HOST DEDENÍKU – Alex: Vakcinace – malá rada co s případnou boulí

Máme doma maroda. Jistě jste se mnozí Zvířetníci s tímto trápením už setkali a vy, co ještě ne, tak tady je malá rada.

 

 

 

Ajvi byla na pravidelné vakcinaci, a protože byla v zimní chlupatosti, pár dní trvalo, než jsem si všimla, že má u levé lopatky, pod kůží, tvrdou bouli zvíci půlky rozpláclého golfového míčku. Sterilní abces, který se někdy v místě vpichu může udělat.

 

 

Zdála se mi taková „přešlá“, neochotně běhala pro balonek a naštvaně ječela na psí kamarády, se kterými se normálně honí do padnutí.  Ale byla hodně zarostlá a funěla v teplém počasí začátkem března, tak jsem její „náladě“ nevěnovala pozornost. Jakmile jsem tvrdý útvar nahmátla, hned jsem volala panu doktorovi, čím že jí mám mazat a předestřela jsem alternativně, co se mi doma nachází. Vycházela jsem ze svého mazání na mou spondylózu páteře.  V Alpě macerovaná marjánka, Voltaren gel, kvalitní slivovice. Pan doktor se zasmál a poradil mi černou mast!

 

 

Fůůůj! Moc velkou radost mi neudělal. Jak já nenávidím ichtyol! Moje babička černou mast používala na všechny bolístky, říkala ji pražská mast, snad jenom do oka mi ji neaplikovala. Bezvadně působila na všechny podebrané případy. Například trn hluboko v palci, mazán ichtyolem, vyjel během pár dnů na světlo boží, jak po másle.

A tak jsem dala na radu pana doktora, zakoupila Ichtoxyl mast, Ajvi jsem vyletnila (za dva dny začalo mrznout a ženit se čerti) místo nad půlkou biliárové koule vyholila dočista do čista – a namazala. Během půl hodiny jsme měli mast na oblečení, na všech futrech, kudy princezna prošla a jak jsem později zjistila i na okraji ubrusu. Tak takhle by to nešlo.

 

 

Od kamarádky lékařky jsem dostala kus prubanu, velikost na lidské stehno a bylo vystaráno. Prostříhla jsem dvě dírky na přední nohy, přejícně namazala, přilípla složený papírový kapesník na černou matlanici a zajistila prubanem. Po prvním dnu a noci už se Ajvi zase normálně pohybovala, i když boule tam stále byla, ale začala se zmenšovat směrem od okrajů ke středu – a měknout.

Nosila prubanový outfit tři dny, potom jsem ji pomocí šamponu umyla zamazané místo, šlo to krásně umýt a zbytek se pomalu vstřebává sám.

 

 

Děkuju Alex za užitečný postřeh a beru různé boule jako téma:)) Boule po očkování, boule po klíšťatech (na ty trpí Ari), boule tukové (lipomy, ateromy – na ty trpí Berry). Co jste dělali, když se něco z toho u vašeho zvířete objevilo? Jak to bylo účinné? Pojďme dát na jedno místo postřehy, které se mohou hodit 🙂

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:30

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Boule na lopatce po očkování? Naší kočičce se objevila, stále rostla a nakonec vetka konstatovala „postvakcinační sarkom“ … boule stále rostla, číča vypadala, že má na zádech kulatý batoh. Kočička zemřela do 8 měsíců po objevení malé bouličky… od té doby nechávám všechny chlupáče očkovat pouze do zadní sedací části. Nikdy ne do hřbetu mezi lopatky.

 2. Všechny boule, které naši psi kdy měli, jsem hystericky nechala hned odstranit. Nechci je!! Nemohu tedy přispêt radou, ale ráda si ty ostatní přečtu. Třeba to přijde někdy k dobru.
  Sem převěsila tři obrazy našich bývalých psů a asi blbě. Mám pocit, že jsem pod kontrolou. Zírají na mne dost intenzivně, kamkoliv se hnu. Uff!

   1. Jestli čekají na povel, byla bych ráda. Ráda bych si je všechny tři zopakovala. Ale číslo dvě by se asi serval s číslem čtyři. Tím současným, který je mu podobný. Zkusím kolem půlnoci!

    1. No, jo, já pamatuju číslo a čtyři – ti by se, počítám, neporvali:))
     A že jsi pod kontrolou? To jsi byla vždycky – když máš psa, tak se tomu nevyhneš (inlove)

 3. Boule po klíšťatech se někdy udělají někdy ne i kocourovi. U něj ošetření neexistuje (sežral by nás), Ajvi natírám Tee Tree olejem. Sice nesnáší ten smrad, ale ten je bezvadný! Používáme ho i my na ledacos. Kupuji jej od fy Just. Když někam jedu nesmí chybět v cestovní lékárničce.

 4. Kdysi měla Borůvka se Světluškou reakci na očkování proti psincáku- boule jako hrom je na osmikilovém psovi dost vidět. Bylo divné, že ji měly obě. Nicméně jelikož jsme na cvičák nechodili, přestala jsem proti němu očkovat a jiné očkování ji nezpůsobilo. Léčbu tehdy vet nenavrhl žádnou, postupně se to nějak vstřebalo samo. Už mám jiného veta i jiného trikolorního psa….

 5. Jo ještě k černé masti a zmazání okolního prostoru ošetřeným psem 🙂 Alex, to jsi vyřešila velmi dobře!
  Jak vyřízli Berry ten aterom vzadu na krku a dali jí na to ty sponky (Wloverine:)), tak jsem to musela mazat betadinovou mastí – a zároveň to nechat nepřikryté.
  Řeknu vám, i když to měla hodně vyholené, stejně jí přes tu ránu padaly chlupy (má je fakt dlouhé) a mastička se patlala – na chlupy, na moje ruce, kalhoty… naštěstí nesmí na zádech, tak pelechy zůstaly neupatlané.
  Po skončení léčby jsem ji prostě musela za tím krkem vyprat 😀

 6. Bouli po očkování moji psi ještě neměli, ale jinak jsme si taky ledacos užili.
  Třeba boule po klíšťatech – Ari na ně trpí, naštěstí se obvykle samy vstřebají, tak do deseti dní. zatím. Letos měla na jednom a tom samém místě (nad uchem) už tři klíšťata a boulička je tím pádem pořád. No, zatím čekám, co to udělá.
  Taťkův pudlík Bertík měl bouli po klíštěti, která zůstala měkká, ale rostla, bolela – a skončilo to léčením atb, přičemž psovi bylo fakt ouvej… Přitom to nevypadalo, jako by měla hnisavý obsah, zmizela po přeléčení. Doktor to bral hodně vážně – takže varuju před měkkou boulí po klíštěti…

 7. Onehdy jsem psala, že se Aiře udělal aterom na lopatce. U veta jsme nakonec nebyli, bylo to období zprasených psů a tak nějak mi bylo stydno jít s mokrým špinavým psem k doktorovi. Jednou večer při krmení jsem drbala Airu po zádech a v místě ateromu měla pramínek slepených chlupů, pod ním dírka v kůži, ze které vytékal obsah boule. Vyčistili jsme, vystříkali betadinou a zatím dobrý. Vet by ji s tím asi neudělal nic jiného, jen by jí to oholil a rozřízl.

 8. Toye se taky udělala boule na lopatce, ale nejsem si jistá, jestli byla po očkování nebo po štípanci či byl důvod úplně jiný. Nejprve byla měkká a vypadala spíš jako tuková (aspoň tak to vyhodnotil vet), ale časem začala chrupavčitět, popojíždět a hlavně vadila při česání – vždy jsem do ní narazila hřebenem. Takže jsem ji nakonec přece jenom nechala vyoperovat – Toya byla natřena stříbřenkou a nosila slušivé pruhované žlutočervené triko. Byla k sežrání (rofl) .

  Erník ani Brůča naštěstí na poočkovací bulky netrpí, ale je dobré vědět, jak na ně, protože nikdy neříkej nikdy (tento měsíc jdu očkovat Erňu, tak uvidíme).

 9. nikdy nezapomenu,když s emi pod ruce nacpala Pitina a vyvalila pupik, na kterej si do tý doby moc šahat nenechala a já našl abouličku velikosti hrášku..no metla jsem s ní na veterinu ještě ten den, další den hladovka a další den operace, bya to rakovina…vzali jí mléčnou lištu a vet mne chválil , že jsem na to přišla tak rychle a nenechala to bejt, jen proto,že to je malé…tahle mrcha metastázuje do plic…ty má , musím to zaklepat ,čistý….ale na vyholenou,stříbrně natřenou Pitinu,která vypadala jako malej Robocop, , tu mám před očima pořád….

  1. Na sekundární rakovinu plic nakonec zemřela moje druhá knírajda Eriska. Začalo to bouličkou u poslední ceciny, byla odebraná celá lišta mléčné žlázy a nakonec Ca plic. Klérka byla zavčasu kastrovaná a dobrý, Ajvi už je kastrovaná také i s malou bouličkou velikosti hrášku, která byla po histologickém vyšetření negativní, ale v prekancerózním stavu. Takže bedlivě hlídám. Jo, hormóny jsou sfiňa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN