HOST DEDENÍKU – Alex: Podvečer v Porta Coeli v Předklášteří

Po pár letech jsem zajela do Předklášteří, mrknout se na cisterciácký klášter Porta Coeli. A protože jsem nikdy nebyla v jeho zázemí, šla jsem podvečerní procházkou okolo klášterního rybníka za klášterem a objevila nová nádherná zákoutí, nové kompozice – jaksi zezadu 🙂

 

Mluvila jsem s místními lidmi, kteří jsou jaksepatří hrdi na svoji obec a její historii spjatou s působností cisterciáckého řádu. Samotný areál kláštera prokoukl. Bazilice Nanebevzetí Panny Marie se dostává péče řemeslníků – odborníků. Dříve jsem do Předklášteří jezdila „omrknout“ vzácný gotický portál, ukázat tuhle gotickou nádheru návštěvám. Ale po poslední návštěvě držím palce na znovuzrození obce i kláštera. Po všech těch historických útrapách, kterými prošly.

http://www.predklasteri.cz/o-predklasteri/historie/

 

 

Po posledním ukradení komunisty, byly „statky“ vráceny v řádně dezolátním stavu, jak je u nás zvykem zpět a pomalu vstávají z ruin. V bývalých, krásně opravených hospodářských budovách vznikají nové firmy. A bude se opravovat dál. Za těch pár let, co jsem zde nebyla, zmizely nevkusné plechové ohrady, které oddělovaly kousek areálu (pro turisty) od okolních ruin.

 

 

Místo nich jsou najednou vidět opravené nebo opravované, obklopené velkolepými starými stromy hospodářské budovy, ve kterých už sídlí nové firmy. V bývalém kravíně funguje firma a zaměstnává lidi při výrobě doplňků pro invalidy, vedle bude za pár dnů v bývalé konírně otevřený klášterní pivovar. V nově opravených budovách vedle vstupní brány vznikla klášterní kavárna.

 

 

Podívejte se se mnou, jak jsem viděla areál kláštera začátkem července, kdy turisté už seděli doma u svých večeří, nikde ani noha, jen pár místních na procházkách s pejsky, nebo sedících s udicemi na břehu rybníka.

 

 

 

Další fotky najdete zde: http://dig.rajce.net/Porta_Coeli_zezadu

 

Dede: Děkuju Alex a hned se ptám – jestlipak je u vás také nějaké takové místo, které se vrací do života? 🙂

 

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:30

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, dík za článek a fotky. my vždycky jenom jezdíme kolem, ale uvnitř areálu jsme nikdy nebyli.

 2. Omlouvám se všem, ráno slovo dalo slovo (telefonem) a my se rozjeli za Emteskou a jejím novým psím přírůstkem. Puntíkatým, dnes, už 18-ti týdenním klukem. Je to krásný pejsek, má úžasnou barvu, je játrový, ale jaksi tmavě. No a je to telátko, Ajvi byla celkem otrávená, už je to v jejím životě za poslední měsíce druhý, stejně starý sprateček v naší blízkosti. Dávala mu to patřičně najevo. Byl pro ni vzduch a bylo horko (chuckle) . Kraj je to u Emteskovic krásný, zelený a plný života, jasně že byla prochajda. A YGO !! v albu je i Vrbice, musela jsi škytat, jak usilovně jsem vzpomínala na Tebe a na mamku.
  Tady jsou čerstvé fotky z dnešního odpoledne
  http://dig.rajce.net/Puntiky

  1. Emteska má krásného puntíka. My jsme byli v sobotu navštívit kamarádku s kavalírkou, která byla v hlubokém šoku, že má vetřelce v bydlíku- ale jako správná kavalírka to neřešila a dámy se jen očuchaly a rozložily se dekorativně po pokoji. Pak jsme je pustili ven, ale lítat šly jen moje psice, Sherrinka to pořád nemohla vydýchat 🙂

  2. To je moc krásnej Puntík! Musím nějak upozornit Dalmi, tu to bude zajímat:))
   Měli jste se krásně, to je fajn.

  3. Však jsem to poznala – škoda, že jste nedaly vědět, taky bych se na pejska jela podívat – místo toho jsem se dneska doma hrála na Frutu – zavařovala jsem marhule a vařila rybízovo-meruňkovou marmeládu. Psí vycházka by byla určitě zajímavější (rofl) (rofl)

 3. Milá Alex, na Porta Coeli jsem už párkrát byla, krásné místo. Díky za připomenutí, určitě se tam zas zajedeme podívat.

 4. Mám část rodiny v Teplé a moc mě těší, jak tamní klášter vstává z mrtvých. Byla to strašná ruina a přišlo mi, že se to prostě nedá opravit. Tím spíš, že tam žilo asi osm mnichů a na začátku se do opravy tohoto gigantického objektu pustili vlastními silami, což vypadalo naprosto přízračně. Přístupný byl kousek kostela, i ten byl zničený, a snad jedna chodba v objektu kláštera, která nesla jasné stopy pobytu vojenské posádky a klášterní chodbu nepřipomínala ani omylem. Každý návštěvník tenkrát dostal se vstupenkou zároveň i složenku s prosbou o jakýkoli příspěvek. Od té doby tam bylo opraveno spoustu věcí. Pokaždé, když tam jedu k příbuzným, se tam jdu podívat a moc mě těší, jak se ta krása vrací do života.

  1. V Předklášteří žijí také sestřičky, cisterciačky, ale jenom pár. Právě ony tak krásně zpívaly.

   1. Alex, díky za velmi zajímavý článek a fotky! A též odkaz o vskutku rozmanité minulosti Porta Coeli! V době komunismu bohužel stejně dopadla převážná většina kláštěrů. Proto je radost dívat se na ty, kterým se podařilo, či spíše stále daří navrátit jim původní účely a nový život. Jako třeba i klášter Teplá, který zmiňuje Tapuz. Jezdili jsme z Bavorska (začátek devadesátých let) kolem kláštera často, prošli ho i s několika americkými návštěvami (otevřená zůstávala část obrovské knihovny) . Těšilo mě vidět fotky, jak se kláštěr znovu „probouzí“. Máme tu odtamtud větší hnědou dózičku s vyrytým obrázkem kláštera.

  2. V Teplé jsem byla a vypadá to tam skvěle! Kostel je krásně opravený a klášter i s bylinkovou zahradou taky- peníze z evropských fondů tady šly na dobré místo.

 5. Tak přesně tohle místo by bylo něco pro mne a každopádně příští jaro tam jedu. Teda jedeme, alespoň doufám. Bimbo se dostal do stavu, kdy mu může být celý státní aparát vítekčemu a podal výpověď, 10 měsíců před odchodem do důchodu. Takže nakonec bude doma o pár měsíců dřív než já a na jaře už budeme připravení cestovat.

  1. Inko, toť velmi rozumný počin od Bimba. Život je jenom jeden a dokud se člověk může hýbat, tak si ho užívat.

 6. V Předklášteří jsem byla s dětmi, když byly menší, a dodnes si pamatuju, že bylo jaro a venku celkem teplo- a nás udivila průvodkyně v silné bundě. V kostele jsem pochopila 🙂 viděli jsme i klášter a bylo to moc zajímavé, dost se mi to vrylo do paměti. Chystám se tam znovu, ale cestovat přes Brno a jeho okolí je momentálně rovno vstupence na psychiatrii…
  U nás na dědině máme barokní sýpku. Využívá ji statek na výrobu slámového vína- rozložené hrozny na slámě- ale do oprav neinvestuje. Doufám, že se povede dohoda s obcí a vznikne tam místo pro kulturu…

  1. Ano, cestovat od nás k vám a zpět se musí jen ve vybraných hodinách. My jsme dnes jeli okolo Žabek za Emteskou 😉 . Před polednem tam a před podvečerní špičkou zpět.

   1. Mám báječnou brněnskou dopravní příhodu. Včera jsme byli u Kuby v Krpoli. Parkovali jsme tam, co všichni, u chodníku. Ano, není tam mezi tramvají a autem tři metry. Dostali jsme pokutu za bránění v provozu. Kája měl plný auto nábytku. Takže nejen že dneska odmítli, aby pokutu zaplatil i za mé auto (no každej jsme jeli odjinud a rovnou z práce), ale prý na stěhování si máme nejdřív na městě vyřídit povolení. Takže já zítra pojedu v úředních hodinách těch cca 30 km do Brna, aby se policajti podívali na můj děsivě naštvanej ksicht, protože ten chlap to zaplatit nemohl… ale upřímně, když tu ulici proběhnou čtyřikrát za den, tak vyberou všechny ty auta- a to se vyplatí! Zato když jsme dneska jela kolem velmi vážné dopravní nehody, tak policajti v nedohlednu, hasiči a sanitka dojížděli a dopravu řídili dobrovolní hasiči… asi policajti někde rozdávali pokuty, že.

 7. Milá Alex, tohle Překlášteří znám jen díky tobě – jako ostatně hodně míst tam u vás. I z fotek je vidět, že to místo má atmosféru a to moc příjemnou:)) A taky se mi líbí Ajvinka a zelenej rybník Brčálník 🙂 I když uznávám, že lepší by bylo, kdyby zelenej nebyl. Portál je úžasnej, ale popravdě hlavní krása celého místa je v půvabu celého komplexu budov – je v tom úžasná harmonie.
  U nás takto obnovují barokní areál budov v Žirči. Sídlí tam Domov Sv. Josefa pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Opravili i park a funguje tam bylinková zahrada, z jejichž produktů dělají spoustu dobrých věcí. A cyklomuzeum – tam jsem zatím nebyla. Koukněte… https://www.arealzirec.cz/

  1. A ejhle baroko a opravené. To musí být moc hezké.
   A máš pravdu Předklášteří bude moc krásné a získá genius loci, pro mne už získalo zcela určitě.

  1. Jo, tak tohle by opraveno být ne mělo, ale muselo. Tolik popravených lidí. Je třeba pořád udržovat paměť, myslím, že nedávno o tom psal Andreas.

 8. Vždy, když jdeme kolem Předklášteří, si vzpomenu na naši vycházku – to bylo ještě s tvojí maminkou, vzpomínáš? To byl moc hezký den… tvoje maminka mi ukázala fotku, jak ti to moc slušelo ve svatební den (h) . Mujsíme si ten výlet někdy zopakovat…

  Fotky jsem už okukovala spíš – je to tam stále hezčí a hezčí. Líbí se mi ta firma na protetické pomůcky – neb co jiného by mělo v klášteře působit.

  1. Yvetko, to víš, že si pamatuji na náš výlet na Vysočinu s mezipřistáním v Předklášteří! Mám fotky i na papíře, to byla maminka ještě fit.

 9. Miluju Porta Coeli a Předklášteří, vždyť je to kousek od mého Beaveru, každý rok se tam 2-3x zastavím, posedím si v parku,porozjímám, znovu se zahledím do daleka a vracím se do minulosti a mám před sebou osudy těch,co klášterem prošly, vtiskly mu svoje stopy, své sny a víru…ráda si projdu výstavní prostory a podívám se klášteru do zad, to udělá málokdo a tak mám Alex radost, že nejsem sama …
  no a potom si dám od cesty zaslouženou výbornou zmrzlinu v cukrárničce za mostkem u kláštera- U Krále ..ten jejich slanej karamel je skvělej!

 10. V Porta Coeli jsem byl kdysi dávno. To místo má skutečně svou vlastní atmosféru. Myslím si, že zajímavým příkladem vrácení se k životu je rozhledna Na Proseči mezi Jabloncem a Libercem. Rozhledna bývalá dlouho taková mimo zájem lidí. O klíč se muselo žádat jen v několika málo vybraných dnech a navíc ji okolní stromy postupně přerůstaly. Noví majitelé však okolí vykáceli tak, aby výhledu nic nebránilo a z přilehlé chaty udělali restauraci i s krásnou terasou s výhledem na celý Liberec s Ještědským hřebenem. A i přes odlehlost místa si lidé cestu za dobrou svíčkovou a točenou plzní cestu nachází

  1. Milé číslo, přesně toto odsuzuji – kvůli turistům a výdělku se kácejí stromy, aby bylo někam nebo něco vidět (třeba vykácený les pod Helfštýnem), aby se udělal lunapark v Beskydech, Jesenících…, aby na každém kopci byla rozhledna… Na kdysi klidných místech je to jak na Václaváku v poledne; až dojdou finance z dotací, tak se to zavře, protože přeci nikdo nebude dotovat a opravovat ten nesmysl, který se už okoukal, turisti už odtáhli k nějaké novější, stejně nesmyslné atrakci 🙁

   1. Tak asi to chce nějaký rozumný kompromis. Už se mi stalo, že jsem se měla postarat o nějaké místo, a jako první přišla na řadu pila – prales je u nás sice původní porost, ale žít se v něm moc nedá. Zrovna na té Proseči zůstalo podle fotek stromů dost a krásná stará rozhledna si trochu prostoru zaslouží. Na druhou stranu souhlasím, že nekontrolovatelné bujení lunaparků mě taky dokáže vytočit…

    1. Ano stezky korunami stromů, grrr, tak ty mne také vytáčejí. To je naprostá chamtivost po penězích, bez kousky úcty k přírodě. Nebo jako u nás pod Babím lomem, samotní lesáci provozují treehousy, na samotné hranici přírodní památky Babí lom.

   2. Ještě před tím to bývalo Němci obhospodařováno a lesy byly minimální. Tady se jen udělalo pár průseků kolem. Ten les tam vznikl protože místo zpustlo, takže trochu prokácení mu neuškodí. Aspoň to místo dostalo nějakou duši. Zas takový lunapark to není, je mimo všechny hlavní turistické proudy.

    1. No jo, na Zvičině ten les vysázeli naschvál – aby nebylo z vyhlídky nad Raisovou chatou vidět. Jen si teď nemůžu z hlavy vzpomenout, jestli to udělali Češi Němcům nebo naopak:))

  2. Tak to je moc dobře. Je potřeba tato opravená místa, do kterých bylo vloženo spousta energie a investic na opravu, znovu navrátit lidem. A dostala jsem chuť na svíčkovouuuu ouuuu!

 11. Milá Ygo, krásné místo, krásné fotky. Mám v plánu ho co nevidět ukázat chlapečkům, však je to od nás kousek, tak mám radost, že kromě napucovaného portálu to není tak, že bychom padali do kopřiv a lebedí mezi ruinami.

  Jiné místo, Dede? U nás takhle vstal z mrtvých hrad Veveří, kastelán na něm udělal spoustu práce od základů ke krovům. A žije to tam, to je hlavní.

  1. Ne YGA, ale Alex (rofl) – já to mám kapku z ruky, i když portál samosebou znám (právě díky Alex). Alex je neúnavná a velmi erudovaná propagátorka tohoto kouzelného kraje kousek za Brnem.

  2. Jo, kastelán na Veveří by měl dostat metál. Ne že hrad opravuje, ale snaží se i nějak se vypořádat s necitlivými opravami za socíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN