V centrální italské oblasti Umbria leží malá vesnice Castelluccio. Je položená vysoko na kopci, ze kterého je bájný výhled na širokou úrodnou kotlinu, obklopenou pohořím Sibillini. Každý rok tu příroda hýří barvami. Z polí kvetoucích máků a zemědělských plodin se stávají pruhy koberců, které na čas přikryjí krajinu.
Zdejší čočka s označením Castelluccio IGP je nejmenší, ale nejchutnější a také nejslavnější čočkou světa. Tenká a měkká svrchní slupka ji předurčila ke krátkému vaření bez namáčení. Z nutričního hlediska je bohatá na bílkoviny, vitamíny, vlákninu, minerály, draslík, fosfor a její nízký obsah tuků z ní dělá vyhledávanou regionální superpotravinu.
Čočka Castelluccio di Norcia* IGP = známka chráněného zeměpisného označení výhradně pro čočku vypěstovanou v rovinách krajiny kolem Castelluccia. Má starobylou historii, která se datuje od původu zemědělské civilizace v Umbrii. Pěstování i sklizeň jsou ve skutečnosti stejné, jako tomu bylo v dávných dobách.
V místě obývaném chudými rolníky bývala konzumována jako cenný alternativní zdroj živočišných bílkovin. Její drobná semínka mají barvu od zelené až po světle hnědou. Obyvateli Castelluccia je nazývána „lénta“ a je pro ně skutečným darem země a produktem par excellence. Pěstuje se v půdách ve vyšší poloze, v místech, která podléhají nočním mrazům, kdy teploty dosahují až na 30/35 °C pod nulou. Tím se stala dokonale odolná vůči škůdcům.
Pro svou nezaměnitelnou chuť, drobnost zrna, odolnost vůči škůdcům a pro výhradní organické pěstování se právě tato čočka stala tolik vyhledávaným produktem.
* Norcia je město ve střední Itálii v provincii Perugia. První osídlení je datováno do neolitu. První písemná zmínka pochází z roku 268 př. n. l., kdy město dobyli Římané.
V místě pěstování je oblíbená polévka dle starého receptu pěstitelů čočky.
Čočková polévka z castelluccio di Norcia
Potřebujeme:
300 g místní čočky, 1 cibuli, 1 mrkev, kousek řapíkatého celeru, 1 stroužek česneku, 1 brambor, 250 ml pasírovaných rajčat nebo protlaku, extra panenský olivový olej, sůl a pepř
Postup přípravy:
Všechnu zeleninu oloupeme a drobně pokrájíme. Do hrnce přidáme trochu oleje, vložíme neoloupaný stroužek česneku, drobně nakrájenou cibuli a čočku (předem propláchnutou). Společně krátce restujeme. Po chvilce vyjmeme stroužek česneku a přidáme všechnu zeleninu. Přidáme rajčata, osolíme, opepříme a dolijeme vodou na požadovanou konzistenci polévky. Pod poklicí mírným varem vaříme do změknutí. Podle potřeby občas promícháme. Čočková polévka je oblíbená ve své hutnější podobě, aby zasytila.
Čočka s rajčaty na způsob ragú
Čočka dušená s rajčaty na způsob ragú je jednoduchý a rychlý způsob, jak si připravit novou zdravou přílohu nebo samostatné jídlo.
Potřebujeme:
250 g čočky, 1 cibuli, olivový olej, bobkový list, trochu tymiánu, 250 ml pasírovaných rajčat nebo rajčatového protlaku, pepř a sůl, (podle potřeby trochu zeleninového vývaru, popř. vína)
Postup přípravy:
Na olivovém oleji orestujeme oloupanou a drobně pokrájenou cibuli. Přidáme bobkový list, tymián (čerstvý nebo špetku sušeného) a čočku. Zalijeme pasírovanými rajčaty, osolíme, opepříme a podle potřeby podlijeme zeleninovým vývarem nebo sklínkou vína. Dusíme do měkka.
Můj tip do kuchyně:
Když nemám po ruce čočku Castelluccio, sáhnu po jiné a vařím ji dle doporučení. Ideálním řešením pro tyto recepty je také čočka sterilovaná. Když narazím na „dobrý“ produkt, vždy si několik plechovek domů koupím. Tím se doba přípravy významně zkrátí a chuť dobré čočky se nezmění. Čočka je vždy zdravou a plnohodnotnou potravinou.
Co vy a čočka? Máte nějaké zkušenosti i s jinými druhy, než s naší běžnou hnědou a oblíbenou červenou? Co s čočkou v kuchyni nejčastěji připravujete a jak často se do jídelníčku dostane tato zdravá luštěnina?
Dobrou chuť přeje Šárka Škachová
www.gurmanka.cz / Kuchařka ze vsi
Včera jsem se u zpráv hezky pobavil. Luxusní restaurace nabízí na jídelníčku cosi z pravého argentinského hovězího, trochu vám ušpiní talíř a chtějí za to tisícovku. Inspekce zjistí, že podle dokladů je maso z českého býka a laboratorní rozbor pak zjistí, že to maso je ze chíplé polské krávy a mělo správně skončit v kafilerii!!! Do Německa se polské maso a masné výrobky už dávno dovážet nesmí, u nás se to ,,odborně ošetří“ a jde na pulty! Inu, kšeft je svatej, že na to někdo může i umřít? Prosímvás, po metanolu umřelo přes padesát lidí a co? Hlavní aktéři mají doživotně postaráno o veškeré pohodlí na účet daňových poplatníků a ti ostatní budou chvíli hodní a pak to zkusí znovu, ale už trochu chytřeji, aby je nebylo možné tak snadno dopadnout.
My tedy čočku nee. Občas udělám salát z fazolí, hrách taky nevaříme. Zkusila jsem uvařit semena dřezovce (Gleditsia triacanthos), jsou velikosti větší čočky, po uvaření mají zvláštní konzistenci – pod slupkou je takové želé a uvnitř uvařené semeno. Do salátu jako zpestření zajímavé. Jen je pracné louskání, lusky jsou nepukavé a musí se rozstříhnout.
Tak jsem se v pátek navnadila a udělala čočkovou polívku. A k ní očesnekované topinky a pak bych vypila koze pití. Ještě mám jeden kastrůlek, ale momentálně peču kuřecí stehýnko na másle, ten starý recept. A jablíčkový kompot se chladí.
To jsem zvědavá, odkud budu psát.
Jablíčkový kompot u nás taky bude,zrovna dopékám jablečný koláč a večer kompot ze zbytku. Dokrájela jsem poslední jablka z léta,domácí produkce, teď budou už jen z obchodu.
Já jsem zkusila to ragú z černé čočky (co se jmenuje beluga:)) a bylo to kuřecími prsíčky a trochou rýže. Moc dobře to vyšlo 🙂
Jablíčkovej kompot bych si dala… ale všechna naše domácí jablka se proměnila na mošt. Nelituju… 🙂
Černá čočka je takovým „kaviárem“ mezi čočkami. Moc hezky se vyjímá na bílém talíři a chutná skvěle. Nerozváří se, proto se její potenciál dá pěkně využít i v salátech 🙂 Výtvarně nadaní jedinci si v její černé barvě libují.
U nás doma čočkujeme často, máme ji rádi. Do čočky přidávám ledaco, mám tam ráda trochu mrkve, rajčata taky, už jsem tam dala i pokrájenou směsku polníčku a rukoly,včetně zelené petrželky, jindy zase trochu anglické na kostičky nebo dobrou klobásku na drobno, taky trochu hrášku, prostě různě dle chuti, čočka to všechno ráda snese a nám to moc chutná.Na tu indickou jsem se taky dívala, zkusím, červenou taky dělám.
Gurmánko, děkuji za další zajímavý článek, ten obrázek je překrásný !
Čočku máme oba moc rádi, vlastně nevím, proč ji nedělám častěji. No co Lika za Zvířetníku měla článek, tak ten její „čočkový guláš“ dělám teď dost často a je těmto receptům dost podobný.
Vím, že se píše, že se luštěniny mají vařit ve vodě, v které se máčely, protože se do ní vylouhují vitamin. ALE já jsem už dávno zjistila, že když vodu sleji, luštěniny propláchnu a vařím čerstvě zalité, sice se ochudím o vitaminy, ale nebude mě trápit nadýmání. Asi se s tím máčením do vody uvolní plyn pod slupkou (to je moje lajcká doměnka) a ten já s prostě vyleju. Ať je to čím je to, fakt je (a mám ověřeno), že po scezení a nové vodě luštěniny nenadýmají nebo jen minimálně. Zdejší čočku není třeba předmáčet, je uvařená rychle. Tak jí než začnu třeba dělat ten „guláš“, spařím horkou vodou a nechám máčet, zatímco třeba krájím cibuli atd. Pak sleju do cedníku, pustím na čočku vodu, propláchnu a teprve pak dám na plotnu. Suché fazole potřebují máčet, ale take je pak sleji a propláchnu.
Maričko, namáčením se neuvolní plyn pod slupkou, tam žádný není. Plyny se tvoří až v tlustém střevě. Namáčením se vyplaví oligosacharidy, které jsou ve slupce a které v tlustém střevě plynatost způsobují. Vodu vyléváte správně.
Elvíro, děkuji za vysvětlení a ráda čtu, že postupuji (tedy níže i tapuz) dobře 🙂
Já tu namáčecí vodu z luštěnin taky slévám, propláchnu to a dávám novou. Nikdy jsem nějak nepřemýšlela o tom, co se z toho vymáčí a o co se ochudím, ale zdá se mi, že s tou novou čistou vodou to při vaření méně pění, což je docela zásadní plus 😀 .
Už mám uvařeno. Použila jsem lentilles vertes co jsem měla doma. Je to dobré, dneska se mi recept velice hodil
Gurmanko, tak cocka s rajcaty zni naramne, recept vyzkousim. Varim cockovou polivku na Novy rok, ale priste ji uvarim z cervene cocky. Dala jsem si ji asi pred 14 dny v libanonske restauraci a chutnala mi vic. Cocku s volskym vokem nejim, to asi ve mne vyvolava vzpominky na skolni jidelny. Byla isem nezravec, kucharky na me vzdycky rvaly, kdyz jsem vracela netknute jidlo, ze ho musim dojist 🙁
Čočku mám ráda, ale stejně jako ostatní luštěniny ji vařím jen občas, protože mi – hlavně ta běžná „naše“ čočka nedělá moc dobře na zažívání 😛 (bylinky pomáhají jen částečně:)) Běžně dělám tu běžnou (naši) a červenou.
Pokud mám možnost ochutnat indické speciality z čočky, tak neváhám – ono mi obecně indické jídlo (jak se dělá na tady, nebo obecně na západě:)) chutná. Na místě jsem to ještě nezkoušela 🙂
Teď mám doma pro mě novou čočku, takovou malou černou (beluga se to jmenuje). Chci ji vyzkoušet a tenhle recept se mi líbí. 🙂
Tuhle čočku doma nemám, šlo by to naheadit s lentilles vertes? Ta je malá a hnědá a doma
Čočkovou polévku vařím tradičně na Nový rok, to aby se nás držely peníze. Momentálně bývá na programu o víkendech docela často, protože si ji velmi oblíbil náš nejmladší, a jelikož jinak je to šťoural obecný, jsme rádi, když sní aspoň něco s chutí. 🙂
Čočku jako hlavní jídlo vařím klasickou, nakyselo, s volským okem i s uzeninou. Nedávno jsem vyzkoušela Liky recept, kdy se čočka vaří s mrkví a řapíkatým celerem a přidává se kapusta a uzenina, a bylo to mocmoc dobré. Ještě dělávám čočkový salát, do kterého patří k čočce paprika, rajče, česnek a bílý jogurt.
Nad zelenou a černou čočkou jsem tuhle postála u regálu, ale zatím jsem nekoupila ani jednu. Příště se možná rozhoupu. 🙂
čočku mám ráda, na studeno,na kyselo,horkou,v polévce,v kaších, v salátech…plně mi nahradí maso. Miluju její indické úpravy (taková Dal palak je super) ..ochutnala jsem čočkové karbanátky i tlačenku z čočky…ale vede naše a slovenská polévka a čočka na kyselo s volským okem a smaženou cibulkou…opečenej párek ani uzené mi k tomu nejede…
Já mám taky čočku moc ráda Šárko a můj manžel vůbec nejí luštěniny. V týdnu nemám čas a náladu si vyvařovat něco zvlášť ale o weekendu si většinou udělám aspoň polévky -ty taky nejí, a právě tři poslední soboty jsem si uvařila superrychlou polévky z červené čočky. S osmaženou cibulkou, s řapíkatým celerem, mrkvičkou a trochou zeleného spring greens.
Jak děláš Dal palak? Já na to ráda používám tu rozpůlenou žlutou čočku ale v supermarketech běžně není k sehnání. Dej receptík
Wendulko,já na něj raději zajdu nebo si ho odnesu domů z naší indické Namasté restaurace, pravda, vaří tam Nepálci, ale mají ji neskutečně skvěle okořeněnou a pokaždé z jiné čočky, což se mi moc líbí…a špenát umí taky výborně dochutit…
ale doam mám nejradši asi tuhle verzi
https://www.cookingcurries.com/dal-palak-spinach-moong-dal/
Tu indickou Namasté ti docela závidím,mám ta jídla moc ráda. V Praze jsem ochutnala přede mnou dělané všeliké šátečky s náplní, mňam!
přijeď na Dubení, už jsme v ní jedli loni…jakkelovi i ri chutnalo…i Raven….
Nepálské jídlo je výborné. Trochu jiné curry než ty obvyklé indické, ale opravdu moc dobrá kuchyně
Cizokrajnou úpravu čočky jsem nikdy nejedla, není příležitost. Ale čočku jako takovou miluju podobně jako ty. Zrovna včera jsem uvažovala, že si ji udělám. Tu běžnou úpravu miluju stejně jako ty, maso k ní taky nemusím, jen volské oko a -divné- kus chleba. Klasicky nakyselo nedělám, maminka na ní připravovala pokrájenou syrovou cibuli ve sladkokyselém nálevu a tím nám omaštěnou čočku přikyselovala. Vodu z čočky si sleju, i čočka nějaká vždycky zbyde, tak druhý den stačí jíška a zbytek čočky s tou vodou, trochu zeleniny nebo aspoň libeček a opečený kousek uzeniny. Polévka super, a k ní topinky pěkně očesnekované.
Teď mám koupenou červenou, tak hledám nějaký jednoduchý recept. Dá se ta červená čočka upravovat stejně, jako dělám tu naši obyčejnou?
P.S. když si vzpomenu, jak svého času čočka vůbec nebyla k sehnání a kolega mi ji kupoval v Tuzexu…
červená se ti rozvaří, je skoro hned hotová a změní barvu…
Takže tak akorát polívku.
Výborné jsou z ní saláty, prostě ji jen trochu povař
Šošovicová polievka je naša štedrovečerná polievka.Na štedrý večer ju robíme na kyselo/ teda na smotane/ a dávame do nejsušené slivky-podľa množstva polievky a počtu stravníkov tak,aby každý mal 1 slivečku na tanieri./ inak samozrejme aj korenie,aj cesnak v nej je/ Chuť je vynikajúca taka sladko-kyslo korenená s voňou cesnaku. Cez rok ju takto nikdy nerobime,to podľa akcií v obchodoch dusenú,niečo ako ragu ,polievku na červeno so zeleninou a párkom…Tá so slivkami je len na Vianoce.
OT: Dnes mi v Hospodářkách vyšel článek o Izraeli, tady jsem vám ho odemkl: https://archiv.ihned.cz/c7-66457860-nkrnr-23bfdb6c841c14a?fbclid=IwAR2hHKkoYOo6oBe7xpRBhJp9lSDbmRYASK94in8D2354jd5v1avwD4tYfPo 🙂
Se zaujetím jsem si přečetla – napsal jsi to velmi srozumitelně, díky.
podepisuju se pod Ygu
(y)
Díky, bezvadné. Dovolila jsem si odeslat synovi mé kamarádky, který s manželkou odlétají za pár dní do Izraele.
Díky.
A nám zrovna dnes nepřišly předplacené Hospodářky….
Čočku mám ráda – dělám na husto (což je totéž, jako u Sharky na kyselo (rofl) – ale já k ní můžu i to uzené), klasickou polívku s brambory a trhanky a saláty. Taky ji často připavuju podobně jako zde uvedené ragú – nemohu říct, že stejně, protože většinou ji dělám dle nálady a nápadu – teda s barsjakým kořením nebo někdy přidám maso, co se mi potuluje po lednici (ne po Lednici 😉 ).
Používám klasickou čočku, na to rádoby ragú z plechovky a červenou čočku, u které mně dost nemile překvapilo, že vařením ztrácí tu hezkou barvu. Nejprve jsem si myslela, že ji špatně připravuju, ale po ujištění jiných kuchařek, že to tak má být, jsem se s tím nerada smířila. Ještě jsem nezkoušela zelenou, tak se ptám, jestli i tam se barva ztratí …
Sákra, už jsem v Mexiku, buenas dias – čas 8.23
„Hasta la vista, baby ! :-))
https://www.youtube.com/watch?v=rv1z2-_-huk
(y) (y) (y)
Zelená je dobrá, barva se neztratí. Dělám z ní salát.
Maruško, podotýkám jen, že ta zelená se o dost déle vaří, jak ta naše.
Ano, ráda experimentuji.