LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – JJ: Vzhůru do komory!

Aby té fyziky nebylo moc, uděláme si dneska exkurzi po bizarních vzorcích, které se taky ocitly v komoře elektronového mikroskopu.

 

 

 

Sto roků v archivu tvrdnul jsem

 

napsáno na téma Jednou za sto let

 

Věnováno Toře za vymyšlení úderného názvu a Katty za statečné noční betování.

 

Drabble: 

 

Jedeme na výlet! Z muzea na exkurzi do firmy! Rozdělují si nás do skupinek. Nákončí keltského opasku a střepiny leteckých pum jsou kovové, ty jdou do normálního elektronového mikroskopu.

Já jsem něco onačejšího: jsem boží dárek. Dobře, méně pateticky: jsem stoletý, skoro úplně pšeničný chléb. Vojenský komisárek, říkají sprosťáci. Ne – upekla mě maminka pro syna na frontě, jenomže… zůstal jsem v poštovní obálce a pak mne našly cizí ruce.

Enviromentální mikroskop! Do komory se připouští vodní pára, abych byl chráněn před účinky ničivého vakua. V peci bývalo hůř.

Hotovo? Kdy příště? Zase za sto let? No co nadělám. Těším se!

 

Závěrečná poznámka: 

 

Výstava mikrosnímků vzácných muzejních brněnských exponátů byla na Špilberku loni v létě.

Chudák chléb byl z toho, co dům dal: pšeničná mouka, bukvice, brambory… neví se, kdo jej pekl a pro koho, ale jestli jej pekla maminka pro syna, jak si myslím já, určitě ho upekla z toho nejlepšího a s láskou.

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brno-zpravy/544025/unikatni-vys…

 

 

 

Celebrita na cestách

 

napsáno na téma Hřích, který se neodpouští

 

 

Firma FEI, Černovické terasy, Brno, 2018

Fotogalerie je zde: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/vestonicka-venuse-vyzkum-laborator-poli…

 

Drabble: 

 

Policisté vyskakují z auta a rozmisťují se před vchodem do budovy. Rozrážejí davy reportérů a vytvoří prostor, na kterém zastaví pancéřovaná dodávka. Vystupuje z ní muž, v ruce malý kufřík.

Proboha, nenechat upadnout.

Vchází do budovy, následován dvěma osobními strážci. Velmi opatrně vyjímá z kufříku dřevěnou krabičku.

Uvnitř spočívá poklad nesmírné hodnoty.

Vědec ukládá část Věstonické Venuše do speciálního plastového pouzdra a vkládá jej do mikrotomografu.

Rukavice. Klid, hlavně klid. Neupustit. Správně uložit do pouzdra. Přesně upevnit pouzdro do držáku. Opatrně zasunout. Zvolit správné parametry pro analýzu. Konečně se nadechnout.

To, co by nikdo mikroskopikovi neodpustil, je zničení unikátního vzorku.

 

Závěrečná poznámka: 

 

Věstonická Venuše opustila tajný trezor, aby byla podrobena zkoumání v počítačovém tomografu s vysokým rozlišením (jednotlivé body obrazu byly jen na králičí chloupek od sebe). Skenovaly se postupně obě části, data byla pak spojena v počítači. Vědci měli odpovědět na řadu otázek, nyní se ještě stále věnují vyhodnocování všech získaných dat.

Pěkný přehledový článek je zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2448112-moravsti-vedci-pouzili-na-ves…

 

 

 

Jednou vlasy zase budou, ale teď…

 

napsáno na téma Vítr ve vlasech

Drabble: 

„Jsem soudní znalkyně v oboru kožešin a textilií,“ představila se sympatická žena. „Mám na vás doporučení. Dokážete najít výrobní vadu v této paruce? Patří onkologicky nemocné paní.“
Mikroskopici se na sebe podívali.
„Musíte říci, co hledat.“
„Paruka je z pravých vlasů zpevněných vrstvou silikonu, ta bývá popraskaná. Anebo jsou našity kořínkem od hlavy. Pak se paruka dreduje a třepí. Z optické mikroskopie mne poslali za vámi. Jste ochotni pracovat podle protokolu?“
Mikroskopička kývla a vytrhla si vlas i s kořínkem.

„Moc vám děkuji,“ loučila se spokojená paní. „Teď bude mít klientka novou paruku zdarma – než zase pocítí vítr ve vlasech.“

Závěrečná poznámka: 

Ano, existují i takoví soudní znalci. Pro srovnání se fotil živý ženský vlas s kořenovým váčkem. Paní znalkyně to odhadla správně: vlasy byly pokryty příliš silnou vrstvou silikonu, takže se lámaly. Navíc byly našity do paruky obráceně, kořínky od hlavy, špičkou k hlavě. Podíváte-li se na strukturu vlasu (http://art-r.cz/maly-vlasovy-vyzkum/), je pokryt šupinkami, které rostou od kořínku ke špičce. V tomto směru je možné vlas česat. Pokud češete „proti srsti“, šupiny se odlamují a vlasy se zachytávají jeden ke druhému. Reklamace tedy byla oprávněná a pacientka dostala náhradní paruku zdarma.

Děkuji všem příznivcům elektronové mikroskopie, kteří dočetli tento poslední výběr. A také děkuji všem, díky kterým jsem mohla o elektronové mikroskopii (nejen) v Brně psát.

Aktualizováno: 28.7.2019 — 20:08

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Po týdnu, kdy byl u nás na prázdninách vnuk, mám zase čas na čtení. Byl to velmi intenzivní a obohacující týden pro obě strany, já jsem se mimo jiné zdokonalila ve fotbale a florbale. (chuckle)
  A tak si teď vychutnávám klídek na čtení. Navíc drabble já ráda. Už témata dokážou většinou navnadit. A potom – tvoje drobné příhody z oblasti vědy jsou tak originální a zábavné, milá JJ! Všechny jsem si vychutnala.
  O struktuře vlasu a o tom, proč je vhodné rozčesávat vlasy jedním směrem, mě kdysi poučila kadeřnice – přirovnala jeho povrch k šišce.
  OT – už snad hodinu tady konečně překrásně prší! (rain) Ta úleva!

  1. Milá Hančo, ano, týden s dětmi bývá velmi obohacující 🙂 .
   Já taky drabble ráda čtu, protože to bývá krátké a úderné (a ze stejného důvodu se mi špatně píší, tedy psávaly, už jsem trochu vytrénovaná a začínám kolem 120 a to už seškrtám). Máš velmi osvícenou kadeřnici, šiška je krásný popis skutečnosti.
   Díky moc za chválu.

   1. Pamatuju se, jak jsem kdysi skutečně studovala složení a vlastnosti vlasu – ne, že bych byla tak vědychtivá, ale prostě jsem se jen snažila vymyslet, co s tím kudrnatým neštěstím, co mám na hlavě, vymyslet… aby to třeba někdy vypadalo i jinak, než více či méně upravená pudlí šošolka? 😛
    Výsledek mě nenadchnul, protože jsem zjistila, že jemné kudrnaté vlasy jsou de facto „poškozené“ od přírody, takže jít na ně s trvalou nebo žehličkou prostě není dobrý nápad (wasntme)

 2. OT – u nás po mnoha a mnoha dnech konečně zapršelo tak, aby si toho člověk i všiml:)) Přitom martin včera říkal, že celou cestu přes Moravu mu večer lilo jak z konve, tady bylo jen suché horko. Ráno bylo vlhké horko, ale déšť žádný. Celou dobu nás všechny bouřky poctivě obcházely, i když některé bublaly celkem blízko.
  Teď máme krásných 23 stupňů, juchů 🙂
  Jak jste na tom vy?

  1. Představ si, Dede, tady lilo jako z konve a teď začalo jemňounce pršet. Svítí do toho sluníčko – budu vyhlížet boží duhu. 🙂

 3. Milá JJ, já se s tebou prostě ráda učím 🙂 a dnes zase bylo co.
  Ten chleba… Yga to napsala přesně. jsme rozmazlení… a já přemýšlím, komu ten chleba nedošel, jestli se odesílatel a chudák nepříjemce nakonec setkali.
  Analýza pod mikroskopem je fascinující záležitost a věru se nedivím výzkumníkům, že trnou, když musí pracovat s něčím vzácným a nenahraditelným.
  Ten poslední příklad použití mikroskopu je prostě aplikace vědeckého výzkumu v praxi – a taky mám radost, že pacientka měla nárok na novou paruku, když ta původní byla šmejd.
  Víš, nejvíc by mě ale zajímalo, jak přijdeš na ty střípky událostí z věděckého světa? Když píšeš o známých objevech, tak je to dost jasné, ale ty nás vodíš v mnohem užších uličkách, kde se jen tak někdo nevyzná:)) Tak díky!

  1. Milá Dede, díky za krásný a dlouhý komentář.
   No, k těm nejlepším střípkům přijde člověk tak, že pozorně poslouchá na setkání mikroskopiků a on tam občas někdo něco zajímavého utrousí. 🙂

  1. Ygo, je u vás moc krásně! Kytičky jsou pro radost a Ziki je pořádný kus kocoura:))
   Ovšem trochu mě týrá pomyšlení, že u nás opět, už druhý rok, prší míň než na Moravě, včetně té jižní! 🙁 Ano, za poslední dny, kdy skutčně šly krajen bouřky, dokonce občas i tím naším, u nás asi třikrát kráplo – ani to nestačilo doopravdy namočit hladké povrchy, o zalití nemluvíc!

 4. Milá Toro – dnešní drabblata mne příjemně dojala (chuckle) . No ano, ten komisárek – při pohledu na něj si člověk opět uvědomí, jak jsme „rozmazlení“, když si stěžujeme, že chleba není dostatečně měkký, propečený či dochucený.

  Jinak Věstonická venuše je jistě fenomén a na rozdíl od Matyldy jsem přesvědčená, že si zaslouží veškerou péči a ochranu, co se jí dostává 😉 – navíc, jak se tak na ni dívám, tak si říkám – ten, kdo ji stvořil, byl asi nadán jasnozřivostí, protože jak jinak si vysvětlit, že v šerém dávnověku mne tak krásně a věrně zpodobnil (rofl) .

  No a to poslední drabble – je vidět, že věda není jen pro vědu, ale i pro velmi praktické využití a paní, která dostala novou a kvalitní paruku, byla určitě velmi vděčná, že takový mikroskop u nás máme.

  Moc se mi líbí tenhle mikrosvět ve tvém podání. Děkuju.

   1. Ježišmarjá, co jsem to napsala! Samosebou vím, že JJ!! Velice se oběma dámám omlouvám, neb splést si je může jenom blbec – svádím to na nízký tlak (rofl) . Ještě že jste aspoň obě brněnské (když ne bydlištěm, tak pracovištěm!) (chuckle)

    1. Milá Ygo, Tora dostávala ode mne velmi intezivní fyzikální školení, tak mne možná příště zastoupí. 🙂
     Co my víme, ona se nezdá. 😀

     1. chachachacha,teď jsi mne upřímně pobavila, JJ, fyzikářské dřevo jsem a dřevem zůstanu, co se v mládí naučíš, nebo spíš nenaučíš atd. 🙂

      1. No smích prý prodlužuje život. 🙂
       A můžeš začít někde, kde je ti to bližší… co takhle historie fyziky? 😀

 5. Výborná drabblata! Líbí se mi, že ukazuješ i velmi praktické využití mikroskopu- viz případ s parukou. U Venuše mě pobavily fotky komanda doprovázejícího pána se soškou… to byly manévry! Chápu, že soška je cenná, ale tohle je až…úsměvné. Vzhledem k tomu, že ve Vídni jsem si na letišti vyzvedávala kufr a ještě i při mém odchodu tam pořád na pásu jezdil viditelně cenný obraz ve schránce, o kterou nikdo nestál a mohl si ji kdokoliv vzít….

  1. Ono těch praktických využití je spousta, nejen ta paruka. 🙂 Víš, že jsou moc pěkné i skořápky ze slepičích vajec?

   No, Venuše – tam byl problém najít jinou fotku než ochranku. 🙂

   A ten obraz … to by tedy bylo pokušení…

   1. Počítám, že na letišti byly kamery… takže to pokušení třeba bylo vystaveno naschvál 😛

 6. Tohle jsou skvělé kousky, jeden vedle druhého. Musí to být moc zajímavé, zkoumat věci mikroskopem.

  1. Díky moc, Toro. Určitě, je. Však až bude na podzim exkurze na Ústav přístrojové techniky, dám sem vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN