BTW: Divokými západem (9) – Arches aneb když skála dělá most

Poslední zastávkou před cestou na sever byla návštěva národního parku Arches, Utah, u města (městečka:)) Moab. Už cestou z jihu, kde jsme bydleli předcházející dny, jsem si všimla, že se mění charakter okolních skal – mizí dojem hromad materiálu, skály jsou oblejší.

 

Popravdě jsem si nazvala nový druh skal dvojím způsobem – skály pastové a modelínové. Pastové jsou oblé, vypadají, jako by člověk udělal hustý krém, uhladil ho do nějakého tvaru a nechal zkamenět. Jak jsem později zjistila, je to pevný a odolný druh skal, prostě tektonickými silami spečený pískovec.

Modelínový druh skal vypadá, jako by někdo rukama umatlal hrudky modelíny a pak je dost ledabyle spojil k sobě do jedno bloku – ne až zase tak pevného bloku. Logicky potom každý druh skal eroduje jinak. A pokud leží kus pastové skály na modelínové, tak vznikají takové ty vybalancované útvary velkého na malém:))

No a půvab NP Arches, neboli „Oblouky“ je právě v tom, že pastovité skály se rády nechají vykotlat větrem s pískem, vodou tekoucí i zmrzlou, do oblouků, vytvářejí přírodní cestou tvar mostů.

Národní park je opět obrovský kus krajiny, kde jsou zajímavé skály nasázeny hustěji než v okolí. Jako obvykle jste odkázáni na auto – vzdálenosti jsou veliké. Základem zajímavostí jsou červené skály v nesmírně jemném červeném písku, ale i krajina kolem nich je krásná, byť zase jiným způsobem. Opět čaruje s barvami – vedle červené a žluté barvy pískovců tu najdete šedě zelenou barvu sagebrush (to jsou ty všudypřítomné pichlavé keříky), tlumeně zelenou a jasně tyrkysovou barvu lišejníků, to vše zdobeno aktuálně kvetoucími rostlinami. Krása, jaká bere dech (Ale bydlet byste tu nechtěli:))

My jsme jako ostatní jezdili, obdivovali, obcházeli zajímavosti… a pak si řekli, že se také můžeme trochu víc projít, ne? A tak jsme si našli krásné místo, odkud vycházela přívětivá pěšina mezi kartáčovitým křovím a vypadala, že jde po rovině. Asi pět a půl kilometru měl ten okruh. Žádný problém, ne?

Nepřekvapí vás, když řeknu, že ta rovná hezká pěšina fungovala asi tak prvních pět set metrů. Pokračovalo se po podstatně užší pěšince, která vedla vesele nahoru a dolů, kolem skal, přes skály, mezi skály, porostem i vedle něho. Cestu vyznačovaly hromádky kamení, které tam skládají místní rangeři.

I to by bylo dobré, byť moje snaha vylézt po hladké skále pod Broken Arch by hodně lidí rozesmála – naštěstí tam skoro nikdo nebyl, protože většina lidí skončila s prohlídkou tam, kde končila pohodlná pěšina.

Počítám, že pořád čekáte, kdy ukážu na problém:)) Tak jo – byl to ten písek. Naprosto úžasný jemňoučký písek, který se bořil jako na těch nejluxusnějších plážích. Když přidáte vedro a bolavá záda, tak pochopíte, že jsem si cestou ze srdce přála sedět na věrném oři a nešlapat pěšky – tedy od nějakého čtvrtého kilometru určitě. Jenže… na mnoha místech by mi byl věrný oř tak jako tak k ničemu, protože po těch skalách a těmi úzkými soutěskami bych ho stejně musela vést:))

Ale ne, nakonec to bylo báječné. Viděli jsme krásný kousek pouště bez lidí, vypili vody jako velbloudi. Jen když jsem potom šplhala do auta (ano, člověk mé výšky se na sedadlo musel vyhoupnout, dolů jsem seskakovala:)) tak jsem váhala, zda sténat nebo klít. Hluboký písek a nadmořská výška plus minus 1 600 metrů mi prostě daly zabrat víc, než stejně dlouhý pochod kolem Doubravice:)) Ale těch dojmů!

Nakonec jsme v parku byli tak dlouho, jak jsme si troufli, protože jsme museli ten den ještě dojet do přestupní stanice na naší cestě na sever – do městečka Veral, což byly minimálně tři hodiny jízdy.

Zkrátka, zase se podívejte… lepší fotky dodá časem Matin na rajče:))

Aktualizováno: 11.5.2019 — 21:41

18 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak na tyhle fotky jsem se dostala až dnes! Nevím to určitě, ale myslím, že tyto skály jsou nejvíc ACH!!! Líbí se mi jejich barva a líbí se mi jejich tvary – z fotek mám dojem, že musí být na omak takové hladké a hedvábné a měkké – něco jako okenní tmel (rofl) .

  Jinak, co se týká těch tvarů – tak ano, máte všichni pravdu, ale opravdu nikdo z vás, dámy, tam neviděl obří ty… ty?! (chuckle) (chuckle)

  1. No, stačí více ťuknout (tím že „jsou tam všude“), znovu jsem se koukla a vidím 😀 Takže YGO už netřeba napovídat (chuckle).

 2. Celý seriál je jedno velké ÁÁÁÁCH! Moc díky za zprostředkování a fotky! Dobře se dospěte.

 3. Dede a Martina, vítejte doma, dospávejte, odpočívejte ! Radost Ariberry musela být dojemná.

  Fotky jsou úžasné, šlapad v jemném, propadajícím se písku znám z floridské pláže, tak vím, že to je velmi náročné.

  Nevím, na které fotce bych měla hledat tu koňskou hlavu 🙂 Zato na fotce č 7 (počítáno shora) vidím vršek lebky, její obrovské oči a část nosu. Na fotce č.11 pak „líbající se slony“ ! Levému ucho plandá dolu a má natažený chobot, ten pravý slon má ucho připláclé k hlavě 🙂 A pak nejvíce se mi asi líbí fotky č. 9 (ten „kamenný průsmyk“) a č. 12 u které je to trochu jako obrovský rozveřený zobák před jeskyní nebo něco podobného. Jde z ní skoro strach (asi by ne mne padl, vidět to jen jako stín v mešíční noci !)

  1. Maričko, oni tam na cedulích zrovna vyzývají lidi, aby si hráli a napsali někam na jejich stránky, co jim jednotlivé skály připomínají – a tyhle připomínat umějí:))

   1. Jano, už ho vidím ! No já si myslela, že to bude tahle fotka jen koně ne a ne vidět. Znovu jsem přečetla „vidinu“ Hanči, mhouřila jsme oči a ejhle – on tam jééé 🙂 A nejen ucho, čumák a balvan na krku, ale dokonce teď vidím i celé tělo – ta bílá čára je jakoby „páteř“ a dokonce jsou tam i přední nohy !

    Tak teď jen aby YGa trochu víc naťukla kde mám hledat ty „obří ty..ty“ (+ co mají být) 🙂

 4. Jsem rada, ze jste dorazili dobre domu a doufam, ze cesta vam rychle utekla. Dekuji za paradni blog, uzila jsem si, mela jsem pocit, ze jsem tam s vama. Pochod v Arch musel byt narocny, pripomnel mi Bataan March, ktery se jde v Novem Mexiku v pousti 26 mil, k ucteni pamatky vojaku, kteri bojovali za 2. svetove valky na Filipinach.
  Mne vsechny ty parky dostaly svoji velikosti, v Arch jsem si predstavovala, ze je jen ten znamy Divine Arch a jen jsme do parku vjeli, nestacila jsem se divit 🙂
  Preji hezke dny doma a zadny jet lag 😉

  1. Jet leg…Ehm ehm… 😛 Mám prakticky přehozený den a noc (9 a pak 8 hodin rozdíl), takže to asi chvilku potrvá – ono na západ se prostě jezdí líp líp než na východ. Možná proto, že se člověku čas přidává…:)) Teď mi padá hlava touhou usnout (cestovali jsme asi 28 hodin a spala jsem tak 3 a ještě ne moc dobře), ale snažím se vydržet – snad se tak srovnám dřív. Popravdě právě teď nejspíš jedu jen na kofein:))

 5. Dede, prosím, vyřiď Martinovi díky za nádherná alba. Ta jeho cesta dolů kaňonem je úžasná. To jsou scenérie!!

 6. Pod tím spadlým kamenem je koňská hlava? Nebo mám bujnou fantazii!

  Pochod v písku musel být náročný! Musím přiznat, že mezi vší tou měděnou barvou písku a skal, bylo potěšující zahlédnout foto s modrým nebem, zelenou trávou a šedivou asfaltkou.

   1. Já to vidím – kámen je jakoby na krku zvířete a pod ním leží hlava, drobná prohlubeň je ucho a tmavá skvrna vepředu nos, dokonce i oko tam vidím. Nejspíš, doufám, je to jen výsledek představivosti. (tmi)

  1. Hlava koně o velikosti náklaďáku (rofl) . Není s čím poměřit, ale ten šutřík bude asi pěkně velký…

 7. Dede, že je příroda čarovná víme jistě obě. Ale při pohledu na fotky se v tom stále více utvrzuji. Je dobré, že ji lidé na celé Zemi chrání alespoň v národních parcích. Jinak by z ní už nezbylo vůbec nic.
  Přeji klidný a dobrý let a budu se těšit, až dáš vědět, že jste doma.

 8. Let že Salt Lake City má zpoždění, takže jsem stihla napsat další hlášení z mobilu 🙂 Je to stručné, ale ony stejně nejvíc mluví obrázky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN