BTW: Divokým západem (8) – Mesa Verde, domov pro lidi, kteří se nebojí výšek

Puebloví Indiáni – počítám, že tento termín jste už slyšeli. Je to označení indiánských kmenů, které žily ve stálých sídlech, na rozdíl od svých příbuzných, kteří kamenná sídla nestavěli. No a my jsme se v neděli rozhodli, že se pojedeme podívat na zbytky takového osídlení, které se od všech ostatních lišilo tím, že bylo postavené pod převisy skal.

 

Znamenalo to přejet do sousedního Colorada, potom se vyšplhat do pořádných kopců (přes 2 000 mnm), abychom mohli žasnout. Tam vážně žili lidé? Historii tohoto místa si snadno najdete na netu, takže jen zkráceně. Poblíž města Cortez se nachází pořádný flák dost vysokých hor, jako obvykle převážně pískovcových. Uvnitř je (jak jinak) hluboký kaňon, který disponuje na několika místech opravdu velikými převisy kousek pod horní hranou kaňonu. No a v takto vzniklých dutinách, vysoko nad spodní úrovní terénu a kousek pod tou horní, sídlili lidé.

A líbilo se jim tam opravdu dlouho – první nálezy jsou z období 1000 let před naším letopočtem. Puebloví indiáni tu však žili až od cca 650 let př. n l. Velmi dlouho žili v podzemních domech, což byla vykopaná jáma se střechou a vstupem shora. To vydrželo plno staletí, než kdosi přišel s novátorskou myšlenkou – proč nebydlet nad zemí? Takže stavitelé přidali další patro:)) Domy se stavěly hranaté, u sebe, prakticky jako byty v paneláku – ale jen sklep a přízemí. Pořád existovaly místnosti s kruhovým půdorysem, ale ty nebyly podle všeho určeny k běžnému bydlení, ale spíš k… duchovním obřadům.

Potom přišel čas stavby věží – ty se zvedaly na kruhových základech. To bylo někdy kolem roku 1075, tvrdí lidé, kteří by to měli vědět. No a pak zase uplynul čas, nějaká ta výměna informací (na místě se našly předměty z pacifického pobřeží, stejně jako z Mexika) a najednou se začaly stavět věže hranaté. Dovedu si představit to reptání: „Ta mládež si ničeho si neváží, to jim nestačí, jak se stavělo odjakživa, pořád musejí zkoušet nějaké novoty. Prý pravý úhel! Každý ví, že jediný správný tvar pro základy věže je kruh…“Ale pravý úhel se prosadil a stavělo se o sto šest. A žilo! V tom největším komplexu prý bylo 150 místností. A pak se něco stalo – klimatická změna, nemoci, nepřátelé, těžko říct.

Zkrátka někdy kolem roku 1 300 se všichni (patrně všichni ti, kdo zbyli) sbalili a odešli na jih.Snažila jsem si představit, jak to stavěli – jak tam dostávali materiál, který nevysekali z pod svých nohou? Jak si zvykli bydlet na hraně propasti? Jak učili malé děti, aby do ní nepadaly? Bylo bezpečí plynoucí ze života nad propastí hodno… nebezpečí a nepohodlí života nad propastí? To dnes těžko někdo zodpoví.

Ale podívejte se na fotky… nejdřív jsme se šplhali (s autem – vzdálenosti jsou americké, tedy ohromné:)) do kopců a pak nahlíželi pod hranu skrytého kaňonu… Ty zasněžené hory na obzoru jsou Skalisté hory (Rockies:)), či spíš jejich dohledná část 🙂

Přesné informace najdete třeba zde 🙂 https://en.wikipedia.org/wiki/Mesa_Verde_National_Park

PS: Opravdu dobré fotky dodá časem Martin 🙂

Aktualizováno: 7.5.2019 — 23:02

17 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak už jsme na letišti v Jacksonu a čekáme na první že tří letadel. Zítra odpoledne snad budeme v Praze 🙂

  Jo a nakonec jsme opravdu viděli medvěda! 🙂

  1. Tak to vám přeji klidný let a bezpečná přistání, všechna, která vás čekají. A moc se těším na medvěda! 🙂

  2. Dede, to jste udělali moc dobře, že jste si „zkrátili“ cestu odletem z Wy (máš na mysli letiště v Jackson Hole, že?)a navíc jste tak při odletu měli konečný a jistě překrásný pohled „na rozloučenou“ na hory z ptačí perspektivy – to muselo být úžasné 🙂 Ušetřili jste si určitě děsně dlouhou a nudnou (přímo oblbující)jízdu do LV po dálnici (když je třeba někam dojet, dálnicím se člověk nakonec nevyhne). Lidé žijící za západě USA mají tu výhodu, že všechny ty velehory a parky (a že jich tam je!) mají v dosahu (asi jako Slováci mají krásné Tatry „u nosu“). A jak jste jistě poznali, každý park by si sám o sobě zasloužil týdenní pobyt, kdybyste chtěli využít vše, co nabízí. My, když jsme jeli z východu (Bostonu) nebo i odtud z Alabamy, tak než jsme projeli „placku“ střední Am. a dojeli do pouštní oblasti, natož do hor, měli jsme už pomalu polovinu vymezených dnů za sebou. Jenže když si člověk přiblíží tahle místa letem, sice toho vidí víc, ale zase se (většinou)musí na stejné letiště vrátit a tedy přizpůsobit tomu plán co kde vidět, aby návrat stihl.

   No stihli jste toho projet a shlédnout za dva týdny opravdu spoustu (včetně meděda :), ale umím si představit tu únavu po návratu ! Tak si oba řádně odpočińte a budu se s ostatními těšit na „záplavu“ fotek a dalších dojmů. Štatnou cestu domů !!!!!

  3. Děkujeme 🙂 Máme zpoždění 45 minut, snad to moc nenaroste. V Amsterodamu máme víc času na přestup, takže zatím dobrý (sun)

 2. Zítra, (sobota) jedeme do Bílých karpat na naše dvě nejvzácnější kytky: Ophrys sphegodes, (v celé ČR tři rostlinky na jediném malém plácku) a o kousek vedle na dalším plácku rovněž tři ex. Gentiana acaulis. Cestou zpátky nakoupíme výborné klobásky v bistru Tramp, poobědváme v motorestu Samota a mrkneme se do Lísek, (O. tridentata a c. calceolus) a do Střemošic na Poklonu. Takže si užiji řízení, je to bratru přes 700 km a prakticky nonstop a vypláchneme si očička pohledem na krásné květinky a nádherné panorama Železných hor.

 3. Dede, cítím, že už se blížíte ke konci vašeho putování po nádherách přírody. Myslím na vás a vraťte se v pořádku!

 4. Milá Dede, já jen dočítám, co jsem zameškala. Žasnu, co jste všechno viděli a zažili, to je tak na několik životů. Moc Vám to přeji a díky za skvělé komentáře a krásné fotky, z těchto úhlů pohledu a slovního doprovodu je to úplně jiné, než co znám z různých knih, či dokumentů.Díky! (h)

 5. Myslím, že odbočka k těmto úžasným stavbám stála za ty míle navíc. 🙂 Za jejich opuštěním mohl být komplex příčin (podle jednoho z článků na netu)- komunita se rozrostla příliš rychle a půda je nestačila uživit, kmeny mezi sebou začaly válčit, přišlo dlouhé období velkého sucha. Ale pořád se toho ví málo.
  Jsem zvědavá, kde se vynoříte příště. 🙂

  1. Máme za sebou Arches u Moab (úžasné) a Grand Teton (včera) a teď bychom měli zakončit pobyt v Yellowstone. 🙂 Prakticky nikde není signál, celý den jsme venku, večer padnem 😉
   Ona tohle ani pro nás není normální dovolená, tohle je něco víc.

   1. Ach, nádherný Grand Teton (Range). To už jste v těch nádherných dechberoucích horských panorama. Kdybych kdy chtěla bydlet na Západě, tak by se mi líbilo psát si adresu Wyoming nebo Montany. Vlastně nevím proč, ale oba tyhle státy (no Montana víc) mému uchu zní romantičtěji, než třeba Colorado (ovšem to je také překrásné). „Divoký Západ“ je v jejich názvech tak nějak víc zakódován. Neumím to přesně vyjádřit, ale Montana mi opravdu učarovala, tam bylo překrásně.

    Doufám, že jste viděli „Old Faithful“ v akci 🙂

    Užívejte si, ano tahle dovolená ve vás bude „žít“ ještě hodně dlouho po návratu domů!

    Krásné fotky z Mesa Verde, nezapomenutelný zážitek, že? Šplhali jste tam po žebících ? 🙂

   2. Arches je peknej, vid? Mne dostal Divine Arch, jak se kulisak schovava. Zila jsem predstavou, ze ho vidis pred sebou, kdyz k nemu jdes, to jsem se sekla. Dede, preju vam obema krasny zbytek dovolene a dalsi pekne zazitky 🙂

 6. Ta poslední fotka. Obydlí schoulená pod skálou. To je úžasné, trošku to vypadá jako domeček pro panenky. Nádherné fotky krajiny!!!

 7. O Indiánech Anasazi (Starobylí) a jejich stavbách ve stěnách hor pod převisem skály jsem kdysi dávno našla zmínku. A tak jsem se pídila dál, i když zdrojů moc nebylo. Kladla jsem si stejné otázky jako Ty. Proč? Jak tam žili? Jak ta obydlí vůbec stavěli? A jak uhlídaki děti? Jak hospodařili s vodou? Čím se živili? K většině z nich vedly jako cesty jen chyty ve stěnách. Ta obydlí byla zdánlivě nedobytná a bezpečná, ale zároveň se stávala pastí. Všechno, co potřebovali si museli nahoru nějak vynést, hlavně vodu. Denně? Většinou tato obydlí byla stavěna blízko vodního zdroje, což byla koryta potoka, který vedl dnem kaňonu. Někdy ty potoky tekly jen po velkých deštích, takže museli umět tu vodu nějak zadržet. Dokonce byly někde nalezeny stopy po zemědělské činnosti, ale i tam byla nutnost blízkost vody. Ta je prostě k životu vždycky důležitá.
  Je mnoho otázek, proč začali Anasaziové svá obydlí takto budovat, proč je opustili a kam odešli. Ale málo odpovědí.

  1. Někdy dávno jsem o nich viděl pořad, tuším, že na Prima Zoom. S vodou to měli tak, že v místě, kde stavěli svá obydlí, byly vývěry podzemních vod, (pískovec je občas vrstevnatý a voda se hromadí nad nepropustnou vrstvou, prosakuje po spádu a vyvěrá v místě, kde jsou vrstvy vertikálně obnaženy – u nás najdeme takovéto prameny v pískovcích Jizerské tabule).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN