HOST DEDENÍKU – Petr: Jamajka – krásný, ale možná trochu nebezpečný Karibik

Letenky na Jamajku byly skoro po celý podzim 2018 na prodej za velmi, velmi příznivých 300 eur, tedy podle aktuálního kursu mezi 7,5 a 8 tisíci korunami. No, nekupte to! Cestování po téhle zemi se spoustou vodopádů, karibskými plážemi a zajímavou přírodou ale má i svá úskalí. Tady je několik mých postřehů z cesty po téhle zemi.

 

 

Na Jamajku jsem se vypravil na přelomu listopadu a prosince 2018 a začnu několika, snad praktickými, poznámkami k cestě. O ceně letenek tu už byla řeč, dodám, že jsou z Mnichova s Eurowings a pro cestu s jedním větším a jedním menším příručním zavazadlem. Odbavení se platí zvlášť, ale kdo by se s ním chtěl tahat, že ano 🙂 ? Do Mnichova na letiště lze dojet busem za cca 700 Kč za jednu cestu a tahle kombinace bus letadlo je zpravidla časově výrazně kratší než lety z Prahy. O ceně ani nemluvě.

 

Jamajka

JamajkaCo na Jamajce? Rozhodně Dunn’s river waterfalls, nádherné vodopády, po kterých můžete lézt od pláže až kamsi vzhůru do lesa (no, dobrá, spíše parku), a Luminous waters, kde si v noci zaplavete mezi svítícím planktonem. Obojí jsou bomby (i když to nerad píšu, s velkým očekáváním vždy hrozí zklamání; já jsem na cestu vyrážel bez očekávání a byl jsem nadšený, byť zajímavé vodopády i svítící plankton lze spatřit i na jiných místech světa). Možná Moore town s údolím Rio Grande, kde jsou pěkné vycházky.

 

 

Tady musím podotknout, že já sám jsem projel pouze sever ostrova – mimo něj se doporučují třeba ještě Blue Mountains, které jsem já viděl jen zdáli, některá místa Kingstonu, Treasure beach nebo Black river. A kromě návštěvy a prohlídky různých míst je tu samozřejmě i klasická nabídka přímořských turistických aktivit.

Nutno dodat, že Jamajka není zrovna rájem pro individuální turistiku. Mapy bývají nedostatečné, a i Lonely Planet většinou jen radí, jakou místní cestovku si kde najmout. Přiznávám, že to mi moc nevyhovovalo, ale nějak jsem se s tím popral.

 

 

Bezpečnost na Jamajce

Jamajka nemá, pokud jde o bezpečnost, zrovna nejlepší pověst. Web www.mzv.cz se tím nezabývá, ale třeba britské ministerstvo zahraničí upozorňovalo na podzim na speciální bezpečnostní akce proti gangům v některých částech Kingstonu a farnosti St. James včetně Montego Bay. První zdroje, na které jsem narazil, uváděly Jamajku jako zemi s 9. nejvyšší zločinností na světě a pátou v počtu vražd na obyvatele. Nicméně násilí se podle dostupných informací týká hlavně vyřizování účtu mezi gangy.

Přiznávám, že zprvu mě tyhle informace trochu znervózňovaly, obzvláště doplněny o nedávnou zprávu o vraždě britského páru, který se na Jamajce usadil na důchod, nebo o dřívějším vážném zranění jednoho českého turisty po potyčce s místními, nicméně na Jamajce samotné jsem se většinou cítil v pohodě. Nutno podotknout, že třeba Peru, kde jsme už dříve také byli, je podle stejného žebříčku zločinnosti jen pár míst za Jamajkou – a přiznávám, že to mě trochu uklidňovalo. Což ovšem samozřejmě nic neříká o reálném nebezpečí pro turisty, jen o mých subjektivních pocitech.

 

 

Na webu lze vzhledem k pověsti země najít i dotazy typu: Je bezpečné vyjít ven z resortu do města? I bez průvodce nebo zájezdu? Myslím, že až takhle opravdu není třeba se bát. Já jsem pochopitelně z žádného resortu vyjít nemohl, neb jsem tam nikdy v žádném nebyl 🙂 Pravdou ale je, že občas o mě místní projevovali obavy – a mám důvody věřit, že někdy byly opravdu upřímné. Třeba když mě jeden chlapík nabral na temné ulici do auta a odvezl mě úplně jinam, než sám jel, jen abych zrovna tady nechodil sám. Více o tom v mých dalších zápiscích.

 

 

Ceny, ubytování, doprava

Snad všude na Jamajce funguje duální měna – jamajský dolar a klasický americký dolar. Měl jsem obojí, používal jsem obě měny tak, abych nějak vyšel. Kurs USD při placení bývá v pohodě, zpravidla na něm velmi mírně proděláte. Ceny jídla v obchodech jsou typicky dva až třikrát vyšší než v ČR, v restauracích jsou podobné těm tuzemským. Kurs je asi 1 Kč za 5,65 J$ (jamajský dolar).

 

 

Ubytování v hotelech přes Booking.com vycházelo pro single turistu draze – běžně přes 1500 Kč na noc při nijak zvlášť kladném hodnocení, dostat se níž bylo možné jen rezignací na dobrou lokalitu, na vlastní sprchu, případně vlastní pokoj (no jo, jsem zhýčkaný, na nic z toho jsem rezignovat nechtěl). Nicméně přes AirBnB se mi podařilo dostat se o třetinu i více níže za slušná a místy vynikající ubytka. Je třeba se ale připravit na to, že ne všude tu je běžným standardem teplá voda a v případě, že se bez ní neobejdete, si pohlídat, že je v daném ubytování k dispozici. Já jsem ji měl přesně v půlce případů.

Pro dálkovou přepravu jsem využíval mastňácký Knutsford Express (má i mobilní appku, přes kterou prý lze leccos zařídit, na Google Play má ale nyní prachmizerné hodnocení, tak jsem ji raději nepoužíval), pro místní dopravu pak levná sdílená taxi, tzv. route taxi, výjimečně běžné taxi. Vše funguje dobře, pochopitelně jsou tu k dispozici i jiné busy.

 

 

A ještě několik poznámek

Dostal jsem několik otázek, jak vypadají místní obyvatelé, jací jsou apod. Tak tedy: Wikipedie tvrdí, že 92,1 % lidí jsou černoši nebo míšenci, 6,1 % jsou míšenci, ale „non–black“, 0,8 % jsou Asiaté. V praxi to bylo tak, že jsem na Asiaty nebo bělochy narazil jen výjimečně, tak do deseti za den. Nepočítaje v to hojně navštěvovaná turistická místa, například přístav s kotvící hotelovou lodí, Dunn’s river falls apod. (Ale třeba u Luminous waters jsem potkal jen dva bílé turisty.) Dodávám, že přelom listopadu a prosince je ale samotný začátek sezóny.

 

 

Budu–li kdekoli dále mluvit o setkání s kýmkoli a neuvedu speciálně rasu nebo národnost, jde o černocha nebo míšence. Ne, že by to snad bylo až tak důležité, jen pro vizuální představu. (A protože mi to nepřijde nijak zvlášť důležité, neřeším tu ani to, které termíny jsou aktuálně politicky korektní, pokud by někoho slova jako běloch, černoch nebo míšenec urážela, omlouvám se za to, nebylo mým záměrem kohokoli urazit.)

Jazykem místních je angličtina, běžně ale mluví slangem. Většina těch, kteří se ale s vámi chtějí domluvit, přejde do dobře srozumitelné angličtiny. Jinak o místních lidech platí to, co snad všude, kde jsem kdy byl: Drtivá většina lidí, které potkáte, je milá, slušná a ochotná pomoci, když to potřebujete. Je ovšem třeba, jako všude, počítat i s výjimkami z tohoto pravidla.

 

 

A ještě pár perliček:

Je pěkné, jak EU zakázala plastové tašky zdarma, ale na Jamajce vám při nákupu dají automaticky zpravidla hned dvě do sebe. A nechtějte vědět, jak se tady nakládá s odpadky.

Na Jamajce se jezdí vlevo.

A mají tu prý největší hustotu kostelů na obyvatele na světě. Což se vzhledem ke kriminalitě jistě hodí, předpokládám, že církve si tu na odpustcích, nebo co teď prodávají, přijdou na své. Ostatně jako všude, že ano.

 

 

Marihuanu i další drogy mi tu nabízeli nesčetněkrát denně. V turistických oblastech je z hudby slyšet téměř výhradně reggae a vládnou tu obrázky i sochy Boba Marleyho.

Jamajka je prý známá i jako cíl bělošek hledající romantiku/povyražení s místními mladíky, ale obzvlášť v Negrilu počet těchto smíšených párů vyvažují mladší i starší pánové s místními dívkami. Ostatně otázku, jestli hledám holku, jsem dostal nejednou – a většinou ty holky nevypadaly jako prostitutky.

 

 

Jestli vás zajímají detaily, tady je můj deník z cesty. Poznámka redakce: k deníku se na Dedeníku ještě vrátíme:))

Se souhlasem autora převzato z: http://www.slasti.cz/cz/jamajka-krasny-ale-mozna-trochu-nebezpecny-karibik.php

 

 

Dede: Děkuju Petrovi za závan léta v aktuální zimě:))

A dnes se ptám: Byl někdo z vás na Jamajce? Uvažovali byste o takovém zájezdu – kdyby to bylo jen na vás? Co se vám na fotkách nejvíc líbí? Je něco, na co byste se chtěli autora zeptat?

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:30

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc hezké povídání, dík za něj. I když Jamajka, a vlastně celý Karibik, by mě ani trochu nelákala. Když tak snad nějaké tichomořské ostrovy. Ale ty doby, kdy jsem hodila bágl na záda a vyrazila prostě někam, většinou sama, abych si mohla jezdit po libosti, kam chci, spala v hostelech a podobných zařízeních, už je pryč. Teoreticky by mě to táhlo do mnoha míst, prakticky už se na to ale necítím a musím říct, že bych se dnes už bála. Ono taky muži se cestuje lépe než samotné ženě, zvlášť do míst, která nejsou zrovna turistickými letovisky. A parťáky na takové cesty nemám. Tak si o nich radši přečtu a pocestuju prstem po mapě. Ostatně, co by tomu řekly kočky, kdybych se jim ztratila někde na ostrovech nebo v horách?

 2. Na Jamajce ani nikde v Karibiku jsem nebyla, nikdy jsem o tom nesnila. Ale – jako píší ostatní – ráda jsem se o ní přečetla a obrázky jsou moc hezké a vůbec celý článek zajímavý, primo od zdroje 🙂 Děkuji Petře.

  Nezaměnitělný jamajský přízvuk jejich angličtiny se zde v Americe dá velice snadno poznat. Mně osobně se líbí, má zvláštní melodičnost, tedy pokud – jak píše Petr – nemluví slangem, ale anglicky.

  Zdejší snad nejznámější Jamajčan je Hary Belatonte, přestože se narodil v NY a jamajskou má jen maminku. Asi nebude moc Američanů, kteří by neznali tuhle jeho úplně nejznámější písničku

  https://www.youtube.com/watch?v=vaDui2tW9Mw

 3. Asi jsem jedna z mála, co by chtěla do Karibiku na ty pláže a ostrůvky pro turisty a na lodě…. Jamajka jako taková mě nikdy nelákala, nejspíš kvůli své mizerné pověsti ohledně bezpečnosti.

 4. To se tak krásně čte 🙂 Díky moc, za sdílení!
  Moje mladší bývala kolegyně také cestuje způsobem … levná letenka … no nekup to 🙂
  Jeden rok Bali, další Island, letos také v listopadu přes měsíc cestovala s přítelem Mexikem. A jako vy busem na některé z německých letišť a pak hurá do světa. Bydlení řeší většinou až na místě a také formou airbnb, přesuny buď místní dopravou, letos v Mexiku dost dobrodružně a nebo si pokud jede skupina 4-5 lidí půjčují auto. Joo kdybych byla mladší a nebo měla víc odvahy 🙂

  1. … jo a to letos v listopadu je samozřejmě vloni … ještě jsem ten nový rok asi nevzala na vědomí 🙂

   1. Jo, kdeže ty krásné časy jsou. A když se řekne Jamajka, slyším Goombay dance band.

 5. OT – ale že nám to dnes krásně nasněžilo:)) Víc než 10 cm, už jsem pobíhala s hrablem a byla to krása (zatím:))

  1. Jo, krásně nasněžilo, do práce jsem MHD jela hodinu a půl (z domu jsem vycházela v šest). 🙂

   1. No jo, to se v zimě stává – pokud je to zima 😀
    Já mám radost, i když teď zrovna slyším, že kolem jede traktor s pluhem, což znamená, že budu muset jít odházet sníh od brány, což s tímhle mokrým bude pěkná dřina. Ale konečně je krásně 🙂

    1. Tady sněží furt a furt tu jezdí odhrňač – už třikrát kolem profrčel se zdviženou radlicí! Asi se kochá …

      1. Moja mamka říkala, že na světě jsou dvě nejzbytečnější práce – rážání ořechů a odhrňání snihu … (rofl)

       1. (rofl) Tak v tom bych dokázala s tvojí maminkou souhlasit – pokud by se ten sníh neměl po čase tendenci měnit v led 😀 A na ledu já nerada žiju, snadno potom praskají kosti 😛

        1. Tak to u nás je pršosněží, ale hned to taje.
         Zaplaťbůh, protože ve čtvrtek jsem uklouzla po zmrzlém sněhu a natřískala si koleno. Mám ho sedřené a modřiny kolkolem. Ale dopadlo to ještě dobře.

          1. No tak tady už taky prší… ale venčení jsme ještě zvládli čistí (rofl)

          2. Taky tu už do sněhu leje… až to večer přimrzne, to bude klouzačka!

    2. V Praze mokro a +4. Po sněhu ani stopa. A tak se mi to líbí. Kdo nemůže v zimě bez toho bílého, potíže způsobujícího sajrajtu, být, ať jede na hory. (rofl)

 6. Jamajka je pro mě místo, o kterém jsem hodně četla a pokud by to měla některá z fotek správně ilustrovat, tak je to ta s tou velkou plachetnicí:))
  V Karibiku jsem nikdy nebyla, takže ani na Jamajce ne – pokud se už chystáme za oceán, jsou naše cíle přízemnější – hory, pouště, skály, ale na kontinentu:)) nemám nic proti ostrovům a někdy bych to tam ráda viděla, ale člověk má na cestování omezený rozpočet i čas a v takovém případě jsou naše preference prostě jinde:)) Takže si moc ráda počtu a podívám se na fotky.
  Nejvíc se mi asi líbí ten stupňovitý vodopád, tam by se mi líbilo:)) Jinak samozřejmě moře a lodě… to vždycky.
  Zajímalo by mě, jak moc tam bylo na podzim horko a vlhko? 🙂

  1. Počasí tam bylo příjemné, většinou lehce pod 30 stupňů, slunce se občas schovalo za mráček a vlhkost v pohodě.

 7. Kromě toho, že jsem italofil – což se o mě všeobecně ví, tak jsem taky evropafil.
  Naše stará dobrá Evropa toť můj šálek kávy.
  Mám ráda evropské kavárničky, obrazové galerie, staré katedrály, fontány atd.

  Ale obdivuji každého, kdo se nebojí dobrodružství a letí na druhý konec světa.
  Fotografie z Jamajky jsou pěkné a věřím, že na Jamajce je krásně.

 8. Na Jamajce jsem nebyla, nikdy mne nenapadlo tam jet a nijak po tom ani netoužím…u vyslovení názvu Jamajka si vybavím Kokosy na sněhu a ten jejich jamajskej bob na zimní olympiádě (Někteří lidi nevěří,že jamajskej bob zvítězí…), druhý v závěsu je jamajský rum, následuje Bob Marley a jamajská káva, potom ta připitomělá reklama na duhový bonbony – Dojení žirafy, která pojídá duhu.
  https://www.youtube.com/watch?v=HxXv6k49BNk

  PS: ráda bych ochutnala i místní kuchyni, jerk food, humra a jiné mořské plody na místní způsob, nějaké výborné koktejly s bílým rumem… bohužel si na toto nechám zajít chuť, do letadla mne už nikdo nedostane a při pohledu na tu fotku s pavoukem, jsem jen polkla a husí kůže na mém těle dala jasně najevo, že domácí osminohé potvůrky dostačují….

  1. Tak tuhle reklamu jsem neznala a musím říct, že to byl vskutku nezvyklý nápad (rofl) Ale líbí se mi…

 9. Na nekterych karibskych ostrovech jsem kratce byla, na Jamajce ne. Nemam dostatecne dobrodruznou povahu a asi ani vek na to, ze bych takovy zajezd podnikla sama, ale Petrovi se nedivim, ze jel. Mam dojem, ze letenky na podzim byly levne vzhledem k sezone hurikanu. Nejvic se mi asi libi fotka vodopadu s cervene kvetoucim zazvorem, mam slabost pro tropicke rostliny. Dalo se pod vodopadama plavat? Jak jsou vysoke?

  1. V některých částech vodopádů se plavat dá, třeba pod tou, která je na fotce. Výšku z hlavy neznám, ale bylo to fajn rekreační lezení pro každého :).
   Pokud jde o ty hurikány, ony se prý Jamajce většinou vyhýbají a výhodné ceny letenek jsou třeba i právě teď.

 10. Tak Jamajka – hmm, tam jsem taky nebyla (rofl) . Ale pokud má člověk aspoň trochu dobrodružnou povahu, dokáže se domluvit anglicky a má rád tropické ostrovy, tak proč ne?!

  Jasně, když se řekne Jamajka, tak mi naskočí Hospoda Jamajka, v závěsu Bob Marley! A pak následuje to, co řekla Sharka.

  Fotky krásné, nejvíc se mi líbí katamarán v červáncích (netroufám si určit, zda ranních či večerních) a pak ten hezký chlap (chuckle) ! Jestli je to klasický příklad místních mužů, tak se těm bílým paničkám ani nedivím, že se za nima táhnou jak vosy na med 😉 .

  P.s. já sama bych do Karibiku asi nejela (no, asi určitě), ale velice ráda si o těchto ostrovech počtu a budu se opájet romantickými představami (rofl)

  1. Hihi, Ygo, víš, co mě po přečtení článku napadlo jako první? Hm, Jamajka, tak tam jsem taky nebyla… 🙂

 11. Synovec na Jamajce byl, dovezl si horečku dengue, se kterou strávil několik krásných dní ve špitále v Brně.A dostal výstrahu, že příště to už nemusí dopadnout…

   1. To jo, ale nejhorší je strach z vylekání – to by pak člověk nemohl nikam jezdit, všude něco mají…

    1. Všude ne. A proč tak daleko, stačí Kanáry, navíc je to pořád EU, takže nejsou potřeba víza a každý ostrov je jiný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN