HOST DEDENÍKU – Helena: Jak se žije v Negevu

Když jsem se před třemi lety přestěhovala do Izraele, samozřejmě jsem chtěla žít v Tel Avivu, jako většina přistěhovalců, kteří většinou volí mezi Tel Avivem a Jeruzalémem a o jiných místech neuvažují. U mě vyhrál Tel Aviv kvůli moři a možnosti práce na české ambasádě.

 

Řízením osudu jsem však po roce skončila na jihu, v největším městě Negevské pouště jménem Beerševa. Někteří z vás si určitě pamatují z četby bible, že Abrahám založil v okolí Beerševy sedm studní, jeho syn Izák tam prožil skoro celý život a že území starověké Izraele sahalo „od Danu po Beerševu“. Podle Abrahámových sedmi studní se také město jmenuje a některé z nich tam můžete vidět dodnes.

 

Zdánlivě pustá

 

Tel-avivané si myslí, že v Beerševě není nic zajímavého a považují Negev pomalu za konec světa, přestože na výlet o šabatu si tam zajedou rádi. Ale bydlet tam? Nikdy! Podobně Beerševané nesnášejí Tel Aviv a říkají, že Tel Aviv není Izrael. Tak mi to občas přijde jako vztahy mezi Prahou a Brnem.

 

Avdat – kostel z byzantské doby

 

A jaká že je vlastně ta poušť? Nádherná! Má v sobě jakousi mohutnost a majestát. Lidé, kteří jí navštíví poprvé, jsou buď ohromeni její nádherou anebo naopak vyděšeni její nekompromisní drností a zdánlivou jednotvárností. Moje maminka, když poprvé jela dvě hodiny přes Negevskou poušť k Mrtvému moři, prohlásila, že je to „hrůza, úplná měsíční krajina.“ Evidentně, poušť není pro každého. Většina návštěvníků je však ohromena pozitivně.

 

Tel Beerševa – vstup do cisterny

 

Když vyjedete z města do pouště, musíte dodržovat bezpečnostní opatření. Vzít si sebou alespoň tři litry vody na člověka, a kromě pití se doporučuje i něco slaného, třeba brambůrky, to pomáhá zadržovat vodu v těle. Opalovací krém s vysokým faktorem je pro Evropana nezbytnost. Čepice nebo klobouk zakrývající kromě hlavy i zátylek je nezbytnost pro každého. Zapomeňte na módní klouboučky a kšiltovky. V sandálech přežijete, ale uzavřené boty jsou bezpečnější. Občas se nějaký ten had nebo štír vyskytne, a bodláky jsou všudypřítomné. A když se vám zalíbí nějaký kámen a chcete ho zvednout? Musíte do něj napřed kopnout tou uzavřenou botou a přesvědčit se, že pod ním nesedí štír. Prostě ho zvednout rukou by se vám nemuselo vyplatit.

 

Ein Avdat – jezírko pod vodopádem

 

Ti štíři za bílého dne tolik rozšíření nejsou, já za tři roky v Izraeli žádného v poušti nepotkala, ale občas se prý vyskytnou a takové setkání nemusí dopadnout dobře. Ale zvířat uvidíte poměrně dost na to, jak pustě ta krajina vypadá. Samozřejmě nepřehlédnete nejrůznější hmyz, od brouků přes kobylky všech velikostí po nádherně vybarvené motýly. Kategorie sama pro sebe jsou plazi, kromě hadů především obrovské množství nejrůznějších ještěrek – agamy, gekoni a dokonce i chameleoni. Dále můžete spatřit poměrně velké množství ptáků, kteří se drží především v místech s vodou, kterých není tak málo, jak byste očekávali. Nádherní jsou kolibříci, kteří jsou relativně běžní a vyskytují se vždy v párech. Nebo třeba můj oblíbený „siksak“ neboli čejka trnitá, sympatický pták z řádu brodivých. Z dalších zajímavých tvorů bych jmenovala třeba netopýry, kteří rádi žijí v jeskyních a loví výše zmíněné škorpióny.

 

Machteš Ramon – kráter vzniklý erozí

 

Pokud jde o savce, běžně tady potkáte stáda gazel a kozorožců, hlouběji v Negevské poušti dokonce i ve městech (Micpe Ramon). Stejně běžné jsou tu hyeny, opět i ve městech, dokonce i v dvousettisícové Beerševě se občas nějaká vyskytne. Jsou tu i šakali a divoké kočky. Není neobvyklé potkat damana nebo ježka. Doby, kdy zde žili leopardi jsou však nenávratně pryč.

 

Ein Avdat – staré schody

 

Klasické řeky, jako známe z České republiky, v poušti nenajdete. Jsou zde místa, kde je voda celý rok, ale naprostá většina vodních toků patří do kategorie vádí, tj. řeka, která má vodu jen v době dešťů. Věděli jste, že mezi nejčastější příčiny smrti v poušti patří utonutí? To proto, že v období dešťů se najednou zničehonic prázdná koryta řek zaplní vodou a tam, kde před deseti minutami byl jenom vyschlý písek, je najednou mohutný proud vody, který sebou strhává vše.

 

Agama

 

Další nebezpečí, které vás v poušti může čekat, jsou velbloudi na silnici. Ne nadarmo jsou všude v Negevu dopravní značky „pozor na velbloudy“. Velbloudi patři beduínům, ale většinou si chodí volně a majitele nikde nevidíte. Srážka auta s velbloudem si každoročně vyžádá několik životů. Kromě velblouda můžete na silnici potkat i stádo koz a ovcí (většinou dohromady), případě koně, osla nebo krávu.

 

Pozor na velbloudy… ale fakt pozor! 🙂

 

Jednou za rok na konci zimy, což je zde únor a březen, se poušť zazelená a rozkvete barevnými květy. Největší plochy pokrývají tzv. kalaniot, vlčí máky, které jsou považovány za národní květinu. (Je to trochu jiný druh než v Čechách). Na zázrak kvetoucí pouště se každoročně jezdí dívat lidé z celé Izraele.

 

Ein Saharonim

 

Poušť má co nabídnout i milovníkům historie a archeologie. Tel Beerševa je název lokality, kde se nacházela biblická Beerševa. Najdete tam neuvěřitelně zachované podzemní cisterny na vodu z období prvního jeruzalémského chrámu, starověkou studnu, údajně z doby praotců, která je nesmírně hluboká, a typický „rohatý“ oltář, popsaný v bibli. Kdo se chytil jeho rohů, nesměl být zabit.

 

Šivta – kostel z byzantské doby

 

Na jihu od Beerševy bývalo území Nabatejců a proslulá Kadidlová stezka, po které se převáželo zboží z Asie do Evropy. Na její trase najdeme zbytky fascinujících měst, jako je Mamšít, Šivta nebo Nicana, se zbytky křesťanských kostelů, klášterů a dokonce i pousteven, protože Negev byl také místem, kde žili poustevníci. Najdeme tu však i např. lázně z římské doby nebo třeba mešitu ze sedmého století, postavenou hned vedle kostela uprostřed ulice. Ve všech městech byly pozoruhodné vodní systémy, bez kterých by se v poušti nedalo přežít, a které se z větší části zachovaly.

 

Poušť v době záplav

 

Ve výčtu pozoruhodností Negevské pouště by se dalo pokračovat téměř donekonečna. Koho téma zaujalo, může se podívat na mou facebokovou / instagramovou stránku s názvem Toulky Negevskou pouští, kam vkládám průběžně fotografie z Negevu s krátkým popisem.

 

Mamšít – zbytky římských lázní

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:30

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. zdravím tě Helenko prožila jsem u vás v Beer Sevě opravdu tři krásné týdny.To město je velmi krásné je v něm spousta zeleně a ani ta poušt už na mne nepůsobila tak hrozně jako když jsem tamtudy prvně jela k mrtvému moři. Ta jízda na velbloudu byla opravdu úžasná. Máma

 2. Čtení je to krásné, fotky na podívání také, ale mně by tam nikdo nedostal, je tam na mne moc vedro. Určitě má své kouzlo a bylo by zajímavé se tam projet a projít si ty památky, to by mě bavilo moc, ale jak je nad třicet stupňů, mám pocit, že se vařím. Díky moc za přiblížení kraje, kam se určitě nedostanu.

 3. Děkuji všem za milé komentáře, jsem ráda, že se článek líbil a příležitostně určitě zase něco napíšu. Přestěhovat se do jiné země v sobě skrývá mnohé výzvy, některé i nečekané, ale pro mě to rozhodně stojí za to. Miluji to tady a cítím se tu jako doma, i když kulturní šok z přesunu ještě mírně přetrvává.

  1. Díky za poutavý článek z míst, kam se už nedostanu.Moc mne zajímá tamní život, zvláště z pohledu někoho kdo tam přímo žije,autentické pohledy obyvatelky jsou pro mne fascinující. Takže za mne, prosím, pište dál.
   Znám jednu naši výbornou grafičku,paní Věru Kotasovou, které byla poušť vždy inspirací a její grafiky jsou v tomto ohledu nádherné. Bohužel nedávno zemřela.

   1. Děkuji za ocenění a také za odkaz na grafiky paní Kotasové, našla jsem si a některé jsou moc krásné.

 4. Poust je krasna tim, ze nekde skryva studnu. Ja bych tam tu svoji studnu stesti asi dlouho hledala, jako ostatni, potrebuju k zivotu zelen. Ale naprosto rozumim lidem, kteri si poust zamiluji. Dekuji za uzasny clanek!

  1. Moc děkuji. Beduíni dokonce rozlišují čtyři zdroje vody v poušti, studnu, cisternu, a ještě další dva (něco jako louže). Studna je lidmi vykopaná a napojená na zdroj podzemní vody, těch tu moc není. Cisterna je lidmi vykopaná a naplní se v době dešťů, voda v ní může přetrvávat celý rok, samozřejmě neodpovídá moderním hygienickým normám, ale z takové vody žily dříve celé osady, jako třeba známý Kumrán.

 5. Děkuji za zajímavé čtení a moc pěkné fotky . Asi právě kvůli té suché, písečné krajině dokáží všechny zmíněné(a další) úžasné pamatky „přežít věky“. Ale tohle by rozhodně nebyla krajina pro mne. Já potřebuji koukat na zeleň. Tahle neměnící se pouštní barva by mě po čase určitě silně deprimovala (stejný pocit jaký měla Helenina maminka „úplná měsíční krajina“). Holt nejsem beduín 🙂 Ovšem rozkvetlá poušť musí být nádhera obrovská i když velmi krátkodobá.

  1. Děkuji, ta zeleň určitě pro Evropana chybí, ale naštěstí je tu už docela dost uměle zbudovaných oáz a parků s jezírky a stromy a květinami, kam lzde zajet po celý rok. Města jsou samozřejmě taky zelená. Izraelci mění poušť v místo k životu, pomalu ale jistě. Je to malý zázrak.Chystám se dávat na mojí stránku postupně také fotky z takovýchto moderních oáz.

 6. Díky za článek a představení Negevské pouště jako krajiny mnoha tváří, se spoustou zvířat a starověkých památek. Počítám, že v období, kdy poušť rozkvete, tam nebývají největší horka – to by bylo pro mne to správné období na výlet! 🙂

  1. Ano, teploty jsou tam v té době příjemné, přes den 15-30, v noci zima (rozdíl mezi denní a noční teplotou je na poušti výrazný). Jen tam jsou v tomto období občas ty deště, není to ale pořád, vždy třeba tři dny povodeň a pak zase tři týdny sucho.

 7. Ještě bych přidala dotaz – k těm cisternám na vodu. To byly zásobníky na dešťovou (když náhodou pršelo) nebo ta voda pocházela ze studní, a díky cisternám jí pak bylo najednou víc k dispozici?
  Popravdě si neumím představit, že by voda z těch cisteren byla pitná 🙂

  1. Pro moderního člověka pitná není, ale když není nic jiného, samozřejmě jí pijete. Všechny staroveké cisterny byly takové, prostě tam voda stála měsíce. V obodbí deštů (z nich část může být více na severu, ne přímo v poušti), se jednotlivé malé potůčky stékají do větších potoků, až po desítkách kilometrů je z toho povodeň, a ta naplnila ty cisterny. Také se tam shromažďovala přímo dešťová voda, když zrovna pršelo přímo v místě, to ale nebylo mnoho. Byly tam kanálky na zachycování každé kapky vody, co se kde objeví. Podívejte se na tohle video, vysvětlí mnoho (nenatáčela jsem já):

   https://www.youtube.com/watch?v=CAy6aGQGlCg

   1. To je neuvěřitelné, ta obrovská síla vody, která tam ještě před chvilkou nebyla. A kdyby to byla jen voda, ale to je koktejl vody, bahna a kamení. Nedivím se, že se na té poušti čas od času někdo utopí, pokud ho dožene tohle…
    Díky moc za to video! 🙂

 8. Děvčátka krásná, zcela OT, ale musím se podělit – dcera dneska ráno udělala státnice, mám velkou radost.

   1. Jo, už je přijatá na European Forestry: https://www.ldf.mendelu.cz/26774-european-forestry (no to ale byla už vloni, když jí ten divný člověk nedal poslední zápočet – podtrhuju, jen zápočet, kvůli kterému musela přerušit studium a zopakovat si to letos. Ten zápočet byl za tři body, pro dostudování bylo třeba 180 a ona měla už tenkrát snad +-230).
    Teď asi někde slaví, její chlapec a banda kamarádů ji přišli čekat před školu a udělali jí velké uvítání + high five, jak tomu teďka ty děti říkají, byla ráda.

    1. Tohle udělali Andymu, když si na Karlovce udělal bakaláře za dva roky a chtěl jít dál. Tak šel na ten rok do Polska na Erasma, dodělal bakaláře (tu jednu věc) a na masters přestoupil do Krakova na Jagelonskou univerzitu. Vůbec se mu nedivím, že tam nechtěl zůstat.

   1. Byly to nervy. No, my to asi už u těch dětí tak máme, že je jejich studium víceméně dobrodružné a delší. Nicméně, už má naplánovaný další Erasmus. Už na jednom byla (v Norsku a naučila se tam hodně šetřit a mít ráda zimu a studenou vodu). To další bude asi někde na jihu, její škola tam má nějakou spolupráci.

  1. Blahopřeju všem – to je úleva, viď. I když člověk si myslí, že nebude problém, přece jenom když, už to je černé na bílém (skoro), u srdce odlehne.

  2. Velká gratulace, užijte si to všichni – úspěšná absolventka i ti, co drželi palce! 🙂

 9. Dík za článek, zajímavý. Izrael zdálky platonicky obdivuju, snad se tam někdy vypravíme. a když ne my, naše děti určitě. Pište dál, ráda si přečtu něco dalšího.

 10. Někdy tu poušť budeme muset pořádně prozkoumat, ideálně na začátku března, abychom viděli ty vlčí máky. Když jsme u tebe byli s Patrickem, tak jsem trávu na poušti viděl a vypadalo to fakt zajímavě 🙂 jinak díky za článek, těším se na další!

  1. Děkuji Andreji. Je tam i festival, který se jmenuje Darom Adom (červený jih) a koná se právě v době, kdy kvetou vlčí máky. Je hrozně populární. Letos bohužel byla část luk spálena těmi zápalnými balónky z Gazy, takže ta plocha byla menší, snad to příští rok bude lepší.

 11. Poušť je nádherná a je strašně zajímavý, jak je rozmanitá. Mění barvy, mění tvary i zvířectvo. K tomu ty staré pamtáky. Někdo něco postavil, žil a pak odešel. My šli takhle 10km přes Judskou poušť do Jericha a byl to skvělý zážitek, přitom Negev musí být ještě o několik úrovní dál

  1. Negev i Judská poušť jsou strašně zajímavé, každá má jiný charakter (každá taky vznikla jinak).

 12. Super povídání (bohužel, fotek vidím jenom pár, blbne nám tu nějak síť – ale agamu jsem viděla!) o podivuhodném místě pro život. Jsem na tom asi jako všechny předřečnice – podívat jo, žít ne (nod) . Ale poušť v době dešťů musí stát za podívání…

  Poznámka 1: my, co se známe s Karou ben Nemsím, efendim, víme, že tábořit ve vádí může být tím posledním zážitkem v životě (rofl) .

  Poznámka 2: jsem svým způsobem ráda, že vztahy ála Praha versus Brno nejsou českomoravskou specialitou. (rofl) Holt lidi jsou všude stejní… (chtěla jsem dodat, že někde jsou teda lepší, ale to bych mohla dostat virtuálně přes hubu, tak radši nebudu rýpat (chuckle) (chuckle) ).

  Poznámka 3: sice o Izraeli toho už víme docela dost díky Andymu, ale jak tam vypadá takový běžný všední (nebo sváteční) den, to bude taky zajímavé – doufám, že se o to s námi, Heleno, podělíš.

 13. Krásné povídání.
  Mě na Izraeli fascinují ty starověké památky téměř na každém kroku.
  Ta historie je tam opravdu na dosah ruky.

  1. Je tam toho opravdu hodně, a je to něco jiného, než severněji. Předěl je právě město Beerševa. Na sever od Beerševy bylo permanentní osídlení Kenaánců, starověkých Izraelců, mořských národů, později dorazili Řekové, Římané, muslimové, křižáci, opět muslimové a pak Britové, a pak vznikl moderní stát Izrael. Památek neuvěřitelně. Na jih od Beerševy se trvale žilo jen ve dvou obdobích – v době nabatejské (římské) a byzantské (to je jedno období) a pak až v době moderního Izraele. Tím mám na mysli život na jednom místě, ve městech a obcích. Kočovní beduíni tam jsou po celou dobu.

 14. Určitě nesmírně zajímavé místo. Ale mě se stejně nejvíc líbí agama. Krásná fotka!

  1. Děkuji. Fotil přítel v nabatejském městě Šivta. Ta agama byla modelka, nechala se vyfotit ze všech stran, než jí to přestalo bavit a utekla.

 15. Mně by asi chybělo nějaké to zeleno… my tu taky máme horko a v létě je ta zeleň spálená slunkem, ale zatím jsme teprve na začátku a všude všechno kvete. Ale podívat bych se na to jela, to zas jo 🙂

 16. Pouště jsou fascinující, umějí být krásné a tvrdě vyžadují respekt. Poušť plná prastarých památek – tedy mimo jiné důkazů, že to tu lidé zvládali 🙂 – je ještě mnohem zajímavější.
  Ale – věděli jste, že tu bude ale, že jo? 😉 Pro mě by to nebylo místo k životu… naprosto chápu, že když se někdo v poušti nebo poblíž ní narodí a prožije hezké dětství, má ji zapsanou v srdci stejně, jako já naši krajinu, hlavně kopečky:))
  A klobouk dolů před lidmi, kteří takový život zvládali a zvládají.

  1. Děkuji za komentář. V moderní době to není tak tvrdé, pokud žijete sice v poušti, ale ve dvousettisícovém městě s veškerou vybaveností, a v bytě máte klimatizaci. Nicméně i tak se musíte přizpůsobit podmínkám toho místa, slunce a vedro – a bezpečnostní opatření, pokud jedete na výlet ven z města.

 17. Je tam úžasně krásně a tolik historie, taky moc zajímavý popis, že by se tam člověk hned rozjel za dobrodružstvím. Musí to být opravdu zvláštní žít v krajině tak odlišné od střední Evropy. Na facebook se rozhodně podívám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN