdyby takto pečliví byli i všichni ti stavbyvedoucí lidští. U nás se překopává ulice každé dva roky, neb přes zimu většinou trubky zas popraskají či čo. Měli by je před kolaudací pěkně po břiše prolézat jako Dareček. 😛

  1. Jo a finální kontrolu by měli provádět zrovna tak pečlivým a svědomitým očichem jako váš kocourek. 😀

    1. Jasně! A nabízím další varianty – odčich/znechucený, náčich /zvídavý/, na dočich, atd. 😀

     1. jasně! Dáreček coby TDS/TDI prováděl pochozí kontrolu stavby s očichem materiálu 😀

      1. Jejda, to bych měla navrhnou dvounohému stavbyvedoucímu. Dnes tady je, chystají kolaudaci. Darkovi doporučím, aby se také zúčastnil.

       1. Rozhodně by neměl chybět, chlupatý polír! (chuckle) Pobavila jsem se velmi, Alex, ačkoliv chápu, že pro vás to až taková zábava nemusela vždycky být.

       2. to přímo musíš! účast nezbytná a ať Darečka uvedou do předávacího protokolu 🙂 podepíše vlastním drápkem 🙂

 4. Dáreček právě praktickou zkouškou dovršil svoje vzdělávání a je TDS i TDI ( technický dozor stavebníka – technický dozor investora). no kdo z nás takového kocoura doma má? 😀

 5. Já už jsem teď na nervy z toho, že se v dědině bude dělat kanalizace. My jsme sice postavili barák před dvaceti lety podle tehdy platných norem, tehdy mohla být kanalizace smíšená, tedy splašková s dešťovou, nebyl tenkrát problém položit ty roury dvě… No ale ekoteroristi si prosadili, že to musí být oddělené a my budeme musel vykopat tak lehce kolem čtyřiceti metrů výkop přes zahradu v hloubce kolem čtyř metrů. Co uděláme se psy po dobu než se to vykope, položí, zasype, jak zničíme dvacet let budovanou zahradu, přijdeme o hodně vzrostlých stromů… A zaplatit si to budeme muset sami, co na tom, že jsme museli pořídit čističku, vybudovat kanalizaci, když jsme stavěli (devil) . Teď vyplázneme cca 100 tisíc +++, aby VaK mohl postavit co nejjednodušší ČOV, v podstatě jen obrovský septik pro vesnici, ze kterého se budou zahuštěné splašky odvážet fekálem do městské ČOV. Někteří ve vesnici budou kopat i přes sedmdesát metrů, rozbijí si dvory, zničí zahrady, protože to samozřejmě mají všichni podle starých norem. Ať žije ekologie…

  1. My jsme stavěli před 40 lety a už tehdy jsme dělali oddělené kanalizace. Množné číslo proto, že i na veřejné části jsme budovali v akci „Z“. Tehdejší stavební dozor nás dokonce přinutil vyrobit (tenkrát se nedělaly plastové podzemní nádrže), vyšalovat a odlít betonové podzemní nádrže na dešťovky svedené ze střech. Přebytek šel do dešťové kanalizace. Jak jsme mu vděční do dneška. Takže, když slyším akci dešťovka, tak se od plic zasměji. My ji už dělali na tehdejší technické poměry už před 40 lety. Ta nová dešťová se dělala „navýšená“, protože se nad námi bude stavět, takže kvůli připojení nových domků.

   1. Viděla jsem shodou okolností včera, jak se před několika staletími využívala dešťová voda, v Saském Švýcarsku na Bastei. Jsou tam v pískovcových skalách pozůstatky hradu Neurathen. Zachovala se do toho pískovce vyhloubená nádrž, do které jímali vodu ze střech, nechali vyčistit v pískovo kamínkovém filtru a pak používali. Někdy neškodí inspirovat se u předků! 🙂

   1. To teď máme, jednou za čas se z čističky vyvezou kaly (2-3 roky). Doteď měli v obci někteří jen septiky, někteří žumpy, někteří možná ani to, vše šlo do potoka včetně dešťovky. Dost lidí si myslelo, včetně nás, že když už máme na pozemcích tu smíšenou kanalizaci, tak jednoduše odstavíme čističky a splašky + dešťovka půjdou do kanalizace, kterou VaK připojí na svou čistírnu. Tak funguje většina ČOV, ale to už se nesmí (EU náš vzor), teď tam budou muset téct jen splašky. A pokud se na čistírnu nepřipojíme, budou po nás šlapat a chtít po nás několikrát do roka rozbor toho, co vypouštíme. Je to na hlavu, VaKu budeme platit tučné stočné a abychom to mohli dělat, tak si všichni zničíme zahrady a bude nás to stát strašné peníze… Možná bychom měli žádat o dotace, ale ty dostane potřebnější velkodrůbežář a jemu podobní.

 6. Mnó,náš stres momentálně opět vypukl. Před chvílí přijelo zase nějaké monstrum a tlakovou vodou čistilo kanalizaci před kamerovými zkouškami. Otevřené některé šachty a tam se dole valí ohromné množství množství vody (v ulicí se valí neviditelný oblak puchu). Kocour nikde, ale právě před chvílí přišel, ufff. Kdy to skončíííí??!!!

 7. No teda, to by mě asi trefilo, popravdě. Jo, kočky jsou strašně zvědavé, nadarmo se neříká, že zvědavost zabila kočku. Jsem ráda, že to váš stavební dozor zvládl bez ztráty kytičky :).

 8. Tedy Alex, Dareček je pěknej pořízek! Inu, stavbyvedoucí nebývají žádné sušinky, že jo:)) 😀
  Jinak takovou šílenou rekonstrukci nezávidím, i když se kocour evidentně bavil:)) Ty šachty… naprosto chápu tvůj strach! Baví mě představa, jak tvůj muž volá do roury a z ní vylézá kocour… třeba na opačném konci ulice 😛 promiň, je to dětinské, ale neodolala jsem:))
  Na tom bagru, či co to je, mu to moc sluší! 🙂

  1. Jo, legrační to bylo a smáli se všichni zúčastnění. Napřed jsme my i se sousedy toho šmejdila honili pryč, ale potom došlo na každovečerní zakrývání.

 9. Milá Alex – Darek má opravdu dobrodružného ducha. Nejenom, že chodí s vámi na vycházky, ještě se umí zabavit i při výstavbě silnice. A jak se u toho umí tvářit vážně. Pámbuzaplať, že Ziki takto podnikavý není – ten radši ani před barák nechodí.

  Jinak musím souhlasit s Matyldou, je ho kus kocoura. To už není Dareček, ale přímo Dar! (nod)

 10. Milá Alex, moc hezké ale taky bych se bála,co když….
  Ach jo, to jsou vizitéři!
  Moje kočky bych nemohla přirovnat ke stavbyvedoucím ale nanejvýš k excelentním drbnám neb jsou většinu času vylepený na parapetu v okně a pozorují cvrkot, zřejmě už vědí mnohé. 🙂
  Bezva fotky,přímo dokument !

 11. Uf, ještě že se u nás nestaví… stačí to, jako kočky lezou po lešení, protože na obou domech vedle nás se dělá nová fasáda- a už delší dobu 🙂 Dareček drobeček je teda kus kocoura 🙂

 12. Krásný a pečlivý polír je Dáreček.
  Hlavně, že se mu nic nestalo.

  Náš Daník má také šmejdivou povahu ( mimochodem krásně a trefně nazváno ). U všeho rád asistuje.
  Teď na chatě manželovi asistuje při obkládání ložnice palubkami. Zakusuje metr a zkouší odolnost obkladu škrábáním.

  1. A jejda, Darek i když má k dispozici tuny různého dřeva na zahradě a venku, tak se mu nejlíp protahují drápky na palubkách obložených na stěně domu a hnedle vedle dveří. Ty už jsou na jednom místě na cucky.
   A v obýváku máme zasouvací dveře (dřevěný rám se skleněnou výplní) a samozřejmě, že ta škvíra, která vzniká při zavření obou křídel, ta je nejlepší na škrábání. Ale za to dostává vynadáno, a protože je fyzicky nepostihnutelný, tak hozený pantofel na pachatele to jistí!

 13. kdyby takto svědomití byli všichni, ne jen Dareček… ale lidský faktor je holt lidský faktor… (chuckle)

 14. Stavbyvedoucí je boží, ještě, že naši miláčkové nejsou tak pracovití. Máte co hlídat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN