MATYLDOVINY: Kudlibabky

Znáte kudlibabky? Ježaté chlupaté kuličky z lopuchu, co se přilepí všude, na všechno a nejlíp do vlasů nebo do srsti? Teď na jaře jsou uschlé, a proto se uvolňují ve velkém, jak se přesvědčí psice při každém nízkém průletu křovím.

 

 

Onehdy Karamelka i Světluška profičely křovisky a už jsem ty tmavě hnědé chomáče na praporcích viděla. Vztekle se je pokusily vykousat, což jsem nedovolila, protože rozslintané kudlibabky jdou vytahovat hůř než suché. Světluška si část nechala vytahat, ale šlo to moc špatně. Zatím Karamelka využila mé nepozornosti a vlezla do dalšího křoví. Odtud vylezl zmateně v kruzích pobíhající pes.

 

 

Vysvětlení bylo prosté. Slečna si slepila kudlibabkami obě dlouhé uši před očima a neviděla vůbec nic. Odlovila jsem nešťastně pobíhající psici, uši rozlepila, pokusila se kudlibabky vytahat – moc to nešlo – a doma jsem je prořezávačem rozdělila na menší části a pak vyčesala. Ty na praporcích se bohužel musely vystříhat.

 

 

O dva dny později opět došlo na kudlibabky. Zavolala jsem si Karamelku na terasu, kde bylo teplo, že jí tedy ty kudlibabky vytahám tam. Když procházela kuchyní, laškovně se po ní ohnal kocour – a přilepil se jí k zadní pacce. Tanec kocoura se psicí spojených kudlibabkami na psí zadní a kocouří přední pacce mi výrazně projasnil den 🙂 No a nebuďte pak zlomyslní!

 

 

Další fotky najdete zde: https://malcka.rajce.idnes.cz/2019_brezen

 

Aktualizováno: 18.3.2019 — 02:53

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Skvělé, Matyldo, moc pobavilo. Na telefonu nezvládám odepisovat dlouhé texty,ale tady musím napsat, klobouk dolů, fakt výborný. Kudlibabky něco netrápily naše dva dlouhosrsté kocoury, Silvera a Jaju. A s nimi mě, dostat jim to z kožichů bylo děsný.

 2. My tomu říkáme bodláky a je to pekelná záležitost – hlavně v Berryině kožichu. Naštěstí tady u nás (nahoře a v lesích:)) nejsou, ale stačí sejít dolů na cyklostezku z Kuksu směrem k Jaroměři a je jich tam plno. někdy mám pocit, že speciálně na Berry musejí naskakovat i tehdy, když běží jen kolem! (whew)

  Jinak tvoje zvěř má zjevně slabost pro příběhy hodné těch nejlepších komiksů… kocour přichycený bodlákem k psovi, psina zaslepená vlastníma slepenýma ušima (rofl) (rofl) Úžasné! 😀

  1. Správný název těchhle přítulných kuliček je čumbrky. A moc roztomilé jsou také plody řepíku lékařského; kuličky, nejprve světle zelené, později hnědé, mají v průměru 5 – 8 mm, ale spoustu drobných háčků, takže při pokusu o vyčesání se jen válejí po povrchu, ale pustit se v žádném případě nechtějí.

 3. To jsem nevěděla, že ty maličké pichlavé kuličky jsou z lopuchu (hihi, „koupil jsem si lopuch, nos mi po něm opuch..“). Když nás v dětství někde v lese zastihl déšť, na pasece jsme si utrhly obrovský list lopuchu a dali na hlavu. zakryl ji skoro celou 🙂 Takže já myslela, že lopuch má obrovské listy, ne že je to typ bodláku. Sice tu takový bodlák také máme, ale tenhle nemá květ rozvětvený. Je tam jen jeden ve středu a na velké louce jich je třeba jen pět. To se semínka pak rozlétají do okolí jako odkvětlé pampelišky? Nebo jako to, že jimi mám oblalené ponožky, nebo spodek kalhot i když se o bodlák ani neotřu ? Vyndavat ty pichláčky z ponožek tedy je podobná otrava jako z psí srsti, bolí to do prstů a potvory se drží fest.

  Na Trixie se naštěstí kudlibabky (moc hezké slovo)nechytají, protože má hladkou srst. ALE někdy se jí ten maličky prevít zasekne do tlapky, což jí musí pořádně bolet a ona začne kulhat. Honem běžním jí ten „trn“ vytáhnout.

  Matylko, máš krásná zvířata I když psí slečny mají obě mají upatlané tlapky (no Světluška má „sukénky urousané dokolečka dokola“) 🙂

 4. U nás se tomuto hajzlíku říká vlk – kudlibabky jsou takový drobní kulatí hajzlíci, kteří jdou vyčesat ještě hůře. A nejhorší jsou takové drobné klásečky, jež pracují na bázi suchého zipu, ty nejdou z kožichu vůbec.

  Nejhorší na tom byla vždy Toya – chudinka, kolikrát byla slepená až do kozelce a z kožíšku to nešlo ani s rozřezávačem. Kolikrát jsem musela nakonec sáhnout po nůžkách. Naštěstí z Erníka, ač má chlupy taky dlouhé a vlnité, jdou tyhle bordely docela slušně vytáhnout holou rukou. Brůča nic takového nemusí řešit (rofl)

   1. Jo, ty jsou svinstvo. Blerča jako štěně někde vymetla svízel (asi za kompostem), když jsem to vyčesala, tak toho byly dvě hrsti. Z té štěněcí srsti to bylo hrozné vyčesat.

 5. Matyldo, znám dobře, Ajvininy fousy jsou na kudlibabky magnet. Ani nemusí lopuším proletět, stačí když se vyskytují na cestě lopuchoprosté. Jak čmuchá, je dílo hotové. Vozím v kufru auta kartáč a hřeben, protože princezna je na vousech nesnese a řeší situaci tak, že si fousy jednoduše okouše.

 6. Jj, v mém rodném měst jsme říkali normálně bodláky ale tady pod Hostýnkem se zvou babáci. A nenávidím je neb dvě černé chlupaté kalamitky jsou jich plné, pokud vybočí z nalajnované cesty. Místo zajíců nosí tyto nejedlé zlomyslnosti přírody. Pokud se bodláky neposečou, množí se nádherně všude vůkol,řekla bych že úroveň množení je velmi sofistikovaná. 🙂 Chudáci osrstění, chudáci my. Matyldo, naprosto tě chápu.

 7. Musí to být radost je vyndávat.
  Mě jako dítěti stačily bodláky, když se na mě nalepily.

 8. Jéšiš, tyhle potvory. Snažím se vyhýbat místům, kde se vyskytují, ale občas se nezadaří. Mokrý pudl obalený malými rozpadajícími se ježky… No, naštěstí se ukázalo, že když Bony vrazím do vany a namydlím šamponem na hedvábnou srst, kuličky se rozpadnou a fakt vypláchnou. Bezva, akorát fénování pudla je taky na hodinu 🙂
  Ale už neskuhrám, z Chorvatska si Bony dovezla v kožichu takové bodlíny a ostroklacky, že jsem to vzdala a odvezla jí do salónu. Když už jí museli ostříhat, tak ať trochu vypadá 🙂

     1. Taky se mi podlomila kolena, když mi ho v psím salonu prodávali, ale funguje a Bony nemá velkou spotřebu 🙂

 9. ten tanec musel bejt lepší jak Hříšnej 😀
  když přijde obalenej Kamil Beavrovský, jen mu je opatrně vybírám- ode mne si to nechá líbit a říkám mu – Nestačil by ti jeden kamarád? Musíš jich sem nosit tolik? Takže u nás se z kocoura vybírají „kamarádi“ ..totéž používám i když mu vybírám klíšťata,protože žádnej prostředek, ani ten diamantovej (Yga), prostě nefunguje…
  ono z Chinooka se taky dostávají blbě a on to prohrabávání a tahání v srsti přímo nesnáší….

 10. Ach jéé! Tady se tomu říká čumbrky (ale kudlibabka je moc hezké slovo pro tu příšernost). Nedávno mi Kamča vběhla na slepičí dvorek, trochu provětrat slépky. Pohled na vyskakující Kamichu, mávající tlapou po prolétající slepici, byl k nezaplacení 😀
  Ale zaplatily jsme za něj obě. Kamča kožichem plným čumbrků a kudlibabek a já následným vyčesáváním téhož. Kamča je v zimní srsti jako medvěd a navíc nemá ráda tahání za kožich. No, užily jsme si to obě!
  Dede, je mi moc líto, že se dovolená takhle zvrtla, snad půjde odložit, až budeš mít nový pas.

 11. Eh, dovolená se nekoná… mám prošlý pás (o necelý měsíc) a zjistila jsem to až dnes dopoledne… (fubar) (wasntme)
  Jsem… eh… nepozorná…

      1. Taky mě to napadlo…
       P.S. Dede, neměl tam s váma jet i Viktor J.? Podle jeho aktuálních fotek na FB tam momentálně je.

        1. Tak ať ho moc pozdravuje a ať si to tam užijou.
         P.S. VJ je podle mě momentálně úplně nejlepší český překladatel, je opravdu moc a moc šikovný.
         P.P.S. Jak se vyvíjí Tvůj případ? Nějaké změny k lepšímu (typu nový pas, nová letenka)?

  1. ach Dede, to je nemilé!!!!!!!!!! 🙁 … no jo, člověk by měl asi kontrolovat takové věci v předstihu, ale nikdo nejsme dokonalý… ještě že platební karta má automatické pokračování, jinak bych byla na konci její platnosti asi bez peněz :O

  2. Ach milá Dede, to je tedy pech a což teprve to zklamání – moc je mi to líto, tolik jsi se těšila !!!Doufám, že se vám podaří letenky přebukovat bez příliš velké pokuty.

   Přesně tohle se asi před dvěma roky stalo mému bratranci, co 2x do roka jezdí na 2 měsíce na Floridu. Ony žil 25 let v USA, takže má stále am. pas na který sem létá(český nemá, na lety v EU nepotřebuje). Takže měl odletět, ale místo toho nám volal, že pro něho musíme přijet a on u nás zůstane, než si vyřídí nový pas, který má prošlý! Jeli jsme pro něho a manžel to nakonec na letišti vyřešil. Bratrance totiž vůbec nenapadlo jim říci, že už přes 20 let žije zpět v Praze, kde má trvalé bydliště a tím pádem i platnou občanku (jen udával adresu, kde bude „při návětěvě“ bydlet). Jeho občanka tak na letišti nakonec stačila k tomu, aby ho na ní vyjímečně pustili odletět domů a stihl tak další letadlo do Atlanty i svůj druhý spoj domů. Také měl am. pas teoreticky stále platný, ale do toho nutného měsíce mu chybělo pár dnů a na letišti byli neoblomní.

 12. Jé, tady se jim říká čumbrky, na Arince nedrží, ale na mně většinou ano. Kudy já to asi chodím…

 13. Ja neznášam plody repíka a na lúkach, kam chodíme na prechádzky, je repík viac ako rozšírený.

 14. No a to si představ práci s padesátikilovým hovádkem, které je jak malé dítě – já sama. Takže je rozžižlá a slepí dohromady co se dá

 15. Kudlibabky znám, jenom jsem nevěděla, že se tak jmenují. A jak praví klasik: nenávidím, jak já je nenávidím.

    1. Jinak o tomhle tématu byla před časem kdesi nějaká velmi štěpná diskuse, už nevím kde (opravdu si nevzpomenu), ale bylo to veselé. No však viz ta mapka v mém odkazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN