BTW: Divokým západem (2) – Arizona ne až tak turistická

První kontakt s „divokým západem“ a indiánským řekněme uměním, jsem absolvovala na benzínové pumpě – proto ty uvozovky u umění. Měli tam vedle té funkční ještě i stylovou místnost s drobnými reáliemi (úžasná kamna:)) a ala indiánskými upomínkovými předměty.

 

Něco vám řeknu. Já jsem velmi odolná vůči jakkoliv prodávaným suvenýrům, ale tady jsem musela Martina radši upozornit, že mí nadšené „Jé, koukni!“ neznamená, že to všechno chci koupit:)) Zde prezentovaný „indiánský“ styl snad má odpovídat hlavně umění lidí z kmenů Hopi a Navajo a mě prostě nadchnul. Možná jsem tu žila v předchozím životě, nebo tak něco. Barvy, tvary… a použité materiály. Kůže, kvalitní látky, z čeho byly šperky s modrými nebo oranžovými kameny nevím (vypadalo to jako stříbro, ale určitě nebylo – to by bylo ještě dražší:)), ale byla bych tam nakoupila – na první pumpě! (Pozn. Později: byla to výjimečná nabídka, jinde je to mnohem horší, tam jé nevolám:))

 

 

Potom jsme přijeli do Vally a tady je obchod s minerály a u něj plno plechových realistických… soch(?) v životní velikosti. Takhle když to napíšu, tak to zní – kýč jak bič 😀 Ale ve skutečnosti to vypadá docela hezky. Na nic si to nehraje a dojem je na další „Jé, koukej!“ A stará auta! Ani ta tam nechybí. Pravda, člověk od umění je patrně zhnusen, ale já naštěstí nejsem od umění:))

 

 

V neděli jsme se vydali od nás na jih prozkoumat krajinu. Naplánovali jsme si trasu v souladu s načtenými zajímavostmi z naší knihy a plán (naštěstí:)) porušili hned po nějaké půlhodině jízdy, jak je ostatně naším zvykem. Nechali jsme se svést odbočkou na vedlejší prašnou cestu přímo do prérie. Mapa v mobilu ukazovala, že to má být regulérní silnice, takže dokud se jí budeme držet, neměli bychom popudit nějakého místního domorodce s puškou, ne? 🙂

 

 

Bylo to nádherné, navíc jsme jeli z oblasti prakticky holé prérie až k lesům a pak zase zpátky do pouštního sucha. Pravda, naše auto okamžitě získalo významnou patinu ze zdejšího červeného prachu – a my jsme ji rychle přejali 😛 Později ve Flagstaffu jsme našli všechny místní pamětihodnosti (no, netrvalo to dlouho:)) a vyrazili na cestu do Sedony po vyhlídkové silnici 89A. Ano, jeli jsme tím kaňonem v koloně… ale výhledy na skály a na vznik říčky byly úchvatné. U vody jsme se i zastavili a já se aspoň trochu polila – tou dobou už bylo zase horko a já jsem po ranním chladu neodhadla oblečení, takže mi bylo v džínách horko.

 

 

Sedona v té své hezké turistické části doslova přebublávala lidmi (byla neděle), takže jsme si to jen prohlídli z auta (nebylo opravdu kde zaparkovat) a jeli nakoupit zásoby. Stejně jako minule jsme našli a využili supermarket s občerstvovacím koutem, kde prodávají báječné polévky a další jídlo s sebou. Polévku jsme snědli hned, zbytek jsme si nechali na piknik. A pak vyrazili okouknout „normální“ Arizonu.

 

 

No… nemají to tu jednoduché. Krajina je suchá, stromy jsou jen tam, kde je trochu vody, u mnoha domků – či často jen mobilních přívěsů – není vlastně nic zeleného. Ač je Amerika velká země, nemáte mimo národní parky kam jít – všechno někomu patří, takže ze silnic obvykle vidíte nekonečné plůtky z ostnatého drátu, za kterými jsou nebo nejsou krávy:)) A národní parky mají otvírací dobu, takže si Martin musel nechat zajít chuť fotit západ slunce nad kráterem – zavírali už v pět odpoledne…

 

 

Ano, sedíme hodně v autě, ale to je jediný způsob, jak si udělat aspoň maličký obrázek téhle veliké země. Jsme zvědaví a chceme trošičku porozumět. V národních parcích jsme v davech turistů, jinak to ani nejde. Ale jezdíme hodně i kolem a snažíme se vidět… Ze zkušenosti vím, že vidíme jen maličko a na povrchu, ale aspoň něco, ne? 🙂

 

 

 

Foto Martin

Další fotky najdete na FB: https://www.facebook.com/dedenikcz/

 

Aktualizováno: 29.4.2019 — 18:42

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ahoj, zdravím a mávám! Máme tu dopoledne napsla jsem povídání o Grand Canyon a večer našeho dne se Martin pokusí zase zpracovat nějaké fotky a přidá je k článku. Vzhledem k tomu, že zatím tu máme jedenáctz dopoledne, tak to bude ještě chvíli trvat.
  Mimochodem, zatímco já píšu, Martin se noří do kaňonu a já pro něj za pár hodin pojedu. (A doufám, že se šťastně vynoří:))

  1. Jestli sel Martin Bright Angel Trial (tri mile jedna cesta), tak sel v nasich stopach a doufam, ze mel dost vody. Muj dobrodruzstvi milujici manzel tam vzal pred deseti lety nase prostredni dite, bez kapky vody a bez cepic, v cervnu a v silenym vedru. Nastesti po ceste nasli prazdnou lahev…
   Dede, Navajove maj krasny sperky ve Visitor Centre, ale prodavaji i u stanku primo v parku. Spoustu stanku je i podel silnice do Monument Valley, ale v breznu byly jeste praznde :((

   1. prave jsem se vratil, povedlo se az na vyhled na reku pod Indian Village, tam dokomce tekl potok! Budou fotky

  2. Dede (a Martine), na fotky z hloubi kaňonu se moc ráda kouknu (jistě to stojí za to, jak už napsala Caniva). My ho viděli až napodruhé, při prvním zastavení byl zcela zahalen do mlhy a deště. Ten druhý pohled za jasného počasí ale stál za to – nezapomenutelné. Takže jak čtu, na počasí máte štěstí. Před 5 lety tam byl můj synovec s manželkou a ti se dokonce kaňonem proletěli – no zrovna krátec po tom, kdy se tam jedno takové letadýlko spadlo s tragickými následky. Myslím, že „po svých“ je to jistější 🙂 Asi víte i to, že na jedné části kaňovu (na indiánském území) je už pár let nově postavená veliká vysutá „skleněná podkova“, oblouk snad i se skleněným dnem z něhož je vidět do hlouky kaňonu. No já bych asi na tohle nervy neměla, ale vy jste možná odolnější.

   Možná máte v plánu navštívit Hopi Reseration : https://en.wikipedia.org/wiki/Hopi_Reservation, pokud ne, doporučuji. Ale jak jsem teď koukla, cena za osobu je pěkně mastná ($186), my tam snad před 30 lety byli asi za patnást!! Třeba je nějaká sleva „two for one“ 🙂 Je to velice zajimavé, už tenkrát ale prohlídka jen s průvodcem. Jinak další indiánská rezervace je v Coloradu, nevím, jestli tam plánujete jet – Mesa Verda National Park. Zase, my tam myslím tenkrát procházeli myslím zadarmo. Možná v ceně vstupu do parku, už si nepamatuji. Byli jsme tam snad sami (nebo jen pár dalších), dnes už jsou tam asi návaly turistů, ale je to (byl pro nás)opravdu jedinečný zážitek.

   Nevím, jak dalece ještě pojedete volnou krajinou Arizony, jestli ano, koukejte pozorně z okna. Bylo by fajn, kdyby se vám poštěstilo narazit na kolonii „preaire dogs“ (podobní našim svišťům). Zase, já píši jen podle už dost starých vzpomínek, ale my viděli skolinii velkou kolonii, s různými „hromádkami s otvory“. Jsou to úžasně roztomilí tvorové, vždy několik jich hlídá koloii a začně děsně pištět, když cítí nebezpečí. Takže my jen přibrzdili a koukali, jakmile jsem chtěla vystoupit, zpustil varovný signal a do jednoho „zasvištěli“ do těch nor. Ale možná jsou ještě v jiných státech, můžete se třeba kouknout na nějaké mapy.

 2. Díky za sdílení vaší dovolené. Souhlasím, Ameriku lze “projít” jedině autem. Tedy pokud jsi normální smrtelník. Takhle jsme procházeli Californii a Floridu. Ale i v tom autě mě kolikrát zavalil pocit, ježiš já JSEM v Americe, je pod koly auta, není to film! A Evropa mi připadala strašně daleko.

  Martine, tvé jistě krásné fotografie nemohu pochválit, na facebok se nedostanu a taky nechci. Ale jsou určitě krásné 🙂 .

  1. Martinovy fotky jsou tyhle… na fb jsou moje. 🙂 A máš pravdu, člověk se cítí trochu ztraceně, vůbec s tím časovým posunem (tady -9 hodin proti nám:))

 3. Tak jen Dede doufej, že to vyrábí indoši a ne číňani….a prosím, prosím, foť KAKTUSY….

 4. Díky za povídání a za moc krásné fotky. Mávám Martinovi. Kvíz:
  Verš z písničky mého oblíbeného filmu
  Arizona, Arizona to je pravých mužú zóna
  Karty šustí, kulky bzučí,
  Krávy cituplně bučí…….

   1. whisky to je moje gusto….a v každým uchu má zavěšeno 250 dobytků – arizonská pěnice Tornado Lou….

  1. No a Dede by mohla zjistit, jestli
   „arizonských mužů plémě
   k ženám chová se tak jemně“ ! 🙂

   1. No, to jsem zvědavá 😀 Ale budu dávat pozor! Dnes jezdím s naší velikou Toyotou (4Runner) sama, tak mám příležitost 😛

 5. Pekny fotky! Doufam, ze jste si dneska dali nejakou mensi turu v Grand Canyon a ten zapad slunce si vynahradite tam. Dede, koupis si neco peknyho u Navaju v Monument Valley 😉

  1. Těším se… a ano, mají hezkou keramiku, ale tu do kufru nedám. Asi momentálně nejvíc stůňu na náušnice s modrými nebo barevnými kamínky 😀

  1. Martin bude rád, fotí obětavě – s velkým foťákem a stativem.
   Já jem taky obětavá, když na něj potom čekám! 🙂

 6. Fotky jsou parádní – moc se mi líbili ty plechové sochy. A povídání taky. Tak se trochu tou Arizonou potouláme (clap) (cla)

  1. Ty sochy jsou fakt hezké – musíš se usmát kdykoliv je vidíš. Možná to není to pravé umění, ale potěší…

 7. Naprosté OT – Chodský pes a Pražský krysařík byli prozatímně na deset let uznáni FCI.

 8. Dede, užívejte si!

  Jó létat už není co to bývalo – je to otrava. Já už jsem ochotná letět jedině do Prahy a to už je také pár let, co jsem tam byla naposledy. Když se člověk nechce stresovat, aby mu spoj neuletěl, musí zase nudně čekat kolikrát hodiny (já ale vždy dávám přednost druhé variantě).

  Ano, dovolená v Am. je hlavně jízda autem. A souhlasím, že často ta nekonečnost a momotónost přímo uspává, dlouhé míle se nic se nemění. Vzdálenosti jsou tak obrovské (na mapě klamou)a navíc míle jaksi pomaleji ubýhají než kilometry. Ale když se člověk pohodlně (s klimatizací) veze a navíc mimo dálnice (tak my jezdili nejraději), kde vedlejší silnice jsou buď zcela prázdné, nebo skoro a je to bez stresu i pro řidiče, je krása se rozlížet a ten obrovský prostor alespoň trochu vstřebat. Obzvláště, když se začne rýsovat překrásné panorama hor. Ujít se to prostě nedá (i na koni by to byla štreka). Stačí si sama sebe představit na prašné, arizonské „polní“ cestě v těch kodrcajících dostavnících! Buď vůbec nevypérovaných, nebo naopak až moc a oblečení do tehdejších těžkých šatů. Ano, přes tu velkou „prázdnotu“, každý kus půdy někomu patří. Na první pohled je to třeba prázdná louka, ale je oplocená a my se nikdy neodvážili ten tenký drát (i kdyby nebyl nabitý)překročit a jít se po louce projít. Tamní skot vzhledem k suchu potřebuje obrovský prostor „na jednu krávu“ a když má ranchéř několika tisícové stádo, pak vlastní i odpovídající plochy půdy. I když stádo není zrovna vidět (nebo je hodně daleko), může se nečekaně odněkud přiblížit :).

  Také miluji indiánské výrobky a klenoty. Ten modrý kámen je Turquoise (Tyrkys), to je nejznámější polodrahokam který indiáni používají. A pokud je pravý (a velký) a zasazený do stříbra, je to velice drahá paráda (na Západě se jimi zdobí muži i ženy).

  Ten ukřičený pták by mohla být „západní sojka“ – Steller Jay“ – my tu máme modrou, takhle je tmavě mudrá s šedavým předkem a hlavou. Nebo take obyčejná kavka „Grackle“. Oba ptáci jsou dost velcí, mají silný zobák a umí pěkně řvát – jsou hojně u parkovišť a odpočívadlech, kde vždy najdou něco na zub. Jestli máš, přidej fotku.

  1. sojka západní (Aphelocoma californica) má modrou hlavičku a křídla s ocasem, bříško a ramínka šedá…sojka Stellerova (Cyanocitta stelleri) je velká, má až 34 cm, dlouhé nohy, chocholku na hlavě, na křídlech a ocásku modré vlnky, šedá záda a hnědočernou hlavu s bílým proužkem na čele. Pak je Sojka chocholatá (cyanocitta cristata)- nejrozšířenější v Severní Americe, má bílý bříško,modrou připláclou chocholku- vypadá to jako učesaná přehazovačka, napajcovaná gelem a hozená dozadu…a protože j epomalý letec, tak je velice ostražitá a agresivní na ostatní menší ptáky…kolem zobáku j ečerná čelo a tvářičkya má došeda..křídla má jako poskládaná z modrých šindelů,černě lemovaných a jednou řadou bílých….

  2. Maričko, díky! Tvé poznatky si ověřujeme každý den 🙂
   Jinak ti ptáci jsou celí černí, asi kavkovití, řekla bych. Jsou dost plaší, s mobilem je rozumně nevyfotím.
   Jinak včera cestou ke kaňonu jsme viděli mršinu laně, na které hodovali hodovali krkavci. Klovali od páteře, už koukala žebra… Tak trochu pohled jak z hororu:)) ASle jinak prostě příroda. Jinak laně tu jsou vidět každou chvíli, pár se jich páslo i uvnitř Grand Canyon Village…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN