BTW: Pravda vyděsí

Strašlivá předpověď na víkend! (pravděpodobně se oteplí, ochladí nebo zaprší:)) Meghan podvádí Harryho, jasné důkazy! (příště to bude naopak:)) Prozradila rodinné tajemství! (kdo s kým spal?) Zabití, týraní a znásilnění lidé kam se podíváte!

 

Když si potřebuju pustit na mobilu internet, jsem zvyklá používat prohlížeč Chrome. Co jsem vyměnila svůj porouchaný mobil za Martinův, zjistila jsem, že můj život bude zřejmě bohatý na nevyžádané informace. Na rozdíl od téhož prohlížeče v Samsungu se mi tady totiž nabízí předpřipravený seznam zpráv – rozuměj, dostávám tam seznam zpráv, které si já nevybírám.

Přiznám se, že mě to zpočátku i fascinovalo. Vzhledem k tomu, že profesionálně existuju na českém webu od roku 1997, vypěstovala jsem si vcelku jednoduchou strategii přežití – čtu jen velmi výběrově. Jak kvůli množství informací (pokud má člověk i myslet, nemůže se nechat zcela zahltit), tak kvůli zachování příčetnosti. Člověk denně unese jen určité množství špatných zpráv. Vzhledem k tomu, že nekoukám na telku a nezajímají mě celebrity, procházela jsem životem jen mírně vyděšena a pobouřena.

Jenže pak jsem změnila ten mobil a do mého života vtrhly titulky zpráv z těch nejpodivnějších médií, většinou bulvárních. A nestačila jsem se divit. No, a protože jsem to já, obdivovala jsem nejvíc, jaké drama dokáží titulkáři vymyslet už jen pro články o počasí! Děsivé předpovědi střídají neuvěřitelné skoky, mrazivá předpověď se týká vražedných veder a pak zjistíte, že všichni komentují tu samou měsíční předpověď (odhad:)) Českého hydrometeorologického ústavu!

A musím přemýšlet o tom, v jaké hrůze či cynismu (to podle povahy) musejí žít lidé, kteří něco takového dobrovolně konzumují den co den – a nezůstanou jen u titulků. V telce, na netu… poslouchají nebo čtou články líčící svět jako jedno nekonečné bojiště, kde vládnou vrazi, bezohlední násilníci a šílenci všeho druhu. Kde je náhoda vždycky proti nám (protijedoucí řidič zabil rodinu) a jeden aby se bál vzít něco do pusy (děsivé zprávy z obchodů, tržnic a restaurací). Kde zjevně neexistuje slušnost, ohleduplnost, důstojnost a o radost už nezakopnete ani náhodou! Přemýšlím o tom, jak si lidé, kteří tohle denně vydatně konzumují, dokáží zachovat optimismus, naději, a věřit ve slušnost a spravedlivost?

A napadá mě, jestli s tím nesouvisí ta zdejší charakteristická přednasranost mnohých lidí, která tak snadno vyústí do agresivity. A to i v situacích, kde by kolikrát stačilo maximálně pokrčit rameny nebo se dokonce s pochopením zasmát. A věřte, že té latentní agrese je u nás mezi lidmi moc a moc. Ono se nakonec stačí podívat na komentáře na zpravodajských serverech, že.

Přitom svět – aspoň tady u nás – je v podstatě normální, bezpečný a poměrně předvídatelný. Aspoň tak, jak svět může být, protože lidi jsou lidi, zločinci existovali a existovat budou a riziko se nikdy, opravdu nikdy nedá ze života vymazat. Přesto patříme do části světa, kterou nám zbytek planety obvykle právem závidí.

A víte co? Zakončím své dnešní povídání takovou zajímavou perličkou:)) V ve výzkumu poctivosti obyčejných lidí, kdy výzkumníci v zemích po celém světě „ztráceli“ peněženky s doklady a čekali, kolik se jich vrátí, dopadla naše země výtečně, byli jsme na sedmém místě ze čtyřiceti hodnocených zemí (viz obrázek). No schválně, jestlipak byste tomu věřili – po čtení nekonečných černých kronik, kterým se dnes říká přehled zpráv?

 

PS: Hledala jsem v nastavení, jak to zobrazování zpráv v Chrome vypnout, ale nenašla… tak se snažím to aspoň nečíst. I když jen z četnosti zobrazovaných titulků už začínám mít dojem, že princ Harry s Meghan žijí v mé vlastní kuchyni! Vypadá to, že nakonec začnu používat Edge 😛

 

Aktualizováno: 25.6.2019 — 07:05

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, mě tak „opruzoval“ tablet a podařilo se mi ty zprávy odstřelit. V noci na to kouknu, před spaním si na tabletu v posteli hraju sudoku ;P

 2. Já si myslím, že jako ve všem, i tady funguje Gaussova křivka. Lidi jsou různí a ti jednodušší zajedno uvěří lecčemu (a nejsou schopni nebo ochotni hledat zdroje), zadruhé holt člověka potěší, když vidí cizí neštěstí 🙂 tak to bylo, je a bude. Proto ta exploze bombastických zpráv, hlavně těch negativních. A není to zrovna jen o věku – i když staří lidé bývali víc naivní a důvěřiví, protože na to, co se teď děje, je ani přežité dvě války nepřipravily. Nicméně i to si myslím už není až tak pravda. Problém je v mailech, které jim chodí od známých, kamarádů, spolužáků – ti by mi přece nelhali, že…

  1. Já jsem stará a emaily /zaručené zprávy/, které dostávám od kamarádky mažu většinou bez otevření. protože to jsou typu – ten pronesl toto a ten zas toto anebo když nepošleš dál stane se něco hrozného. Jen plevelí a plevelí. A na seznamu taky všemu nevěřím.

  2. Stačí používat zdravý selský rozum a hlavně se nestarat o to, co nemůžu ovlivnit. Takže je mi dokonale šumafuk, co se (ne)děje v královské rodině, je to jejich věc a moje zbytečná starost. A že svět je plný vychcánků a podvodníků také není žádná novinka, to bylo, je a bude. Je potřeba zachovat si nadhled a neřešit zbytečnosti, které neovlivní cenu a kvalitu, (mizernou), potravin.

 3. Titulky jako „V Horní Dolní je vše v pořádku“, „Tento málo známý herec žije klidným životem“, „Na dobře fungující dálnici se tento týden nic nestalo“ nebo „Kontrola nezjistila žádné nedostatky“ prostě netáhnou a zcela jistě nezvyšují prodejnost/čtenost. Člověk už tak nějak přirozeně baží po výjimečnostech a po senzacích, i když ví, že za dramatickým titulkem se často skrývá úplně obyčejná zpráva, kterou by si jinak právě třeba málokdo přečetl. MMCH, i Večerní Prahu před dávnými lety prodávala hlavně černá kronika 😀 .
  Jinak je samozřejmě třeba používat hlavu a pokud jde o politiku, rozhodně není od věci najít si k příslušné události více zdrojů.

  1. Tak titulek „Na dobře fungující dálnici se tento týden nic nestalo“ by mě donutilo se tento článek přečíst, i když jinak čtu scifi dost málo.

 4. vite co by mne jeste zajimalo? pro koho tyhle prisernosti jsou urcene, kdyz kazdy koho znam nad nimi obraci oci i nos a nekdy i zaludek…

  1. znáš skupinu lidí,co to nečtou nebo čtou a říkají, že nečtou 😉
   občas to čtu, někdy nechápu,zač jsou ti pisálkové placeni… za český jazyk a gramatiku asi ne….

  2. Já si to přečtu, když je to velmi dobrý špek, tak občas i přepošlu, následně smažu a zapomenu. Momentálně jsem zaplatil paušál za telefon a přemýšlím, jestli bude mít cenu vyrazit v sobotu Nad Rožnov na Juračku, je tam podmáčená louka se spoustou vzácných kytek, nejen orchidejí.

  1. V novinach nebo v knize se da preskakovat. V televizi ci videu ne. To jsou jednorozmerna media.

 5. Jsem kulturní barbar neb v TV se dívám výhradně na dokumenty,pokud jsem doma a to jen sporadicky a v pátek na pana Šípa, to je tak jediné, co mne zajímá,vlastně ještě mám ráda paní Marplovou a Hercula P. a jeho šedé buňky mozkové. 🙂 Teď v létě jsme od dopoledních hodin na chaloupce, takže bez pecka a mobil jest starožitný, což je jediné ,co potřebuji k žití, to abych si mohla zavolat o pomoc, kdybych uvízla na prochajdě v lukách. Na Zvířetník a sem chodím většinou až večer, kdy už skoro nikdo neplší. Óóó, svět je krutý a bulvár nenažraný a taky nemám ráda tu vulgaritu a sprostost, myslím, že ti rádoby reportéři musí sami před sebou zvracet,či být dostatečně zvráceni a což teprve čtenáři a potažmo kupci těchto debilit.

  1. Když jde o byznys, musí vše ostatní stranou, protože, jak řekl jeden z bossů lihové, či spíš metanolové mafie, kšeft je svatej. V TV koukám občas na zprávy a jinak pouze a výhradně na seriály o přírodě, jsem člověk skromný a odmítám si dělat starosti kvůli blbosti druhých.

 6. Checheche – tak na mobilu se mi (pámbuzaplaťzatydary) naštěstí tyto články nezobrazují – jestli to nebude tím, že mobil primárně používám JEN na volání či psaní SMS zpráv?! (rofl)

  Ale vím, o čem mluvíš, protože toto na mne vyskočí při každém otevřením PC. Zvlášť super jsou zprávy Super – zrovna teď jsem namátkou koukla a už vím, že herečku Strykovou dostává její pes do prekérních situaci (koho ne?!), Špotáková se vyletnila a Slováček mládne … no neříkejte, že vás to nezajímá (rofl) . A to já se ráda kouknu na hadry, co kdo vynosil – na královskou rodinu (královna má náramný šmrnc, Meghan v těch rádiovkách vypadá jak Beruška a Kate to vždy sluší) nebo hollywoodské hvězdy (i když tam v poslední době už tápu a o některých „velmi známých“ -jsem v životě neslyšela – holt kulturní barbar).

  Jinak i já jsem ráda, že jsme v podstatě poctiví (chuckle) .

 7. hrebik presne na hlavicku (rika se to tak?) – ty titulky vypadaji fakt strasidelne. taky na to nejsem zvykla televize nemajic, a v novinach ctouc jen hobbyrubriku 🙂 vsak ony si ty opravdu dulezite zpravy cloveka najdou!
  a ma pravdu kdo zminil ze bohuzel u starsich lidi je tv berna mince. babi uz nevidi, ale kdyz ji volam, vzdy mi sdeli co duleziteho rikali v radiu…

 8. A tak je to výzkum srovnatelné podmínky pro všechny, takže vypovídající to je.
  Druhá věc je to, že táhnou jen negativní zprávy, pozitivní nějak lidi netěší…Doba byla stejná vždycky, jen informací bylo méně. Dospělí by měli používat mozek a dětem vysvětlovat souvislosti

  1. proč by tě mělo těšit, že se má někdo líp???? Nebo , ž ej eněkde líp … nejlepší je číst, že jsou na tom všichni kolem hůř.. (ironie)

 9. Nikdy jsem nepochopil fascinaci našich medií britskou královskou rodinou. Co dělají jejich děti,kdo se kde bere, co nosí ta Kate nebo jak se jmenuje. Proč tolik? O takovém Nizozemí víme jen že mají oranžový den královny a to je vše

 10. Máš pravdu DEDE, kdyby se člověk orientoval jen podle titulků článků bulvárních novin, asi by se šel oběsit na nejbližší hrušku.
  Naštěstí mám rozum a čtu jen to, co uznám za vhodné.

  A občas si opakuju citát mojí babičky Marie :
  “ Doba je taková, jaká je. A i za války se rodily děti. „

  1. A teď si, Míšo, představ, že jsou lidi, kteří nečtou jen ty titulky, ale všechno 😛
   Dobu kolem nás jde obvykle (s výjimkou života ve válce a diktatuře, kde je to mnohem těžší) aspoň trochu měnit, stejně jako je podstatný náš postoj k tomu, co se děje. To není jen klasická otázka optimisty a pesimisty (realisty:)), ale i toho, jestli s sebou necháme vláčet nebo ne. Jen málo lidí nemá žádné možnosti, žádnou sílu, těm by měli pomoct ostatní. Ti, kteří tu volbu a sílu mají.

   1. Co to vidím Dede, číst víc než titulky? To by nám přece trvalo celý den jenom projet facebook!

 11. Jo, taky mi dřív mobil pořád nabízel zprávy tohoto druhu- a nevím, proč s tím přestal. Nevím, proč zprávy o počasí musí být zásadně typu „lámeme rekordy“, proč je všude plno mrtvol a salmonel a britské královské rodiny mi začíná být líto (i když v případě Kate mrknu na fotky, protože se umí obléct, tak abych si v záplavě polonahých „celebrit“ potěšila oko- proč všude cpou fotky polonahých až nahých lidí? Nic proti tomu na pláži, ale musí toho být plný net a s debilním titulkem „komu patří tyhle….“ samozřejmě že majitelce, že).
  A tak to nečtu. Proletím titulky a vidím, že jsem zas o nic nepřišla. Zemětřesení v Indickém oceánu je blbý, ale pravděpodobně s tím nic neudělám. Až napíšou, že na Filipínách objevili novou orchidej a mají inovativní překlad rosettské desky, třeba zprávy číst začnu. Protože nehody, hokejisti a jejich milenky mě fakt nezajímají…

  1. Jo, přesně. A pokud jde o královskou rodinu, tak „je mi jich líto“ je převažující pocit. Žádná privilegia a peníze nenahradí chybějící soukromí. A že ty zprávy, na to, že to jsou kecy, umějí být hodně hnusné!
   Jo a na Kate se taky ráda dívám – opravdu se umí obléct 🙂

  2. a co je mi do toho jestli je má plastový nebo svý :). Mě připadá, že v Seznamu je někdo horňák

  3. Novou orchidej objevila naše výprava v Austrálii a je nádherná, zdobí titulní stranu poslední Roezliany.

    1. V Roezlianě. Mohl bych ho oskenovat, ale je tu jakýsi nesmysl, jménem autorská práva.

 12. Víš, Dede, my dospělí si to (doufám) nějak přebereme, ale dá čím dál tím větší práci od toho držet dál děti. Aby si proboha nemyslely, že tohle je v pořádku a společenský standard – ta přednaštvanost je to lepší, co je v takovém případě může potkat. Aspoň než rozum, schopný vlastního úsudku, naberou. A taky mne to štve, a moc. To je důvod, proč nechodím na zpravodajské servery a pravidelně zkouknu s kluky Zprávičky na Déčku. Jsou velmi pozitivní a to negativní se tam dostává v přijatelné formě.

  Jeden příklad za všechny: když Klára Erdingerová-Staňková ve svých tuším jedenácti hrála s Českou filharmonií, byl o ní pořad nejméně na třech televizních stanicích. Nepamatuji si to úplně přesně, ale na ČT1 se hodně řešilo, že vyrůstá bez tatínka a mamince s jejím odborným růstem pomáhá hudebník – tatínkův bývalý kolega (nebo kamarád – pardon, jméno a detaily mi vypadly). Na Nově se rovnou snaživě vyptávali, jak dobrý je to kamarád maminčin a s čím vším jí ještě pomáhá. No a na Déčku udělali naprosto věcnou reportáž na ústřední téma: Co všechno musíš dělat pro to, abys byla tak dobrá? Tož asi tak.

  1. Ano, chránit děti a pomáhat jim tomu rozumět – to je obrovský úkol pro rodiče, vlastně i prarodiče. Ale kdo to dělá v rodinách, kde jsou samí hltači katastrof a drbů? A kde tomu věří?

  2. Děti to nezajímá nebo to nechápou nebo z toho mají srandu. Horší to je se starými lidmi, je neuvěřitelné čemu dokáží uvěřit a ještě to druhým vnucovat. Jeden hospodský na Moravě dokonce začal připravovat obranu hospody před útokem muslimů 😀

   1. Vám skutečně někdo vnucoval, aby ste se obrňoval před muslimy?
    Oni staří lidé jsou někdy věkem skutečně potrhlí, ovšem na rozdíl od naivity mladých bez jakýchkoliv negativních životních zkušeností vědí, že životem se nekráčí pouze v rytmu valčíku.

    1. Nepopírám že to nemají jednoduché, dnešní svět je strašně komplikovaný a jeden neví komu a čemu věřit, to zas chápu. Ale přijít do hospody a vidět tam cedule s přeškrtnutými muslimy a brokovnice na obranu na zdi s vysvětlujícími pokyny, to jsem se musel smát 😀

     1. V Japonsku, což je zcela určitě demokratická a kulturní země, je islám zakázán a muslimové ostrakizováni. Japonci, na rozdíl od nás, si nebezpečí islámu uvědomují.

      1. …a takhle člověk poruší svá vlastní předsevzetí že na podobnbé žvásty už nebude reagovat. Ale když vidím takovou pitomost, tak mi to nedá:
       viz např. japonské oficiální stránky o Japonsku, (něco jako je czech.cz) nippon.com https://www.nippon.com/en/series/islam-in-japan/
       pro angličtináře aby nemuseli klikat:
       Islam in Japan tends to be thought of as a distant, alien culture with little connection to the lives of ordinary people. But in fact there are a surprising number of spots in Japan that are full of the atmosphere of Islamic culture, and many people ready to talk of its attractions and appeal. Join us on a trip into the little-known world of Islam in Japan.

       1. Pokud někdo v Japonsku propaguje islám, je doživotně vyhoštěn a muslimové, pokud tam jedou, tak jen na patnáctidenní víza. Takhle to tam doopravdy funguje a není důležité, že se někde píše něco jiného. A s islámem je to u nás stejné, jako s bolševníkem; také se nekontrolovaně rozlézá, (o bolševníku se ještě nedávno tvrdilo, že nepřekročil Vltavu, ale minulý týden jsem ho viděl u Výžerek poblíž Kostelce nad černými lesy). Takže je jen otázka relativně krátkého času, kdy se i u nás dočkáme No go zón a teroru.

   2. Nedělejte ze starých lidí paušálně takové hlupáky. Řada účastníků tohoto fóra jsou staří lidé a jsou to snad nějací nesvéprávní troubové, kteří věří každé blbině? Hlupáci, stejně jako inteligentní lidé, jsou přirozeně v každé věkové skupině

    1. Ne každý, ale když paušálně píšeme o dětech je to to samé. Prostě jsou některé skupiny náchylnější k manipulaci. Moje zkušenost mi říká, že se starými lidmi mám horší zážitky než třeba s teenagery (takový Kaufland to je peklo, tam jsou schopní do mě strkat a být sprostí u pokladny), které taky potkávám často.

     1. Tak to já mám 72 roků a stále mne udivují v Kauflandu mladí muži s basami levných piv,zpocení a páchnoucí,bezohledně deroucí se k pokladnám,kde řvou po dětech a manželkách. Jinak s mladými lidmi mám hezké zážitky a se starými známými taktéž. Co do všech lidí bylo vloženo v mládí, to tam zůstává a pak buď na sobě pracují či ne. Osobně bych lidský vzorek nepaušalizovala, co třeba říct o mladých ženách,které si namluvili za cenu ztráty soudnosti a posléze majetku např. americké plukovníky, hahaha!Či chtivé muže středního věku, kteří učinili totéž,za příslib sličné vyvinuté blondýny.

       1. mě je 75 a nevím, že bych byla někdy na někoho v obchodě sprostá. Když mám velký nákup a někdo maličkost tak se snažím aby si mohl zaplatit dřív než já. I když také nemám času nazbyt /už třeba vůbec / protože jsem stále v zaměstnání. Sprostota není pravidlem starých lidí.

      1. Dovolím si vložit jednu z citací pana Wericha: Jakmile se z mládí začne dělat zásluha, tak je to špatné, protože každej starej blbec byl kdysi mladej blbec.
       Jenny to napsala přesně … co bylo do lidí vloženo v mládí, to tam zůstává a pak buď na sobě pracují nebo ne.

    2. Komu z vas (ne)vystrihovali babicky nebo dedove zpravy z novin?! Ted nam od babicky, moji maminky, nechodi vystrizky z novin s vykricniky a zatrzenymi odstavci, ale maily zachranujici svet. Koho volit, na co si dat pozor pri ceste po Asii, proc jist maslo, proc se vyhybat maslu, co se stalo pacientovi xy v nemocnici abc, proc nam lhali o ceste na mesic, proc nepouzivat deoodoranty … Malokdy prijde mail s pozitivni informaci.
     Pritom je maminka velice vzdelana a aktivni zena! Myslim si stejne jako „cislo“, ze nachylnost k vereni bombastickym zpravam odchazi se zkusenosti a vraci se s s vyssim vekem.

     1. Ano, tyhle maily znám. Hodně z nich je nevinných, sem tam obsahují i hezké věci, ale většinou jen tvoří obal těm opravdu zlým a manipulativním.

     2. … tak třeba Černá kronika z dětského filmu
      Ať žijí duchové“,excelentně zahrála paní Tichánková.

   3. Právě včas. Je lépe být připraven na to, co jednou přijde, i když to bude ještě chvíli trvat, než splakat nad výdělkem. Stačí trochu kupeckých počtů a spočítat si, kolik muslimských rodin u nás žije, (stále přibývjí další), v kolika mají první dítě, kolik žen i u nás průměrný muslim má a kolik dětí taková rodina vyrobí a získáte velmi věrohodné číslo, které vám řekne, kdy u nás muslimská většina prosadí šaríju.

 13. Ten výzkum o ztracených peněženkách vypadá pro nás výborně, dnes jsem se nad tím také nadchla. Jenomže metodika toho výzkumu je taková, že člen výzkumného týmu odevzdal jakože nalezenou peněženku např. na recepci hotelu. A v tom okamžiku to není výzkum poctivosti obyčejných lidí, ale poctivosti recepčních hotelů a dalších pracovníků míst, kde byla peněženka odevzdána. Když jsem to blíže prozkoumala, tak jsem zjistila, že mohu být hrdá na naše recepční, ale o tom, jak se zachová člověk, který peněženku najde na zemi, to nic neříká.

  1. Berme to tak, že aspoň skupina lidí, díky které si tvoří o nás obrázek cizinci, je poctivá. Takže ČR bude mít dobrou vizitku ve světě, což je důvod si sem zajet. Teď jen aby to i ostatní nezkazili. 🙂

  2. Já to beru tak, že i za těchto podmínek je to u nás lepší než v mnoha jiných zemích, což může platit i o těch peněženkách na zemi. Pokud jde o zloděje, ti jsou holt jiná kategorie, ty máme stejně jako ostatní 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN