BTW: V lepidle

Všechno to vlastně začali mravenci, když si před pár lety vybrali mladou višeň k tomu, aby si tam pěstovali svoje mšice. Zkoušela jsem postřiky, lepicí pásy, ale všechno pomohlo jen na chvilku – a stromku jsem musela rok co rok nakažené nové výrůstky ostříhat, protože se černaly mšicemi, které se z nich prostě nedaly odstranit.

 

Potom mi někdo poradil, ať zkusím rovnou zahradnický lep, že je mnohem účinnější než pásky. Inu… dnes vám potvrdím, že skutečně je – ale za jakou cenu! Tedy, kdybych neměla psy, tak se to týká jenom mě a mravenců. Takhle se do toho zapletla Berry a donutila mě zásadně změnit názor:))

To bylo tak. Už samotná aplikace lepu byla poměrně dramatická, protože jsem podcenila jeho lepivost – především na svých rukách. Nicméně po několika scénkách, které by se hezky vyjímaly v grotesce, jsem ošetřila napadené stromky – mladou višeň u branky a obě mladé třešinky. Chvilku trvalo, že jsem přišla na to, že rukou mi to pomůže odstranit jar, potom už jsem mohla přestat klít a začít doufat, že ta pitomá práce bude mít i nějaký ten výsledek.

Vzhledem k tomu, že olepená višeň je na místě, kam mě chodí psi vítat, když přijíždím autem, dala jsem pro jistotu kolem kmene takovou tu plastovou zábranu proti zajícům – jen jsem to nemohla přidělat obvyklým způsobem, protože bych vlastně udělala mravencům most přes lepivé plochy. Takže jsem to přidělala takříkajíc na volno – tedy aby se to kmínku vůbec nedotýkalo. Vypadalo to, že řešení funguje – tohle mravenci nedokázali obejít, takže stromek konečně prosperoval.

Jenže potom jsem byla minulý čtvrtek celý den v Praze a poté, co jsem i večer uvízla v šíleném provozu (nehoda v tunelu Blanka) jsem domů dorazila až po deváté večer. Psice byly nadšené – a hladové, samozřejmě – takže tomu odpovídala i intenzita vítání. Berry je mírná fenka, ale na německého ovčáka dost mohutná. V tomto případě ke své vlastní škodě!

 

 

Čekala jsem s autem na cestě, než se otevře brána, a s hrůzou jsem sledovala, jak jedním nadšeným úderem ocasu sestřelila za stromku onu plastovou ochranu, aby se vzápětí plna radosti na lep chytila celou délkou ocasu, a když se udiveně ohlédla, přilepila se tam i kusem zadku. Když vzápětí mávla ocasem, tak se sice od kmene odtrhla, ale zato se jí na ocas přilepil ten ochranný kus plastu. I s ním potom běžela k autu, se kterým jsem mezi tím vjela na dvorek. Nezdálo se, že by to brzdilo její radost nad mým příjezdem, ale já jsem věděla, že je to průšvih. Když to šlo velmi těžko z mých rukou, jak to dostanu z Berryina huňatého kožichu?

Moje první snaha se soustředila na eliminaci věcí, které se vzápětí začaly na Berry lepit – a věřte, že přibývaly neuvěřitelnou rychlostí. Našla jsem kus silného igelitu a na přiložila ho na lepkavé kusy psí anatomie. Vzápětí jsem začala googlit – že je to vytrvalý sajrajt jsem věděla už ze dne, kdy jsem se to snažila dostat ze sebe. Našla jsem jediný relevantní odkaz, a to z e-mimino. Tam paní natřela štěně dětským olejíčkem a pak ho prý vytřela a vyčesala. Měla jsem (později se ukázalo, že oprávněné) podezření, že postižené štěně bylo krátkosrsté, ale olej jako rada se mi líbil.

Logicky bez mimina doma nemám žádný dětský olejíček, ale slunečnicový olej z kuchyně je také olej, ne? Ujišťuju vás, že je to divný pocit, když se snažíte psa v oleji prakticky vykoupat, ale byla jsem zoufalá – a tou dobou už to došlo i Berry, takže jsme byly zoufalé obě. Lepidla bylo v srsti moc, takže bylo jasné, že musím nechat olej nějakou dobu působit. Jenže holky byly hladové a po celém dni o samotě chtěly domů! Když jsem z ní tedy vymačkala přebytečný olej – naštěstí i s větší částí lepidla – omotala jsem ji psí osuškou a pustila do domu. Samozřejmě poté, co jsem zavřela dveře kamkoli, kde není dlažba.

 

 

Nebudu vás napínat – nakonec to dobře dopadlo. Opravdu to funguje! Berry musela zůstat naolejovaná přes noc (venku), ráno jsem ji vykoupala. Nejdřív jsem ji vzala teplou vodou s trochou jaru, pokračovala jsem jemným šamponem. Velmi důkladně jsem ji propláchla chlupy teplou vodou, potom ji usušila tak, jak dokážete ručníkem usušit dlouhou a velmi hustou srst. Potom jsem ji vypustila ven, kde bylo naštěstí teplo, a šla: důkladně odchlupit a umýt koupelnu (patálie se časově shoduje s jarním línáním, dovedete si představit to množství chlupů na všem), vytřít papírovými utěrkami mastná místa na podlahách a potom všechny podlahy důkladně umýt, vyčistit venkovní pelechy a pokusit se dostat olej z prken přední verandy (zatím marně).

A celou dobu jsem si říkala: „Ty debile, stály ti ty višně za to? No, stály?“ A upřímně jsem si odpovídala: „Nestály!!!“ Naštěstí mohu říct, že to Berry přestála bez škod, dokonce jsem jí později dokázala ten kožich – dokonce i na ocase – rozčesat, byť o tom věděli sousedé v okruhu nejméně půl kilometru. Ale vzhledem k tomu, že ona při česání ječí vždycky, nelze to zase brát úplně tragicky.

Ale něco vám řeknu – nepřejte si vědět, jak bídně jsem se cítila, když mi bylo jasné, že ten pes je v průšvihu jen kvůli mně! Já se obvykle nad svými psy nijak moc nerozplývám, ale v tu chvíli mi bylo jasné, jak moc na nich visím, jak strašně mi záleží na tom, aby holky byly v pohodě – a co všechno jsem schopná udělat jen proto, aby v pohodě byly.

Tohle píšu hlavně proto, aby na netu byl další odkaz pro zoufalce googlící „pes a lepidlo“ 🙂 Protože člověka bez zkušeností by to nemuselo napadnout, protože to fungovalo a psovi neublížilo. Ano, zaprasila jsem si Dům, stálo mě to spoustu práce (Berry je velká a extrémně chlupatá), ale fungovalo to. Takže si to také pamatujte!:))

 

PS: Nemám fotku zalepené Berry – moje myšlenky se k focení dostaly až mnohem později, pomoc byla přednější:))

PPS: Stromu se stále ještě daří dobře, byť plastová ochrana je nyní daná pořádně, na úzko a pevno, tedy mravenci ji mohou použít jako most – pokud si troufnou. Ale já už žádné pokusy s lepidlem dělat nebudu, nemám na to nervy.

 

Dnes se tedy ptám na vaše zkušenosti a katastrofami podobného typu – kdybychom dokázali dát na jednu stránku víc dobrých nápadů, kdo ví, pro kolik zoufalců se to může stát vodítkem, jak vyjít z průšvihu!:))

A ještě jedna otázka: Jak se zbavit mravenců aspoň na místech, kde je fakt, ale fakt nechci? Další mi totiž chodí odněkud někam přes dolní koupelnu. Mravenčí pastičce se smějou, vůbec je nezajímá. Nikdy předtím jsem neměla mravence v domě a vůbec mám dojem, že jich je kolem (na zahradě) víc, než bývalo…

Aktualizováno: 3.6.2019 — 11:13

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jinak na spoustu věcí funguje mýdlo, nejraději s jelenem. Tím se nám podařilo vyprat z Fleur motorový olej (lehla si do kaluže pod sekačkou, které prasklo těsnění). Nějaké šampony, tekutá mýdla, jar byly naprosto neúčinné, jen jsme jí zhnusili koupání do konce života.

  1. Mívala jsem ho donedávna doma, ale když došlo, už jsem ho nedokoupila. Možná po něm zase sáhnu:))

 2. Milá Dede, je mi líto, ach jo,vše zalepeno k vůli Ferdům. Chudák Beruška!Asi bych nechala mravcům tu višni.Pokud najdu mravence doma,okamžitě likviduji postřikem neboť já jim jejich prostor nenarušuji, tak ať nechají mně ten můj.
  V jejich množství je jejich síla. 🙂

  1. Když ten stromek je teď tak radostnej! Letos prodloužil větve skoro o čtvrt metru a s trochou štětí mu ty nárůsty i zůstanou… (minulé roky jsem ho musela stříhat, ty postřiky vůbec nefungovaly…)

 3. Dede, naprosto nechápu, čemu nerozumíš (a proč ses onehdy na FB ptala) na tom, proč my lidé kočičí se tak dobře cítíme v roli posluhy, jestliže píšeš: v tu chvíli mi bylo jasné, jak moc na nich visím, jak strašně mi záleží na tom, aby holky byly v pohodě – a co všechno jsem schopná udělat jen proto, aby v pohodě byly (inlove) (inlove) (inlove) (inlove)

 4. Njn. Taky jsem měla lep a velkou ovčačku. Nejlepší – i když mírně sadistické – je vyvraždit místní mraveniště, nejlépe se mi osvědčil Formitox. Mně totiž ti malí pracovití hajzlíci málem zavraždili vzrostlou lípu; pěstovali si na kmeni houbu tak dlouho, až na to málem zhynula. Rána jí zarůstá už deset let, čili tam skutečně nebyl prostor pro falešný soucit.

  1. Ano, takhle mi mravenci utrápili dvě staré jabloně a jedna lípa s sousedství přežila jen tak tak.

  2. Když jsme ještě měli zahradu, byly k mání organofosfátové postřiky. Spolehlivě zničily mšice i mravence. (Mšice se postřikaly zhradnickou stříkačkou, do mraveniště se nalil nevystříkaný zbytek). Kupodivu, mšice žeroucí hmyz úhony nedoznal, mají výborný čich a ten postřik dost ,,voněl“.

 5. Vím, že to vůbec není hezký, ale přiznávám, že u některých pasáží mi cukaly koutky – třeba hned na začátku, když jsem si představovala variaci na jednu z prvních grotesek Pokropený kropič. (chuckle) Jinak ale, jestliže Berry vydržela celé to martyrium a nepokoušela se směs lepidla a oleje z kožichu olízat, pak zaslouží metál Za trpělivost! (inlove)

  1. hančo, když už vím, že to dobře dopadlo, tak dokážu vidět i humornou stránku věci – a že by se našly všelijaké gagy! 😀

 6. Mravenci se orientují čichem, takže stačí postříkat jim jejich cestičku savem (poučil mě syn a také u nás realizoval). Samozřejmě jen v koupelně, stromek by takové zacházení asi nevydržel.

 7. Když já nevím, já nemám ráda takovéto drastické všeobjímající metody. Ono se tam přilepí ledacos, zrovna ti strakapoudi, ale třeba i veverky, jiný hmyz…

  1. U nás by to asi hrozilo hlavně tomu hmyzu, protože tohle je frekventované místo, kam jiná příroda nechodí. A ne, už to na zahradu nechci (bylo by lepší to vědět předem – ale někdy to prostě nevyjde)

      1. Já už ho nechci taky proto, že zanechal stopy na kmeni na spoustu let a stromům se to navíc zjevně nelíbilo. A lepové pásy jsou k ničemu, mravenci si u nás vždycky našli cestičku pod nimi, tam, kde to úplně nepřiléhalo.

 8. Naštěstí s tímhle zkušenosti nemáme.
  Kočičáci byli striktně domácí.

  A Danda se venčí na vestičce a tak si ho ohlídáme.
  Je už s páníčkem na chatě a zase se venčí.
  Akorát žere trávu a pak jí vyhodí ven.
  Ale je krásné vidět ho, jak je šťastný.

 9. Tak s lepem podobné zkušenosti naštěstí nemám, u kavalíra by to byl taky děs. A když mi kdysi Borůvka tlápla do rozměklého asfaltu, tak jsem tu chlupy prostě vystříhala. Z polštářků jsme to myslím dostali benzínem, ale naštěstí jsem to co nejrychleji utřela.

 10. Dede, proč to lepidlo dáváš tak nízko,natři horní část kmenu před rozložením do koruny- aby se psice procházející kolem, nemohly přilepit-lepidlo bude nad nimi…..to by mělo stačit…

  1. To přesně mě napadlo. Ale za mě nee – z vlastní zkušenosti vím, že to prd pomáhá, oni si postupně vytvoří přes to lepidlo most – nanosí kousky větviček, kamínky, občas tam uvízne mravenec… A to lepidlo zrovna u peckovin dost poškodí kůru, ta kůra vpodstatě odumře. Nejlépe působí postřiky – Mospilan, Pirimor.

  2. Sharko, ten stromek se větví do koruny asi 90 cm nad zemí, takže vzhledem k Berry je to nízko kdekoliv – tak vysoko dosáhne i hlavou 🙂 Počítám, že právě proto se mravencům líbí – na konečky větví k čerstvým lístkům je to blízko! 🙂

   1. aha, tak to je blbý…mravenci nemaj rádi skořici, asi bych ji rozmíchala s trochou oleje a mázla na kmen…ale musí se to opakovat…
    Sekora asi neměl zahradu a stromky, tak psal o Ferdovi a jeho mraveništi tak pěkně…

 11. Žádné takové neblahé zkušenosti nemám, jen jednou se nám přilepil některý ze psů na čerstvě natřené dveře. Jednoduše jsem ho ze dveří odstříhala.
  Jednou jsem tu psala, že když jsem kdysi česala Berry, ani necekla. Stačilo pohrozit ‘jestli budeš cekat, přijde tě česat Marek’. Zkus to, třeba si na to vzpomene 🙂 .

  1. Zkusit to můžu, jen Berry je při česání s věkem stále hlasitější (blush) Počítám, že ji při tom mohou bolet záda, tak se to snažím nepřehánět – to česání. Ale občas se to holt dělat musí… 🙂

 12. Zrovna včera jsem viděla na FB foto přilepených dvou strakapúdů – tyhle lepy jsou fakt zlo, za mne v žádném případě! Přilepí se sice mravenci, ale také další hmyz… dokonce i velká Berry (chuckle) .

  Jinak musím zaklepat, takovéto katastrofy se nám zatím vyhly – nejhorší, co si vzpomínám, bylo kompletní slepení Toye takovýma těma travníma kláskama (Jeník si ji vzal na zahradu) v den, kdy měla jít na první trimování (headbang) . Myslím, že jsem ji vytrimovala sama tím, jak jsem se snažila z ní ten zelený sajrajt dostat. Tady pomohla jen nebetyčná Toiynčina trpělivost a pomalé roztrhávání těch hnusných klásků a vyčesávání po kousíčkách ven. Byla tak statečná, beruška moje.

  1. Sranda bude až se přilepí návštěva, člověk nevědomky nějaký ten strom osahá jen protože stojí vedle 😀

  2. Ygo, však se to už taky u nás neobjeví… nevím, na co jsem myslela, když jsem to koupila. (fubar)
   Ale je fakt, že letos máme mravenců moc a nám už zahubili nejeden strom.

 13. Nevím, jestli nakoukne Luzy, ale na mšice se dá použít také ten olej (na jeho bázi je drtivá většina ekologických postřiků – olej zabrání mšicím v dýchání, zahynou).
  Méně účinné jsou výluhy z kopřiv a cigaretových špačků, sousedka se dušuje, že nejlepší je voda s octem.
  Já osobně jsem radikální – Pirimor funguje zaručeně a pokud to zachytíš hned v zárodku, stačí lokálně.
  Pokud máš kolem stromku klidné místo (nekopeš tam a nepěstuješ plodiny), pak je výborný SUBSTRAL granule – nasypeš z jara na zem kolem stromku a máš klid celý rok (vyzkoušeno).
  Díky za radu s olejem – chlupatce nemáme, ale občas se někam přilepí vlasy…

 14. Asi hloupý dotaz (jsem bezzvířecí): Nelze v takovém případě ke zbavení lepidla použít benzín? Zrovna včera jsem to řešila, lep z náplasti mi zůstal na ruce a odstranila jsem ho právě benzínem.

  1. to by asi dobře nedopadlo. Vím co je veeelmi chlupatý pes.
   Dede, to muselo být děsný. Chudák radostná Berry.
   S tím lepem mám zkušenost jen zatím na svých rukách, rukavice se mi na to lepily a trhaly se a to jsem dávala jen lepové destičky nebo pásky. Vzteklá jsem byla ,,jako pes“

   1. Věším jen lepové destičky na třešeň žluté a na švestku bílé. Bílé jsem pokládala loni i do záhonku s jahodami když mě je napadl brouk a ukusoval květy – asi nějaký květopas. Pomohlo to, postřiky na svých výpěstcích nemusím, je jich dost na kupovaných. Na lepové destičky se žádný pták nepřilepí protože jsou v prostoru a hýbou se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN