LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – Regi: Moudra i pindy psí slečny Indy potřetí

Píše border kolie Indy s malou pomocí Regi, protože tlapkama to pejskům na klávesnici počítače moc nejde. A jak uvidíte, Indirka si poradí s lecjakým zapeklitým tématem.

 

 

 

Drabblíky vznikly během posledních tří let v rámci akcí Duben měsíc drabble na webu SOS, nebo Deset drabblení desátého dne v našem domovském Šíleném šupleti.

 

 

Téma: Spoutáni časem

My a vy

 

Když se narodíme, vůbec nic nevidíme. To vy jste na tom líp. Ale když se nám očka rozlepí, všechno nabere na obrátkách.

Než vy začnete opatrně zvedat hlavy, my už běháme o sto šest a objevujeme svět.

Než vy se naučíte pořádně chodit, my už jsme dospělí.

A když vy konečně dospějete, my už vás opouštíme.

Běháme jako blesk. Misku s granulkama vyčistíme dřív, než nám vy stačíte popřát dobrou chuť. Usneme v okamžiku a stejně naráz se probudíme.

Proč?

Protože za ten krátký čas, co jsme na světě, musíme stihnout úplně všechno, na co vy lidi máte hromadu let.

 

 

 

Téma: Tetovaný

Hlavolam

 

Zaslechla jsem nové slovo. Je divné. Za nic na světě nemůžu přijít na to, co by mohlo znamenat. Možná má ten člověk moc tet… Ale to asi nebude ono. Protože tety já mám taky. I strejdy. Všechny lidi mých kámošů, co spolu chodíme na nedělní procházky. To bych mohla být klidně třeba strejdovaná, ne?

Taky mě napadlo nakouknout do naší koupelny, jestli náhodou někdo právě nevlezl do této vany. Jenže tam vůbec nikdo nebyl a navíc mi došlo, že vanu nemáme. Jenom sprcháč, co mi v něm moji lidi myjou nožičky…

Tak už nevím. Mohli byste mi to někdo vysvětlit?

 

 

 

Téma: To křoví se trochu hýbe

Štěně a podivné dřívko

 

Ten klacík se míhal jako blesk. Smýknul sebou do křoví. Chtěl se tam asi schovat, ale neměl šanci. Vlítla jsem za ním, cvakla zubama a byl můj.

Jenže co to? On vůbec nebyl dřevěný! Nechtěl mi v zubech křupnout. Mrskal sebou a bylo to, jako kdybych omylem kousla do lidského prstu. Údivem jsem se posadila a otevřela papulku. To podivné dřívko se mi prosmýklo mezi zubama, seskočilo na zem a než jsem se vzpamatovala, zase v křoví zmizelo.

Co myslíte, že to bylo? Já to tehdy ještě neznala, ale dneska už to vím. Těch ještěrek je na naší louce spousta.

 

 

 

Téma: Metro dnes nejezdí

Had v metru

 

Jak ono se to jenom jmenuje… Metro? Je to taková malá kulatá krabička. Regi z ní vždycky vytáhne dlouhý tenký ocásek, vypadá skoro jako had. K něčemu ho přikládá a zapisuje nějaká čísla. Pak na krabičce cosi zmáčkne a ten had strašlivě rychle zaleze zpátky.

No a to zajímavé metro dneska spadlo ze stolu. Leželo na zemi, ocásek vysunutý, tak jsem za něj zatahala. Nic se nedělo. Kousla jsem do něj, ať se vzpamatuje. A ono, místo aby nechalo hada zajet dovnitř, rozpadlo se na dva kusy.

„Indiro!!!“ ozval se nade mnou rozzlobený hlas, „tys mi ten metr úplně zničila!“

 

 

 

Téma: Ďáblův vynález

Hrozně nebezpečná věc

 

Lidi mají spoustu různých hrčivých udělátek. Četla jsem, že v Hotelu u devíti koček jim ty kočky říkají skřepaslíci a různě s nima bojujou.

Já je teda u nás doma nechávám na pokoji. Nejsou vůbec nebezpečné. Dělají jenom to, co se jim dovolí.

Jeden člověčí vynález mě ale fakt rozčiluje: Veliké okno na zdi, které se jmenuje televize. Když se rozsvítí, furt tam běhají jakási zvířata! A to teda rozhodně nebezpečné je!

Kdybych nehlídala, nevrčela na ně a neštěkala, je jasné, jak by to dopadlo: Skočili by dovnitř, vyžrali moji misku s granulkama a pak obsadili náš gauč v obýváku!

 

 

 

Téma: …a mnoho dalších funkcí

Psí zamyšlení

 

Jsme trpaslíci, středňáci, velcí psi i obři. Černí, bílí, šedí, hnědí, strakatí. Srst máme dlouhou, krátkou, kudrnatou, drsnou nebo měkkou. Uši visící, sklopené, vztyčené, čumáček protáhlý i připláclý, nožičky krátké i dlouhé. Ocásek vždycky připravený mávat, švihat nebo vrtět.

Milujeme lidi, naše lidské smečky. Máme za úkol být s nimi.

Jsme stopaři, lovci, pastevci, záchranáři, asistenti, léčitelé, hlídači, sportovci, mazlíci, společníci, ale hlavně kamarádi. Je nás tolik druhů, máme tolik podob!

Přitom jsme všichni jedna velikánská rodina. Protože kdysi strašně dávno byl naším praprapradědečkem obyčejný šedý vlk. A ten udělal odvážný krok do neznáma – na dlouhatánskou cestu s lidma.

Aktualizováno: 18.8.2019 — 21:33

12 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jejda, lidi, moc s Indirkou děkujeme za tak bezva komentáře. Omlouváme se, že jsem neodpověděla na žádný jmenovitě, ale zrovna včera jsme se skoro celý den přesouvali na sever Polska. Cesta to byla děsná, protože skoro celou „dálnici“ až do Varšavy opravují najednou, jede se jedním pruhem asi tak třicítkou. Pak už to šlo, ale stejně jsme dojeli až před jedenáctou, uložila jsem kluky (vnuky 5 a 10 let) a Honzu, kterého sice den před cestou skolil nějaký bacil, ale rozhodl se, že doma nezůstane a že se pojede kurýrovat ke kašubským jezerům a k moři. Signál tady téměř není, je zázrak, že jsem se připojila a můžu vám poděkovat aspoň takhle všem najednou. 🙂

 2. Milá Indirko, poradila sis se zapeklitými tématy s vynalézavostí sobě vlastní. Bylo pro mě velmi osvěživé si tvoje úvahy přečíst. (h)

 3. Regi, také mě první a poslední drabble dojaly, hlavně to první. Při „oživlém dřívku“ mi skoro zatrnulo. Protože tady je to můj denní strach při procházkách s Trixie, nebo nedejbůh na zahradě aby takové dřívko nepotkala. Tady by to mohlo mít zcela jiný konec a jakmile jde i na vodítku poblíž vysoké trávy, raději změníme směr, nebo alespoň odstup kus dál!!! Strejdovaná mě také rozesmálo, vtipný „had v metru“ mi „nedocvakl“ dostatečně rychle ďáblův vynález je také povedené drabble.

  Celé moc hezké !!!

 4. Dneska se připojím k tomu, co napsala Yga! První a poslední drablík mně dojal. Před dvěma a půl lety se někde na okraji Prahy narodilo mrňavé zrzavé štěně. A dnes je z něj krásná dospělá (nikoliv co se rozumu týče 😀 ) psí slečna. A já jsem za tu dobu zestárla „jen“ o dva a půl roku. No, vzhledem k její skopičinám to bylo určitě o víc!
  A ostatní drablíky jsou krásné a úsměvné. Moc hezky jsi to Indy nadiktovala paničce, máš bezesporu literární talent.

 5. Milá Indýrko, ty jsi tedy poeta. Moc hezké a velmi milé a něžné naštěkání s pomocí. Díky!

 6. Tak dneska jsi mne dojala i rozesmála – první a poslední drabblík byl skoro na slzičky, ty mezi tím na roztažení huby od ucha k uchu – juchu!!

  Tetovaný-strejdovaný nemá chybu, určitě budu používat 😉 . Oživlé dřívko u nás moc nepotkáváme, zato oživlé kamínky s ocásky na každém kroku – a ač nejsou tak rychlé jako tvůj klacíček, přesto kolikrát Ernestovi před nosem ufrnknout.

 7. To metro si svůj osud snad ani nezasloužilo 🙂 A ano, pejsci musí stihnout všechno rychleji. Proto zřejmě Karamel vymýšlí koniny, krade rohlíky a buchty- i když nevím, jestli jí to z toho jídelního stolu úslužně nepodá některá kočka, je-li požádána, však oni se domluví- a se Světluší lítají jak potrhla.

  1. Tos mi připomněla, jak kdysi kočky házely psům piškoty. Ony si s nimi chtěly původně jen hrát hokej, ale psi jim puk vždycky sežrali. Tak naházely psům a jim pak puk nějakou dobu vydržel… (než se na to Kazan nemohl dívat a sežral jim ho taky:))

 8. Milá Indirko, hezky ses zamýšlela! Skutečně mě rozesmála úvaha nad pojmem tetovaný – strejdovaná (rofl) tak to by mě nenapadlo! No, až příště zase uvidím omalovaného člověka (což je dnes velmi snadné), hned pomyslím na jeho příbuzenstvo:))
  A ta poslední pejsková úvaha je prostě krásná – jak jsem vděčná, že to s námi tehdy vlci zkusili! I když mnozí při tom nehezky zkusili a zkouší… Ale pořád doufám, že je víc těch, kteří jsou milováni (inlove)

 9. Moc milé počteníčko, škoda, že nám tak rychle odrostou. I když i potom je s nimi svět hezčí (h)

 10. Milá Indírko, máš krásný, poetický pohled na svět. Asi nejvíc se mi líbilo to poslední drabble. Pradědeček vlk udělal krok, ze kterého máme radost všichni. Hezky to Regi diktuješ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN