GEOPOLITIKA: Aktuality – duben 2019

Březen byl bohatý na události na Blízkém východě podobně, jako každý jiný měsíc. Ty nejžhavější se týkají Izraele a Saúdské Arábie.

 

 

 

Izrael prožívá předvolební kampaň v plném proudu a premiér Benjamin Netanjahu bojuje k svůj mandát, který dostal povážlivé trhliny zejména kvůli obviněním z korupce a podezřelým platbám kolem jeho ženy Sáry, která, pro českého čtenáře, je něco jako atraktivnější a inteligentnější verze Marty Gottwaldové. Přesto je ovšem tématem číslo jedna zahraniční a bezpečnostní politika.

Netanjahuova inovace totiž spočívá v tom, že udělal z kousku čistého Západu uprostřed Blízkého východu civilizovanou, leč blízkovýchodní zemi, která se začala víc ohlížet po svých sousedech, než po Evropě nebo i USA. Součástí této strategie je v našem seriálu mnohokrát zmiňované spojenectví se Saúdskou Arábii a Egyptem. Otázkou jež zda voliči umožní Bibimu (tak se Netanjahuovi v Izraeli říká) dokončit svůj velký projekt, na což minimálně jedno volební období potřebovat bude.

O sabotáž této snahy se stará zejména Tureckem podporované, v Gaze vládnoucí teroristické hnutí Hamás a s ním tamtéž o moc bojující, Íránem podporovaný Islámský džihád. Izraeli nebezpečné jsou obě organizace. Třebaže teď probíhá jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem (zprostředkované Egyptem a Katarem), evidentně se ho snaží vykolejit raketovými útoky jak Islámský džihád, tak svevolne nižší šarže samotného Hamásu – to je totiž nejpravděpodobnější vysvětlení „omylem“ odpálených dvou raket na Izrael (jedna na jih Tel Avivu a jedna ještě na sever od něj), z nichž jedna srovnala se zemí rodinný dům a zranila jeho obyvatele, včetně dětí (byli by mrtví, kdyby se nestačili včas schovat). Cílem je evidentně ukázat, že Netanjahu nemá věci pod kontrolou.

Jenže Bibi může za hodně kontroverzí v zahraniční politice i sám z zejména pokud jde o výběr spojenců. Už jsme tu psali dost obsáhlé o saúdském korunním princi Mohammedu bin Salmánovi, ale hodně lidí oprávněně zvedá obočí zejména nad způsobem, kterým se Bibi evidentně snaží manipulovat Putinem (což našinec ví, že není dobrý nápad), popřípadě nad jeho vazbami na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

To, co ovšem může pořádně zamíchat kartami, je včerejší objev agentury Bloomberg, která na základě satelitních snímků ukazuje saúdský jaderný reaktor velmi blízký svému dokončení. Dá se tedy očekávat eskalace i z druhé strany – Írán docela určitě nelení.

Ta nejviditelnější blízkovýchodní aféra se ovšem regionu týká jen okrajově: a tou je návrat manželek džihádistů Islámského státu do západních zemí. Symbolem těchto žen je Shamima Begum, původně britská občanka, jíž Británie vzala kvůli její účasti v IS občanství. Evropský tisk, ale zejména však britský tisk totiž jede prakticky každý den doslova propagandistické úsilí, v němž se snaží tyto ženy vykreslit jako oběti, které si zaslouží soucit, třebaže dotyčné neprojevují ani minimální lítost nad svými činy. Jde to tak daleko, že se o jejím teroristickém manželovi, nizozemském občanu, běžně píše jako o „manželovi nevěsty Islámského státu“. Kromě Spectatoru a Spiked v tomhle jede veškerý britský seriózní tisk, zejména pak Guardian a Independent – a tak si říkám, proč tolik soucitu nedostávají jejich kurdské a jezídské oběti.

Aktualizováno: 4.4.2019 — 07:35

12 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A pokud jde o Brunej: Je to suverénní a nezávislý stát a tudíž je jen jeho věc, (a ostatních zbytečná starost), jaký právní řád si tam zavedou. A komu se to nelíbí, ať tam nejezdí, nebo s nimi neobchoduje. Jsem jen zvědav, kdy se tam začne, v rámci nějakého toho ,,boje za svobodu a demokracii“ angažovat USA. :*

  1. Je to reálné a je to reakce na obviňování její strany z fašismu kvůli soudní reformě. Ona tím v podstatě chce říct, že to, co dělá, není fašismus, ale demokracie, byť je to hodně nešikovně uděláno. Donedávna byla ve straně Židovský domov, ale teď založila do těchto voleb spolu s Naftalim Bennettem novou stranu, která je ekonomicky liberální a nacionalistická. Pohybují se kolem 10 %.

 2. Angličani zatím jen kecají a dělají z té ženské politikum, na kterém si zřejmě kdekdo honí body. Ale Němci s důkladností sobě vlastní přistoupili rovnou k činu. Nepochybuji o tom, že na rozdíl od toho, co se píše, to určitě není poprvé (ale nechce se mi googlit a hledat nějaké relevantní informace), a cesta je tak otevřená.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/501793-utajena-akce-nemecko-pomohlo-v-navratu-bojovnici-za-is-a-jejim-detem.html

  1. Dokončujeme teď velkou rekonstrukci bytu a čeká nás stěhování, takže není moc na psaní čas.. jinak článek o Golanech ještě bude v souvislosti s plánem na anexi oblastí C, K níž ještě nedošlo.

 3. Na té kampani kolem žen mě štve, že je jedno, jaká je pravda, hlavně když si to hodně lidí přečte. Z povolání novináře se stala neuvěřitelná žumpa.

 4. To je opravdu správná a podstatná otázka, ohledně ignorování utrpení jezídských a kurdských obětí. Odpověď je dost nasnadě.

 5. Přeju Izraelcům, aby výsledek voleb neohrozil jejich zemi – v tak těžko čitelném a výbušném regionu, vůbec v jejich pozici uprostřed nepřátel, se dá velmi snadno rozhodnout… špatně. I když to tak zpočátku nevypadalo. Bibi je kontroverní osoba (o jeho ani ženě nemluvím:)), ale připadá mi, že má vizi a v té vizi skutečně jde o svobodnou budoucnost jeho země, i o budoucnost kaž takž bezpečnou. U nich je všechno nebezpečí velmi reálné a na dosah ruky.
  pokud jde o jaderné reaktory u Saúdů a jeho sousedů… no, musíme doufat, že nikdo z nich nechce po nocích zářit… co už k tomu říct.
  Lidsky mě asi nejvíc štve ta kampaň kolem hloupé holky, která utekla z domu, dobrovolně si vzala teroristu (žádná sexuální otrokyně), užívala si výhod privilegovaného postavení, dokud bylo, nelitovala ničeho a teď z ní dělají celebritu. prý nevěsta islámského státu! měla bych pro ni úplně jiné pojmenování.
  Jak k tomu přijdou všechny ty unesené a zotročené ženy a dívky, kterým tam totálně zničili život? Kdo čte příspěvky od Lenky Klicperové, tak musí vědět, jak obrovský rozdíl je mezi manželkami džihádistů (dobrovolné spolupracovnice 😛 ) a sexuálními otrokyněmi, tedy těmi, kterým tzv. manžele vnutil IS. Ach ano, novináři získávají svoje lajky a kliky… jinak je to hnus.

 6. Díky za zajímavý článek a za zprávu o současném stavu izraelskoarabských vztahů. Jenže z Bruneje, nejbohatšího státu se stal náhradní islámský stát a jeho bohatství mu dává pocit,že prostě může všechno a jistě posílí sebevědomí muslimů. Takže, osobně to vídím špatně. Jinak jsem zvědavá kolik a kterých států přestane v rámci dodržování lidských práv s Brunejí obchodovat a udržovat styky a to i ty turistické. Anebo zase kšeft je kšeft a co jsou proti tomu lidská práva.

  1. Ani jeden. Protože kšeft je svatej. Maximálně se pronese na půdě OSN pár diplomaticky bezzubých protestů, nebo se vyhlásí nějaké rádoby sankce a ty se budou, jak je dobrým zvykem, vesele obcházet. Ale legrace bude. Putin nařídil obnovit ražbu tzv. červonců, tedy zlatých (ty mince budou opravdu ze zlata a tudíž půjde o zlatem krytou měnu), rublů a chce s nimi obchodovat s ostatními zeměmi, zejména pak prodávat suroviny, což bude pro ty špinavě zelené bezcenné papírky, co se jim říká dolary, velmi nepříjemné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN