MATYLDOVINY: Na dovolenou

Nevím, jak psi poznají, že se chystáme na dovolenou, když přípravy ještě nezačaly. Světluška to správně vyhmátla dva dny předem. Při ranním vyvenčení za zahradou tiše kvikla a na třech nohou bleskově odskákala vrátky na zahradu. Dohonila jsem ji, prohlídla packu, ale nic jsem nenašla.

 

Zkusila jsem obvyklou léčbu – Světluška totiž skákání po třech občas využívá jako prostředek ke zvýšení mé pozornosti – a namasírovala dotyčný sval, který se obvykle zázračně napraví. Psice se na mě podívala a odhopkala do domu. Hmmm, takže tím to nebude. Ležela v kuchyni pod stolem a packu držela ve vzduchu. Hlavou mi proběhly možné scénáře – střep, osina, žihadlo. Vlezla jsem pod stůl a důkladně prohlížela packu.

 

 

Rudla a natékala, našla jsem červenou tečku. Takže správně bude poslední verze. Jenže kardiak Světluška se šíleně vyděsila a hystericky funěla, takže jsem musela počkat, až se uklidní, abych mohla odejít do práce. Packu jsem zatím chladila kusem zmrzlého kuřecího, což Světluch viditelně povzbudilo a zaujalo natolik, že přestala funět. Po návratu z práce už vesele přiběhla čtyřnohá pejska.

 

 

Další den jsem už měla volno a balila. Vlastním černé letní šaty se vzorem třešní. Donesla jsem si je do ložnice čerstvě vyprané a usušené v sušičce, tudíž výjimečně bez chlupů. Než jsem se otočila, Světluch na nich významně ležela. Vyhazovat ji už nemělo cenu, tak jsem je celé odchlupila, až znechuceně odešla. Karamelka střídavě pozorovala, jestli balím tak, že jedou taky, ale plechovka granulí i psí deka ležely pořád na svém místě, takže si uraženě lehla v obýváku a okatě se nudila.

 

 

Okatá nuda mívá následky, opět to byl rozhryzaný látkový kapesník, který kdovíkde vydolovala. Adelína pro jistotu protestně obcházela nabízené kapsičky a odmítala se zdržovat doma. Oriášovi je to jedno, ten k životu přistupuje způsobem „jed sem, sněd sem, tátu s mámou, vůz se senem“ a střídal kocouří rvačky a spaní na kterémkoli stole, ze kterého jsme ho nevyhodili.

 

 

Slíbili jsme psicím i kočkám, že za nimi přijde babička s dědou a pak Kuba a v klidu odjeli. Babička hlásila, že doma je vše v pořádku. Pak nastoupil hlídací službu Kuba. První den volal, že Karamelka má tvář od krve a že se strašně vyděsil. Pak si všiml, že na dece na pohovce, kde Karamel ležela, je odložená zakousnutá myš. Karamelka ji zřejmě nějak propašovala do domu, i když neví jak, a půl dne si ji tam hlídala.

 

 

Večer Adélka přinesla další myš a tu tahal z huby Světluši, která se prozradila jen tím, že jí z huby visel ocásek. Následovala řada myší a hrabošů, které Adélka nosila Kubovi jako dárečky. Poslední den volal s otázkou, je–li Adelína estét? Protože na zakousnuté myši byla odložená i sedmikráska… Následně už naléhavě žádal, abychom se vrátili, protože si není jistý, jestli Adélčinu pozornost dokáže vydržet 🙂

 

 

Aktualizováno: 14.7.2019 — 21:46

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zcela OT, děvčátka krásná, ahojte po čase. Udělali jsme si menší dovolenou a teď to tu nestíhám ani číst, ani psát.
  Nicméně, už po deváté jsme teď o víkendu (od čtvrtka) byli v Trenčíně na Pohodě a bylo to bezvadné, jako ostatně vždy, ještě teď jsem plná dojmů a ještě jsem si nesundala festivalovou pásku.
  Nevím, jestli tu Pohodu znáte, to je takový festival pro všechny, každý si tam vybere to svoje. Kdo chce chodit na koncerty, chodí na koncerty, kdo chce chodit na divadla, chodí na divadla, kdo chce chodit na besedy o zdraví, chodí na besedy o zdraví, atd., atp. Letos jsme jeli poprvé se synem a ten si mj. pochvaloval, že ho tam skoro nikdo nezná (jinde, třeba letos na Metronome, ho dost poznávají a není s tím moc spokojený), tady to bylo dobré.
  Bylo to úžasné, viděli jsme spoustu kapel, které známe a taky spoustu jiných, které jsme do té doby vůbec neznali. A taky novou slovenskou paní prezidentku (byla jsem se synem na besedě s ní), je to fakt sympaťačka, taková úplně normální.
  Ovšem největší zážitek máme z koncertu podle desky „Bolo nás jedenásť“, bylo to moc pěkné. Nevím, jestli vám to něco říká, ale tuhle desku nahráli někdy na začátku 80. let Lasica, Satinský a Jaro Filip. Oni to teď znovu oživili (poprvé před dvěma lety) a teď hráli znovu. Spousta mladých muzikantů, pak pan Lasica, starý pán, ale pořád ve formě, místo Jara Filipa hrála jeho dcera Dorota Notová (nad tím o je vokáň) a Čerešně si se Zuzanou Krónerovou zazpívala Šošana Kohenová z izraelské kapely Lola Marsh, úžasné. https://www.youtube.com/watch?v=CwX2PiJx_UA

  1. A tady máte tu paní prezidentku, je fakt dobrá: https://www.youtube.com/watch?v=l3DkcWC9PIg
   Někdy odpoledne po téhle debatě jsme s mými „chlapci“ zašli do stanu neziskovek a ona tam zrovna byla. Normálně se bavila s lidma, byla přirozená a milá, se spoustou lidí si i udělala selfíčko. Je to krásná a chytrá žena. Tak držím Slovákům pěsti, ať se jim s ní daří.

  2. Jo tak to mohl být dobrej fesťák, já jsem letos byla na malém festivalu v Hustopečích, jmenovalo se to Hafofest a bylo to komorní a prima.

   1. Moc pěkný malý a spíš komorní fesťák bývá na konci léta v Mikulově, jmenuje se Eurotrialog. Párkrát jsme tam byli, ještě když byl naživu Filip Topol, hrával tam. Letošní program vypadá dobře, možná vyrazíme, nevím: https://www.eurotrialog.cz/program/

    1. Aido, vy jste tak kulturní, že si vedle tebe připadám jak barbar:)) Ale je fajn, že dáš vědět!
     U mě je mimo jiné problém v tom, že nesnáším davy lidí, což mi jaksi hodně omezuje příležitosti 😀 Vždycky se nad něčím nadchnu, pak si představím, kolik lidí se nadchne stejně jako já… a jdu do lesa. No jo, můj problém.

     1. Hele, Dede, já taky nemám ráda davy, spíš se jich bojím, ale jak je to tam na tom letišti a to letiště je velké, tak se těch 30 tisíc lidí tak nějak „vsákne“.
      Další dva pěkné koncerty jsme zažili s Petrem Lipou (toho asi všechny znáte a myslíte si, že je takový jakože rigidní starý jazzman, ale bylo to naopak, byl velice vtipný a veselý, všichni tancovali, i mladí, i staří) a pak sólový koncert už zmiňované Doroty Novotové (s vokáňom), to bylo až magické.
      Ale stejně nejlepší jsou Bazookas, ti tam bývají skoro každý rok. Když oni hrají, tak tancují i chromí: https://www.youtube.com/watch?v=_N1lM-g5zKQ

    2. Omlouvám se za chybějící čárky.
     Jinak ta Pohoda, to je fakt fenomén. Založil ji před lety Michal Kaščák, nejmladší člen kapely Bez ladu a skladu. Původně to byla menší akce, teď už několik let je to akce pro cca 30 tisíc lidí, koná se to na letišti v Trenčíně a je to tam fakt pěkné. Nejezdí se tam na jména (jako třeba na Colours), ale kvůli atmosféře. A lidem. My se letos, jako každý rok, seznámili s hromadou moc fajn lidí, hodně jsme si povídali, bylo to bezvadné.

      1. Na Pohodu jezdí má neteř – letos byla ona s manželem a klukama (3 roky + 8 měsíců), druhá má neteř s holkama (4 roky + 9 měsíců), moje sestra (jejich matka) a neteřina tchyně – pravila, že nejvíc si to užívali ty starší děcka „Protože, teto, ty skákací hrady…“ Ale prý všichni si i nějaký ten koncert užili (rofl)

       1. On je ten festival velice přátelský k dětem a k rodinám s dětmi, mají tam i speciální kemp pro rodiny s dětms, přebalovacími pulty pro děti a plenkama zdarma, s mikrovlkama na ohřívání jídla pro děti, s hromadou programů a dílniček jen pro ty děti, atd., atp., půjčujou jim pro ty děti vozíčky nebo třeba sluchátka, aby to ty děti moc netrápilo,když si rodiče chcou něco poslechnout. Mně se to moc líbí. Letos tam bylo rodin s dětma nejvíc, za tu dobu, co tam jezdíme.

         1. Odpovídám se zpožděním, včera už jsem šla spát.
          No, není. On to vlastně není festival, ale taková jakoby komunita, fakt se tam (jak už jsem psala) nejezdí na hvězdy, ale pro pocit, pro objevování nového a pro ty lidi tam. Vždycky když tam byly nějaké hvězdy, byl to dost průšvih – těšili jsme se na Mobyho, nebylo to pěkné, dtto třeba Prodigy, taky jsme se na ně těšili moc a koncert nestál za nic, atd., atp. Naopak zcela neznámé kapely byly vždy bezvadné. Letos třeba Venopian Solitude, kapela z Malajsie, s frontmankou zahalenou v šátku, ale to byl takový nářez! Nebo afghánská dívčí kapela Zohra, hrály i Dvořákovy Slovanské tance.
          Na Pohodu se vždycky moc těším a když přijedeme domů, nejdřív z toho tak aspoň týden žiju (a zároveň je mi smutno, že už to skončilo), pak je takové neutrální období a pak už se zas začnu těšit. Příští rok určitě jedeme zas.
          No, už nebudu unavovat. Konec hlášení.

 2. My se psy na dovolenou nejezdíme z toho důvodu, že nejezdíme na dovolenou – tak nějak nemá kdo zalévat kytky v baráku, zalévat na zahradě, ve skleníku, příbuzenstvo hodně daleko a ti mají starost o své baráky, psy, kočky, polnosti…
  Jinak naši mladou psici postihl „veselý“ průjem, je jak průtokáč, ale veselá. Vařím jí kuřecí maso, mrkev a přidám rýži. No moc nadšená nebude, ona zeleninu a rýži nemusí. Má v sobě dvě dávky streptonamidu na průjem, ale moc nevidím nějaké zlepšení. Asi přidám uhlí.

   1. Mno, tak je po obědě, tvářila se stylem – sežer si to sama, když sis to uvařila. Nakonec jsem ji přemluvila, když jsem jí to ochutila nadrobeným kouskem sušeného vemene, to vzala na milost, asi to líp vonělo. Nevím, jak ji večer přesvědčím, aby sežrala sypání proti průjmu.

 3. Parádní čtení. U nás se to moc neřeší, páč kočky s námi nejezdí. Pokud jedeme na pár dní, ohlídají je švagrovci, pokud na déle, hlídala dcera. No teď, co máme koťata, je moje aktuální psací dovolená asi na dlouho poslední dovolená 🙂 letos už žádné odjezdy nebudou. Možná zas až za rok, pokud bude někdo ochotný ty krakeny hlídat…

 4. Bohoušek špatně snášel naše odjezdy kamkoli a protože jsme na dovolenou jezdili na tábor, jel pochopitelně s námi. Horší bylo Mimi, které se prostě na lodi vozit nedalo. Jenže to už zase na tábory nějak nechtěl Bimbo, takže hlídal a za námi jezdil potom na stálý tábor se psem. Jinak hlídala Kačka, která hlídá i dneska, chudák tráví týden své dovolené u nás doma. Jen jednou jsme vzali Mimi na toulky po Čechách a prostě to bylo tak problematické, že jsme dovolené se psem prostě museli zrušit. Kočkám je tu šumák, hlavně že dvakrát denně naplní někdo jejich mísy. Protože u nás se toho fakt sežere kvantum

  1. Naše kočky jsou sice teď v létě vychrtlé jak chrti, ale sežerou toho taky hodně. Ovšem ty máš početnější osazenstvo, že.

   1. Momentální stav jsou čtyři kocouři doma – ten čtvrtý kvůli Bimbovi dělá, že tam není. A protože se zdálky podobá Adikovi, Bimbo to občas dost často přehlédne. A Monča se vždycky hrne k misce a nikdo jiný prakticky vidět není.
    Venku je stav silně proměnlivý, když odečtu tři sousedovic, tak se nám tam vyloupli dva starší kocouři, stabilně krmím tři kočičky a jakousi záhadou se tam míhá jedno čerstvoučké kotě. Tak uvidíme

 5. Matyldo, o kočičích dárcích vím ze svých časů své – však Čitina první ne úplně zabezdušená myš skončila na mé klávesnici 😛 , ale žádná z nich nebyla zdobená sedmikráskou:))) řekla bych, že si Adelína Kubu intenzivně předcházela – nebyl ostatně tvůj syn znám coby váš místní Pán koček? 😀
  Dovolenou jinak před psy neutajím, stejně jako žádnou jinou cestu. když máme jet na Moravu, tak první dávám do kufru auta psí pelechy. Psice si hlasitě oddechnou a další přípravy už berou v klidu. Došly jsme tak daleko, že jsou ochotné se jít přímo před cestou na louku vyčůrat, byť auto už je nebezpečně naložené! 🙂

 6. Mimochodem Matyldo máš na gauči krásný polštářek.

  Oriáš na stole nemá chybu. Stokrát jim můžeš říkat, že se na stůl neleze a přece tam polezou.

  A Adelínka je moc krásná kočinda.

  1. Myslíš ten polštářek s kavalírem, co jsem si právě přivezla z Rhodosu, nebo ten vlastnoručně vyšívaný, na který si Karamel s láskou odkládá čumák?

  2. Jak 100x ? Už poprvé na tebe koukají jak na duševně vyšinutou…co to chceš za nesmysl a zároveň jim to sepne, protože ty jim to zakazuješ jen proto,že se na stůl nevejdeš…

   1. Ale vejdu… mám velkej stůl 🙂 Ale kocour nemůže přijít o ten výhled! Vyšší místo je už jen na skříni (a ne že by tam nebivakoval)…

 7. Krásné povídání.

  Náš kocour bezpečně pozná už dopředu, že se někam chystáme. V neděli, když jsem se na chatě balila po týdnu dovolené domů, tak kocour zalezl pod postel a nechtěl vylézt. Myslel si, že také jede domů.
  Ale on nemusí, budou tam s manželem až do září.

  1. Míšo, to mu člověk závidí, co! Myslím manželovi… 🙂
   Neměla jsi taky v neděli chuť pod tu postel zalézt? Já bych asi měla… 😀

  2. Jo,Když jsem chtěli odjet na víkend na chatu, museli jsme začít tím, že jsme kocoura odchytili a strčili do přepravky, což mu začalo vadit až když se auto, kam byl odnesen, rozjelo. Přestal remcat až když mu došlo, že se nejede k vetovi a znovu začal, když jsme přijížděli do cíle. Čertík tráví naši dovolenou v hotýlku a když si pro něj po návratu přijedu, nechce se mu domů.

 8. Tak to bylo opravdu veselé povídání (:o)). I já balím (jako JanaBa) tajně a nejlépe až na poslední chvíli, aby se Zikmund nestresoval – protože on jediný zůstává, psi jedou VŽDY s námi (proto nelítáme do exotických destinací). Jinak dárečky od Adélky jsou velmi dojemné – asi je chudák Kuba pohublý a jí se zdá, že by potřeboval dokrmit. A její poetická duše pochopila, že jídlo je třeba servírovat esteticky. Je bezvadná.

  A OTéčko: jak to vypadá na jihu Jižní Moravy v červenci.
  Fotky z parku (15)
  https://yga.rajce.idnes.cz/2019_Rano_o_prazdninach/
  Fotky z cesty do práce (25)
  https://yga.rajce.idnes.cz/2019_Cestou_do_prace

 9. Hi, hi. Adelína svými dárečky chtěla Kubovi poděkovat, že se jim věnuje.
  Dnes ráno jsem měla na křesle na dvoře, také mrtvou myš. Dáreček od Darka.

 10. Moc hezky jsi popsala odjezd na dovolenou. U nás je to kocourovi fuk, pes je nervozní a chodí za námi krok co krok. Pak jsem nervozní i já, kufr schovávám za dveřmi a pokradmu do něj vkládám tu svetřík, tu botku, jak se mi to povede.
  A mimo jiné, proč kocour (kočky asi všeobecně) nosí ulovené úlovky do obýváku? Před dvěma dny se zase ozvala silná fanfára, vešel kocour, odložil myšku, samozřejmě na koberec a packou ji probouzel k životu. Ta přestala dělat mrtvou a když si o to koleduje, teď mu ukáže! Vždycky mě dojme, když se tenhle mrňousek postaví před tou kočičí kebulí na zadní a chystá se ho přeprat. To už ala startuju a ulovim ji sama. Asi to není správné, ale nechci vidět, jak ji dovraždí před mýma očima. Vynesu a doufám, že si příroda pomůže sama. Kocour nevypadá uražen, akorát se rozhlédne, pokrčí rameny a jde si za svým. A příští úlovek skončí zase v obýváku na koberci!

  1. No jo, když mě vadí, že mi ta myš občas chcípne na zahradě a následně ji psice dlachní…

 11. Pes a dovolená – pro nás to znamená oboje současně. Docela často ale jezdívám pryč pracovně. A Indy taky bezpečně pozná, že se někam jede, a rozezná, kdy s ní a kdy naopak bez ní. A to dost dopředu. Holt mají ti naši chlupáči vypozorovány spousty detailů, které když jsou jinak, začnou být ve střehu.

  1. Na tuhle dovolenou s námi psice jet nemohly, letěli jsme letadlem. Ale na autové dovolené s námi jezdí 🙂

 12. Jak si vůbec můžeš dovolit odjet bez nich? Co to je za pořádek? (chuckle) A co jsi těm nebožátkám dovezla?

  PS: na dovolené je úplně nejlepší,že po mě nikdo v půlpátý neskáče a nedupe,že chce jíst….ale za tři dny, kdy se dospím, se mi začne stejskat….

  1. Nebožátkám jsem dovezla sebe- co víc si můžou přát?
   Je pravda, že po dovolené člověk odvykne a je schopen vyskočit v pět ráno z postele jen proto, že kočka řve na terase, protože tam má kořist, a Světluška kňučí u dveří, protože si tu kořist potřebuje nutně prohlídnout zblízka… ale aklimatizuju se rychle a dokážu rozeznat, jestli je nutné vstát nebo se na to můžu vykašlat 🙂

   1. teda,ty nepřivezeš něco z dalekých krajů na očmuchání nebo ochutnání? To já teda jo…naposledy nekřesťansky drahej sejra (se ve mě probouzel už při nákupu Ygin kolenovrt)..no, poctivě jsem udělala 10 kostiček, vyšla jedna na každýho z nás… podle olizování se okolo celý hlavy a uznalého žďuchání do mých nohou, jsem pochopila, že to bylo mooooc dobrý a že to mám nosit domů často… 😀

 13. Matyldo, to je krásné čtení.
  Ach ti naši drobečkové, oni nás svou něžnou, láskyplnou péčí dokáží dostat i do blázince. 🙂
  To může být Kuba ještě rád, že tu myš se sedmikráskou nenašel ráno na svém polštáři, sotva otevřel oči. 😀

  1. Naštěstí u nás kočky vstupují do domu, až jim otevřeme a aspoň já si důkladně prohlédnu terasu, jestli je úlovkůprostá 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN