SOBOTA S GURMÁNKOU: Recepty láskotvorné aneb snídaně do postele

Je tu zbrusu nový rok a s ním i nová předsevzetí. Pár osobních cílů mám, ale rozhodla jsem se nezanedbávat snídaně a věnovat jim o trochu víc času i rafinovanosti. Skrze jídlo se k srdci toho druhého dostaneme tou nejkratší cestou.

 

 

Přestože rána probíhají většinou u každého člena rodiny trochu jinak, měly by být občasné společné snídaně tím, co nás spojuje. Nejen láska, ale i porozumění prochází žaludkem, proto je skvělý čas na pár láskotvorných receptů právě teď. Co třeba snídaně do postele? Po svátečním hodování je čas na něco méně komplikovaného na přípravu. Jogurt ke snídani je ideální volbou. Když máme čas zůstat v posteli trochu déle, můžeme si dovolit být trochu rafinovanější.

 

 

Karibský kokosový jogurt

Pro 2 osoby potřebujeme:

 • 500 g bílého jogurtu
 • 4 lžíce strouhaného kokosu
 • 2 lžíce bílého rumu (je to stylově karibské, ale můžeme vynechat)
 • 1 vanilkový lusk
 • čerstvé exotické ovoce (ananas, mango, papája, mučenka, banán atd.)
 • pražené kokosové lupínky

 

Postup přípravy:

Bílý jogurt smícháme s nastrouhaným kokosem, zakápneme rumem a ochutíme semínky vanilkového lusku. Přidáme kousky sladkého tropického ovoce podle chuti. Před podáváním necháme dobře vychladit. Servírujeme v misce nebo přímo ve skořápce kokosového ořechu. Každou porci sypeme praženými kokosovými lupínky.

 

 

Se šípem Amora

Domnívat se, že Amor časem své šípy neotupí, je stejné, jako chtít opřít žebřík o nebe. Zamilovat se je dar, ale udržet si šťastný partnerský vztah, to je velké umění překvapovat maličkostmi. Občas je nutno umět přijít s něčím novým a nečekaným. Překvapení, pozornosti, naslouchání, tolerance, špetka romantiky, to je to správné koření pro dobrý vztah. A dobrá snídaně je základem každého dobrého dne, proto bych je zejména ve vztahu nikdy nepodceňovala. Teď už zbývá jediné: Ať mi to mé předsevzetí vydrží po celý dlouhý rok! 🙂

 

Díky za každé nové ráno, kdy jsme stihli sníst v klidu svou snídani.

 

Co vy a snídaně? Máte je raději ve dvou nebo si umíte udělat i příjemný snídaňový rituál sami se sebou?

 

Šárka Škachová / www.gurmanka.cz / Kuchařka ze vsi

 

Aktualizováno: 4.1.2019 — 10:20

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Asi jsem tu jediná, kdo v posteli snídá rád 🙂
  Když jsme kdysi s exchotěm projektovali naši velikou sloupkovou postel, tak jsme na to mysleli. Pelesti jsou široké 12 cm, což stačí na odložení téměř jakéhokoliv hrnku. V hlavách sešikmený peřiňák s horní odkládací plochou. A taky výška 55 cm místo standardních 45.
  V týdnu snídám v práci, ale o víkendech si udělám snídani do postele. Než se uvaří voda na čaj, vyčistím si zuby, hodím na pánev dva minipárečky, dvě vejce a rajče a v topinkovači opeču dva toasty (zdravím Matyldu). A pak si to celé na tácu odnesu do postele. Drobím na tác, čtu si u toho časopis nebo knížku a je mi blaze 🙂

  1. Ještě dodám, že na mou postel je od truhláře záruka do prvního stěhování. Ta se totiž přestěhovat nedá, musela by se rozřezat na kusy 🙂

   1. Renato, taky máme dubovou postel s rámem a za zády peřináč. 🙂 Mívám na tom rantlu dost věcí, jen to jídlo už obvykle ne (sem tam hrnek s čajem, když jsem nemocná:))
    Ale líbí se mi záruka do prvního stěhování 😀

  2. Nejsi sama. TAky miluju snídaně v posteli. Tác to jistí a není lepší ráno :), ať si říká kdo chce co chce:).

   1. Do postele jsem dostávala jídlo, když jsem měla těžký zápal plic. A nebylo to tedy nic moc.

 2. Ještě poznámka ke kávě nebo snídaním v posteli – jak to čítávám v knihách či občas vidím ve filmu: osoba se probudí, protáhne v posteli… a už jí někdo dobrotivě nabízí hrnek s kávou.
  Šiš!!! To bych nedala.
  Tak jednak ráno musím do koupelny (kde je i záchod:)), kde se musím řádně exhumovat, včetně umytí, vyčištění zubů, česání a naplácání nějakého krému na obličej.
  Představa, že by mě někdo nutil cokoliv pozřít PŘEDTÍM, není vůbec příjemná!
  Když jsem zamlada jedla v posteli, tak jsem se tam vracela až po umytí. Mimochodem si dnes myslím, že jsem to dělala hlavně proto, že v mém pokojíčku nebylo jinde kde sedět a v jídelně u našich bych si nesměla číst – musela bych mluvit s ostatními 🙂 (Ano, byla jsem hroznej asociál:))

  Jak jste na tom vy – mohli byste v posteli cokoliv jíst rovnou po probuzení? 🙂

  1. Ne. Už jsem to tu níže psala ve svém příspěvku. Musím si přinejmenším alespoň vyčistit zuby, jinak nemám na jídlo ani chuť. Ideální je samozřejmě rozsáhlejší očista, ale pro snídani jsou alespoň ty zuby nutný základ.
   V posteli nejím vlastně vůbec. Když už se umyju, učešu atd., tak se taky převléknu, a v tričku a kalhotách už nemám chuť se vracet do postele. Navíc návrat do postele po ranním použití koupelny mi evokuje nemoc, tak to bylo vždycky v dětství. A i v nemoci, pokud jsem toho schopná, se snažím na jídlo vylézt z postele ke stolu.

  2. Ne. A nejen jíst. Napřed obstarat Čertíka, pak koupelna a teprve potom to ostatní.

  3. Tak o kávě brzy ráno do postele nevím, ale Angličani dávájí čaj 🙂 Krátce po vystěhování do Anglie jsme jeli prvně navštívit naše londýnské přátele Petra a Chris a zůstali u nich na pár nocí. No a ráno, já ještě spím, někdo klepe na dveře ložnice a Petr vejde s tácem a dvěma šálky čaje 🙂 Docela mě to překvapilo, protože to jsem ještě nevěděla, že je to běžné. Když sem k nám pak Petr a Chris začali jezdit, každé ráno přišla Chris do kuchyně udělat pro oba čaj, která odnesla do ložnice. A vůbec jim nevadilo, že asi tak za hodinu jsme zasedli všichni ke snídani, kdy měli celou termosku čaje. Já tenkrát ze z toho „prvního čaje“ ze zdvořilosti jen upila, celý hrneček bych nezvládla a později jsem naznačila, že tahle laskavost není třeba 🙂

   Jinak také nesnídám v posteli, ani když jsem snídala sama, protože manžel brzy ráno odjížděl do práce. Když jsem párkrát byla v nemocnici, musela jsem jíst v posteli. Ale to byl pevný stolek „na tyči“, kterou zašoupli pod postel a nastavili výšku. To bylo docela pohodlné stolování. Jiné je to doma. Když choť jednou delší dobu musel ležet v posteli, koupili jsme podnos na rozkládacích nožičkách s tím, že mu budu snídani a vůbec jídlo nosit do postele. No moc úspěch hned první snídaně neměla. Nožičky tácu se bořily do peřiny, takže podnos se pohupoval, choť se bál, že kafe rozlije a moc si snídani neužil. Od toho dne se raději přemohl a na jídlo si šel sednout ke stolu. Já vím, často je to ve filmech, kde manžel svoji drahou překvapí snídaní do postele. Podnost je plný dobrot, dokonce I vázička s růžičkou tam je a celé to postaví na přikrývku. Ano je to milá pozornost a je fajn, že si to lidé umí užít a vychutnat. Já si raději sednu ke stolu. Jinak protože jsme oba doma, společné, delší snídaně si užíváme každé ráno. Jíme jednoduše – kafe, pečivo, ale protože manžel už byl u počítače a na netu, povídáme si „co se dočetl“, nebo se vracíme k filmu z předešlého večera, prostě naše snídaně trvají skoro hodinu (proto neobědváme). S návštěvami jsou snídaně rozmanitější a proto se ještě víc protáhnou.

 3. Snídaně coby vzájemná laskavost či přímo něžnost mezi partnery… tak to se mi líbí! 🙂 My si společné snídaně užíváme, už i proto, že máme za obvyklých okolností v týdnu jen dvě. Nemáme pevné menu – ono o to jídlo až tak moc zase nejde, ale je to lenivé stolování 🙂
  Ano, stolování:)) Jako mladá jsem v posteli jedla ráda a často, měla jsem vypracované protidrobkové strategie, které obvykle fungovaly – a to podotýkám, že jsem v posteli při jídle obvykle i četla:))
  Dnes o jídlo v posteli nestojím, radši si pohodlně sednu ke stolu.
  Líbí se mi i tvůj recept, nejspíš to zkusím. Na první čtení jsem si řekla – alkohol hned RÁNO??? Ale je to kapka, bílý rum je voňavá záležitost a ta jogurtovo-ovocná snídaně tak hned dostane mírně dospělejší a hříšnější nádech… vůbec, pokud se společná noc či ráno opravdu vyvedly:))

 4. Jídlo v posteli nesnáším už od dětství. I když jsem jako dítě byla nemocná, na jídlo jsem vždycky vstala a jedla u stolu.
  To na dovolené taková lenivá snídaně na terase s vyhlídkou na moře, to bych mohla všechno. Snídani třeba v anglickém stylu, na to něco ovoce, kafíčko a cigaretka.
  Jenže bohužel výhled na moře nějak dodat neumím, snídani mi nikdo neudělá, takže zůstává jen to kafe a cigareta. 🙂

 5. Snídat alkohol, tak nikam nedojedu… Snidam s kočkama nebo s kamarády, v posteli ne, jídlo do postele nepatří….

  1. Tak tak. Drobky pod peřinou dokážou být pěkně nepříjemné. Takže k jídlu si na chvilku vstát, napapkat se a hurá zpátky do pelíšku. Ostatně při tom, jak je momentálně venku, se těžko dá dělat něco jiného. Do Drážďan pojedeme až v týdnu, až se počasí umoudří, takže nejspíš ve čtvrtek.

 6. Snídat alkohol, tak nikam nedojedu… Snidam s kočkama nebo s kamarády, v posteli ne, jídlo do postele nepatří….

 7. Snídat alkohol, tak nikam nedojedu… Snidam s kočkama nebo s kamarády, v posteli ne, jídlo do postele nepatří….

 8. Nikdy v životě jsem snídani v posteli neměla (tedy kromě nemocnice, ale to nepovažuji za příjemné chvilky a bylo to nedobrovolně) a ani po tom netoužím.
  Představa, jak na pérové matraci zápolím s dózou s máslem a sklenicí medu, aby mi nakonec namazané pečivo nešťastně spadlo do peřin a ve snaze ho zachytit bych do toho ještě zvrhla hrnek s čajem a sklenici s džusem (nejlépe černorybízovým nebo rajčatovým, aby byl barevný efekt co nejlepší), je fakt komická jen ve filmu. Příjemná ranní chvilka by se rázem změnila v překotnou snahu stáhnout to všechno z postele co nejrychleji, než to prosákne až na matraci, a v dopoledne vyplněné praním a sušením nejen povlečení, ale i podložky, peřiny, eventuálně i polštáře, a následné povlékání celé postele (činnost, kterou nijak zvlášť nemiluji). A i kdyby se nic takového nestalo, vadily by mi i pouhé drobky v posteli. Nehledě na to, že dokud si alespoň nevyčistím zuby, nemám nějak na jídlo chuť. A když už jednou vylezu z postele, nelezu do ní zpátky, evokuje mi to nemoc.
  Recept zní dobře, ale spíš než k snídani bych si takovou osvěžující voňavou dobrůtku dala odpoledne u bazénu ve stínu slunečníku a mírně se pohupujících palem 😀 .

 9. Nejde o to drobit v posteli ale připravit si navzájem příjemnou chvilku a s klidem a chutí posnídat nějaké dobroty. U nás doma to nemáme pořád,ráno MLP venčí a já většinou za odměnu chystám. Snídáme každý malý talířek s nějakou to příjemností, jen ovoce nahradíme džusem.Anglických snídaní jsme se téměř vzdali ale taková jemná veka s lučinou a něco drobného na to plus kafíčko je fajn.Jo a mám ráda ta klidná seniorská rána bez stresu a s radostí, že tu ještě jsme,oba. 🙂

 10. Tak o víkendu by tam ten rum šel přidat, kdybych se nikam nechystala, ale asi by mi v jogurtu nechutnal, ten zbytek naopak určitě 🙂 Naše víkendové snídaně se pro nás staly rituálem, který jsme částečně převzali od Angličanů (ano, některé zvyklosti konzervativní Anglie považuju za báječné), mimo jiné proto, že potřebujeme sytější snídani- buď někde couráme, nebo provádíme práce na domě a zahradě, nebo vařím něco komplikovanějšího a oběd je ve dvě… zatímco ve všední den v práci si tu svačinku dám 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN