Mrkvový dort (Aargauer Rueblitorte) se řadí k legendám dortového nebe. Jeho hvězda se rozsvítila v zemi Helvétského kříže již ve středověku. To, že legendy neomrzí, stvrzuje i fakt, že ve Švýcarsku se tento dort těší stále velké oblibě a jeho popularita z něj udělala běžně dostupnou laskominu, kterou najdeme v nabídce všech dobrých pekařů a cukrářů.
Zpravidla je to dort o velikosti 18 cm v průměru a prodává se cca za 20 CHF. Pátrání ve starých archiváliích potvrdilo, že jeho sláva započala skutečně v kantonu Aargau, ale brzy překročila toto území a rozběhla se napříč všemi kouty švýcarské federace.
Byla to jedna z nejžádanějších sladkostí své doby, ale kdo zná Švýcarsko, ten ví, že mrkvový dort je stále hitem. Aby se nespletl s žádným jiným, je zdobený malými marcipánovými mrkvičkami položenými na bílé polevě.
Receptů existuje mnoho, ale zde je jeden autentický recept na mrkvový dort z Aargau. Tento švýcarský kanton leží na severu země na levém břehu Rýna, je tvořen oblastí dolního toku řeky Aary, podle které získal své jméno. U vzniku receptu stála snaha snížit množství cukru a nahradit ho zdravou a přirozeně sladkou mrkví.
Starší receptury na mrkvový dort se nachází hlavně v kuchařských knihách pro domácí použití. Jeden z nejstarších tištěných receptů sahá až do roku 1892 a je k vidění ve sbírce receptur Haushaltungsschule Kaiseraugst/AG. Recept poukazuje na použití žluté mrkve, která bývala ve své době běžně k mání. Podle zabarvení mrkve se jmenovala i receptura, tedy Gelbrüblitorte.
Mrkví se v něm nešetřilo. Na 500 g mrkve se přidávalo trochu cukru a hojné množství lískových oříšků. Ty bývaly nahrazovány i mandlemi. Svěží chuť dělala citrónová šťáva a také strouhaná kůra. O vůni se postarala skořice i drcený hřebíček. A pochopitelně nesměla chybět bílá poleva – Rumglasur.
Mrkvový dort z Aargau (Rueblitorte)
Potřebujeme:
300 g mandlí, 250 g mrkve, 5 vajec, 200 g cukru, 40 g škrobové moučky, 1-2 lžíce místní třešňovice.
Rumová poleva: 200 g moučkového cukru, 2 lžíce rumu, 1-2 lžíce horké vody
Postup přípravy:
Mandle spaříme, oloupeme a umeleme, očištěnou mrkev nastrouháme. Žloutky utřeme s cukrem do pěny, přidáme nastrouhanou mrkev a dobře promícháme.
Potom přidáme mandle, škrobovou moučku a třešňovici.
Bílky ušleháme na tuhý sníh a nakonec jemně zpracujeme do těsta.
Vymazanou a vysypanou dortovou formu naplníme těstem a pečeme ve středně teplé troubě asi 50 minut. Hotový dort vyklopíme a vychladlý potřeme polevou, kterou připravíme tak, že moučkový cukr, rum a horkou vodu umícháme dohladka. Povrch dortu ozdobíme malými mrkvičkami tvarovanými z marcipánu.
Tip do kuchyně:
Mrkvové pečivo pochopitelně nemusí mít jen tvar dortu, podle švýcarského vzoru. Někdy peču obyčejný mrkvový chlebíček slazený medem a polévaný bílou polevou. Nebo připravuji malé mrkvové muffiny do papírových košíčků. Jakmile trávím čas ve Švýcarsku, nejčastěji v sousedním kantonu Basel Land & Stadt, tak si kousek mrkvového dortíku u dobrého cukráře či pekaře rozhodně s chutí dám.
Co vy a mrkvový dort? Máte pečivo s mrkví rádi? A jestli ano, tak co sladkého z mrkve se připravuje u vás doma?
Dobrou chuť přeje Šárka Škachová
www.gurmanka.cz / Kuchařka ze vsi
mrkváč děláme po našem, prostě do těsta na olejovou bábovku,přistrouháme 2 velké mrkve a je to….děláme to tak již víc jak 50 let, takže se jen bavím, jak najednou někdo objevil mrkvový dort a je to pro něj TOP (čímž nemyslím Tebe Gurmánko ani Švýcary)… stejné je to s mrkvovým cukrovím na vánoce, maminka ho dělávala když jsem byla malá holka, bylo vláčné,dobré a neztvrdlo ani do Tří králů….
Ale Sharko – to, že u vás se to dělá padesát roků neznamená, že pro jiné to není novinka. Například my jsme nikdy mrkvové pečivo nedělali – asi to bude tím, že jsme měli vlastního jiného „výplňového“ materiálu (mák, povidla, ořechy), že jsme se s mrkví strouhat do buchet nemuseli. Mrkev šla do polívky, pod králíka a do králíků (:o)) – na sladko maximálně salát. A přiznávám, jak asi na tu mrkev v buchtě nejsem zvyklá, tak mi ani nechutná
To je na gastronomii skvělé. Pořád něco objevujeme 🙂 Pravda je, že mrkev, ač patří k běžným surovinám, při domácím pečení není pro každého atraktivní a tak se nestala běžnou surovinou cukrářů. Podle mě jí to v pečivo moc sluší 🙂 A Švýcaři to vědí, proto mrkvový dort fakt nikdy nechybí v nabídce. Sice vznikl v dobách nedostatku, ale i dnes umí oslnit.
už ani nevím, kdy jsem jedla šťavnatou SLADKOU mrkvičku – z obchodu nosím hezky sice oranžové, leč suché a bezchuťové cosi, ochutnat člověk bohužel nemůže… kdyby byla dobrá klidně si koupím i dvě kila 🙂 (y)
Naposledy, když jsme ještě měli zahrádku. Tatínek s maminkou zaseli a tatínek pilně okopával a plel. Proti tomu, co se dnes prodává v obchodech to bylo třetinové velikosti, ale mělo to chuť a vůni. Skoro bych řekl, že šlechtěním sice narůstají rozměry, ale množství toho dobrého uvnitř zůstává stejné, jako u těch původních malých, nebo je dokonce menší. Markantní je to u jahod. Zkuste porovnat chuť a vůni lesních jahůdek s pěstovanými. 😛
Zahradní jahody nebyly vyšlechtěné z lesních, jsou to kříženci jahodníku viržinského a chilského.
Nejde o původ, ale o vůni a chuť. Bylo by zajímavé porovnat množství vonných a chuťových látek, (tedy toho, co je na lesních jahodách tak dobré) v plodu lesní jahody a plodu zahradní jahody. A obávám se, že v té zahradní jahodě toho o moc víc nebude a ledasco tam bude i chybět.
Mám rád mrkev. Kupuji to, co je volně nasypané v bedně v regálu. Některý kousek je opravdu dobrý, některý bez chuti a některý dokonce nahořklý. Nevím, jak to zvenčí rozeznat.
Pokud si člověk nepěstuje sám, tak jediné řešení je počkat si na normální sezónní mrkev a koupit si ji u nějakého skutečného zelináře. Pak je opravdu šance, že bude šťavnatá a sladká. Tahleta suchá bez chuti, co je v obchodě celý rok, je dobrá tak akorát jako „hmota“ do vaření, kde není potřeba, aby byla znát její chuť.
Totéž níže zmíněné jahody. České polní jahody na přelomu června a července jsou voňavé a sladké, i když někdy nemají dokonalý tvar. Ty krásné plastikové bez chuti a bez zápachu, v nejlepším případě kyselé, co jsou v obchodě celý rok, jsou dobré tak akorát napíchnout na nějakou tyčku a strčit jako ozdobu do barevného nápoje.
Totéž rajčata a dál už se mi ani nechce přemýšlet, co ještě.
Co ještě? Všechno. Kvantita spolehlivě zabije kvalitu a když se k tomu přidá i ekonomika, čili jak vydělat co nejvíc s nejnižšími náklady, tak to nemůže dopadnout jinak, než nehezky.
Podle mých zkušeností je mrkev ve svazku s natí většinou lepší, t.j. chutnější a šťavnatější než ta jednotlivá bez natě. Kupuji ji zvlášť tehdy, když ji chci konzumovat syrovou. A taky déle vydrží.
Hanča:
Zelené natě jsou indikátorem čerstvosti, proto je obchodníci tak rádi odstraňují. Také dávám přednost mrkvi s natí. Nějakou si na zahradě vypěstuji, ale je to množství spíše pro radost. Kupuji u souseda farmáře, což je výhodné pro obě strany. Alespoň vím z jaké půdy ta mrkev vzešla. Loni jsem pěstovala barevné druhy mrkve – vínově zabarvenou s žíháním a žlutou. Chuťově se neliší, ale s pěstováním je víc starostí. O něco hůře klíčí, jak jsem zjistila. Ale to může být i mnou. Nejsem zahradní profík, jen nadšenec 🙂
kupuju ji na trhu od zahrádkářů,když je…ta je šťavnatá, trhy v Praze máte taky ne?
Já mám založený recept s názvem „Mrkvový koláč od Matyldy“ 🙂 a několikrát jsem ten koláč dělala, je moc dobrý (v těstě je kromě strouhané mrkve a ořechů ještě nastrouhané jabko). Tohle vypadá také zajímavě, možná trochu lehčí varianta, když se vmíchá sníh z 5 bílků. Možná ho někdy vyzkouším, mrkev mám doma vždycky a místo mandlí použiji mleté pecanové ořechy, těch mám také v mrazáku hodně.
vzpominky na svycarsko ozivaji 😛
kdyz pecem ‚mrkvacek‘ doma, misto rumove polevy delam navrch krem ze zervé a rozpustene bile cokolady, staci rychle uslehat dohromady, mnam! (inlove) obcas slavnostneji zdobime kousky ananasu, to uz je opravdu vytunene na max 😉
Žervé a bílá čokoláda? To zní hříšně dobře… mícháš to jen tak od oka nebo na to máš nějaký recepis? 🙂
No tedy mňam, to bude jistě dobrota 😛
Pekla jsem před časem podle angl.receptu na you tube, ten měl podobnou krémovou náplň, jak píše formicka, ale byl s moukou. S mandlemi určitě zkusím, asi menší dávku a třeba právě do těch košíčků. Gurmanko, Vaše recepty na mne působí vždycky tak poeticky a to nahlédnutí do „jiných“ kuchyní … krása 🙂
jaha:
Děkuji. Potěšení je na mé straně 🙂 Když se člověk kouká i jinam, tak lépe ocení to, co máme doma. Srdcem jsem velký patriot, ale duši jsem musela zaprodat všude tam, kde jsem žila a kde žijí moji nejbližší. Říká se, že přes kuchyni se k srdci dostaneme tou nejkratší cestou. Tímto způsobem se snažím tmelit tu naši česko-švýcarsko-italskou rodinu. Funguje to 🙂
to je podobné jako zakysanka s hořkou čokoládou, jen jinak barevné. Rychlé a velmi jedlé, nepřeslazené /mám od naší Zdeny b.p./
formicka:
Mrkev a ananas, to jde hezky k sobě 🙂 Bílá čokoláda a žervé je moc fajn spojení; asi se do nějakého pečení pustím. Dnes je na to den jako stvořený. Za oknem severák, v krbu praská dřevo a člověka to nutí k lenošení.
No, při cenách mandlí je to dost nákladný dortíček…
Víš co, taky to člověk nedělá denně. Uvažuju o poloviční dávce na zkoušku:))
Iva:
Švýcarský rozpočet tím neutrpí 🙂 Za kolik jsou u nás mandle nevím. Mandle a pinie si kupuji většinou tam. Mají je v dobré kvalitě a za dobrou cenu: mleté, plátkované, sekané, pražené. Ono je to s potravinami u nás a jinde opravdu velké a žhavé téma. Většinou se venku nakupuje levněji a kvalitněji. K naší smůle.
Mrkvový dort znám z hradeckého CrossCafé. Není sice ozdobený marcipánovou mrkvičkou, ale chutná výborně. 😛
U nás budou o víkendu kokosové řezy, musím spotřebovat kokos zbylý od vánoc. 🙂
nezkusil ajsi ho použít místo strouhanky a obalit v něm řízky-kuřecí nebo krůtí?
Nezkusila, protože to slyším prvně. 🙂 Asi bych pak ty řízky pekla v troubě, počítám. Díky za tip pro příště!
sharka.68
Určitě! To chutná skvěle, ale mnohem rychleji se přepaluje, byť smažím na přepuštěném másle. Většinou krátce osmažím, jen aby to bylo zlaté a poté nechám dojít v horké troubě. Mořské plody se v kokosu obalují docela běžně, ale zrovna tak funguje jemné maso kuřecí nebo krůtí. A když se k tomu přidá nějaký ostřejší dip, je to skvělá bašta. Ideálně s nějakým svěžím salátem.
Mrkvové dorty já ráda- na rozdíl od třeba čokoládových- páč bývají vlhké a nepřeslazené. Akorát že mandle na zahradě nerostou, tak třeba by šly nahradit ořechama?
Matyldo, asi nešlo. Nebo takhle – bude to mít tmavě hnědou barvu, zcela jistě jinou chuť a tipovala bych, že i jinou konzistenci.Mandle mají méně tuku a více vlákniny, jsou tvrdší, po rozemletí jsou sypké, vlašáky jsou na první pohled mastné a slepují se k sobě. Já si radši udělám klasický mrkvový koláč, je na hadech.
Recept zní výborně, kdyby v něm nebyla ta mrkev.
Wendulko, jestli nemáš ráda vařenou mrkev, tak věř tomu, že to není ta chuť, kterou bys cítila z tohoto dortu. 🙂
Já mám ráda mrkev ale asi ne v zákusku
Jo, raději kus uzeného. (rofl)
Ten recept se mi fakt líbí, ale jako obvykle jsem sama, tak co s tím 🙂 Možná jako povzbuzení na zítřejší představení? Gábina je nemocná, tam bych to spíš než na dort viděla na léčivou hruškovici… (wasntme)
Hruškovicí, (doma pálenou a nepovedenou), jsem kdysi ředil šelak, kterým jsem impregnoval vinutí motoru vysavače po opravě. Ten vysavač pak ještě nějaký čas při práci hezky voněl.
Hruškovice, ta musí být v domácí lékárně 🙂 Včera jsem se vrátila z Maďarska a jela si vyzvednout hruškovici do místního lihovaru, kam jsem v sezóně hrušek navozila materiál z našeho sadu. Pravda je, že jí moc nebylo (nechtělo se mi stát v těch nekonečných frontách na pěstitelskou pálenici), tak se všechno rozdá a zbude jen lahvička do výbavy domácí lékárničky 🙂 Možná upotřebím i jinak při domácím kutění 🙂
Děkuji Šárko za inspiraci, také dělám moučníky z mrkve. Jak byla nadúroda jablek, tak stále peču něco jablečného a už nám jablka, i když je máme rádi, lezou i ušima (mm) . Takže vláčná, sladká mrkvička (pi) .
Alex, u nás to samé. Jiří louská ořechy a já loupu a loupu jablka. Také je máme rádi ale co je moc, to je moc. Vyhazovat na kompost je nechci tak cpu do sklenic. Babička vždycky říkávala : čeho nejvíc máš toho si važ. (sweat)
Marsko, my i dcera jsme vloni taky měli veliké přebytky jablek,takže jsem zakoupila ten skvělý loupač jablek, který ti jablíčka umí oloupat, zbavit jádřince a hned je dokáže nakrájet na plátky. s dcerou jsme obě usušily obrovské zásoby křížal. A po předlońských špatných zkušenostch se sušením v troubě(spálila jsem je téměř všechny, jsme s jířím plátky navlékali na pevné lanko a to jsme jako šňůry na prádlo vedeli skoro po půlce mé pracovny. koupila jsem kdysi sušičku, ale pak v ní nebylo co usušit, takže sušička se přestěhovala k Věrce.Křížaly tedy suším popsaným způsobem, na houby mám síto. a pokud máš sušičku,vyrob si podle Karolíny ty skvělé ovocné placky. možná, že někdo ze zvířetnic sem dá odkaz na ty Karolíniny ovocné(jablečné placky.já odkaz neumím, ale Karolína o tomhle psala kdysi na starý Zvířetník, když ho ještě vedla dede. jinak já dělám rychlý kompot s celou skořicí, bez cukru, s několika kusy hřebíčku a na kolečka pokrájeným neoloupaným citrónem. Je to náramná dobrota a věř, že i tento rychlý kompot se dá zavařit. Když kompot ještě fakt zcela horký rychle rozdělíš do čistých , V MIKROVLNCE na plný výkon po dobu jedné minuty sterilovaných šroubovacích sklenic, které hned po naplnění uzavřeš čistými , pro jistotu ještě převařenými víčky , a sklenice otočíš dnem vzhůru, chytnou bezpečně a dobře.Mám doma takto udělané jablečné kompoty už třetím rokem a nezkazil se mi ani jeden. Kompot si po otevření sklínky může každý dosladit dle chuti. NA ZÁVĚR DŮLEŽITÁ ŘIPOMÍNKA. HNED PO UVAŘNÍ VŠECH JABLEK VYNDÁM KOLEČKA CITRÓNU A TAKY BALÍČEK SE SKOŘICÍ A HŘEBÍČKEM.
P.S.Kompot je můj letošní zákusek, kterým ani příliš nehřeším, když si ho nenaberu příliš.
recept na jablečné placky dávala nedávno IvaP..Bedo,že jsou moc dobré….
Já a Jana ujíždíme na jablečném pyré /přesnídávce/ Už jich mám několik skleniček spíš sklenic. Kompot dělám také ale křížaly u nás moc nejdou. Dostáváme od švagrové. Já také nemám sušičku a obejdu se bez ní.
Já mám ve špajzce poslední sklenici výborného hruškového kompotu se skořicí z Penny a marně koukám do regálů, kdy ho zase dostanou. Dojde k tomu asi stejně často, jako k zatmění měsíce a stejně rychle i zmizí.
Alex:
S jablky na tom budeme podobně 🙂 Dnes jsem dělala restovaná filátka s jablky, podlévaná bílým vínem s omáčkou ze smetany a hořčice. K tomu rýže. Byla to desetiminutovka 🙂 Rýže byla včerejší, tak se jenom prohřála ve woku.