LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – JJ: Počátky elektronové mikroskopie v Brně

V rámci letošního drabblení se mi v rámci Vědy ve sto slovech povedlo psát o zajímavém oboru – elektronové mikroskopii. Jsem prostě lokální patriot – Brno je totiž světový unikát. Nikde jinde na světě nejsou v jednom městě tři firmy zabývající se produkcí elektronových mikroskopů (pro připomenutí: Tescan, Thermo Fisher Scientific (dříve FEI) a Delong Instruments). A každý třetí elektronový mikroskop na světě pochází z Brna. A jak to vlastně všechno začalo?

 

Dávno, pradávno, dva roky po konci druhé světové války. Elektronové mikroskopy jsou na světě šestnáct let, vyrábí je především americká firma RCA. Dva putují i do poválečného Československa. O tom pražském historie decentně mlčí.  Ale je tu ještě ten druhý…

 

Cestování inkognito

Napsáno na téma Falešná identita

Úvodní poznámka: 

Zkoušela jsem dohledat původní zdroje, ale nedaří se mi. Zeptat se pamětníků už nejde, mám to z třetí ruky. Ale historka je to pěkná.

Takže: budova bývalé německé Vysoké školy technické na Joštově třídě v Brně, první patro, obnovený biologický ústav lékařské fakulty Masarykovy univerzity, 1947

Drabble: 

Na vrátnici už měli z profesora Herčíka legraci. Co chvíli sbíhal schody, vybíhal před ústav a vyhlížel směrem k silnici od nádraží.
„Na co pořád čeká?“ ptal se vrátný uklízečky.
„Má přijet UNRRA, přivezou zásilku.“
Konečně zastavil před budovou náklaďák. Profesor Herčík kroužil jako starostlivá matka okolo velké bedny.
„Opatrně! Neklopit! Neklepněte s tím!“
„Ha, je to jasné,“ natáhl nosem vrátný. „Proto byl nervózní. Došlo mu kafe, čekal na nové.“
Káva nebyla v zásilce to nejcennější. Když profesor vypáčil víko, zavonělo to nejdříve kávou, ale pak i ocelí, mědí a vakuovým mazivem. Z bedny se vyloupl unikátní americký elektronový mikroskop.

Závěrečná poznámka: 

Aby se mikroskop v bedně nepohyboval, byly některé jeho části zabaleny do pytlů naplněných kávovými zrny.

 

A rovnou navážeme:

 

Příběh otců zakladatelů

napsáno na téma Kolektivní vina

Úvodní poznámka: 

Brno, začátek cca 1947

Drabble: 

„Pánové, čeká nás povyražení,“ oznámil profesor Bláha studentům. „Jdeme na lékařskou fakultu, k profesoru Herčíkovi. Obhlédnout elektronový mikroskop.“

Delong, Drahoš, Zobač a Speciálný se na sebe podívali. Bylo jim jasné, že nápad postavit československý elektronový mikroskop právě postoupil do další fáze.
„Prospěje vám to všem. Jste mladý, perspektivní kolektiv. Nemůžete jen ležet v Zworykinově knize, Zobači. Vyměníte ji za instrukční manuál. Dokonce obrázkový.“

Kolem roku 1950 skupina fyziků opravdu sestavila funkční prototyp elektronového mikroskopu. O rok později začala výroba, 1958 získal zlatou medaili na světové výstavě. I díky nim je dnes Brno městem, odkud pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů.

Závěrečná poznámka: 

Čerpáno např. z vyprávění p. Zobače pro Encyklopedii města Brna. Tam je vše podrobněji, než se vejde do sta slov.

 

Otázka pro čtenáře: Mám něco udělat ještě nějaký výběr o elektronových mikroskopech? A o čem – spíše o konstrukci a funkci anebo o jejich využití v řadě oborů lidské činnosti?

Aktualizováno: 19.6.2019 — 16:45

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Skvělé, ráda jsem se tímto vědeckým drabbletem obohatila,nevím o předmětné tématice vůbec nic a tak jdu bádat a zkoumat na chytrých webech.
  JJ, piš dál, za mne bych se ráda dověděla využití v praxi.
  Díky! Ať žije Brno!

 2. Radtrovaci elektronovy mikroskop je zakladni nastroj pro identifikaci pricin lomu matetrialu. Vybaveny analyzatory umoznuje nadhernou detektivni praci hledajici odpovedi na otazky spojene napriklad s interakci materialu, prostredi a namahani. Nekdy kolem roku 1996 jsme koupili do Reze Tescan pro vyuziti pro ozarene vzorky. Vzorek nejenom ze nesmite chytit do ruky, musi byt mezi vami a jim vzdy bariera. Nepruhledna samozrejme. Znamenalo to upravit mikroskop pro ovladani za stinenim (zvladl Tescan) a vsechny postupy (zvladli mi kolegove). Konkurence (napr Jeol) to tenkrat nabizela za vyznamne jine penize. V te dobe byl Tescan v zacatcich, dali jsme mu snaci a nezklamal. Cas oponou trhl a kdyz jsme v ramci vystavby moderniho jaderneho centra v „desatych“ letech vysoutezíi moderni Tescan, ti starsi z nas si vzpomeli a byli jsme radi ze jsme jim pred 20 lety tu sanci dali…

  1. Musím říct, že vždycky moc ráda čtu o něčem, na co můžu být hrdá – a tohle je další případ – vedle JJ drabblíků:))

  2. Díky moc, Martine. Tvé kolegy jsem teď poznala na Setkání uživatelů Tescanu – mluvili právě o užití onoho mikroskopu za stíněním, takže by to měli být ti samí lidé. Měli krásný příspěvek o tom, jak pomocí elektronového mikroskopu vyhledávat a identifikovat částice obohaceného či ochuzeného uranu. Koukala jsem na to naprosto nadšeně. 🙂 Tohle umět znamená mimo jiné určit, jestli se v nějaké podezřelé továrně nepřipravuje materiál pro atomovou bombu. Jste prostě skvělí. (h)

 3. Milá JJ, velmi zajímavá drabble. O existenci elektronového mikroskopu jsem vůbec nevěděla a brňáci se mohou právěm dmout pýchou 🙂 Já tedy znám je ten obyčejný „školní“ mikroskop. Takže si elektronový ani neumím představit. Takže také prosím o další informace (drabble) a uvítala bych i případný doprovodný obrázek.

  Jinak v Am. býval oblíbenou náplní balíku s rozbitným obsahem popcorn. Tedy balíků, které se posílaly v rámci rodiny, nebo přátel. Použil se dostatečně velký ig. pytel aby se pohodlně vešla posílaná věc a kolem dokola se nasypal popcorn. Opravdu ochránil křehký obsah a navíc se obal pak mohl sníst. Také jsme takhle párkrát dostali do Německa zásilku s jedlým obalem od manželovy sestry.

  1. Maričko, děkuji moc. Tak já ještě něco napíšu a na obrázcích se domluvím s Dede (on bývá trochu problém s autorskými právy, ale něco najdeme).
   Tak popkorn? To jen potvrzuje mou teorii, že to nejen vypadá a chutná jako pěnový polystyrén, ono se to tak i používá! 😀

 4. JJ,v 66.-nám profesor Nečas-veľmi prísny examinátor na biologii s pýchou hovoril a ukazoval elektr.mikroskop-možno to bol tento z drablátok.
  Tak som vlastne pamätník-
  A Aido ten výjazd myslíš z pisáreckého tunelu?/ ja pokračujem doprava,doľava na Kohoutkovice/Tam niekde sú lemury?

  1. Ne, výjezd z Královopolského tunelu. Ale spíš myslím tu cestu nad ním, my z mojí práce přes ten tunel nemusíme. Jedeme vlastně od Delong Instruments, pak kolem bývalého FEI, současného IBM, a takové té výškové budovy FSI VUT, jestli to tam znáš (prostě pomezí Kéniku a Žabin).
   P.S. Ten Tvůj Nečas, není to ten pán, co kdysi napsal úžasnou učebnici obecné biologie? Ještě ji mám schovanou, byla fakt dobrá.

   1. Ano,je to ten Nečas,bol užasne múdry,ale aj strašne prísny.Dostala som to za 3,ale mala som pocit,že je to viac ako za jedna-hlavne,že ma nevyhodil.Teraz ma napadlo,hovorilo sa u nás,že jeden kolega/už je mrtvý/ mal za ženu jeho dcéru,ale dlho to manželstvo nevydržalo,údajne i kvoli nemu,bol si istý,že zať je blb.

  2. Verenko, není to vyloučeno. Ono v té době, kdo ho měl, ten se pyšnil, protože to nebylo tak běžné jako dneska. Díky za milou vzpomínku.

 5. Skvělé drabble, líbily se mi v dubnu, líbí se i teď. Ten mikroskop obložený kávou… Z toho měli myslím radost i ti kteří se k mikroskopu vůbec nedostali, jako sekretářky atd, co? Teda pokud nebyl pan profesor škrob…

  1. Milá Toro, přečetla jsem Tvé drabble až včera,díky,mimořádně napínavé, jsem zvědavá na další,ten nápad se Strážci mne nadchnul,ráda se v tom světě na chvíli ztratím.

  2. Toro, myslím, že určitě. Káva byla tenkrát moc cenný artikl a určitě šla vyměnit za spoustu užitečných věcí. Takže měl pan profesor možná dilema, jestli obdarovat sekretářku anebo třeba… vyměnit za penicilín, například?

 6. Milá JJ, díky moc za tvá drabblátka! Vždycky se poučím a pobavím. Tentokrát mě dostal ten mikroskop zabezpečený kávou 😀
  Jinak o elektronových mikroskopech vím, už kdysi na nich pracoval Martin a víš, jak to chodí v páru 🙂
  A ano, prosím, posílej dál – těším se 🙂

  1. Milá Dede, já to slyšela na jedné přednášce o historii oboru a moc se mi to líbilo, tak jsem se podělila. Martinův příspěvek jsem viděla výše, tak asi ještě něco vyberu.

 7. To jsem ráda, žes tuhle nepříliš obecně známou skutečnost o Brně připomněla.
  Jo a Tescan je u nás v Kohoutkách, každý den kolem něj 2x jezdím, teď zrovna přistavují novou velkou budovu, brzy bude hotová. Delong Instruments mám pro změnu cca 300 metrů od práce. Pana Delonga staršího jsem tu často potkávala, normálně chodil na obědy a na nákupy naproti do Zagrebu. No a ve FEI (teď už teda Thermo Fisher Scientific), tam máme spoustu kamarádů, jednu dobu (ještě když byli FEI) tvořili velkou část naší dračí posádky. A jejich HR manažerka je naše úhlavní kamarádka, moc fajn ženská, taky kanoistka.
  Jo a JJ, možná by se mohlo připomenout, že všechny tyhly firmy mají počátek v Tesle a ÚPT AV ČR? Asi to moc lidí, kteří nejsou z Brna, neví.
  P.S. A zcela OT – Ygo, zítra jsme v Břeclavi na závodech, nebudeš tam mít náhodou cestu? No, asi ne, v tom vedru je lepší být doma.

  1. Aido, máš naprosto pravdu s Teslou a ÚPT AV ČR – pro Brňáky, v určité době se stavěly prototypy elektronových mikroskopů v Rohlíku. Přiznám se, že na tohle mi už letošní téma nějak nenahrálo, takže aspoň taky a takto.

   Na ÚPT jsou dodneška školení pro mikroskopiky, co dva roky tam dělají podzimní školu. A tam i ve všech třech firmách se vyvíjí o 106.

   Pana Delonga jsem měla tu čest vidět na jedné z jeho posledních přednášek a byl to úžasný pán (možná by něco dodala Baty, on je svět tuze malý, tak to nechám na ní).

   No vidíš, dokud se TFS (já jsem taky pořád zvyklá na FEI) nepřestěhovali na Černovické terasy, tak jsi se vlastně pohybovala v centru brněnské elektronové mikroskopie. 🙂

   P.S.: Hodně úspěchů na těch závodech.

   1. Já nejedu, budu jen dělat doprovod. Jede MLP. On je to v podstatě takový dost „pouťák“, ale zas na úrovni – ať jsou výsledky jaké jsou, každá parta má s sebou pípu a gril, už se těším. 🙂 Jo a taky na Jožku A. (toho zná Yga, už jsem ho neviděla snad 3 roky; jeho tatínka, maminku a mladého, ty vídávám častěji).

    1. Jo, a to bývalé FEI jsem měla opravdu taky tak cca 500 metrů od práce, to je pravda. Holt Kénik, no, místo elektronové mikroskopii zaslíbené.
     P.S. Dotaz – Lemury znáš? Neslyšela/nečetla jsi o nich někdy? Nemyslím zvířátka, ale imaginární brněnskou čtvrť.

     1. Ne, Aido. Jen zvířátka a školu lyžování a bruslení pro děcka.

      Víš víc? Napiš, to by mne zajímalo.

      1. Nic zas tak převratného to není, jen vtípek. Je to z jedné knihy Jiřího Kratochvila, velkého brněnského patriota a mého nejoblíbenějšího domácího spisovatele vůbec; on tvrdí, že je to čtvrť mezi Kénikem a Žabinama. Vždycky, když jedeme po Hradecké dolů směrem k nám domů (jak se to tam křižuje s výjedzem z tunelů), tak pod takovou tou stříškou říkáme – aha, Lemury, tady nikdy neprší.

 8. To je opravdu zajímavé – mně se dme hruď pýchou, že právě Brno je mikroskopům zaslíbeno (nod) . Pravda, ten elektronový jsem v životě neviděla, ale vzpomínám na ty školní – černé – a prohlížení cibulových buněk.

  Jinak i já jsem pro drabblátka o využití. Holt my amatéři asi popis konstrukce tak moc neoceními (rofl)

  1. Díky za komentář. Přijď na Den otevřených dveří k nám (cca leden) nebo na Dny elektronové mikroskopie (březen) do některé z těch firem a uvidíš. 🙂

   Já si ve škole taky ráda prohlížela cibulové buňky a teď nedávnou na hodině biologie pro sedmáky řez borovou jehlicí. To jsi mne přivedla na dobrou myšlenku – příště začneme rozdíly mezi optickým a elektronovým mikroskopem. Ono nám téma jednou nahrálo taky moc užitečnou rostlinku. 😀

 9. Moc pěkné povídání (i to kolem) a jestli můžu poprosit, tak spíš o tom využití v různých oborech…

  1. Díky, Alčo. Tak já se příští týden dám do aplikací. Mám teď i nějaké nové, o kterých jsem v dubnu nevěděla, možná přidám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN