BTW: Granule… a co k nim?

Tohle téma mi navrhla Sharka, když mi poslala odkaz na článek, kde se autor zaobíral myšlenkou, zda ochucovat či neochucovat psovi granule. Napadlo mě, že s granulemi se váže víc podobných otázek, takže vám vlastně dnes nabídnu zvířecí mlsotník:))

 

 

Já jsem se s granulemi potkala v červnu 2001, kdy jsme si z chovatelské stanice dovezli maličké Nazgúly s pytlem granulí – tehdy to tuším byly štěněčí Chicopee. V té době jsme měli už jedenáct let jezevčíka Maxe, kterému jsem – jak bylo tehdy zvykem – vařila. Občas dostal nějakou konzervu, to když jsme byli na cestách a jeho nadšení bylo velmi střídavé. Vzhledem k tomu, že to byl mlsný mizera, mě vůbec nenapadlo nějaké granule zkoušet.

Ovšem pak se doma zabydlela chodská štěňata a rázem bylo všechno jinak – co měla ona, musel mít Max také! A k mému úžasu mu granule vysloveně prospěly – i když jsem mu časem pochopitelně obstarala vhodnější typ pro jeho věk i velikost. Vylepšila se mu srst a přestaly občasné průjmy, kterými trpěl snad celý život. Navíc je jedl s chutí! To pro mě bylo první plus pro granule – tedy pro ty kvalitní.

V té době se vzhledem ke krmení granulemi doporučovaly dvě zásady: za prvé – pokud pes žere granule, měl by jíst jen granule, prý kvůli zažívání. Za druhé se doporučovalo granule namáčet – vodou či vývarem, prý by to mělo chránit před torzí žaludku. Zásadu č. 1 jsem se rozhodla pominout. Psi dostávali ke granulím tvaroh, jogurty a kefír, stejně jako příležitostně syrové maso a syrové kosti. Prospívali velmi dobře. Granule byly vždycky večeře, snažila jsem se, aby měli po jídle klid. Z Chicopee jsme přešli na Acanu, časem i na jiné značky. V Norsku a v Anglii žili většinou na Hill´s nebo Purina Pro Plan. Jediné, které opravdu nesnesli a načatý pytel jsem musela dát pryč byla Eukanuba.

 

 

Zásadu č. 2 jsem zkusila aplikovat jedinkrát. Namočila jsem granule, chvíli počkala a výsledek nabídla psům. Podívali se na mě, jako bych jim nabízela už výsledný produkt trávení a po tak dvou soustech to odmítli vzít do tlamy – oba. Ok, to bychom měli – nebudu zbytečně vyhazovat jídlo. Granule jsem jim nikdy nezkoušela ochucovat kousky masa, vývarem nebo později kapsičkami. Psi mi granule ochotně jedli suché, neviděla jsem k tomu tedy důvod.

S Berry jsem dostala zase nějaké jiné granule (štěněčí) a nějaký čas jsem je s Kazanem (kterému tehdy bylo devět) držela každého na jiných granulích. Bylo to dost o ničem, oba totiž měli jedinou snahu – ukrást ty druhé:)) Tak jsem po čase našla nějaký kompromis, kdy Kazan dostával granule pro mladé psy, ale dostával jich méně. Problémy jsme neměli.

Vzhledem k tomu, že jsme tou dobou žili v Anglii, kde je jehněčí běžně na pultech obchodů, dostávala mladá Berry poměrně pravidelně na kousání jehněčí hřbety, které mi pro ni balili v místním supermarketu. Vyhovovaly jí náramně. Kazan je dostával jen málokdy, přece jen už byl starší pes, a ne vždy mu kosti dělaly dobře. Jak byl Kazan ještě starší, zavedla jsem pravidelné krmení dvakrát denně. Ráno psi dostávali maso z konzervy, večer granule. Vyhovovalo to oběma a já si říkala, proč jsem to nezavedla dřív. Jenže pořád tu byl ten strašák torze, že… Nakonec jsem se sama se sebou dohodla, že dvě menší porce denně s tím, že ta ranní nejsou granule, jsou v pořádku i z tohoto hlediska.

 

 

Potom k nám přišla Ari a s ní granule Royal Canin. Opět jsem se snažila sjednotit granule pro štěně a staršího psa (Berry byly tehdy 3 roky) co nejdřív, protože si opět snažily tak jako tak granule krást. Jenže pak začala mít Berry problém s extrudovanými granulemi, strašně ji nadýmaly, bez ohledu na značku. A pak měla torzi sleziny (což s tím prý nesouviselo, ale kdo ví?) a já se rozhodla pro změnu – začala jsem oběma holkám kupovat granule za studena lisované. Jedí je – jak jinak – suché. Funguje to, zatím:))

Momentálně je to tak, že ráno dostávají maso z konzervy, večer granule. Když jsme na cestách, dostávají maso z konzervy ráno i večer. Co je Berry devět let, střídám čistě masové konzervy s těmi, co obsahují i nějakou přílohu. Stále jim občas dávám syrové maso, ale už méně často kosti. Berry to už nedělá úplně dobře (je jí devět) a Ari se s menší frekvencí celkem snadno smířila. Pořád mlsají jogurty, kefír a acidofilní mléko. Berry jí nadšeně cokoliv, Ari si vybírá a zásadně nejí sladké:))

A tak se vás dnes ptám: Jak krmíte vy? Psy i kočky? Jedí vaše zvířata granule? Musíte jim je ochucovat? Kombinujeme granule s jiným krmením? Překvapila vás vaše zvířata nějakou nečekanou nesnášenlivostí jinak běžného jídla? Dáváte syrové maso a kosti? 🙂

 

Aktualizováno: 13.6.2019 — 20:09

69 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. já jsme se dostala na net až dneska,tak jen ..Šarik měl ráno mokrou a večer suchou stravu od 8 let, kdy jsme se přestěhovali do Perníkovic..jeho máma Bára a táta Fren, měli vařenou stravu a granule až když už byli staří…
  kočky mají mokrou stravu ráno, občas jim vařím kuře nebo ryby, jinak jsou na konzervách a večer nebo průběžně, mají granule…milují Purizon, hlavně jehněčí a jelení….

 2. Ari je mezi květinami kouzelná, Brrynka je na terase jako paní domácí, má o všem přehled je moc hezká

  1. Díky Maruško – a Hančo za pochvalu 🙂 Bylo ovšem těžké je tam udržet, protože jsem pro tu fotku bídácky přerušila hru s míčky a ony se jen klepaly na pokračování 😛

 3. Denis dostává vařenou stravu, granule i syrové kuřecí krky. Kupujeme nejčastějí hovězí srdce (řezník ho mívá v úterý a ve čtvrtek a musí se objedávat předem, jako by šlo o nějakou vzácnou lahůdku (chuckle) ), drůbeží srdce a žaludky, někdy taky vepřový žaludek, z drůbežích hřbetů my máme vývar a Denis maso, také různé masové okrojky jdou Denisovi. K tomu mívá jako přílohu ovesné vločky, bramboru, když zbyde a syrovou zeleninu.
  Granule jsme kupovali značky Hill´s, měli jsme s nimi dobrou zkušenost už u Alfa a Denis na téhle kombinované stravě prospíval. Nedávno ale páníček přišel s tím, že by měl pes dostávat granule pro seniory. U Hill´s jsem nenašla seniorské granule pro střední plemena, jen pro mini nebo velká. Pak jsem po dlouhém výběru objevila granule s výborným hodnocením značky Essntial. Denis proti nim nic nemá, jen se mu viditelně zvětšil objem hromádek. Což se mi nelíbí. Tak váhám, jestli hledat dál a podstoupit další experiment(y). (whew)

   1. Výrobci většinou deklarují, že seniorské granule obsahují méně tuku. A na Denisovi (příští týden mu bude 10) vidím, že jeho výdej energie už fakt není takový jako zamlada. No možná by prostě stačilo zmenšit dávku, že. 🙂

    1. Hančo, na tohle jsem kdysi naletěla taky a pak jsem měla dojem, že psi nedělají jiného než… hm, vyměšují. Napadlo mě, že to snad ani nemůže být zdravé, tak jsem ten pytel ani nedokrmila a vrátila se k dobrým granulím pro dospělé psy a snížila dávky.

 4. Trochu níže se mluví o Marcus-Mühle žrádlu pro psy. Tak jsem se na ten web podívala a nevím. Dojem mám jako z restaurace druhé kategorie, kde mají dvoustránkový jídelni lístek, našlapaný třicítkou jídel. Příliš mnoho příchutí na serioznosti nepřidá. Ale mohu se mýlit
  Mimo jiné, jednou jsem stála před regálem s krásnýma pytlíkama kočičích granulí, až oči přecházely a mudrovala, za který z nich utratím peníze dneska. Aby ten chudák kocour měl nějakou změnu. Povídám pánovi, který se přišel zeptat, “minule měl kocour tyhle, co myslíte, které mám vzít teď?” Koukl na mne útrpně a řekl, “ale to máte jedno, všechno je kuře a kukuřice!” Pak si vyber! (Vybrala jsem pytlík s nejhezčí kočkou) 🙂

  1. Jano, granule jsou za studena lisované a bez obilovin. Musí se číst a vybírat. Dede ani Dana z BH by určitě nekrmily něčím nekvalitním nemají to zapotřebí. dám na jejich názor. Kuřecí nekupuji /alespoň si myslím/

   1. Maruško, za studena lisované granule má i Lukullus, taky nejsou špatné. Jen přestali prodávat po 15 kg, největší pytel je 10 kg, což mi úplně nevyhovuje. Jinak holky to taky jedly v pohodě a mají pěknou srst, stejně jako po MM 🙂 Podstatné je, že je Berry dobře snáší a nenadýmají ji:))

  2. Já tedy, Jano, nevím, ale osm druhů na jednu značku mi moc nepřipadá. To i „renomovanější“ značky jako Acana, Orijen, Eukanuba… jich mají víc.

   1. Ivčo, to je pravda. Štěněčí, malá plemena, dospěláci, senioři a alergici ….. a hned je to pět druhů :*

    1. Ale to ano! Měla jsem na mysli ty příchutě. Prostě velký jídelní lístek s jednou omáčkou, různě ochucenou. Ale je to jen můj dojem, nic proti tomu.

     1. Asi se díváme každá na něco jiného – mají hovězí, kuřecí, jelení a monoproteinové, v různé gramáži, hovězí je ještě rozdělené podle věku…

 5. Dede, ty tvoje holky jsou tedy prudce fotogenické – obzvlášť když jsou olemované kytkami! 🙂

 6. Dobre granule obsahuji vsechny ziviny. To se doma da tezko docilit. My obcas do granuli rozklepneme vajicko, nebo pridame odrezky masa.

  1. Proč by se nedalo? My taky nejíme granule, a přesto máme všechny živiny, když se tomu alespoň trochu věnujeme.

    1. Pane Moudrý, pokud váš pes dostává jen granule s občasným přilepšením vajíčkem nebo zbytky masa, tak je to chudák. Možná byste se měl chvilku živit Manou nebo něčím podobným,To je taková obdoba granulí pro lidi, má to taky všechno, ale hodně rychle byste hledal, čím si to vylepšit. A trávu psi žerou pro lepší trávení, buď potřebují vyčistit žaludek nebo posunout obsah střev.

     1. Pes pana Moudrého není chudák. Psi mají 5x méně chuťových buněk než my a řídí se hlavně čichem. Pokud psovi voní lépe vybalancované granule než vyvařené, vymáčené kuřecí srdíčko, je to pro psa OK.

       1. Taky jsem tomu nerozuměla, vařené voní většinou lépe než syrové. Fleur mi spoustu věcí vzala spíš vařených než syrových.

       2. Vyvařené vymáčené – asi je tím myšleno 1 kuřecí srdíčko vařené 2 hodiny v litru vody.

    2. Nedělám nic, protože nemám psa. Zato mám čtyři kočky, které jedí všechno – granule, kapsičky/konzervičky, syrové maso. K dispozici mají i tu trávu.
     Jinak nějak nechápu tu poznámku. My si můžeme jídelníček sestavovat a stejně tak ho můžeme sestavovat našim zvířatům, pokud to tak chceme praktikovat.

     1. Moje snacha, vegetarianka, v sedmem mesici tehotenstvi dostala strasnou chut na slaninu. A koupila si ji. To pes nemuze. Moji psi ani nemluvi cesky. Ja na nich nepoznam, co jim chybi.

      Samozrejme granule jsou jen zaklad, jinak dostavaji zbytky od vseho, tahak je rajska omacka 🙂

      1. Tak to Karamele chyběly v pátek koláče z kynutého těsta. Dostat se k nim jí muselo dát dost práce a odhalena byla rychle, jelikož povidly zamatlala podlahu v kuchyni a tvářila se tak nevinně, že to musela být ona- ale pečlivě je vybalila z mikroteňáku, to zas jo 🙂

 7. Ty jo, taky je vám tak strašně horko? (whew)

  My jsme teď vítali občánky (za 3 roky nám ve vsi přibylo 9 dětí – celkem máme asi 380 obyvatel ve třech osadách:)) a byla to přehlídka zpocených lidí snažící se o slavnostní akt 🙂 Ale zvládli jsme to – byli jsme svižní 😛

  Prší u někoho?

  1. Tady je od rána vzduch jak deka, průvan nic moc, pohybuju se jak měňavka. Teď se kolem zatáhlo, bouří to, ale tady ani kapka.

   1. Nám to teď bouří za humny, tak to sem snad dojde. odpoledne tu bylo 34,5 stupně a to nejsme klasicky horké místo – samá zeleň a pod horama. Uf.

 8. Děkuju moc za vaše komentáře 🙂 Je vidět, že skutečně každému vyhovuje něco jiného. Přiznám se, že mě jako skeptická překvapilo, že zvířata dokáží dobře existovat i jen na těch granulích. To bych asi nečekala. (blush)
  Jo a ještě něco by mě zajímalo – jaké máte zkušenosti s krmením vnitřnostmi? Max jedl často vařené srdce, vemínko, občas drůbeží játra. Vlčáci nadšení nikdy nebyli a navíc z nich mívali průjem…

  1. U nás byl problém snad jen s plícemi. Jinak hovězí srdce, vemeno, játra dávám syrové, umlátit se po tom můžou psi i kočky.

  2. Dávám srdce hovězí i vepřové, vemínko, drůbeží a vepřové žaludky, jater málo, jedné fenečce vařené, druhé syrové. Průjem byl jen po slezině. A už zmíněné milované zelené dršťky oběma syrové.

  3. Srdce je v podstatě svalovina. Vemeno je tučné a psům moc nesedí. Ostatní dávám jako doplněk ke skeletům. Nebo beru rovnou směsi.
   Z plic jsem jim jednou nasušila pamlsky, vynikající a zdravé, ale znovu do toho nejdu, strašná piplačka s krájením a pak mnoho hodin sušení v pootevřené troubě.

   1. Já jsem sušila játra a vemena, v sušičce.Dala jsem to do kotelny, protože to zrovna nevonělo. Tak vemeno je tučné podle toho, jestli ti to uříznou s tím kusem loje, pokud je to bez něj, tak je to libové, dala jsem jim to vařit a na vývaru bylo pár mastných koleček. Spíš psům vadí to mléko uvnitř.

  4. Dobré jsou i hovězí a vepřové jazyky, prodávají se jako vnitřnosti, ale taky je to svalovina.

   1. Ty kupuji také, hovězí jazyk je libový, srdce má často hodně loje. Chtěla jsem se zeptat zda máte někdo zkušenost s granulemi Marcu Muhle ? Koupila jsem po domluvě s Danou z Bobří hráze a zdá se, že našim koliákům docela chutnají.

     1. Děkuji, na doporučení veta jsme pořád krmili Purinou Pro Plan a psi nevypadají dobře, jsou pořád zplstění. Přechod na tyto granule je bez problému. Asi ti veterináři jsou zainteresovaní na tom co prodají.

   2. no při ceně hovězího jazyka a vepřového,váhám i jestli si je dopřeju já….. a když jsme si onehdá uvařila hovězí srdíčko,jako obvar, hádejte,kdo ho snědl…..

    1. Jo, ty ceny jsou kapku šílené. Fleur mi vyrostla víceméně na vařeném, granule jí až tak nejely, dostávala vařená vepřová srdíčka a jazyky a hovězí srdce, ale to byla cena oproti dnešním třetinová. Dneska bych se nedoplatila.

 9. Jak Trixie, tak kočky jedí granule. Trixie už roky dietní Hill’s. Začali jsme s nimi, když potřebovala zhubnout (což se podařilo). Teď se na své váze nejen drží, ale klidně by mohla i přibrat, tak teď ráno jí take Hill’s ale „Active Longevity“, a opravdu je po nich čipernější. Ovšem během dne si vyžebrá ještě nějakou tu sušenku, kus starého chleba, trojúhelníček sýra. Teď co zase rodí záhon, pochutnává si na okurkách, rajčatech a paprikách v neomezením množství:). Když žila bílá Sadie, vařila jsem ji opravdu silný vývar z hovězích žeber a opravdu jí krátkodobě pomohl. Tak jsem ho nedávno začala znovu vařit i pro Trixie, které také velmi šmakuje a máme dojem, že jí také prospívá. Se jí nedivím, vývar dělám opravdu silný, a i já bych ho pila s chutí, jen nechci Trixie šidit. Dostává ho neředěný (takže nový vařím každý týden, vždy z flákoty 7 žeber), samotný jen na vypití dop. když k nám přijde z vedlejší zahrady. Večer jím pak zeleji její granule a ještě přidám část obraného masa z žeber. To slupne takovým fofrem, že se ani granule nestačí vývarem nasáknout. Syrové maso jí nedávám vůbec.

  Všechny kočky kupodivu mají stejné chutě, žerou pouze suché granule Purina Complete (jiné druhy a značky odmítly). Jedinou obměnu granulí jsou „Temptations“ (červené a žluté), které jim také všem chutnají. Zkusila jsem jim nabídnout zmíněný vývar, jednou jim granule navlhčila – ani jedno neuspělo. Zato ráno vyžadují malou konzervu „Fancy Feast“, ale zase pouze jednu chuť – „Tender Beef Feast“. Jednou jsme koupili sadu „mix konzerviček“, ale nakonec kromě té „jejich“ ostatní dojídala Trixie. Žádné lidské jídlo nechtějí, a že jsem jim z našich jídel nabízela všchno možné!

 10. U nás pouze granule, Royal Canin, specielní, ráno a večer, v osm a v osm. Suché. V době rojení se hárajících fen pocukruji granule jinými granulemi, kočičími, také RC. Nenaplněnou láskou zasažený pes jinak sklesle visí nad miskou a nemá chuť. Tedy na žrádlo. Semtam se mu utrousí něco při vaření, ale to minimálně. Jednou muž utrousil kost z vepřového kolena a stálo nás to pět tisíc. Byly velikonoce, (jak jinak), takže jen vzít za kliku u veteriny stálo tři tisíce, plus rentgen a ošetření.

  Kocour také přežívá na RC granulích, ten bývá vyzdvihován!! k miskám dle vlastního přání. Na kočičí granule si přilétávají ráno mé 2 vrány, několik uřvaných strak a v současné době černý kocouří bezdomovec, večer. Venku se servírují granule dle ceny, vrány nejlevnější, kožešinoví dostávají dražší. Všichni vypadají zdravě a spokojeně. Že bysme na ty granule přešli i my?

  Jediní kdo je nedostávají jsme my a srnky v časném jaru. Ty chodí na nakrájenou mrkev, brambory a jablka. Vlastně se s nimi dělíme, máme to samé, jen vařené. Potěšily mě, zahlídla jsem je s komplet novým, malilinkatým srnčátkem, velkým snad jako čivava. Loni byly pilnější, měly dvě.
  Ale tohle mělo být o krmení psů, že ano. Se mi to sem vloudilo.

 11. k tomu co už bylo napsáno:
  Máčení granulí nee – pokud to psi odmítají, vědí co dělají.
  Po Britu měli psi ohromný odpad, zkoušeno dvakrát s různými psy, děs. Stejně tak Fitmin. Kvalita Royal Canin v žádném případě neodpovídá ceně.
  Acana jako taková není špatná, jen… když s ní někdo krmí psa 4 roky a nedá mu nic jiného, je to na facku. A na druhou chovatelce, která tohle poradila. Ten pes nedokázal strávit NIC jiného. Nakonec šel prostě natvrdo na maso, srovnal se velmi rychle a pak už nebyl problém dávat cokoliv. Kdo nechce krmit masem, tak alespoň občas vzít pytel něčeho jiného a prostřídat.
  Vaření masa považuji za plýtvání energií (mojí i tepelnou). Výjimkou byl Vašek po operaci žaludku – to byla kilovka masa s pytlíkem rýže a troškou zeleniny, rozvařeno, rozmixováno a podáváno průběžně v malých dávkách.
  K masu samozřejmě patří různé doplňky „po čem sáhnu“ – lososák, škvarky, vajíčko, rýže,… někdy je místo granulí k snídani jogurt, někdy sardinky se suchým chlebem. Nebojím se dát zbytky po kocourovi či po nás, trávicí soustavy fungují.

  1. Taky bych už nejradši nevařila, ale první fenečce jsem vařila odmala a už se na syrové nepřeučila, s výjimkou zelených drštěk a hovězího masa.

   1. Ovařuj čím dál méně – do polosyrova, později jen přelít vřelou vodou. Nebo míchej s dršťkama a tak. Líp jdou nežravcům mletiny, taky se do nich spíš přimíchá nějaká chuťovka (škvarky, vajíčko).
    Vařením úplně vyloučíš kosti, které ale tvoří velký podíl dlouhodobé dávky. Dáváš aspoň občas hlodací kosti?

    1. Ovařování zkusím a míchání taky, děkuji za nápad. Z kostí dávám jen okrájené konce drůbežích dlouhých kostí, okrájené konce vepřových žeber a chrupavky s měkkými kostmi z předního hovězího na hlodání. Jinak musím říct, že miluji pohled na psa, který si něco hlodá, i zvuk, když chroupe kosti.

 12. Čenda dostává po různých a chvilkama hrůzných zkušenostech s konzervami i granulemi (2x jsme museli i na veterinu) výhradně za studena lisované granule a konzervy YOGGIES. Jako novinku i omáčky a jogurty od téže značky. Občas syrové mleté jehněčí nebo krůtí bez kostí.To mu náramně jede a trávicí problémy ustaly. Kožich má lesklý tak že hází prasátka. (sun)
  Je to sice kapek dražší, ale při jeho velikosti cca 3 kg (chuckle) to není tragédie když si spočítám, že co jsem „ušetřila“ na krmení jsem odevzdala na veterině.
  https://www.eshop.yoggies.cz
  https://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/Cenda_2019

 13. Jo a to jsem chtěla – namočené granule v žádném případě. To je toxický sajrajtos nejvyšší kategorie (rofl) , k tomu se ani nečuchá!

 14. Tak u nás se krmí dvakrát denně – kolem druhé odpoledne a pak o půlnoci (to se i naposled venčí). Základ jsou granule, pro mladou štěněcí Acana, i když už má rok, ale lítá jak pako a je jak lunt. Aira dostává Calibru light a je to prd platný, je jak tank. A samozřejmě se kupují kosti, játra, vemeno,skelety, v poslední době jsou v TOP TEN hovězí uši, to mlaďoška hodinu neštěká, než ho zdolá. Konzervy nekupujeme, občas dostanou psiska zbytek omáčky nebo šťávy z masa na granule, to by prý mohlo být pokaždé. Zeleninu současná smečka nee, Ellie a Fleur mohly okurkový a zelný salát, Fleur si dala i samotnou okurku. A namočené granule nechtěli ani štěníci, těm se na ně sypalo sušené mléko, aby se je naučili baštit.

 15. Čertík je jako já – přesně ví, co nechce a nechce toho moc. takže dostává paštičky z Německa a občas ochutná něco z toho, co si dávám já, šmakuje mu zejména německá tmavá tlačenka a občas i kousek olejovky, nebo tuňáka.

 16. Dvanáctiletá fenečka dostává ráno zastudena lisované granule Lukulus, večer vařené maso s ovesnými vločkami nebo pohankou nebo rýží nebo batáty nebo vařenými bramborami a nadrobno nasekanou zeleninou, většinou syrovou. Mrkev, špenát a červenou řepu i vařené. Pětiletá fenečka, kterou jsme si vzali před rokem, zachráněná ve stavu zubožené kostry ze strašných podmínek, dostává syrové maso a kosti se stejnými přílohami jako ta první, navíc řecký jogurt, tvaroh a syrová vejce. Velice rychle se upravilo trávení, po roce se krásně zakulatila, zmizela záplava lupů, původní šeredná srst je zdravá a lesklá. Obě občas dostanou lososový olej a obě milují syrové zelené dršťky, my kvůli nim ten smrad jednou týdně přetrpíme. Nedávám kuřecí maso.

 17. Já krmím jednou denně večer – Brooke maso, Ernest granule. Původně bylo myšleno, že bude Brůča baštit syrové, po dvou letech u mne je jasné, že syrové si můžu nacpat do špic, tak vařím (psovi vařím častěji než lidem). Navíc ji opravdu nedělají dobře kosti – za prvé se vždy hrůzou otřesu, když si vzpomenu na její zánět střeva (doktorka tvrdila, že je to začalo podrážděním nedostatečně rozkousaným kuřecím krkem) a za druhé má dost problémy s vyprazdňováním. Jinak baštu zakápnout dobrým olejem taky není od věci (lososový nebo olivový nebo jaký je zrovna po ruce, pokud to není motorový…)

  Erník je odjakživa na granulích – syrové maso mu nedělá vůbec dobře (blije jak amina). Od počátku kupuju různé druhy Brit care a vypadá fajn. Jo, ale já teda ochucuju – buď uzmu Zikimu půlku kapsičky nebo odeberu vařeného od Brooke.

  Samosebou že si vyžírají misky, tudíž nad nima někdy musím stát jako dráb – navíc Brůča je kyselina, ta zbaští fakt všecko! Nejoblíbenější činnosti je šmejdit po domě a hledat nějaké žrádlo – nejčastěji to odnese Zikmund nebo Jeník (rofl) –

  Zikmunda krmím průběžně celý den a noc (chuckle) – přes den jsou to kapsičky a přes noc granulky, aby nevyhynul. A když chystám masité jídlo, tak syrový desátek musí být.

 18. U našich koček to bývalo různé.
  Hepinka měla hodně ráda granule.

  Kluci kočičí Honásek a Fousek milovali snad všechno. Když přišel balík ze ZOOHITU tak se na něj s radostí vrhali. Kupovala jsem kvalitní konzervičky i granule. Také pravidelně vyžadovali vařené hovězí masíčko z nedělní polévky.
  I kdyby předtím tvrdě spali, jak jsem slévala polévku, tak jsem je měla za patami.

  Daník má také rád granule a z konzerviček upřednostňuje Gourmet ragú. On má docela malou tlamku a velké kusy se mu špatně jí.
  Jinak na chatě baští jako protržený. Misky jsou vylízané na plech.

 19. Krmím dvakrát denně. Granule a obvykle trochu konzervy- jak říkám, trocha masa pro chuť 🙂 Granule dávám Taste of the Wild psům i kočkám (každým ty jejich, že) a svědčí jim, navíc se u téhle značky dají najít granule bez kuřat a obilovin- na obojí má Světluška alergii. Pokud má přece jen trávicí problém, trávení jí srovnají granule Eucanuba Dermatosis, která obsahuje jen brambory a rybu, je to veterinární dieta. Čím je starší, tím hůř snáší ty alergeny- ne že by je nedostávala nikdy, ale v malém množství, třeba dvě křupky z kuřete- teď už má průjem i po jedné křupce. Takže to opravdu musíme vyloučit. Jinak dostávají tu a tam syrové maso (když něco porcujeme, broušení nože je signál k nástupu do kuchyně), žlutou a červenou papriku, okurek, mrkev, kousky sýra, vylízat kelímky od jogurtu, zakysanky a tak. Konzervy dávám Gran Carno nebo český Max Deluxe, ty mají i čistého lososa vařeného v páře, takže kostičky se rozpadají. Dřív jsme měli granule Acana, ty byly taky fajn. Granule jsem zkusila namáčet jen Karamele na žádost chovatelky, protože prý někde četla, že se štěně udusilo granulkou. Nechala jsem toho asi po třech dnech, protože suché granule jedla mnohem ochotněji…

 20. tak já to vezmu odpravěku…První dva psi byli jasně na vařeném a to poměrně kvalitním mase – měli jsme v poměrném sousedství nutku. K tomu hejka, vemínko či jiné mlsky. Až na slezinu, ta způsobila dost drsné ozdobení vymezeného prostoru, neboli celý ohromný dvorek byl po….Bohoušek v útulku nějaké granule dostával, takže byl první na dělené stravě. Ráno granule, večer strava mokrá. Mimi už bylo na tento způsob stravování navyklé z domova, takže dvě dávky granule, dvě mokré. Do dvou let na tom nejlepším, co se u nás dalo, takže narostl do nádherného, v nejlepším věku metrákového medvídka. Jinak celý život se držel jedněch nepříliš kvalitních granulí Delikan, ale jiné prostě nesežral. Na táboře jako druhou dávku dostával konzervy. Majdu jsme si přivezli s jakýmisi granulemi, doma jsem jí nabídla bezobilné masové a druhou dávku měkkou. Po měsíci vzala granule zase na milost a takto se stravovala až do loňského léta, kdy mi sdělila, že už má těch granulí ažaž a následně vyžaduje dvakrát denně maso vařené, syrové, syrové skelety, k tomu rýži a jestli na tom trvám, tak nepatrnou lžičku zeleniny. Uvítá kvalitní olej a třeba kelpu…
  Kocouří tác ráno obsahuje dvě misky syrového masa, misku konzervičky či paštičky, misku granulí, talířek se zakysanou smetanou a misku s vodou. Večer nedostávají maso, ale tři mističky konzerviček musí být každá jiná. Nepřejte si slyšet komentáře milovaného Bimbouška -když nejsem doma tak ví Bůh, co ti ubožáci jedí. Majda musí mít v mrazáku denní dávky připravené. Venkovky momentálně ráno maso a odpoledne konzervu.

 21. Všechny psy krmím vždy 2x denně a pokud mám možnost, tak hlavní jídlo je syrové. Ràno trocha granulí a večer maso. Většinou nějaká mletina, občas kuřecí skelety. K tomu buď mixovaná zelenina, které jednou za čas hromadu zamrazím, nebo granulovaný doplněk. Konzervu jen výjimečně, všichni psi po nich… nevoněli.
  Po tomhle krmení se psům dost vyčistí zuby, zlepší se jim trávení (u Vaška vet kdysi prohlásil, že bude doživotně na dietních granulích) a pohled na čtrnáctiletého dědka „na dožití“, který nadšeně zápasí se skeletem, je k nezaplacení.

 22. Jeden z našich psů dostával ráno granule a večer jsem mu vařila. Snášel to výborně. Teď máme chodského psa a tak od jednoho roku se mu po vařené stravě začaly objevovat průjmy. Napadlo mě krmit jen granulemi (Hill´s jehněčí s rýží) a veškeré problémy přestaly. Jako pamlsek dostává syrovou barevnou papriku, kousek okurky, kousek sýra, piškot nebo sušené maso. To mu nevadí. Granule dostává suché a chutnají mu. Namáčeli jsme mu je na radu chovatelky jen jako štěněti a to o ně nestál. Co se týče frekvence krmení, tak krmíme dvakrát denně – ráno a večer.

  1. Naše Ellie měla po vařeném taky problém. Ale u ní byl s krmením největší zádrhel v tom, že po granulích, kterými prý krmili v chovce měla strašný průjem (to si nevšimli, když měli jen 4 štěňata?) potažený krvavým hlenem. Takže jsme museli najít takové, ve kterých nebyla kukuřice, pšenice, sušené mléko a to byl před jedenácti lety trošku problém. Nakonec se krmila Acanou, pro tři psy to sakra lezlo do peněz, jeden pytel spotřebovaly za necelé tři týdny, v zimě za čtrnáct dní. A na granule musely mít aspoň kousek piškotu jako koření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN