MATYLDOVINY: Reklamní tašky

Určitě jste zaregistrovali to, že některé obchody zrušily prodej igelitových tašek a prodávají jen papírové, polyesterové – tedy látkové, a pak obvykle i odolné ze silného plastu, co unesou i pytel jablek.

 

 

Nemám nic proti tomu, igelity rozvěšené po okolí mě přesvědčily dokonale. Jenže když už si tu věc musím koupit a dost dlouho s ní chodit, nemohla by aspoň trochu slušně vypadat?

Penny Market (ehm, jediný velký obchod v dojezdové vzdálenosti 15 minut autem) se pokusil lidi navnadit nabídkou hezkých tašek s obrázkovými motivy. Asi jsem měla smůlu, ale kdykoli jsem přišla, neměli u pokladen ani jednu tašku a v rohu police se k sobě zoufale choulilo pár silonových pytlíků na zeleninu (jak pravila sousedka: „To ušiju ze staré záclony“).

Současná nabídka je s velkým logem obchodu (ach jo…) nebo s nápisem „Kéž by celá naše republika řekla už ani jednu igelitku“. Nápis docela vtipný, ale za týden ho budu nesnášet, protože nenávidím tenhle typ převýchovy občanů.

Některé obchody pochopily a na tašky tisknou hezké obrázky. Teoreticky by mi to na odnesení nákupu mělo být jedno, ale není. Takže půjdu rozstříhat staré džíny a nějaký kus hadr a asi si ušiju vlastní. Protože z toho budu mít aspoň dobrý pocit. A nebude tam ani rádoby výchovný nápis, ani obří logo obchodu.

Mimochodem, už jste si všimli článků o tom, že papírové tašky se sice snadno rozloží, ale na jejich výrobu je potřeba nejvíc energie? Z tohoto srovnání vyšly nejlíp igelitky. Tak co ti ekologové vlastně chtějí?

Aktualizováno: 5.2.2019 — 12:15

57 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pro všechny lehká osvěta – materiál, ze kterého jsou tašky IKEA a jim podobné, se jmenuje kašírovaná fólie.

 2. Jo, tašky, to je téma. Tak například u nás v Albertu, řečeném Mařka, mívali nejdřív igelitky zdarma, pak (asi tak poslední tři roky) za korunu… no a teď to vyřešili ekologicky a nemají nic. Jako že doslova, akorát ty mrňavý mikrotenový sáčky na housky.
  Mně to až tak nevadí, stabilně nosím v kabelce nebo ruksáčku takovu tu malinkou tašku z DM (zásadně černou 🙂 ). Ale je to divný, že…

 3. Kupovala jsem si spodní prádlo a k tomu jsem dostala pěknou skládací tašku do kabelky. Tmavě modrou s logem Adria. 🙂

  1. Nemusím se ani svlékat a hned bude okolí vědět jaké nosím spoďáry (odklikla jsem nechtěně brzy)

 4. Na velký nákup máme velkou pevnou tašku ještě z Hypernovy a vyztuženou tašku, kterou jsem koupila na letišti v Atlantě (s obrázkem Atlanty), kdy mě najednou přepadl neodbytný pocit, že bych si měla ještě něco koupit na památku. Byla drahá tak, jakoby měla ucha ze zlata, ale slouží dobře, to se musí nechat. 🙂
  Jako stálou výbavu s sebou nosím vždy látkovou tašku z PES, která se dá smotat do ruličky a provléknout poutkem, takže je z ní mini balíček, který se vejde i do té nejmenší kabelky. A před Vánoci jsem od kolegyně dostala pohotovostní tašku opravdu hezkou, se vzorem Pieta Mondriana, která se dá složit do malého pouzdra. Tady je :
  https://www.zbozi.cz/vyrobek/loqi-museum-nakupni-taska/?varianta=composition-with-red-yellow-blue-and-black
  A jak jsem teď koukala na další varianty téhle tašky, tak Hvězdná noc nebo Vlna by se mi líbila taky.

 5. musím se k něčemu přiznat – asi ještě z dob socíku mám problém igelitku vyhodit (no, já mám problém COKOLI vyhodit, ale to je k jinému článku), a tak je hromadím, už mám plnou krabici od vysavače – teda těch pevných, ty vyloženě jednorázové jsme kdysi používaly na karboše od koček) 😀 😀

  a jelikož auto nemám (tím odpadají argumenty některých předřečníků) tak vždy nějakou nosím s sebou, plus nosím s sebou a úplně nejvíc používám tašku přes rameno (jak já mám ráda volný ruce!!!!) s kočkama, z takové jako juty, velmi pevnou, tehdy jsem si koupila rovnou dvě ale už několik let mi pořád ještě slouží ta první (h) (h) (h)

  no a na opravdu velký nákup mám taky skládací (vejde se do žebradla) z něčeho jako je šusťákovina, je fakt velká a zatím unesla vše co se do ní vešlo, a že toho bylo dost, takže je taky velice pevná (y) (y) (y)

  1. Taky tašku obvykle mám v kabelce, ale… občas prostě zaspím a vyrazím z domu jak raketa 🙂 Takže zapomenu nejen tašku, ale třeba čtecí brejle na pidičísla v tabulkách nebo druhý mobil 🙂

 6. OT:

  Kapela Čechomor přišla o jednoho ze svých zakládajících členů. Zemřel kytarista, klavírista a harmonikář Jiří Michálek (✝69).

  1. Zemřel taky Václav Vorlíček. Báječný tvůrce, který vždycky uměl zaujmout a pobavit, aniž by používal vulgarismy, ošklivost, odpornosti a zvrhlosti. Dával do toho naopak vtip, humor, fantazii, inteligenci a krásu. A za to dík. U jeho filmů, dětských i nedětských, jsem strávila řadu hezkých chvil. Vždycky se na ně ráda podívám.

 7. Ekologové jsou jako rozmazlené ženské. Nevědí, co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou. A naši ekologové, specielně pak Děti země, chtějí jen škodit a přestanou teprve tehdy, když se jim zacpe huba tučným úplatkem a jen na tak dlouho, než ho probendí.

 8. Já většinou tašky nepotřebuji. V autě mám dvě skládací plastové bedýnky, v nichž nosím nákup, co se vozí autem, a malý nákup se mi zpravidla vejde do batohu od počítače, co mi visí přes řídítka koloběžky 🙂

 9. dobře napsáno 🙂 igelitka je dobrá při nákupu masa u řezníka, aby nákup docestoval domů v bezpečí. a koneckonců, vždyť je to plast a měl by být recyklovatelný, takže při poctivém třídění odpadů nevidím důvod k zuřivému odmítání igelitek en bloc, jak se nám snaží aktivisti cpát 🙂 stejně jako Renata, i my máme dva modely – nosím velkou kabelku, takže v ní i látkovou tašku (mj. s kočkami, jak jinak), další dvě mám pro všechny případy v práci. jelikož jsem přes týden bez auta, nakupuji cestou do práce nebo z práce a vesele si štráduji s kočičí nebo jinou reklamní látkovou. to se někdy člověk pěkně pronese, ale odolejte, když po cestě z práce je soukromé pekařství, úžasná zelenina-ovoce a Rossmann + DM… na velké „autonákupy“ máme tašku z Lidlu s termokapsou – puntíkatou 😀 vlastně je ještě třetí varianta – pruhatá taška na kolečkách na větší nákup v 1,5 km vzdálené Bille, kam se báječně dojede přes historickou část města 🙂 a to si užívám, protože jsem provokatérka 😀

  1. Přemýšlím, jestli máš dojem, že provokuješ tou taškou na kolečkách… 😀
   Jak jsem kdysi psala o Barceloně, tak vnitřní město je (jako všechna historická města) pro život s autem nepohodlné. Ale nákupy jsou těžké pořád, že… a tak tam má tašku na kolečkách každý druhý a jak pěkné a chytře udělané! Kdybych musela do krámu po svých, měla bych takovou určitě taky 😀

   1. Tašku na kolečkách používám odedávna a nepřipadá mi to nijak provokativní nebo ulítlé. Jestli to někomu přijde směšné, ať se klidně zasměje, je to jeho boj, mně je to fuk. Pokud mu přijde pohodlnější nosit z obchodu domů třeba dvacetikilový nákup jen tak v ruce (nejlépe ovšem v náručí v papírovém pytli bez ucha nebo v krabici, aby vypadal, že se právě vrátil z daleké ciziny a ještě si ve své domovině znovu nezvykl 😀 ), proč ne, budiž mu to přáno.
    Zajímalo by mě, jestli takovým posměváčkům přijdou stejně směšné kufry na kolečkách. Asi ne, nějak si nevzpomínám, že bych v posledních letech někde třeba na letišti nebo v hotelu viděla nějakého sebevědomého borce, který by nesl v ruce obří těžký kufr a vrhal opovržlivé a výsměšné pohledy na ostatní poseroutky kolem, kteří po vzoru důchodců táhnou kufry na kolečkách. ???

    1. Eh, přesně tak jsem šla včera k taťkovi, protože ekologické tašce prasklo okamžitě ucho 😀 Říkala jsem si, že od auta ke vchodu do domu, když parkuju přímo před ním, by to ta papírová taška mohla vydržet, ale houby. A nebyl žádný extra těžký nákup, to bych ho nedala do papírovky 😛
     (Ve své pevné tašce jsem měla svůj nákup a neměla jsem své auto, tedy jsem měla jen tu jednu tašku a to ještě ne velkou:))

     1. No jo, to jsou ovšem nevyhnutelné okolnosti 😀 , ale někdo to dělá plánovitě.
      Papírové tašky vůbec nekupuju. Je štěstí, když vydrží alespoň tu jednu cestu z obchodu domů, a pak už jsou nepoužitelné. Na odpad se použít nedají a na papírový odpad je nepotřebuju, na to mám víc než dost papírových pytlů od kočičího steliva. Jejich ekologičnost pro mě tkví jen v tom, že kdybych ji pohodila někde v přírodě (moc pěkné klišé) 😀 , tak se možná rozloží dřív, než některé plastové. Ale jelikož žádné tašky nikde nepohazuju, tak mě to nějak nebere.

    2. tapuz, provokatér jsem založením a protože nechápu, jak se může někdo pohrdavě tvářit na osobu, která si veze velký nákup v kolečkové tašce, zrovna s ní hrdě a prakticky jezdím 😀 komu se to nelíbí ( a to si piš, že lidi koukají jako vrány), může mi ten nákup odnést domů v náručí – bránit se nebudu 😀

     1. 😀 Asi máš bujnou fantazii. Já používám tašku na kolečkách už asi čtyřicet let a ještě nikdy na mě nikdo nezíral jak vrána, ani jsem si nevšimla, že by se někde někdo svíjel v nezvladatelném záchvatu smíchu. Pod vlivem téhle debaty jsem ale dnes při pochůzkách venku koukala po lidech s taškami na kolečkách – bývá jich tu obvykle celkem dost, protože je tu dost obchodů – a snažila jsem se v jejich okolí zahlédnou někoho, kdo by na ně nějak pohrdlivě civěl, ale musím říct, že jediný, kdo na ně zíral, jsem byla já. Ostatní si jich nijak nevšímali.

      1. No přiznám se, že tady jsem se docela zarazila … opravdu jsem nikdy neviděla nikoho, kdo by se na člověka s okolečkovanou taškou díval skrz prsty – a dokonce se najde hodně lidí, kteří taškovozítkem pomohou do autobusu (či-li socky, jak tu prohodila beda). Nu, možná je to tím malým městem a Jižní Moravou?! 😉

   2. to víš, že ano, Dede 😀 tady v Čechách je taška na kolečkách, všeobecné zvaná RVHP, symbolem pošťáka nebo starobního důchodce. s tím vyjadřuji zásadní nesouhlas 😀 takže zimní nákup v provedení Billa vypadá tak, že pěkně oblečená paní (dlouhý kabát, ulítlá čepička) jede vesele do Billy vilovou čtvrtí, přes náměstí, kolem kostela…kolečka povrzávají a (někteří) civí. naopak bys měla vidět tu radost v oku mého dávného spolužáka, fotografa, když mě takto potkal 😀

    1. máš pravdu Evo, taška na kolečkách je tady synonymem důchodce, a to jako socky (fuj jak já to slovo nesnáším, opovažte se mi někdo říct že jezdím sockou!!!!!!)… plus navíc ještě důchodce nerudného a bojového v obchodě či MHD s holí 🙁 🙁 🙁

     1. a proto jsme vyhlásila agitku za důstojné postavení tašek na kolečkách 😀 majíc takto v paměti svého skvělého tatínka, který nikdy nebyl tím klasickým nerudným seniorem, avšak hrdě pojížděl s okolečkovanou taškou, vždy pečlivě oblečen a s hůlkou 🙂 Míšo, my máme červenou pruhatou a černou velkou, chtěla jsem trávově zelenou, ale nebyla k mání v pěkném provedení – co vy?

      1. Musím se přiznat, že mne vůbec nenapadlo, že by se snad někdo styděl za tašku na kolečkách 🙂 Mám velmi elegantní přítelkyni, bydlí ve vilové čtvrti v městečku blízko Prahy, a tašku na kolečkách používá běžně.
       Zažila jsem dobu, kdy obchody nákupní tašky nenabízely, jdeš na nákup … vezmi si s sebou tašku :* Jojo pokrok nezastavíš, ale v tomto případě si nejsem tak úplně jistá … Jak píše Matylda docela hezké tašky má DM, já mám podobné z M&S.

      2. My máme červenou se šedivými ptáčky a růžovou s korunkami.
       Ale už je máme hafo let.
       Přemýšlím o pořízení nové.

 10. Tašky jsou krásné téma!
  Jsem tašková a vozím jich v autě několik. Mám jednu černou, z báječné látky – dostala jsem ji, když jsem si koupila damaškový ubrus. Správná velikost, hodně unese… ale černá!!!
  Potom mám tašku od Matyldy – úžasnou, s podšívkou, kanýrama a celou bílo-růžovou samými růžemi. Je menší než černá a miluju ji – taky je už za ty roky pěkně odrbaná. Popravdě, když vylezu ze svého auta, pěkně v bagančatech a jezdecké bundě a vezmu si k tomu tašku s růžovými růžemi a kanýrem… kdo by odolal? 😀
  Potom mám v autě bezvadnou pevnou tašku s dvojími uchy z takového čehosi… jako jsou tašky z Ikey. Je z Německa, pořád pěkná, ale je na ní obrázek brambor! Nic proti bramborám… ale… prostě mi není jedno, jaký obrázek na tašce mám 🙂
  A tak teď koukám kolem sebe a čekám, až mi přes cestu přeběhne pěkná pevná taška rozumné velikosti s obrázkem, který mě osloví. 🙂 Zatím se to nepovedlo – v Tescu, kam chodím nejčastěji, jsou v oblasti tašek prostě žabaři.
  Přemýšlela jsem, proč mi to není jedno – ten obrázek, nebo obecně vzhled, když užitná hodnota tašky je jinde? No není, protože ji mám v ruce často a co má člověk v ruce často, by ho mělo těšit 🙂

  1. taky mám jednu reklamní pevnou tašku od Royal Canin – je na ní maincoon, který jako by z oka vypadl jednomu kocourovi, co jsem měla tu čest znát osobně 🙂

    1. právě – byla tak úžasná, že chtěla být nošena jen na ozdobu. a ty jsi do ní naskládala nákup 🙁

  2. Taška s růžemi je už letitá, ta má nárok na odchod do věčných taškových lovišť 🙂

 11. Dobře jsi to napsala. Mně teda jsou loga tašek docela egál, ale je pravda, že s hezkou, pevnou taškou se líp nesou aj ty erteple. Ale tašku z Penny máme – je na ní fajn, že je dostatečně objemná. Co na ní není fajn, že se prodává za třicet kaček + šest bodů (mám dojem, že jeden bod je za nákup nad 200 Kč), kdežto všude jinde se obdobné tašky prodávají taktéž za třicet, ale bez potřeby sběru známek! (rofl)

  Jinak většinou nakupuju „do auta“ – tam mám buď zásobu různých kabelí (ne kabelů – chichi) – několik z Tesca a pak další nepřeberné množství různých reklamních plátěných, anebo rovnou ukořistíme krabici od ovoce. Ty krabice mají výhodu, že je následně ještě použijeme – buď na papír anebo v nich vozíme různý proviant pro tchyňovi či naši Terku. Jinak mám nějakou tu hadrovku v kabelce, ovšem, když ji nutně potřebuju, tak jak na sfiňu je doma, páč jsem v ni včera nesla chleba …

  1. Penny u nás v případě hezkých tašek fakt selhalo. Nebo jsme měla smůlu. A když jsem došla, neměli ani ty pitomé kartičky, co se na ně ty známky lepí!
   Dobré tašky se dají koupit v DM drogerii, kde někoho kupodivu napadlo, že někdo potřebuje ucha na tašce krátká a někdo dlouhá, tak tam jsou oboje- a na některých i barevně rozlišená.

    1. Jsou z toho materiálu, co modré IKEA rašky. Jenže mají dost často obměňované potisky. Mám s kytkama, Kačka má s mandalou a před Vánoci měli se skřítkem a sobem, byla fakt hezká 🙂

   1. Já tam koukala a v nabídce mají jen síťovky s dlouhými uchy, jinak je to všechno buď dětské, nebo na kosmetiku.

  1. Určitě s evelký nákup líp veze než tahá- proto mám to auto, v případě tepla kolo s košíkem 🙂

   1. V autě mám hromadu různých tašek, od igelitek všeho druhu, až po hadrovky ještě z dob před opileckou revolucí. Nákup do nich naházím a použiji je k transportu z auta domů, prázdné pak při příštím výjezdu do auta vrátím.

   2. ano, al eje to jen o nás Matyldo,o nikom jiném, někdo třídí a tašku si ušije a zrecykluje starý džíny nebo něco jiného..někdo holt používá igelitky a spousta zpovykanejch ty papírový tašky,m co s eti protrhnou hned za kasama…já si nosím velkou šitou plátěnou od Inky, kterou mi pomalovala její Kačenka a jsem spokojená, pojme velké nákupy, na malý nákupy mám od Bedy tašku s kočkama od Albi a nedám na ni dopustit..a na obrnákupy pro tlupu lidí mám pevné globusácké oranžové do košíků nebo ty umělé z ikey….

    1. Jasně, ale občas prostě tu tašku zapomenu, nebo si myslím, že ji v kabelce mám a přitom nemám… takže si pak nějakou koupím. Jenže já bych chtěla, aby se mi ta trvanlivá taška ještě i líbila, když za ni utratím peníze 🙂 Igelitku jsem použila třeba na nějaký kelímky a vyhodila ji do ekodvora i s nima, ale když už za tu tašku chtějí peníze a alternativa není, mohla by být hezká, ne?

     1. to by mohla – třeba právě DM je má pěkné od malých do ty velké s dvojuchy. Tchibo nic neřeší – prostě má modré/bílé tašky s logem Tchibo, dtto Globus. tam ale asi těžko co vymýšlet 🙂

 12. Zajímavé taky je, že ekologové zjistili, že tašky z tzv. rozložitelných plastů jsou zřejmě největší svinstvo ze všech možností.
  Já se ohledně tašek pohybuju ve dvou rovinách.
  Buď jedu na nákup autem (většinou), a to mám v kufru několik velmi pevných reklamních tašek různých elektrotechnických firem. K těm jsem přišla při probírání pozůstalosti po tátovi. Služebně objížděl všechny možné elektro výstavy a veletrhy a sbíral. Nevím, proč to tak je, ale elektrofirmy prostě produkují kvalitní tašky. Mohu srovnat s nábytkáři – ti mají sice tašky krásné na pohled, ale zásadně papírové s oušky z papírového provázku – unesou maximálně katalog té které firmy. Elektrotašky unesou i elektromotor 🙂 K elektrotaškám mám v kufru auta ještě kartónovou krabici z Kauflandu, dimenzovanou na 15 kg.
  Když nakupuju cestou z práce MHD, obvykle si tašku koupím v obchodě, protože do kabelky se mi správně velká taška, třeba ta zvířetnická, nevejde. Obrázky neřeším, ale to, že taška neunese pytlík brambor a kilo krkovičky, tak to mě štve 🙂

  1. Jo, některé firmy umí i reklamní tašky- a pokud chtějí, aby je lidi používali, tak je mají v inteligentní velikosti a ne na tři rohlíky a jogurt 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN