BTW: Zkouška krysou

Minulý pátek k nám Andy s Aniou přivezli děti, jelikož si konečně vybrali náš vánoční dárek – tedy víkend v Krkonoších jen ve dvou. A my jsme si šli užívat… vlastně prázdniny u babičky:))

 

A bylo to báječné! Patrick měl s sebou nové kolo, takže statečně s dědou vyrážel na dlouhé výlety, při kterých zjistil, že na kole se dá jezdit opravdu všude možně – babičko, my jsme přenášeli kola přes klády!!! To si ve Stromovce neužije:))

Pokud byli kluci někde za dobrodružstvím, užívaly jsme si s Kačenkou po svém. Je to aktivní holčička, která se ráda podílí na čemkoliv, a navíc je disciplinovaná, takže jsme spolu mohly i vařit – našlapovací stolička z Ikey jí dostala čeníšek dostatečně vysoko, aby se mohla aktivně účastnit.

 

Chceš citrón? Žlutej?

A když jsme spolu rozbíjely a míchaly vajíčka na omeletu, tak jsem vlastně opakovala slova, která mi kdysi strašně dávno řekla moje maminka: „Kačenko, tohle je žloutek! Ne, žlou-t-ek! To protože je žlutej a ne žludej, víš?“:))

Ale celkově vzato, úplně nejradši si obě děti hrály na zahradě. Samy. Jenže Kačenka je ještě malá, takže z toho byla nakonec taková honička – kdykoliv se dozírající osoba začala něčím zabývat nebo koukla jinam, obě děti hbitě zmizely na druhou stranu domu:))

 

Babičko koukej, já jsem bílej jako Ari!:)) Vyčesávala jsem psy…

 

Ale za ty tři dny došlo k jednomu významnému vývojovému kroku – Kačenka prošla zkouškou krysou! Ne, že bych z toho byla úplně nadšená, protože je jí teprve dva a čtvrt, a to mi přijde málo. Ale co nadělám – já jsem tu zkoušku nepořádala – to Ari!

To je tak. Když do rodinné smečky přibude děťátko, jsou psice jen tak nějak zdvořile potěšené. Čuchnou k tomu, občas to olíznou a důsledně to hlídají. Ari se navíc snaží utěšovat, pokud děťátko pláče či později řve – zato Berry v tu chvíli obvykle opouští scénu s tím, ať to nějak vypneme. Opravdu zajímavé začne být robě teprve tehdy, když se s tím dá hrát. Když už něco hodí!

 

Kačenka na písku, zatím sama 🙂

 

A jak se to zkouší? Inu dítěti se nabízejí psí házecí hračky a čeká se, co s tím udělá. Dokud to ignoruje nebo nad oslintanou věcí protestuje, věk ještě nestačí. Ovšem jakmile prvně věc chytí a znatelně odhodí… Bingo! Už je psí:))

A přesně tohle se stalo, když jsem v neděli obalovala řízky – hned pod kuchyňskými okny. Děti byly vzadu na zahradě, kde Martin natahoval hadice na automatické zalévání. Nejdřív si hrály s vodou, pak si Patrik začal jezdit na kole a Kačenka si vlezla do pískoviště. Psiny, které trvale dozorují, jakmile jsou děti venku, zpozorněly.

 

Už letí! Krysa…:))

 

A pak vzala Ari do huby oblíbenou černou ikeáckou krysu a pustila ji do pískoviště. Nastal okamžik dychtivého čekání – tak co, chytí se? A bylo to tady! Kačenka vzala krysu a velice slušným hodem jí mrskla z pískoviště. Myslím, že hodila aspoň metr a půl! Psice byly nadšené, což samozřejmě znamenalo okamžité vrácení krysy do písku a další hod.

No a pak jsem jako kazisvět vstoupila do hry já a krysu jsem zabavila. Když ona Kačenka sice hezky hází, ale… Berry a Ari jsou velké, obě ji dokážou bez problémů smést na zem pouhým radostným úderem ocasu. A tahání se o krysu je sice zábava, ale ty její malé prstíčky a jejich tesáky…

 

Tak já ji hodím!

 

Ne, opravdu si nemyslím, že by ji kously! Ale nehody se stávají – sama jsem byla x-krát škrábnutá zuby z okolo letící šťastně otevřené psí tlamy a věřte, že je to zatraceně cítit. I když v tom není žádný úmysl, natož pak zloba nebo snaha ublížit.

Každopádně mi je jasné, že teď toho budu mít k hlídání víc. Kačenka podle psích měřítek vystoupila ze kategorie „to, co hlídáme“, aby se stala „štěnětem, se kterým si hrajeme“. Ale když dohlédnu na postupný zácvik, začnou šťastné časy dětsko-psích hrátek. Však Patricka už mají dokonale ochočeného!:))

 

Velká čtyřka:))

Aktualizováno: 25.6.2019 — 18:12

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc hezká smečka! (inlove)
  A další etapa ve vztahu psů k dětem po hlídací a hrací bude „když ti to udělá radost, tak tě (taky někdy) poslechnu“! 🙂 Tohle ovšem musím hlídat, poněvadž naše děti jsou někdy schopné Denise upovelovat.

  1. Přesně:)) Tam došel minule Patrick. Od svých třech let, co se přistěhovali z Norska, krmí se mnou psy. Tak poslední rok a půl je krmí sám (večer, když mají granule). No a k tomu patří čekání u misek, ještě pár rituálů jen pro Patricka (dá granulku z ruky, potřese jim packou:)) a pak jim má zavelet k jídlu. Až do jeho minulého pobytu se při jeho povelech psi koukali aspoň koutkem oka na mě – jestli jako fakt jo:)) No a minule holky už koukaly na něj a skutečně šly k miskám na jeho povel. Taky stupínek! 🙂

 2. Tak to byl hezký víkend pro všechny.
  Kačenka je šikovná – a co si budeme povídat, je druhorozená, takže se snaží bráchovi vyrovnat 🙂
  Všecky fotky jsou pěkné (děti a psi jsou fotogencký materiál, že), ale ta poslední je fakt dokonalá. I když Kačenka s citronem taky nemá chybu 😉

  1. Díky 🙂 S tím citrónem a ostatním jsme si taky vyhrály. Kačenko… co je to a jakou to má barvu? 😀 Nejradši měla citrón a cibuli, nejméně se jí líbila broskev (měla pravdu, už nebyla úplně pěkná:))

 3. Senzační děcka. A blažená od pohledu, neb mladí babička a děda se zahradou, „domečkem na zemi“ a dvěma! psy, to je něco. Jsou si krásně podobní i nepodobní a velká čtyřka je jak od Astrid lindgrenové.
  Mně jako ditku to bylo lhostejné, nejradši jsem stejně ležela v knížkách a psů se bojím dodneška, ale náchylnost k „domečkům na zemi“ a psům propukla už u dcery a synovce a v další generaci to ještě zesílilo.
  Věkovité velkoměstské činžákové babičky musejí tudíž zapojit nasazení náramné, aby konkurovaly druhé půlce rodiny kýženého druhu, akorát, že se psem jedním (zato o velikosti autobusu).

  1. Baty, víš dobře, že domeček i psi jsou druhotní – u babičky by především měla být kouzelná krajina 🙂 Laskavá, hravá, s fantazií… a dobrým jídlem.
   A to snadno vykouzlíš i v městském bytě – ty obzvlášť:)) (inlove)
   Naše děti berou psy jako normální součást prostředí, něco jako sourozence 😛 Ani jeden není tak upnutý na zvířata, jak jsem byla já. I když Kačenčina obliba koníků… (angel)

 4. Krásná vnoučátka a psice taktéž.Ne každému se podaří vyrůstat v takové smečce. Jako dítěti se mi povedlo vyrůstat se psy a kočkami a bylo to bezva,ráda vzpomínám.
  Mám vnučku už studující, plesající,nějaké to disko ale jsem ráda, moc,moc, že výlety se mnou a divadla si užívá. Teď byla velmi chválena za ročníkovou práci ale téma se dozvím až dojedu k mladým, ona to tak tajila, že ani rodičům nehodlala sdělit co zpracovává. 🙂
  Milá Dede, užívejte se navzájem,babičky mají velký vliv ale i pochopení pro občasné lumpárničky. 🙂

  1. Však vy dvě už toho máte plno za sebou – počítám, že se ti vnučka s ročníkovou prací ráda pochlubí:)) (inlove)

 5. taky by se nam sikla babicka s pejskama, nevite o nejake volne? 😀
  (marianne je do zviratek blazen a canisterapii jsme jeste nesehnali)

  posledni fotka nadherna, krasny deti :*

  1. Formičko, prostě hledej:))) Babičku i canisterapii…. nebo někoho známého s vychovaným psem na hraní 🙂

 6. Dobře vymyšlený dárek pro oboustrannou radost! Mladým oddych, vám potěšení. Na povel usazená čtyřka je velice líbivá.

 7. Velká čtyřka (inlove) Dede, krásně se to čte a zdá se, že jste si „vánoční dárek“ užívali i vy všichni v chaloupce.

 8. A víš, že mne to dojalo – tak Kačenka zase postoupila o stupínek nahoru, ještě chvíli a bude z ní plnohodnotný pes (nod) jako Patrick. Jak nám ty děti stárnou před očima, ještě že my jsme pořád mladí (chuckle) .

  Ta poslední fotka je moc hezká, je vidět, že smíšená smečka u vás hezky funguje – a to je dobře.

  1. Ygo! Ty zase perlíš!! 🙂 Ale máš pravdu, zatím co my už jsme plnohodnotní psi, někteří jsou teprve čekatelé :-))

 9. Velká čtyřka nemá chybu.
  Máš krásná vnoučata DEDE.
  Já budu babičkovat druhý týden v srpnu.

 10. Skvělé pozorovat, jak spolu nažívají, že? Je jasné, že je malá na to, aby s nimi byla sama, určitě by jí neublížily záměrně, ale náhoda je blbec. Já taky ty naše poklady hlídám jak oko v hlavě… Ale naštvala jsi je myslím všechny, co?

  1. No… naštvala jsem hlavně psice, Kačenku je snadné motivovat k jiné činnosti, zatím:))
   Patrick si s nimi hraje sám už poměrně dlouho a jeden by nevěřil, jaké kraviny dokáží společně vymyslet. Někdy se musím ovládat, abych je nepřetrhla (tunely v živém plotě… např:))

 11. Ot – Dede, předpokládám, že v mobilu máš Android. V nastavení by měly být aplikace, v nich google zprávy, ty musíš deaktivovat. Otravovalo to neskutečně.

  1. To je nejspíš ten problém, že nemám:)) Stejně jako jsem s tím neměla problém na Samsungu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN