GEOPOLITIKA: Bahrajnská konference o „Dohodě století“ se blíží

Včera, 12. června, Bílý dům potvrdil, že kromě Saúdské Arábie a jejích nejbližších spojenců, kteří už účast potvrdili, budou v Bahrajnu na konferenci o budoucnosti palestinských území i Jordánsko, Egypt a Maroko. Jednat se bude o mírovém plánu Trumpovy administrativy zvaném neformálně „Dohoda století“, který zprostředkoval zejména Trumpův zeť – manžel jeho dcery Ivanky – Jared Kushner.

 

Samotná konference, která se má konat 25. – 26. června, je velká událost, protože na ní bude zveřejněna první část dohody, a sice ekonomická spolupráce a jak bude fungovat vzájemný obchod. Arabské země, které se konference účastní, už daly několikrát Palestinské samosprávě, která o dohodě nechce ani slyšet, jasně najevo, že tohle je poslední dohoda na stole a pokud padne, nemohou dále počítat s jejich pomocí. Pro palestinské vedení je to tvrdý oříšek, protože i když je to na jednu stranu způsob, jak si zachovat tvář, na druhou stranu je to pro velkou část veřejnosti neakceptovatelné.

 

Sama dohoda ještě nespatřila světlo světa, ale z úniků, které jsou už nějakou dobu k dispozici, vyplývá, že je v ní pro Palestinskou autonomii výrazně méně na stole ve srovnání s tím, co nabízeli svého času Ehud Barak nebo Jicchak Rabin.

 

Přesto má podle mého názoru dohoda šanci na úspěch; skutečnost, že jejím základem je tvrdá reálpolitika a ekonomické zájmy místo dosavadních snah o mír skrze deklarace, je něco, co arabským „spojencům“ Izraele konvenuje. A hlavně: arabské státy, které dříve za Organizací pro osvobození Palestiny stály, stojí na straně Izraele a Donalda Trumpa, protože o dohodu mají zájem. Palestince tak už podporuje jen Turecko a Írán, přičemž obě země mají svých – ekonomických – starostí dost.

 

Úspěšnost jednání v Bahrajnu bude také nejspíš pro premiéra Benjamina Netanjahua důležitým argumentem pro jeho styl vedení zahraniční politiky v předčasných volbách, které se budou, po pádu nové vládní koalice, konat 17. září 2019.

 

 

Aktualizováno: 12.6.2019 — 16:22

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Základem Koránu je džihád, čili svatá válka, ve které je dovoleno vše a cílem je dobytí světa islámem. Nepřipomíná vám to něco, třeba takovou III. říši?. A není důležité, co kdo říká, ale co dělá. A co dělají ti ,,hodní“ muslimové pro to, aby ty ,,zlé“ aspoň nějak omezili?!? Odpověď je jednoduchá; VŮBEC NIC! Skrytě ty zlé podporují a když vyhoří Notre Dame, nebo někde něco bouchne, tak rozhořčeně protestují, což je postiženým stejně platné, jako mrtvému zimník. (když se jeden náš nakladatel pokusil vydat Mein Kampf, čelil trestnímu stíhání, ale Základy tauhídu, což je v podstatě totéž, mohly vyjít bez problémů a jejich vydavatel byl sice obžalován, ale obvinění promptně zproštěn.)

  1. Nás to včera minulo – jako obvykle 😛 Ale poté, co jsem slyšela, co ty bouřky cestou napáchaly (na některých místech), jsem radši vděčná za sucho 🙂

   1. Tak podle meteopressu v okolí padaly pěticentimetrové kroupy U nás naštěstí jen prší, ještě pořád.

    1. A u nás klasika – vedro a ani kapička … prý snad v úterý, ale to jsou jenom taková těšínská jablíčka 😉

     1. Tak nám to Noři slibovali před třemi dny, dneska v poledne to odvolali a leje. Už 15 mm a blíží se další mrak. Naštěstí jsme na kopci, v dědině se možná u stokového potoka trošku třesou.

   2. Večer se začalo z východu ozývat hřmění, občas se v dálce i trochu zablesklo, ale zase to skončilo jen několikaminutovým májovým deštíkem. A tráva roste jak o závod, bohužel i tam, kde dusí vzácné druhy orchidejí. V pátek jsem byl zkontrolovat lokalitu u Doks, orchideje tam jsou, ale řečeno vojenským žargonem to s nimi vypadá tak, že: Utrpěli jsme velké ztráty, ale část pozic jsme udrželi. Kdysi podmáčené louky jsou suché, dříve zakrslé traviny jsou po pás a objevují se nové a nepříjemně invazivní plevelné druhy. Takže momentálně je naší nejvzácnější orchidejí prstnatec český, (dactylorhiza Bohemica), na jediné lokalitě na světě je jedna kvetoucí rostlina a dvě, které kvést teprve začínají.

  2. U nás lilo jako když se otevřou stavidla včera, měla jsem problém trefit se večer se psí procházkou do půlhodinky bez deště a stejně jsme nedoběhli a mohli jsme se navzájem ždímat. 🙂 Dokonce i kroupy tu padaly – krásně rozkvetlé pivoňky mi to úplně zdevastovalo. 🙁 Ale zalito máme teda pořádně!

   1. Hani, nejsme tak daleko od vás a nás to minulo. Zaléváme. Ale povodně se bojím. Nejhorší je voda z polí na kopci, té se nedá ubránit.

 2. Taky jsem zvědavá, jak to dopadne. Jsem mírně, ale ne příliš, optimistická, protože Trump k tomu přistupuje jiným způsobem – snaží se především zainteresovat arabské státy a to je v regionu důležitější než ustavičně rezoluce a prohlášení Evropy. A další plus, k Izraeli se nepřistupuje jako k agresorovi, který musí dělat jednostranné ústupky, zatímco druhá strana si diktuje. Trumpův tým evidentně chápe komplexnost situace. Když budou vlivné arabské státy pro, je šance.

 3. Zbytečná akce. Podepíšou další zbytečný dokument, který zmizí kdesi v archivu, pořídí fotografie pro tiskové agentury, nějaký americký nebo evropský potentát si udělá čárku, jak vyřešil nevyřešitelné, a jede se dál. Arabové jednou prohlásili, že zatlačí Izrael do moře, a to platí, a Izraelci, protože nejsou poseroutkové, tak se tomu logicky brání. Navíc intifáda, nebo ať to nazvete jakkoli, to je fuk, na názvu nezáleží, je neskonale zábavnější, než chodit do práce, co si budeme povídat. Hloupí Evropané a Američani to zaplatí a pro zbrojaře je to jedna z dlouholetých jistot, kam lifrovat svou produkci. A hospodářské zájmy a styky bezpochyby plynou jinými kanály, ty si cestičku vždycky najdou a nečekají na nějaké oficiální deklarace.

  1. Tapuz, naprostý souhlas. Aneb, jak pravil Goethe: šedá je teorie, zelený strom života. A dohody jsou od toho, aby se dodržovaly jen tehdy, když to oběma stranám vyhovuje.

 4. Tak pro všechny strany by bylo fajn, kdyby se u konečně domluvili, že… jen nevím, jak dlouho to budou dodržovat.

 5. Bylo by fajn, kdyby se konečně dohodli a domluvili – no, uvidíme! (jak říkala ta zvědavá holčička).

 6. Teoretiky by to bylo rozumné řešení, ale obávám se, že praxe bude jiná. „Profesionální Palestinci“, mimo jiné hojně podporovaní současnou západní levicí, mají program zcela jiný. Především nesouhlasit nikdy s ničím a už vůbec ne s Izraelem.

  1. To je asi ten hlavní problém, proč ten plán nemusí projít. On totiž projít může, ale když nebude uznaný Evropou, nebude to úplně jednoduché (byť to půjde, žádný evropský stát ani EU jako celek nemá na dění na Blízkém východě moc velký vliv).

 7. Jestli tomu rozumím, tak se schyluje k tomu, že po mnoha letech boje skončí Palestinci s nabídkou, která zdaleka nebude dosahovat na to, co už několikrát odmítli?
  Jako kdo přebírá, tak nakonec přebere? (wasntme)

  1. Přesně tak. Jicchak Rabin jim v Oslo v roce 1993 nabídl prakticky všechno, co chtěli, a i tak tehdy řekli ne. Ehud Barak jim v roce 2000 nabídl tak 90 % toho, co Jicchak Rabin nabízel, a zase řekli ne. No a teď budou rádi, když budou mít tak (zhruba) 40-50 % území, kompetencí, atd., ve srovnání s Rabinovým plánem, s tím, že na ně jejich – dnes už bývalí – spojenci tlačí, aby to už konečně vzali a dali pokoj.

    1. Běžní lidé jsou se statem quo většinou v pohodě s výjimkou nutnosti chodit přes kontrolní stanoviště na hranicích A/C. To jim vadí, chápu, že jim to vadí, ale pro bezpečnost je to nutné. Potíž je, že kdyby se to odstranilo, ta menšina, která si nedá říct, začne zase zabíjet o to víc. Hodně „profesionálních Palestinců“ ovšem existuje jen díky podpoře zvenčí; jakmile se ta utne, dřív nebo později tam veřejné mínění vyhrají lidé, co prostě chtějí klid, a kterým mimochodem vyhovuje pracovat v Izraeli za trojnásobný plat a utrácet doma v cenové hladině jako v Česku.

    2. Nejsou. Jejich jediným cílem je zničení Izraele a dokud bude žít jediný militantní Palestinec, budou se o to neustále pokoušet, protože Alláh to tak chce.

     1. Povídejte, z kolika lidmi jste v Palestině hovořil a kde? Je fakt, že mezi Gázou, Hebronem, Jerichem a Ramallahrm jsou občas rozdílné pohledy, tak je třeba toto upřesnit

      1. Na to, abych tohle věděl, nemusím mluvit s nikým, stačí si zrekapitulovat dosavadní dění. Takových dohod už bylo a jak to vždy dopadlo?!? A zrovna teď se objevila další ,,pozitivní“ zpráva: Palestinci vylepšili své zápalné balony a to tak, že hořící kapalina z nich pomalu vytéká už za letu, takže jeden balon může založit, než svou vzdušnou poť dokončí, i několik desítek požárů. Jestli takto vypadá vůle k mírovému soužití, tak jsem další čínský císař! Tahle situace má jen jedno řešení a tím je totální likvidace jedné ze znepřátelených stran, bohužel.

       1. To jsou ti „profesionální palestinci“, ty je potřeba zatnout a ti žijí ze zahraniční podpory. Pokud dohoda projde, jim dojdou prachy. Problém ale mají ti normální Palestinci co chtějí jen v klidu žít, obchodovat a fungovat. Část si na dvojbezpráví udělala business, část prostě vydělává v Izraeli a velká část současným stavem trpí ať už je persekuují tihleti cvoci nebo častými bezpečnostními prohlídkami. Oběti jsou na obou stranách a tím, že levice ty cvoky prohlašuje za „bojovníky“ tím akorát škodí těm normálním

        1. „Normální“ Palestinci možná chtějí v klidu žít, obchodovat a fungovat, ale zároveň mají jednu prioritu společnou s těmi „profesionálními“, jak je nazýváte, a tou je likvidace Izraele. A že jim dojdou prachy a tak nastane mír a klid v zemi izraelské? No tomu snad ani sám nevěříte. Ale jestli se mýlím, tak se tu jednou ráda omluvím 😀 .

         1. Často ano, ale na kameru to neřeknou, protože se bojí těch „profesionálních“. A i stěny mají uši.

         2. Tam se to míchá. Zásadně neplést Gázu a západní břeh. Ti ze západního břehu se před turisty za Gazu otevřeně stydi. Oni nejsou zas tak blbí. V Izraeli byl každý, většina tam někoho zná nebo má kus rodiny a mnozí tam pracují. Taky vědí, že turisti se k nim bojí a vědí proč. A samozřejmě tam je část, která stále věří, že je Izrael utiskuje a v tom je tam jezdí utvrzoval různí pomocníci za Evropské granty. Hlavní problém je, že jejich samospráva tvrdě trestá jakoukoliv náklonnost k Izraeli i takovou věc jako pomoct Izraelci vyměnit kolo nebo nedej bože mu prodat půdu. Takže bez osobního kontaktu se nic zjistit nedá.

          1. Není potřeba nic zjišťovat, už jen proto, že každý pravověrný muslim považuje jinověrce za nepřítele, kterého je bohulibé podvádět a klamat. Takže není důležité, co kdo říká, ale co se doopravdy děje. Zatím to vypadá tak, že Palestinci neustále něco zkouší a k jednocímu stolu přijdou teprve tehdy, když od Izraelců dostanou pořádnou nakládačku. Pak je chvilku klid a zase to začne znovu. A dokud militantní muslimové nevyhynou, k čemuž dojde 31. února, tak tam nikdy klid nebude, na to můžete vzít jed!

        2. Prachy jim nedojdou, protože mají příliš mnoho skrytých sympatizantů a i když oficiální penězovody vyschnou, ty neoficiální budou fungovat dál. Takže jestli si někdo myslí, že muslimové se někdy smíří s existencí Izraele na svém území, je pořádně naivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN