LITERÁRNÍ LÉTO S DEDENÍKEM – Tora: Drabble – Strážci rozhraní (3)

Potřetí se setkáváme se strážci rozhraní. Tentokrát jsem vybrala tři kousky, které na sebe víceméně navazují. Nepsala jsem je těsně za sebou, ale témata mi časem nahrála a tak vznikla tato malá série. Zakončená tak, jak jsem opravdu vůbec nezamýšlela…

 

Ještě předestřu, že se vše odehrává kolem roku 1950 (ano, inspirovala jsem se v jedné rozepsané povídce, ale pouze inspirovala…).

 

Klára, jsem prostě Klára

Téma: Falešná identita

Horečnatě se snažím vzpomenout, proč ležím v mokré trávě. Seberu poslední síly a pokusím se posadit. Už to jde lépe, ale když zavřu oči, rudá kola stále tančí svůj bláznivý tanec.
„Gonny,“ zachraptím. „Co-“ hlas mi selže.
„Šej,“ promluví Riaggon, ale je vzápětí přerušen.
„Je to Klára,“ řekne cizí hlas nesmlouvavě. „Stejně jako ty jsi Ota. Nezapomínejte na to.“
Klára.
Ota.
Riaggon.
Šejla.
Polknu a přikývnu. Klára. Jsem Klára. Krytí nesmí padnout nikdy. Nikdy.
„Co… se… stalo?“¨
„Nedaleko udeřil blesk. Asi vás omráčil výboj, co proběhl zemí. Ještě, že máte pořádné boty.“
A pak si najednou vzpomenu.
Nebyl to blesk.

 

Takový drobný problém

Téma: Jednou za sto let

Na takovou potvoru prý narazíte jednou za sto let. Obrovská obluda, ostré drápy i zuby, zrohovatělý ocas.
Bájné bytosti nejsou výmyslem pošetilých jedinců. Létavci z Galwarthy dali základ pohádkám o dracích, yetti má kořeny u walmirských kožonanců.
Mangikorské bestie – lidmi nazývané mantichory – jsme lovili nedávno v Brazílii. Naštěstí se nedostaly k obydleným oblastem, zakročili jsme včas.
Jednou za sto let?

Kdepak, žádný blesk.
Vyjela po mně z lesa. Vystřelila jsem, ale švihl mě tlustý ocas s trnem.
Zahlédnu, jak mizí mezi stromy, a už nevnímám nic.
Netuším, kam utekla.
Problém je, že je lidožravá a my jsme v centru Čech.

 

 

Chudák zvíře

Téma: Zvíře, které nechce odejít

Závěr krátké série. Ponechávám zde úvod, který jsem napsala už v dubnu, obávám se totiž, že je potřeba, abyste si nemysleli, že jsem se zbláznila. J

Úvod:

Myslím, že mi totálně hráblo. Nebo za to může víno a moje spolupisatelky.
V každém případě jsem stvořila parodii na vlastní fandom a musím to sem dát ihned, než víno vyprchá a já si to rozmyslím.

Tak nějak by to mělo navazovat na „Takový drobný problém“, ale nejsem si jistá, jestli bych tento nový kousek raději neměla před Sheilou a Gonnym zatajit.

 

Drabble:

„To mám vyhlásit rozhlasem: Uteklo nám takové zvířátko, velké jen jako náklaďák, na ocasu má jedovatý trn, neberte si ho domů, protože miluje lidi až nezdravě?“

Hádali jsme se, jak varovat obyvatelstvo, ale vtom jsme ji konečně zahlédli.
Jenže.
Než jsme ji našli, sežrala:
– náměstka v tatrovce
– fízla
– dělnického kádra
– svátečního myslivce pif paf bum
– svazáka, co místo sázení stromků žvaní
– babku udavačku.

Když jsme ji konečně chytili, koukla krhavým okem, odříhla, vyplivla boty, pozvracela se. Takovou nálož aktivních blbů nesnese ani žaludek mantichory.
Bylo nám jí vlastně líto, tak jsme otevřeli prostup a přes její protesty ji šoupli domů.

 

Závěrečná poznámka:

V podstatě takhle nějak zřejmě vznikla pohádka O Otesánkovi, řekla bych…

 

Aktualizováno: 20.7.2019 — 11:10

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Na ten skvělý večer, kdy jsme tě poňoukaly k napsání toho posledního dílečku, si živě pamatuju. Směju se ještě teď. Tebe stačí trochu popíchnout a tvoříš perly. 😀

 2. Děvčátka krásná, můžu zas jedno OT? – dneska jsme si koupili naši první loď, Pálavu. Mám z ní velkou radost.

   1. gumová pro dva, řekla bych 🙂 nepotopitelná, nafukovací. Teda aspoň takový Pálavy znám já 🙂 My měli Vydru, starou laminátku, kdysi, než nám ji ukradli. Ale na vodu už dávno nejezdíme…

 3. Toro, moc pěkné! Mám ráda čten(film), kde se něco záhadného stane a čtenár (divák) nechápe co a proč, Až „záblesky do minulosti“ dostávají věci smysl, děj současnosti se formuje. Poslední drabble mě také dostalo 🙂 Některá sousta jsou prostě nestravitelná 🙂

 4. Matyldo, ani nevíš, jak já se strachuji o Darka, zvlášť poslední měsíce, co u nás odspodu až za nás (znáš ten kopec), probíhá tzv. oprava silnice, ale jde vlastně o bagrování až na pláň (dyť to jde z dotací a z cizího krev neteče) a podél našeho domu položení dešťové a splaškové kanalizace kvůli výstavbě nových domů nad našimi zahradami. A v tom je ten zakopaný pes nebo kocour. Darek, když odjedou rachotící stroje a odejdou lidé, začne stavbu prolézat a leze i do položených rour…. My s Jiřím, protože nově osazené šachty, které ční i přes metr nad povrch nejsou zabezpečené, přikrýváme každý večer, aby do nich nespadl. Splašková kanalizace už je přes dva metry hluboko a to by se ven nedostal.

 5. Toro, docela jsem se pobavila, ten závěr nemá chybu, jen bych ráda předhodila mantichoře našeho starostu.

 6. Jedna ze spolupisatelek se tetelí radostí, že jsi ten poslední kousek zveřejnila, a nejen v DMD. Ne že by první a druhý nebyly dobré, ale ten poslední je bomba. 😀

 7. Takový drobný problém se mi líbil:))) Tedy při čtení, venku bych ho potkat nechtěla 😛
  A to poslední drabble, to je šrapnel 😀 😀 Chudinka mantichora měla bolení! Myslím, že proti šoupnutí domů ani neprotestovala… (rofl)

 8. Tak inovace Otesánka mě dostala 🙂
  Pro Hotel u devíti koček: včera mi tekly nervy, páč v sobotu večer zmizely obě kočky a ráno nebyla u dveří ani jedna. Ani v poledne, ani večer. Adéla se laskavě vrátila před půlnocí a Oriáš až dneska ráno. Usnul mi na stole v kuchyni, harant jeden. Toto, já se bojím o dvě, jak jsi to dávala v tom množství, pokud se někde zapomněli?

  1. Tak to poslední drable mne dostalo, fantazie!!!

   Matyldo, pokud necháš kočičkám volnost venkovního pohybu, musíš počítat s tím, že se jim něco může stát. Brašulka svého času zakončoval léto týdenní nepřítomností a první rok jsem se málem zbláznila. A od té doby se o ně všechny starám jak nejlépe umím a když některý pár dní není, zkontroluji co zkontrolovat mohu a doufám, že je v pořádku.

   1. A tak já vím, že jo, nejsou to moje první kočky. Ale tihle dva jsou fakt pravidelní jak hodinky, minimálně Oriáš díky tomu, jak je pořád hladovej, tak se dostavuje domů naprosto přesně. Až doteď. Navíc je psi pořád hledali, minimálně Světluch pořád lezla na terasu a vyhlížela je, to člověku na klidu nepřidá 🙂

    1. Já mám za sebou ranní odlov kocoura. Jamie je domácí, ven nechodí, páč je i na kočku dost přitroublej. Ráno mi MHP nasštvaně sdělil, že se Aira v noci podělala na terase a vyváděl, jak kdybych za to mohla já. Tak jsem to šla uklidit a kocour mi někudy proběhl ven. Měla jsem v úmyslu jet na poštu, no tak jsem šla hledat kocoura. Ta sfiňa se schovala na „skalce“, což je zásyp u terasy, na kterém jsou levandule, tavolníky, mochny…, metr vysoké, po dešti mokré a trochu polehlé. Takže trochu rodeo – sekající kocour, který se nechtěl jen tak vzdát a lítal pod keříky, do toho Blerča radostná, že ho našla a snažila se ho pást v těch mokrých keřících a já, pobíhající nahoru dolu ve snaze ulovit toho blbouna, než poseká Blerču (v sobotu jedeme na výstavu). Nakonec jsem ho odlovila, dala do venkovního výběhu, autobus dávno v sakroch, další za hodinu a půl. A u vedlejšího stolu nafučenej chlap, kterej vstával „prdelou napřed“. Bože, to bude den. (whew) (whew) (whew)

      1. No těžko 🙁 , chlap dělá z domu (IT) a zcela zjevně mu něco nejde. Takže je nas…, všichni mu ubližují, řval na pejsinu, která si dovolila vlézt do baráku, štěká na mě, za chvíli asi prohodí kočku oknem, jestli mu vleze na stůl. Možná mě večer odvedou v klepetech.

  2. Matyldo, ani nevzpomínat. Kolik nocí jsem prochodila po dvoře a špatně spala, ani nepočítám. Proto taky koťata nepůjdou na dvůr, dokud nebude nový plot nahoře s ohradnikem. Už to nechci znovu zažívat. Chci je vypustit a vědět, že nepřelezou. I když u těchto atomových koťat si nejsem jistá, zda se neodrazí a jedním skokem se nepřenesou přes střechu. Ani bych se nedivila.

   1. Ehm, mluvíme o těch něžných zvířátkách, jejichž fotky nám tu ukazuješ? 😛 Přes střechu? (angel)

    Matyldo, díkybohu, že jsou tuláci doma, taky bych na nerf… (h)

    1. Bych ti je přála večer zažít. Přes den miláčci se večer mění na koťata s raketovým pohonem. Musím je natočit, jinak mi nikdo neuvěří.

   2. A ořezat stromy se taky chystáte? Prý dovedou překonat ohradník tak, že vlezou i na tenoučké vetvičky, které trčí přes plot a přehoupnou se.

     1. Tak oplocení (nastavení pletivem), které máme my opravdu skvěle funguje. Na Zv. mám článek a odkaz na rajče. Na fotce, kde taťka kardinal slétl k ptáčeti na zemi je vidět část pletiva ohnutého směrem do zahrady. Takže kdyby se kočka pokusila vyskočit, narazí na to. ALE!!! Jak je vidět na fotkách krmení ptáčet drozda, tak vidíte, že pletivo není žádná paráda ! Časem pletivo zrezne, vítr a prolezlé větve ho pokroutí. Nemá cenu ho obnovovat, ve zdejším vlhkém horkém počasí zrezne brzy zas. Tak jen kontrolujeme, že tam nejsou díry (ani ne už kvůli průlezu našich koček, ale kvůli cizím). Pletivo je vidět vlastně jen z vnitřku naší zahrady a nám jeho vzhled nevadí, hlavně že slouží svému účelu. Ale nevím, jestli by u Torů něco podobného chtěli. Tak jedině mohu doporučit, aby jakákoliv nástavba (ohradník) proti úniku koček byla co nejvíce vrklavá, případně stočená směrem do dvora. To nebudou mít rádi ani koťata! 🙂 Kočka to možná párkrát zkusí, ale „houpat se ve vzduchu“ ji bude bavit, jednou, dvakrát, pak to vzdá.

    1. No, kočky… tak tady ta moje:
     Hrůza!! Skandál!!! Musím si postěžovat, co zas provedli moji nezodpovědní dvounožci. Mladí přitáhli nový kotě – totiž malýho dvounožce. Všichni se k tomu vrhli, a ňuňuťuťu, a dočista zapomněli, že mají malou, hodnou, hladovou kočičku!Myslím, že vymyslím strašný trest – aspoň 2 dny se schovám a za žádnou cenu nevylezu! Ať si volají, hledají, naříkají a a…
     No jo, ale to zas nebude nic k snědku a žádný mazlení. Asi počkám, co se z toho malýho nic vyklube; zatím to otvírá tlamičku jak ryba, nemá vůbec žádnou srst a nejsou tomu vidět ani tlapičky, jak je zabalený.
     Osobně namňoukala Tessy d’Urberville, t. č. na letním sídle na chatě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN