BTW: Kaskády na Katzbachu

Jako každý člověk, který má psy a rád s nimi chodí ven, hledám v dostupném okolí stále nové trasy, kde by se nám líbilo. Do lesů za královédvorskou nemocnici jsem chodila celá léta, než jsem si vzpomněla na své dětství a procházky s dědou: vždyť tady někde musí být cesta kolem potoka, ne? A koukla jsem se na mapy.cz 🙂

 

Hartský potok řečený Katzbach znám velmi dobře, ale až od Podharťského rybníku po proudu dolů. Kdysi jsme si chodívali hrát „na kopec“ na Bajrák a radostné padání do potoka (aspoň takhle se vždy mokré boty a šaty prezentovaly rodičům:)) patřilo k hrám prakticky ve všech ročních obdobích. Nezapomenu, když jsme jednou se sáňkami skončili v potoce a proud nám je zatáhl pod led. Nepustili jsme je! Vytáhli jsme je! Ale než jsme došli domů, tak jsme doslova zvonili ledem:))

 

 

Na jaře jsem se ale jako malá Katzbachu bála, protože divoká voda z tajícího sněhu se zbarvila do žlutočervena a potok hladově hučel. Kdepak, tehdy jsem se ke kamenným schůdkům v regulovaném břehu ani nepřiblížila! Když jsem se chtěla opravdu hezky bát, chodívala jsem na starý most nahoru do Podharti – kluzké kovové lávky vedle vozovky, nic moc zábradlí a voda burácející hodně, ale fakt hodně hluboko… Jak tam se snilo o kaňonech v divokých horách, prériích a indiánech:))

 

 

Ovšem vlastně nikdy jsem se nevypravila proti proudu potoka, směrem ke Komárovu. S dědou jsme chodívali jen ten krátký úsek z Podharti, ale potom jsme potok přešli a pokračovali směrem ke hřbitovu. Takže teprve nutkavá potřeba hledat nové vycházky se psy mě po mnoha a mnoha letech přiměla kouknout do mapy a objevit… kaskády:))

 

 

Dobrá! Nejsou to kaskády, je to série splavů, skrze něž potok spěchá údolím směrem od Vítězné ke Dvoru Králové. Některé jsou nižší, jiné vysoké. Sama pro sebe počítám jejich výšku podle řad kamenů, které jsou vidět nad hladinou. Tedy malý splav je čtyř až pětikameňák a ten nejvyšší má těch řad osm! Viditelných:))

 

 

Mám je očíslované a chodím kolem nich velmi často, takže znám jejich podobu ve všech ročních obdobích. Vím, jak je za mrazů svírá led, jak s jarem velká voda vyčistí koryto. Jak loni v létě trpěl nedostatkem vody tak, že některé splavy vůbec nepřetékaly a dělaly se nad nimi kaluže téměř stojaté vody a tenké pramínky vody vytékaly často jen z děr uprostřed kamenných stěn splavu. Teď skončilo období velké vody a potok je ve své nejlepší kondici – čistý, plný bystré vody, klokotající kolem kamenů, bublající pod kořeny stromů. Radostný potok plný živé vody 🙂

 

 

A tak vám dnes přináším výběr zimních fotek, protože letos nám Katzbach představil opravdu krásné ledové varhany 🙂

 

 

Další fotky najdete zde: https://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Dvur_Kralove_-_kaskady_na_Katzbachu

PS: Fotky nejsou kvalitní, jsou jen z mobilu… nic jiného na psí vycházky nenosím. Ale pro ilustraci by stačit mohly…

 

 

A dnes se ptám – podařilo se vám někdy v poslední době objevit nějaké hezké místo, které potěšilo vaši duši? Ať už se psem nebo bez něj? 🙂

 

 

 

Aktualizováno: 27.3.2019 — 13:45

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já miluji právě to naše „voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách“. Potoky, říčky a řeky jsou tradičními kompasy našich cest (bývají kolem nich krásné stezky, nemusím řešit tolik psí vody a navíc se na ně ráda dívám). No a když ne podél vody, tak do lesů. Krásy Kokořínska máme relativně blízko, sopečná krása Českého Středohoří… učarovaly mi Krušné hory, ale to už chce delší akci. „Rodné“ Hostýnky a Chřiby, vstřícné svými četnými studánkami a příjemnými lesy…
  Pálava je jiná, ale maličká. Ráda bych procourala Podyjí, ale… snad kdybych vyrazila už v dubnu, nechci být ušlapána davy tůůůristů. A co hůř, hordami cyklistů, pro které je rovné Podyjí jako dělané.

 2. Katzbach! Myslela jsem, že jsi zavítala do Rakouska. (chuckle) Je moc hezký ten váš Kočičí potok, cesty podle vody mám moc ráda.
  My jsme se včera zastavili u Novozámeckého rybníka, který máme doslova za humny. Je tam ptačí rezervace s pozorovatelnou, na které jsme nikdy nebyli, až právě včera. Příště si musíme vzít dalekohled, takto jsme identifikovali jen potápku roháče, podle chocholky. No, pořád je co objevovat!

 3. Dede, fotky jsou krásné, sněhové. A voda na zamrzlých jezech taktéž.
  Já jsem přede dvěma roky objevila „vodopády“ na potůčku Šebrovka. S Viktoriinými na Zambezi se srovnat nedají, ale jsou kousek od nás 🙂

   1. Alex, tuhle tvoji cestu si pamatuju – i s vodopády:))) moc se mi líbí tvůj popisek: tak jsem koukala po stromech, až jsem minula největší vodopád! 😀

 4. Mě v posledních letech uchvátila Pálava- jako kdekoho, že, aspoň podle davů. A zalíbily se mi Jizerky. A plánuju letos opět vyrazit na Pouzdřanskou step, až pokvete katrán.

  1. Na Pálavě jsme byli kdysi s Martinem. Fakt kdysi… Znám to tam vlastně jen díky vám, kdo tam chodíte a fotíte (inlove)

  2. V Maďarsku a na Ukrajině nahrazují katránem křen. Oba druhy jsou velmi blízce příbuzné, květy jsou prakticky stejné. V USA říkají katránu stepní běžec a mají tam s ním na podzim potíže, spousty uschlých kulovitých rostlin, hnaných větrem, dokáží zablokovat silnice i železnice. U nás je katrán vzácný a chráněný, roste jen na Jižní Moravě v okolí Pouzdřan a Čejkovic.

 5. Nevíš, Dede, podle čeho se ten potok jmenuje? V jednoduchém překladu by to byl Kočičí potok. 🙂

 6. Dede, fotky krásné, ale sníh už prosím né!
  S místy pro potěchu duše se pere moje duše česká s mojí duší norskou. Norsko má dechberoucí scenerie, ale nenajdeš paseku, kde tančí víly. Nožky by si ušoupaly, lesy jsou příliš velkolepé a skalnaté. Jezera a fjordy jsou zadumané, hluboké a temné, tam by náš vodník své červené botičky ani smočit nechtěl. Nepřekvapuje, že zdejší lid si v lesních formacích vykresloval své troly, huldry a jinou havět, většinou zlomyslnou a lidem nenakloněnou. Sama je někdy za šera v lese zahlédnu. Náš český pohádkový les se svými vílami, rusalkami, hejkali, čarodějnicemi a jiným komparsem jsem tu nenašla.
  Je to jiný kraj. Má svoji drsnou krásu, kterou obdivuji a mám ráda a mám ráda také mírnou líbeznost české krajiny. Nová místa jsem už dlouho neobjevila, vše kolem je prochozené. Ovšem, Norsko je dlouhé jak Lovosice, jistě by se něco našlo.

  Úryvek z norské hymny, volný překlad:

  Ja, vi elsker dette landet, som det stiger frem
  Ano, milujeme tuto zemi, která se zvedá

  Furet, værbitt over vannet
  Vrásčitá a ošlehaná nad mořem…

  Tak to pasuje!

  1. Jano, moc hezký komentář. A já si vzpomněla na Rusalku, jak ji před lety viděli naši angl. přátelé, velcí milovníci oper. Pravidelně každý rok jezdili na známý operní festival do Glyndebournu (Sussex, Anglie). Při jednom z našich zdejších debat jsem ji básnila o Rusalce, jaká je to typicky česká – pohádková opera, jak ji miluji. Do té doby neviděli, ale některé arie z radia už znali. Tak se těšili na to, že jí konečně uvidí na festival další rok. Když pak na přijeli sem, nadšeně o opeře vyprávěli, moc se jim líbila, už chápali, proč jí mám tak ráda. ALE, tak jak Chris inscenaci popisovala, JÁ z toho nadšená nebyla vůbec. Po jejich odjezdu jsem si na Youtube našla ukázky. Jak může někdo TAKHLE představit „našeho českého vodníka“. Já mám stále před očima milovaného Hakena, jak vykukuje ze studně a tady takový nahý obr. Ani nevím, jestli je zpěvák opravdu tak velký, nebo byl „obalen“. Tedy český zpívá krásně, srozumitelně, ale představa, že si večer sedne na větev na rybníčkem…:) Hudba, zpěv náš český, ale inscenace rozhodně ne !!!

   https://www.youtube.com/watch?v=iIckOlzieo4

   Jinak Dede krásné fotky vodopádů. My se tu musíme spokojit s „krásami horkého Jihu“, kterých tu moc není, ale už jsem si tu dávno zvykla.

   1. Ach Maričko, oblepili toho nešťastníka skutečně velkolepě! Ale za ten češtin si zaslouží jedničku s hvězdičkou. Ono naučit se nazpaměť takovou změť nesrozumitelných liter a ještě je vyzpívat, to je opravdu výkon! A ten bas, ta krásná barva a síla, změkly mi kolena. Pan Haken by určitě pochvalně pokýval hlavou. Díky za podívání a poslyšení.

   1. Přesně, vystihla jsi to dobře. Chtěla jsem to tam přidat jako kontrast, ale ruka byla rychlejší než myšlenka a odklepla to. 🙂

  2. Norsko je překrásné, ale až na výjimky musíš všude po cestách, protože jinudy to je neschůdné 🙂 Chybí mi fjordy – voňavé studené moře, u kterého rostou smrky 🙂

 7. Skleník Květné zahrady tuto sobotu. Probíhá výstava kamélií. Budova je několik let po rekonstrukci, krásně aranžovaná zátiší, vazby řezaných květin, spousta míst na spočinutí, přímo uvnitř stánek s ķávou, zmrzlinu a drobným občerstvením. Navíc ukazovali čínskou kaligrafii. Místo na příjemné odpoledne.

  1. Nebyly už odkvetlé? Nám už na zasklené terase (nevytápěná) už odkvetly a jsou venku na letním bytě.

  2. Nepsala o tom Alex? I když to může být jinde… 🙂 přiznám se, že v mém okolí žádné kamélie nejsou. jednu jsme měli u domu v Anglii a já dlouho nevěděla, co je to za kytku…

 8. Vůbec to pro mě sice není nový objev, ale mám ráda Jizerku. Poprvé jsem tam byla jako mladá (to už je velmi dávno), a naposledy jsme tam byli loni v létě. Je pravda, že v poslední době je tam hlavně o víkendech hodně kolařů, ale většinou tam jezdíme mimo prázdniny a to hlavně ve všední dny jde. S naším psem jsem většinou každý den došla pod Bukovec (čedičová hora), tam jsem se usadila na lavičku, pes na zem vedle a kochala jsem se pohledem na Jizerku. A nebo krásná je cesta po naučné stezce kolem potoka Jizerka. Ten je i v létě pořádně ledový, ale psovi to nevadilo. Pak jen dlouho trvalo, než uschnul (je to chodský pes).

  1. Cesty kolem vodních toků jsou obvykle krásné – já mám moc ráda vodu a potoky zvlášť, ale náš Doubravický je maličký a navíc se kolem něj vlastně chodit nedá, obvykle teče po zadních stranách zahrad.
   Takže pochopím nadšení pro Jizerku… jo a moc dobře vím, jak dlouho schne choďák 😀

  2. Jizerku mám ráda- a Narcisovou louku a Úpolínovou louku 🙂 Je tam fakt hodně lidí. Ráno se to dá 🙂

 9. Moc hezké zimní fotky, ale už jsem ráda, že se kolem nás začíná zelenat! Černobílý svět s radostí ponechám za sebou (rofl) . Jak krásně tam musí být teď, když se stromy začínají halit do zelenavých závojů.

  Žiju v krásném kraji a tak duši mám potěšenou skoro pořád. Ale je pravda, že jsem už dlouho nenarazila na nějaké nové místečko, které by mne příjemně překvapilo …

  No, ale zamilovala jsem si Benešovsko! Ty krásně čisté lesy! A minimum lidu veškerého, hlavně však cyklistického (chvála krpálům a kořenovým cestám). Moc se mi líbila opečovávaná zřícenina hrádku Zlenice (okamžitě se mi vybavila vražedná skříňka ve Zločinu na Zlenicích hradě (rofl) ).

  1. Ygo, naprosto chápu tvé nadšení, protože krása vaší krajiny je „vyvažována“ strašlivým turistických (cyklistickým) ruchem. U nás je to prostě podobné jako na Benešovsku 🙂
   K zimním fotkám… já se k nim prostě v zimě nějak nedostala 😀

  2. Ygo, až budete mít někdy čas, zajeďte se podívat na Český Šternberk. To je jedno z mých míst s velkým M – prototyp mohutného hradu nad řekou. A pokud byste měli hodně času, jeďte tam vlakem – Posázavský Pacifik je jen jeden 😉 .

    1. Určitě časem i na ten Šternberk dojde, akorát musíme kolem něj najít nějakou dobrou štreku pro naše na zrovna společenské psy (rofl) . Však už jsme o něm taky rokovaly. Bohužel, PP kvůli psům asi nehrozí, a přitom já tak ráda jezdím vlakem

 10. Já takhle objevila krásná místa v Plasích.
  Máme tam chatu a je tam tolik krásných zákoutí.
  Je to městečko, ale dále od centra spíše už vesnice.
  Když jdeme na chatu, chodíme okolo louky, kde se pasou koně.
  Pak je tam krásná zahrada ve svahu s kamenným křížem.
  Další zastavení je domu, kde mají hodně koťátek.
  Sice se o ně starají, ale my je též krmíme.
  Vozíme sebou mističky a kapsičky.
  Stačí zavolat a přižene chumel zrzavých koťat, která se třou okolo nohou a vrhají se na mističky.

  1. Míšo, já mám pocit, že co máte chatu, tak vnitřně záříš (inlove) nejspíš je to právě to, cos moc potřebovala 🙂

   1. Asi ano Dede,
    a bude to tím, že pomalinku stárnu.
    Dnes je mi 53 let a připadám si, že stárnu.
    Více preferuji klid a pohodu.
    Ale do Říma po páté se příští rok ještě vydáme.

     1. Míšo, dnesk aby měl anarozeniny i Karolína, bylo by jí o let víc ,jak Tobě… a v 53 letech,ještě nestárneš, ještě ani zdaleka neodkvétáš…jsi v plném květu…..přeju Ti hodně zdraví a pohody…. (f)

      1. Míšo, také přeji všechno NEJ k narozeninám a společné krásné dny na chatě, kde se vám oběma tolik líbí(a kocourkovi jistě také)

      2. Připojuji se ke gratulacím – všechno nejlepší k narozeninám! (rose1) Myslím, že 53 je pořád ještě moc hezké nízké číslo! 🙂

    1. Milá Míšo – krásné narozeniny! 53! Tomu říkáš stáří? Mně ide na čtyřijapadesátý a furt si připadám jak mladica, akorát že ostatní to tak už nevidí (rofl) .

    2. Míšo, všechno nejlepší a s tím stářím si to ještě rozmysli. Mně je 55 a kdyby mi někdo řekl, že jsem stará, tak ho tedy opravdu nebudu mít ráda. Na to je ještě času dost.

    3. Milá Míšo, všechno nejlepší k narozeninám ti přeju! (inlove) (f) (party)
     A věř, že ke stárnutí máš daleko, vždyť jsi mladší než já! (wasntme)

  1. No, ona většina chlapů se za kytkama nežene 🙂
   Jinak víš co mi to připomíná? Místní sopku! 😀 je to kousek od Nové Paky, je to velice kapesní, jako od malého prince… a má to své kouzlo:)) Místní mládež (podle všeho – myslím nálezů 😛 ) chodí do bývalého kráterku pařit 😀

  2. Strejčkův lom – Koniklec velkokvětý, Třemdava bílá, Střevičník pantoflíček. Znám, byl jsem tam osobně.) A ty koniklece právě teď kvetou.

 11. Upsala jsem se k letošním fotočlánkům na Zvířetníku. A najednou jsem zjistila, že je kolem mě spousta krásných a zajímavých míst, stačí se jen pozorně dívat.

  1. Renato, nikdy jsem nenafotila tolik zajímavostí, jako když jsem dělala fotočlánek – ona ta povinnost opravdu dělá divy a otvírá oči. 🙂 Těším se na tvůj další měsíc…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN