LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – JJ: Průšvih vpravdě kosmických rozměrů

Zdravím všechny příznivce skenovacích elektronových mikroskopů. Dneska budu psát o příběhu, ve kterém za dobrý konec může elektronová mikroskopie. Takže povznesme se spolu až ke Slunci.

 

 

 

Drama nad pouští

napsáno na téma Přísně tajné

Utah, září 2004

 

Drabble: 

Vrtulníky kroužily nad pouští. Z jednoho trčel hák. Čekal ho kaskadérský kousek. Musí zachytit sondu Genesis s nákladem nejcennějším: po tři roky shromažďované mikrogramy částic slunečního větru. Špetička hmoty, která má odhalit tajemství vzniku sluneční soustavy.

Sonda zabrzdí, otevře se jí padák a snášející se objekt zachytí helikoptéra, aby se nedotkl země.

Teď!

Televizní kamery zaznamenaly velmi rychlé cosi, co prosvištělo vzduchem a prásklo sebou do písku. Později zjistili, že sondě se neotevřel padák díky závadě na mikročipu.
Zástupci NASA se na sebe podívali. Pět let práce v p…ísku.

„Uvalit embargo na všechny záběry! Tenhle průšvih je přísně tajný!“

 

Závěrečná poznámka: 

 

Podrobnosti a obrázky tady: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nasa-si-chyti-sondu.A040820_09110… a https://www.astro.cz/clanky/kosmonautika/genesis-havarovala.html

 

 

Jako přesívat písek na břehu moře

napsáno na téma Nehlaste se všichni

 

Copak zbylo po dopadu ze sondy a kdo si s tím poradí?

Začínáme v Kalifornském technologickém institutu těsně po dopadu sondy Genesis, závěrečné scény probíhají v Brně v roce 2011, čili o sedm let později.
Úvodní fotografie lapače částic je tady a jeden snímek zbytků po dopadu tu.

 

Drabble: 

 

V laboratoři to vypadalo jako na pohřbu.
„Ochranné pouzdro nevydrželo. Všechno je kontaminované!“ hořekovali členové týmu. „Té práce s přípravou superčistých lapačů a všude svinstvo!“
„Ofoukáme to, omyjeme a …“
„Ne! Co když odstraníme i částice slunečního větru?“
„Tak jinak! Oslovte všechna pracoviště, která dokáží najít naše částice v tom borčusu!“
„I v Evropě?“
„No… ale jo. Stejně se nepřihlásí.“

„Šéfe, NASA hledá někoho, kdo zvládne analyzovat vzorky z Genesis.“
„Hmmm…“
„Taková neuvěřitelná piplačka! Jako přesívat písek na břehu moře!“
„Máme software pro hledání povýstřelových reziduí, jen se musí trochu přepsat…“

Firma Tescan zakázku získala a uspěla. Investované miliony nepřišly nazmar.

 

Závěrečná poznámka: 

Kolik zájemců se přihlásilo do výběrového řízení, to vědí jen zadavatelé, a ti to jen tak nepoví…

 

Příště – a nakonec – přidáme ještě nějaké aplikace částečně i mimo fyziku.

 

Aktualizováno: 14.7.2019 — 21:18

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. JJ, poslouchej, a nemohlas bys nám sem tam napsat nějakou fyzikální zajímavost – když tě zrovna klepne přes nos? třeba ani nečekat na DMD? 🙂 Vidíš sama, že stručná zpráva stačí (v dlouhé bychom se stejně mohli ztratit:)) a doplňující informace zmákneš pomocí odkazů 🙂 Pěkně prosím! (blush)

  1. Dede, radši nic neslibuju, uvidíme. 🙂
   Nejsem sama, kdo by tu mohl trousit zajímavosti, určitě ne. 🙂

 2. Milá JJ, tak se tu nejprve stydím a pak raduji. Stydím proto, že jsem zde v Am. o sondě nic nevěděla a jestli o jejím neúspěšném přistání bylo tehdy něco ve zprávách, tak jsem tomu asi nevěnovala pozornost. No a teď se tu raduji, že zachráněné informace jsou zásluha šikovných lidiček z mé domoviny (kteří mimo jiné dokonce vědí, co jsou vzácné „částice slunečního větru“)! Takže, jestli se v budoucnu nachomejtnu k nějaké konverzaci o „sondě Genesis“, budu se chlubit cizím peřím (tím tvým),protože díky tvým skvělým, ač krátkým drabblím (..blám, ..blům…safra jak je to v mn.č.?) vím teď mnohem víc, než bych byla pochopila z nějakého dlouhého vědeckého článků (tedy jim též všechny sláva, ale já bych obsahu asi nerozuměla).

  1. Milá Maričko, děkuji za krásný komentář. Z toho, že ti zpráva utekla v tisku, si nic nedělej, já to věděla až díky panu řediteli z Tescanu.
   Klidně se chlub, protože to není moje peří, ale sláva a čest šikovných českých rukou.
   A k drabble – obvykle to skloňuji jako kuře, případně používám drablík – podle vzoru hrad.

 3. Moc krásný drablíci!! Dokonce i já, absolutní technický debílek jsem ocenila šikovnost a znalosti českých (pardon, moravských 😀 ) chytrých hlaviček. A mělo by se o tom psát, opravdu mělo! Posiluje to národní hrdost a to potřebujeme jako sůl.

  1. Lído, klidně i českých, jsme přece všichni Slované :D.
   A máš pravdu, našimi médii to opravdu neproletělo tolik, kolik si to zasloužilo.

 4. Kdo jiný, než Brňáci…. vypadá to, že dělaj jen ramena a frajeřej, ale když jde do tuhýho, tak maj odvahu,nápady a odvážným štěstí přává…..jak to říkal ten Ind, ruskému zamilovanému bufetáři ve filmu Cirkus v cirkuse? „Stačí jen chtít!“

  1. To je moc pěkný a výstižný komentář, Sharko.
   Ten film si pamatuji, vyletěli pan na věžní hodiny a sedli si na rafiji.

   1. jj a slon zpíval a jedl jahodovou zmrzlinu s oříškama…miluju,když tam Janžurová dělá krocana 😀

 5. JJ, výborně,dík, že jsi nás seznámila a to velmi,velmi zábavně a uchopitelně s takhle odbornou záležitostí. Jsem hrdá na ty Brňany, co se nebáli a věděli, že to dokáží!
  Proč o tomto nepiše náš nezávislý tisk??!! Pořád nás jen někdo stále sráží k zemi ale nahoře jsou i malé hvězdy , co jasně svítí! Díky!!! (h)

  1. Milá Jenny, možná pro to, že se jim zdá, že by to nikdo nečetl? (V druhém ideji – s nezdeptaným, neotráveným a hrdým národem se hůř oře?) Ano, jsou tam i malé hvězdičky, kol nichž se velké točí.

 6. Taky se dmu pýchou, ačkoli nemám nejmenší zásluhy. Ale je to fajn, když se i u nás něco zadaří a někdo nám o tom tak skvěle napíše.

 7. Supééér – dneska je to dokonce seriálek! Moc se mi to líbilo. U prvního drabblíku jsem se chechtala, přestože se v podstatě jednalo o tragédyji Škrk do rži – teda do písku. A u druhého náležitě dmula – jó, Brno je zlatá loď a má velice šikovné mikroskopce.

  A já se velice přimlouvám za další populárně naučná stoslůvka. Ruku na srdce – kdo z běžné veřejnosti si přečte stostránkový elaborát a navíc mu i porozumí? Ale sto slov – to zvládne každý a dozví se toho moc a moc. Tak si vyhrň rukávy a protřep šedé buňky a piš piš piš

  1. Ygo, díky za chválu – já mám ten příběh přímo od ředitele Tescanu, když u nás měl náborovou přednášku pro naše studenty. Příběh použil to jako ilustraci toho, že u nich se nebudou nudit, protože budou postaveni neustále před nové výzvy.
   Ygo, teď asi nebudu mít čas připsat nějaké drabblíky ani udělat výběr, ale těš se po dubnu. 🙂 Díky za povzbuzení.

 8. Oóó, to je úžasné drabble! Obě tedy 🙂 jsem nadšená, že jsme to rozlouskli zrovna my v mrňavé České republice- člověk tak nějak neztrácí naději, že bychom se zas mohli vypracovat na špičku a hlavně aby to obyčejní lidi věděli a byli na to hrdí- a média si strčila do p…ísku ty nehorázné kecy o tom, jak jsme na tom jen a jen špatně.
  JJ, dneska jsem si to fakt užila!

 9. Tyhle „písečné“ drabblíky se mi moc líbí. Je to fascinující příběh a na konci cítím hrdost, přestože nejsem z Brna. 🙂

 10. Tvoje drabblíky mě moc baví. Jsou výborně napsané, zajedno se většinou dozvím věci, o kterých nemám ani tuchy, za druhé to podáš tak, že tomu rozumím. A v tomto případě je opravdu úžasné, že tenhle oříšek rozlouskli zrovna lidi z Brna… Klobouk dolů. A přidávám se k Dede, lidi by myslím rádi viděli a četli i o úspěších, ne jen samé vraždy, loupeže a další „radosti“.

  1. Děkuji moc za milý komentář, Toro. Jsem ráda, že je to srozumitelné, zrovna to teď moc potřebuju slyšet. 🙂
   Ano, mikroskopici jsou moc šikovní a mají takových úspěchů mnohem víc. Já bych taky ráda četla především pozitivní zprávy, ale nemám vždy to štěstí.

 11. Dede, já si tak pěkný komentář ani nezasloužím. Máš ještě jedno povídání o mikroskopech, takže třeba za týden bude o čem číst. 😉 Další texty jsou velmi velmi ve výhledu, protože všeho moc škodí a možná by to už ani nebavilo.

  S tím, že pes neštěkne, máš bohužel pravdu. Jo, kdyby to byla nějaká tragédie, havárie, finanční propad, tak jsou toho média plná. Ale úspěch dostatečně netáhne nebo co…

 12. JJ, proč nemá drabble mnohem víc slov? Nebo… proč nebylo ještě několik vhodných témat? Tohle je naprosto úžasné a pro naše vědce ukrutně lichotivé a pes po tom mezi normální veřejností neštěkne! 🙂 Eh… ještě něco k tomu nemáš? (blush)
  Však já vím, proč tě sem lákám – potřebuju se vzdělávat a s tebou je to jedno velké dobrodružství. Díky a ještě díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN